Я досліджую світ 1 клас
Тема тижня «Весняна мозаїка»
Тема. Весна іде – красу несе! (Інтерактивна гра-подорож)
Мета:
активізувати знання учнів про весну , про зміни, які відбулися в природі з приходом весни, її ознаки; ознайомити , з мистецькими творами про весну; формувати вміння сприймати красу весняної природи, милуватися нею та висловлювати власні враження та судження щодо побаченого і почутого; формувати мовленнєву компетентність, культуру мовленнєвого спілкування; вправляти в умінні відповідати на запитання, підтримувати діалог; збагачувати словниковий запас за темою, активізувати в мовленні слова-дії, слова-ознаки;
розвивати зв’язне мовлення учнів, спостережливість, пізнавальний інтерес, комунікативні вміння та навички співробітництва, словесно-логічне мислення, творчу уяву, комунікативні здібності, дрібну моторику;
виховувати у дітей спостережливість, уважність, емоційне ставлення до явищ природи навесні, бережливе ставлення до природи , інтерес до художніх творів, почуття дружби і взаємодопомоги.
Очікувані результати:
- виконують завдання з Лего
Хід уроку
І. Організаційний момент
Привітання
Вчитель. Діти подивіться скільки гостей до нас завітало. Давайте привітаємось з нашими гостями.
Діти. Добрий день!
Настрою, радості, сонця і квітів.
Сьогодні вам зичить 1-Г клас!
Психоформула
Подивилися на мене, посміхнулися усі.
Всі готові до роботи? Всі бадьорі?
Молодці!
- За виразом обличчя я бачу, що все гаразд і ми можемо запалити сонечко гарного настрою. Я всім бажаю, щоб такий настрій зберігся до кінця уроку.
ІІ. Повідомлення теми і мети уроку
Відгадайте загадку.
Сонце гріє, припікає,
Сніг водичкою стікає.
Звідусіль птахи летять,
Вітри в полі гомонять.
Розцвітають перші квіти,
Як тут будеш не радіти?!
Гарна, світла і ясна —
Це прийшла до нас… Весна.
- Отже, мова сьогодні буде йти про весну. Я думаю, що на сьогоднішньому уроці ми дізнаємося ще багато-багато цікавого про цю пору року. Тому ми вирушаємо у подорож у світ природи і допоможе нам у цьому чарівниця весна. Погляньте, яка прекрасна дівчина-весна до нас завітала та вона не просто завітала, а принесла кошик з квіточками на яких багато цікавих завдань.
- І працювати ми з вами будемо під таким девізом (діти хором читають):
«Весна іде – красу несе,
і тій красі радіє все».
ІІ. Актуалізація опорних знань
1. Асоціативний кущ « Весна»
- Ну що ж, розпочнемо мандрівку?
-1-ша квіточка Створити асоціативний кущ до слова «весна»
Тепло квіти сонце
птахи Весна травичка
радість бруньки краса
2. Гра «Комплімент Весні»
-2-га квіточка Подаруйте весні компліменти «Яка весна?»
-- Яке ж завдання принесе третя квіточка?
3. Які ж зміни відбулися в природі з настанням весни?
Весна
- Що з весною настає?
- Сніг у полі розтає.
- А чому то так буває?
- Сонце його прогріває.
- Що ж синіє на землі?
- Ніжні проліски малі.
- А що пнеться з-під листа?
- То травичка вироста.
- А над полем що бринить?
Любий жайворон дзвенить. К. Перелісна
4. Гра «Так чи ні?» з Лего
-- А на цій квіточці гра «Так чи ні?»
*Підніміть зелену цеглинку, коли почуєте правильну ознаку весни, і червону, якщо неправильна ознака весни, будьте уважними!
*Ви дуже добре справились, тому іще одна квіточка з’являється
ІІІ, Робота над темою уроку
1. Знайомство з весняними місяцями.
- Далі весна нам дарує 4 квіточку із назвою «Мої синочки»
Не сама до вас прийшла, а синочків привела, а як звати синочків весни – відгадайте загадки і впізнати місяць за картинкою.
Ще не прокинувсь ліс від сну,
Ще ручаї стежки вивчають,
А вже берізоньки весну
Пташиним співом зустрічають.
(Березень)
Квітнуть вишні, абрикоси,
Зеленіють верби коси…
і зайчик сонячний сміється,
Бо теплий дощик з неба ллється.
(Квітень)
– Я у весни – останній місяць.
Її я славлю, як поет.
І, мов художник-живописець,
Малюю травами портрет.
Травень
Діти розглядають малюнки, впізнають назву місяця та обґрунтовують власну думку.
Звукова модель підійде до якого слова?
- І ще одна квіточка з’явилася.
2. Гра «Шифрувальник»
Народ здавна вважав, що весну приносять на своїх крилах птахи. Тому саме птахів вважали провісниками весни. Не може бути весни без веселого пташиного щебету. Але трапилася біда. Не всі птахи можуть повернутися до нас із теплих країв. Підступна зима зашифрувала імена птахів, давайте їм допоможемо.
- Яке ж завдання на цій квіточці (6)? Гра «Шифрувальник»
Ш……..К Ж..Й…Р..Н..К С..Л…В…Й Л..Л…КА Ж..Р..В..ЛЬ З..З..Л.. Л..СТ..В..А
(Шпак, жайворонок, соловей, лелека, журавель, зозуля, ластівка)
Підібрати підпис до малюнка (лелека)
До якого слова підходить звукова модель? ( соловей, журавель)
Молодці. Швидко впорались із завданням. Птахи тепер можуть вільно повернутися додому.
3. Фізкультхвилинка «Веснянка»
- А наступна квіточка (5) знову рожева, отже час відпочити
Наші предки вважали весну початком нового року. Із сивої давнини прийшов до нас обряд закликання весни.
Відпочинемо і послухаємо «Веснянку»
4. Ребус «Весняна квітка»
У всі часи люди раділи квітам, особливо першим, сприймаючи їх як переможців холодної й суворої зими.
- Які перші весняні квіти ви знаєте?
Наступна квіточка – відгадати ребус, назвати перші весняні квіти.
4. Гра «Назви зайве слово. Обґрунтуй власну думку»
-Ведмідь, їжак, білка, борсук. (Активізація знань про тварин, що прокидаються від зимової сплячки)
-Підсніжник, крокус, мати – й - мачуха, чорнобривці
-Лелека, ворона, жайворонок, шпак. (Активізація знань про перелітніх птахів
6. Створення колективного плакату «Весняна галявина»
- А на сьомій квіточці аплікація «Весела галявина»
-- Отже, ми з вами теж створимо картину, але не фарбами, а у вигляді великої аплікації.
Матінка природа передала нам свою чарівну скриньку.
Наше завдання: дістати малюнок із скриньки, розказати, яким чином зображений предмет зустрічає весну і наклеїти на аркуш паперу, створивши власну весняну галявину.
(У скриньці пролісок, крокус, кульбаба, ластівка, лелека, шпачок, метелик, бджілка, сонечко, травичка, дерево, кущик, зайчик, їжачок, білочка).
* Пролісок, крокус, кульбаба – як тільки пригріє весняне сонечко, з’являються перші весняні квіти – первоцвіти.
* Ластівка, лелека – ці птахи навесні повертаються з теплих країв на рідну землю.
* Шпачок – першим повертається із теплих країв, ще називають вісником весни.
* Метелик, сонечко – прокидаються від зимового сну.
* Бджілка – бджілки вилітають і починають шукати квіточки, щоб назбирати медку.
* Травичка – починає зеленіти і вкривати землю барвистим килимом.
* Дерево, кущик – прокинулось від зимового сну, випустила свої маленькі листочки.
* Зайчик – міняє шубку з білої на сіру.
* Їжачок – прокинувся від зимової сплячки і виліз зі своєї нірки.
* Білочка – навесні міняє сіру шубку на яскраву коричневу.
-- У нас вийшла чудова галявина. Тільки, чого на ній не вистачає? (Сонечка)
( Дитина чіпляє сонечко і розказує вірш).
Я дарую вам тепло,
Щоб навколо все цвіло.
Щоб гайочок зеленів
І пташиний спів дзвенів.
Щоб сріблилась річка
І росла травичка.
Розвивалися сади,
Наливалися плоди.
- Ось тепер наша галявина справді чудова. А на гілочці з’являється ще одна квіточка
7. Гра «Продовж речення»
Я починаю речення, а ви продовжуєте, але замість слів ви будете показувати відповідні малюночки.
- По небу пливуть білі … (хмаринки).
- Яскраво світить … (сонечко).
- Зеленіє молода …(травичка).
- З теплих країв повернулися … (птахи).
- На галявинах зацвіли перші весняні … (квіти).
- Над квітами літають …(комахи)
8. Доберіть «кольорові слова та доповніть рядки вірша
Скажіть, яка іде весна?
Чарівна, ніжна, осяйна.
І раді всі ліси, і села,
Бо йде до нас весна весела.
Іде весна — і все радіє,
Вона серденько наше грає.
І пташечка весну стрічає,
Веселу пісеньку співає.
9. Довідкове бюро. Це цікаво!
Весна є чарівною порою року, про неї можна розповісти багато цікавих фактів, що вас точно здивують:



10. Анаграми
ЕВСАН весна
СІПВ спів
ПРЛОСІКО пролісок
ТСУРМОК струмок
ПІДНІСЖКИН підсніжник
ІV. Підсумок уроку
Ви багато цікавого знаєте про весну. Бажаю вам ще більше дізнатися про нове і незвідане. А допоможуть вам у цьому книги, журнали. Отже, не зупиняйтеся на досягнутому, читайте і пізнавайте світ.
Гра «Пальчики»