Урок позакласного читання у 2 класі
за підручником Мовчун А.І.,Харсіка Л.І. « Найкраще»
Підготувала вчитель Охтирської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №5
Семененко Ганна Володимирівна
Тема уроку.
МЕТА: познайомити учнів з творами, в яких описується краса весняної при-роди;розширювати читацький світогляд учнів; учити дітей систематизувати й узагальнювати прочитане; вдосконалювати вміння переказувати прочитане;
сприяти розвиткові інтересу до книжок, для пошуку відповідей на запитання та формуванню читацьких смаків; сприяти формуванню бережного ставлення до природи.
ОБЛАДНАННЯ: серія книжок, що діти принесли на урок позакласного чи-тання. Виставка книжок, які відповідають темі уроку; весняні пейзажі ілюс-трації; малюнки учнів, які відображають зміст прочитаних книжок,
Хід уроку
І Організаційна частина
1.1. Привітання
Продзвенів уже дзвінок ,
він покликав на урок.
Сядуть першими дівчата,
А за ними – і хлоп’ята.
1.2 Запис музики Чайковського «Пори року. Весна»
- Діти. послухайте ,яка чарівна музика завітала у наш клас. Як ви гадаєте,яка пора року нам її подарувала?(Учні слухають запис музики)
- Так яка пора року в ній прославляється?
- Що ви уявили слухаючи її?
1.3 Відгадування загадок.
( Лунає стук у двері заходить поштар і зачитує телеграму)
Шановні діти ! Дуже хочу приїхати до вас у гості. Та Мороз ніяк
не пускає мене. Хоче, щоб ви відгадали , як зовуть моїх синів. Допоможіть , будь ласка.
а)
Як його бурульки бачать,
неодмінно гірко плачуть,
бо не сам у гості ходить,
а весну до нас приводить. (Березень)
б)
Він барвінок біля хати
зодяга в блакитні шати,
а кульбабки поруч грушки-
в нові жовті капелюшки. ( Квітень)
г)
Для травиці у косички
заплете на згадку стрічки.,
бо як розпрощається,
літо починається.( Травень)
- Як ви здогадались? Обґрунтуйте свої відповіді.
- Дякую ,діти. Ми допомогли Весні.
( У клас заходить дівчинка-Весна і три хлопчики-місяці )
Весна:
На добридень вам
усім і дорослим і малим.
Я дарую вам тепло,
щоб навколо все цвіло,
щоб листочки зеленіли.,
і щоб пташечки дзвеніли.
і росла травичка,
розквітали квіточки,
і раділи діточки.
Березень
Перший місяць я весни,
Я пролісковий цвіт.
я пережив зимові сни,
І знов родивсь на світ.
Квітень
Я-Квітень,
славний квітникар,
Сонячно і рясно
Уквітчав я календар
Першим цвітом рястом.
Травень
Іду і весело співаю
Дощами землю поливаю.
Святковими піснями
і громом над полями.
ІІ Основна частина
1.Оголошення теми уроку
Вчитель
- Заходьте-заходьте, любі гості. Ми дуже раді вам. Адже у нас сьогодні не-звичайний урок, а урок – конкурс. І присвячений він красуні Весні. Ви і бу-дете оцінювати наші конкурси.
2.Вступне слово вчителя
- Ось і завітала до нас весна із своїми запашними квітами та зеленими трава-ми . Весна – гарна пора року. Люблять її діти і дорослі за весняну пісеньку струмочків,за веселий спів птахів, за ніжні проліски, за килим із шовкової травиці , за ласкаве сонячне проміння , за повітря,напоєне запахом молодого листя..
І конкурс «Похвали весну» ( Дві команди)
- Учні кожної команди по черзі називають слова-ознаки:
Весна (Яка?) …
ІІ конкурс « Ми - письменники»
- Розгляньте на дошці зображення весни. Складіть від кожної команди по 5 змістовних речень.
ІІІ конкурс « Відновіть прислів’я »
- Працюють учні в парах за кожною партою. Перед ними розміщені картки із записом:
Квітень землю квітчає . . а хліба в осені позичає.
Весна багата на квітки. . не любить.
Весна ледачого. . з вирію пташок стрічає .
Проспиш весною. . заплачеш зимою.
- Поєднайте частини прислів’я. (Листочки перевіряють судді)
- Поясніть їх значення .
Бесіда
- Доки судді перевіряють ваші роботи попрацюємо з виставкою книжок.
- Розгляньте виставку книжок і скажіть, яка книжка на ній «зайва»? (М.Носов «Пригоди Незнайка та його друзів»)
- Чому ?
- На яку тему зібрані книжки на нашій виставці?
- Яка книжка привернула вашу увагу?
- Хто її автор?
- Які твори розміщено в ній ?
- А які твори розміщені у підручнику «Найкраще» у розділі «Весняні наспіви»? Назвіть авторів цих творів.
ІV конкурс « Переказ»
- Ви повинні прочитати твір Г.Демченко «Весняні наспіви» с.254 і переказати його сусідові за партою.(Робота в парах)
- Кому сподобався переказ товариша?
- А зараз завдання для кожної команди «Перекажи ланцюжком»Учні по черзі по одному реченню переказують текст. (Спочатку одна команда,а потім друга)
Фізкультхвилинка
V конкурс « Поетичний»
а) Перевірка, яка команда вивчила більше віршів про весну
б) «Підбери риму»
І команда
До нас іде весна чудова,
Весела, світла, … (веселкова).
Скрізь стало радісно і світло,
Все навкруги нараз … (розквітло).
І світить сонечко згори
На поле, ліс і на … (двори).
Зазеленіло зразу всюди,
Беруться до роботи … (люди).
Бо й приказка така існує –
Що день весняний рік … (годує)!
ІІ команда
І от весна іде до краю:
Уже фіалка …. (зацвітає),
І скоро сад увесь розквітне, бо гріє сонечко
… (привітно).
Весна багато вже зробила:
Всю землю дощиком … (умила),
І квіти всюди зацвіли,
Щоб рідний край пташки … (знайшли).
Така в весни велика сила –
Вона чудова, гарна … (мила).
Усі ми любимо весну,
Привітну, теплу, … (осяйну).
VІ конкурс « Найуважніший»
а) І команда читає твір «Лелеча весна» М. Слабошпицький (с.256-259);
ІІ команда – «Крила» О Сенатович ( с. 262- 264)
б) Відповіді на запитання:
І команда :
- Як Данилко помітив весну?
- Які ознаки він знав і побачив?
- Розкажіть про новину , що чекала Данилка вдома?
- Що переконало Данилка і його рідних в тому, що настала справжня весна?
ІІ команда :
- Як Дмитрик допоміг пораненому Вітрові ?
- Чому у хлопчика виросли крила?
- Розкажіть , як хлопчик вилікував хвору маму?
- Які риси характеру хлопчика викликають у вас повагу?
V конкурс «Художники » ( для капітанів)
- По черзі учні називають колір і пояснюють, що навесні має такий колір.
ІІІ Підсумок уроку
Журі підводить підсумки.
- Так яку пору року всі - і дорослі, і малі – чекають з нетерпінням?
- Хто з вас любить весну?
- Що змінюється у вашому житті з приходом весни?
- А Весна вам дякує за чудову роботу на уроці і дарує листівки із своїм зображенням та пропонує перевірити весняні прикмети ,які записані в цих листівках,пропонує прочитати твори у книжці, які ще залишилися нерозгля-нуті і намалювати весну.
Запис у листівках
«Вісники весни».
Перевірте свою спостережливість.
Граки прилетіли – … (перші таловини на поля принесли).
Жайворонки над полями заспівали – … (трава зазеленіла).
Зацвітає бузок – … (зозуля повертається з вирію).
Уквітчалась черемха – … (залунав спів соловейка).
Над квітами перші метелики закружляли – … (ластівки прилетіли)