Інтегрований урок з ЯДС
у 1 класі
«Веселковий світ»
Тип уроку: інтегрований урок із «Я досліджую світ», української мови та математики.
Тема уроку: «Веселковий світ».
Мета: формування ключових компетентностей; вміння вчитися – працювати в колективі та самостійно; навчити спостерігати за явищами природи та аналізувати їх; повторити побудову звукових моделей слів; повторити додавання і віднімання в межах 100; розвивати мислення, увагу, пам’ять, вміння висловлювати свою думку, уважно слухати співрозмовника в умовах усного спілкування, взаємодіяти з однокласниками; розвивати вміння співпрацювати в парі, групі.
Ключові компетентності:
Очікувані результати:
Здобувачі освіти:
Матеріали та обладнання: скринька, мікрофон, гральний кубик, кольорові олівці, мультимедійний комплект, відеозапис руханки «Райдуга», роздаткові картки з текстом про веселку, фотозображення веселки, роздаткові картки простого зображення веселки із числами.
Хід уроку
Ранкова зустріч
1. Привітання
Доброго ранку, хмарко блакитна.
Доброго ранку, сонце привітне.
Доброго ранку, веселко барвиста,
Вітре ласкавий і річечко чиста.
Вам усім – доброго ранку!
(Молодці діти. А тепер привітайте гостей)
Доброго дня! Гарного дня!
Хай сонце привітне Вас зігріва.
Хай день принесе лише радість і сміх.
Ми будемо щиро радіти за всіх!
2. Щоденні новини
Розпочався день цікаво,
Світить сонечко ласкаве.
Який же день чекає нас?
Черговому надати слово час.
Черговий учень оголошує пору року, рік, місяць, дату, назву тижня, погоду.
I. Стимулювання та мотивація навчально-пізнавальної діяльності.
1.Гра «Загадкова скринька»
Здобувачам освіти пропонується визначити, що лежить у скриньці. При цьому діють такі правила:
Зрештою діти з’ясовують, що у скриньці лежать фарби.
Про що вам говорить цей предмет. Про що ми почали розмову на попередніх уроках. (Діти відповідають, що це веселка)
2.Звуко-буквений аналіз слова веселка
3.Асоціативний кущ
4. З’ясування досвіду учнів з теми
Вправа «Мікрофон»
І так з’ясуємо, що ви вже знаєте про веселку.
- Що таке веселка? (сонячне світло)
- До якої природи належить веселка? (неживої)
- Подумай, що було б ,якби веселка зникла назавжди?
- Коли в небі з'являється веселка? (Коли світить сонце і йде дощ)
- Поясни, як правильно треба стояти, щоб побачити веселку?(спиною до сонця, а обличчям до дощика )
5.Хвилинка фантазії
- Діти, як ви вважаєте, якого кольору світ, у якому ми живемо?
- Які кольори ми можемо зустріти в лісі? на морі? високо в горах?
- Який колір у нашого села?
II. Визначення мети і завдань уроку.
1. Ознайомлення учнів з планом уроку та узгодження запланованої діяльності.
- Ознайомтесь з нашим картинним планом уроку. Чи погоджуєтесь ви працювати за таким планом?
Знайомство з гостем
Робота над віршем
Співвіднесення назв кольорів із звуковими схемами
Вивчаємо кольори веселки
Гра «Веселкова математика»
Робота з танграмом
Вправа «Займи позицію»
Виготовлення веселки
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
Сьогодні нам щастить на гостей тому що до нас завітав незвичайний герой. Ви хочете дізнатися хто він? (Відповідь дітей). Тоді відгадайте загадку.
Він веселий і незвичний,
Фіолетовий, смішний.
З місяця до нас прийшов
І ім’я собі знайшов. (Лунтік)
(Перегляд відео з презентації)
- Лунтику дуже цікаво, які кольори має веселка? Як вони розміщені і чи не змінюються вони. Ми зможемо йому допомогти? (Відповіді учнів). Для того щоб допомогти потрібно гарно самим розібратися, запам’ятати , навчитися застосовувати вміння . Тоді і Лунтік з нами всьому навчиться. У нас багато завдань, тому рушаємо в дорогу.
Діти, можливо хтось мені скаже, скільки кольорів має веселка? (Висловлювання дітей). Вірно
- Хто знає, з яких кольорів складається веселка? (Висловлювання дітей.)
Давайте перевіримо свої висловлювання, чи вірно ви відповіли.
(Перегляд відео з презентації).
- У веселці сім кольорів, і всі вони завжди розташовані завжди в одному порядку: червоний, оранжевий, жовтий, зелений, блакитний, синій і фіолетовий
- Як запам'ятати їх по порядку дуже швидко?
Я вам пропоную один із варіантів запам’ятовування кольорів. Ви поміркуйте, чи можливо в такий спосіб вивчити кольори веселки?
3.Робота над віршем (Вірш читають учні)
Веселкова лічилка
1.В лузі дощик із квіток
Кольоровий сплів вінок.
У долину, аж до річки,
Простяглись барвисті стрічки.
2.Ось червона, перша стрічка, –
Колір стиглої сунички.
3.Друга – наче мандаринки,
Що оранжеві в них спинки.
4.Третя – жовта, наче сонце
Зазирає у віконце.
5.А четверта – то зелена,
Як листок берізки, клена.
6.П’ять – блакитна, барвінкова,
Наче квіточка святкова.
7.Шоста – синя, як ті сливи,
Що дощі вмивали й зливи.
8.Сьома – вкрили ліс та балки
Фіолетові фіалки.
9.Із семи стручок веселих
Утворилася веселка,
І щоб знати кольори,
Ти лічилку повтори.
Л. Вознюк
3. Вправа «Кубик» (бесіда за змістом)
Учитель дає комусь із здобувачів освіти гральний кубик, який дитина кидає. Залежно від того, яка кількість очок випала здобувачі освіти відповідають на запитання.
1 – Чи сподобався вам вірш? Чим саме?
2 – Який настрій він створює?
3 – З чим порівнює автор веселку?
4 – Скільки стрічок було у віночку? Якого кольору вони були?
5 – Хто автор вірша?
6 – Яка із стрічок тобі подобається найбільше? Чому?
4. Співвіднесення назв кольорів із звуковими схемами.
Здобувачі освіти пригадують, скільки кольорів має веселка, називають їх та записують назви кольорів, складаючи до них звукові схеми.
- Я хотіла б почути ваші припущення, про можливість вивчення кольорів за допомогою лічилки?
А на вашу думку, чи можна вивчити кольори іншим способом? (Висловлювання дітей)
- Щоб запам'ятати кольори веселки, люди придумали такі фрази - підказки: «Чапля осінь жде завзято, буде сани фарбувати». (Вчити порядок веселки)
(Перегляд презентації)
Фізкультхвилинка. З музикою
5.Вивчення віршика (з елементами Ейдетики)
У ВЕСЕЛКИ СІМ ДОРІГ
У веселки сім доріг.
Всі хутенько я пробіг,
Потім олівці узяв
І її намалював. (Т. Петровська)
IV. Засвоєння знань, формування вмінь і навичок
1.Гра «Веселкова математика» (робота в парах)
У дітей на партах лежать башточки LEGO та кольорові олівці. На кожній цеглинці наклеєні вирази. Завдання: розв’язати вираз, знайти цифру-розв’язок на стрічці та розфарбувати стрічку кольором, якому відповідає колір цеглинки, де розміщений цей вираз.
Диференційовані завдання
Розфарбувати веселку за зразком
Перевірка правильності розфарбованих кольорів з Винтиком (відео).
Режим доступу: https://www.youtube.com/watch?v=udmhN9-MMLo
- Якого сьомого кольору не вистачає у нашій веселці?
На вашу думку, хто нам допоможе розфарбувати сьомий колір? ( Відповіді дітей)
2.Робота на інтерактивній дошці. «Квіткова веселка»
https://svitdovkola.org/1/30/media3
-У вас на парті лежить танграм. Скажіть , будь ласка, скільки елементів там є? Назвіть їх. Якого вони кольору? Складіть геометричні фігури за кольорами веселки. Перевірьте, чи вірно ви виклади предмети. Якщо хтось помилився, не переймайтеся, виправте помилки і все буде добре.
4. Вправа «Займи позицію»
Учням пропонуйте дискусійні твердження: «Веселка буває лише у травні», «Поява веселки свідчить про те, що в нас чисте довкілля», «Веселка надихає людей бути художниками» і їм необхідно визначити свою позицію щодо них.
5. Виготовлення веселки (робота в групах)
V. Контроль, корекція та оцінювання, знань.
1.На якому етапі уроку найцікавіше працювати?
2.Де ми витратили найбільше часу?
3. Що нам заважало працювати злагоджено?
4.Що треба було зробити інакше?
Рефлексія
Про що ви сьогодні розповісте своїм батькам про наш урок?
- Хто для себе зробив відкриття?
- Хто про себе може сказати, я активно працював на уроці!
- Кому на уроці було цікаво?
- Кому урок подарував гарний настрій?
VI. Підсумковий етап
1.Скільки квітів у веселки?
2.Назвіть їх по порядку.
3. Згадаймо фразу - підказку.
Щоб сонечко завжди світило і з'явилася веселка.
1