Урок "Види простих речень"

Про матеріал
Матеріали для проведення уроку в 11 класі на тему "Види простих речень" із використанням поетичних творів.
Перегляд файлу

Тема уроку : Види простих речень.
Мета уроку : Повторити види простих речень, поглибити вміння визначати різні види речень відповідно до їх класифікації; розвивати вміння правильно й комунікативно доцільно висловлювати власні думки за допомогою різних видів простих речень, уважність, логічне мислення, за допомогою дидактичного матеріалу виховувати в школярів повагу до літературної мови
й культурних надбань рідного народу.
Тип уроку : урок повторення й поглиблення знань та розвитку практичних умінь.
Внутрішньопредметні зв’язки : Граматика (граматичні засоби оформлення різних   видів речень )
Міжпредметні зв’язки : Література (виразне читання )                                                                               
Учні повинні знати : яке речення називається простим; види простих речень, відтінки їх значень.

Учні повинні вміти : визначати види простих речень, характеризувати їх , тобто робити їх синтаксичний розбір, знаходити і розрізняти їх в текстах.                                           
                                                Хід уроку :

І. Організаційний момент уроку : вступне слово вчителя.

 Добрий день, почати наше знайомство я б хотіла зі слів Вадима Крищенка:

Ти - сам загадка. Відгадай себе,

І все, мабуть, тоді на місце стане.

Червоне, біле, ніжно-голубе

Відкриється за шторою туману.

В твоїх очах світає небокрай,

А дум плоди, мов яблука на вітах…

Насамперед себе ти розгадай,

Коли ти хочеш інших зрозуміти.

ІІ. Ознайомлення з темою, завданнями уроку.

Ми сьогодні повинні пригадати відомості  й поглибити ваші знання про види простих речень, це одне з обов’язкових завдань на ЗНО, тож  бажаю всім сьогодні творчого натхнення і дружної співпраці. На ваших столах лежать картки для самооцінювання, ви їх будете заповнювати протягом уроку.

ІІІ. Актуалізація опорних знань :
Пропоную почати наш урок із розв’язання тестового завдання  у форматі ЗНО, це дасть мені можливість побачити, які проблеми є у вас з цієї теми, а вам дасть можливість перевірити себе, спробувати власні сили. Отже, перед вами завдання, у вас є 5 хвилин для його розв’язання, до дошки вийдуть учні і, підкресливши граматичні основи, допоможуть вам у визначенні видів речень. (слайд № 3)

 

 

Установіть відповідність:

 

Вид речення     Приклад

  1. Односкладне  А. Свята наївність – фразеологізм.
  2. Непоширене  Б. На сході троянди світання в хитанні гілок золотих.
  3. Ускладнене   В. І вірші, і щастя – усе суєта, окрім золотистої  чашечки  кави
  4. Неповне   Г. Ночвами моря не перепливеш.

Д. Наступає ніжно на траву скромна по – жіночому бджола.

  • Як ви повинні були виконувати це завдання? (слайд № 4)                      

Будь ласка, перевірте свої відповіді (слайд № 5), у кого все правильно, піднесіть угору зелену смужку (3 бали), у кого 1- 2  помилки – жовту(2 бали), у кого 3 – 4 помилки  (1 бал) – червону смужку. Із визначенням виду якого речення виникало найбільше проблем?                                                                       

ІV. Розширення й поглиблення  знань учнів із вивченого  матеріалу :

1.Що ж  візьмімося  до роботи. У вас на партах є опорні таблиці (дод. № 1)

 (слайд № 6), що допоможуть вам у правильному класифікуванні речень, ними ви можете користуватися протягом уроку, та й після нього, я думаю, вони вам можуть знадобитись.  Я почала наш урок із вірша невипадково. Саме в ліричному творі такі види речень як неповні й односкладні набувають особливого значення: саме ці речення надають віршам образності й виразності. Почнемо зі знайомої поезії

(слайд № 7):      

О панно Інно, панно Інно!

Я сам. Вікно. Сніги

Сестру я Вашу так любив

Дитинно, злотоцінно.            

Любив? Давно. Цвіли луги

О панно Інно, панно Інно,

Любові усміх квітне раз — ще й тлінно.

Сніги, сніги, сніги

Я Ваші очі пам’ятаю,

Як музику, як спів.

Зимовий вечір. Тиша. Ми.

Я Вам чужийя знаю.

А хтось кричить: ти рідну стрів!

І раптом — небошепіт гаю…

О ні, то очі Ваші. Я ридаю.

Сестра чи Ви? Любив…(учні, працюючи в парах, самостійно підкреслюють граматичні основи , звіряються зі слайдом,(слайд № 8) колективна робота з аналізу речень у вигляді аргументованої відповіді) (максимальна оцінка за цю роботу – 3 бали)

  • Яка роль неповних і односкладних простих речень у цьому тексті, адже про стан героя набагато повніше можна було б сказати простими реченнями? (орієнтовна відповідь: односкладні й неповні речення підкреслюють самотність персонажа, зиму в душі)

2. Що ж, із цим завданням ми впорались разом, а тепер маємо можливість закріпити власні вміння й знання на поезії іншої відомої людини – Ліни Костенко (слайд № 9),. У вас на столах є опорна таблиця із видами односкладних речень(дод. № 2)(слайд № 10), з її допомогою ви, підкресливши граматичні основи, повинні визначити види односкладних речень. (максимальна оцінка – 3 бали)

Моя любове! Я перед тобою.

Бери мене в свої блаженні сни.

Лиш не зроби слухняною рабою,

не ошукай і крил не обітни!

Не допусти, щоб світ зійшовся клином,

і не присни, для чого я живу.

Даруй мені над шляхом тополиним

важкого сонця древню булаву.

Не дай мені заплутатись в дрібницях,

не розміняй на спотички доріг,

бо кості перевернуться в гробницях

гірких і гордих прадідів моїх.

І в них було кохання, як у мене,

і від любові тьмарився їм світ.

І їх жінки хапали за стремена,

та що поробиш,— тільки до воріт.

А там, а там… Жорстокий клекіт бою

і дзвін мечів до третьої весни…

Моя любове! Я перед тобою.

Бери мене в свої блаженні сни. (слайд № 11)

  • Яке навантаження мають односкладні речення в цій поезії? (Можлива відповідь: накопичення односкладних означено – особових речень підкреслює рівність у стосунках між ліричною героїнею та любов’ю)

3.Як бачимо, прості односкладні й неповні речення не такі вже й прості, коли мова йде про висловлення почуттів. Пропоную вам невелику «заморочку» із віршем й односкладними реченнями. Перед вами незнайома поезія, розділена на частини

(дод. № 3). Ваше завдання – об’єднати частини в єдину поезію, пояснивши свій вибір. (Учні, об’єднавшись у мікрогрупи, на швидкість збирають поезію).(слайд №12)

Небо  гасне,  блідне,

вітер  і  цвіти,

вечір,  даль  західна:

ти.

Блідий  місяць,  трави,

пісня  солов’я,

хвилі  шум  ласкавий:

я.

Хмари  над  землею,

дальні  зорі  з  тьми,

шепіт  і  алеї:

ми (слайд № 13)

V. Д/з  (слайд № 14) (додаток № 5)

 Скласти поезію із використанням односкладних речень (10 - 12 б.)

Замінити двоскладні речення синонімічними односкладними (7 -9 б.) 

Підкреслити в поданих реченнях граматичні основи, визначити види речень (4 – 6 б.)

VІ. Підсумок уроку.

Ми з вами плідно попрацювали, щиро дякую, і завершити наш урок я б хотіла ще одним віршем Вадима Крищенка (слайд № 15)

      Коли твій шлях лягає круто,

      І дні колючі, як багнет,

      І сумніви печуть, мов трута, —

      Не бійся: ти ідеш вперед.

      Коли гладенько шлях іскриться,

      Ні ямки на дорозі цій —

      Спинися, друже, роздивися,

      Чи ти не збивсь на манівці?..
 


Додаток № 1

 

ОПОРНА ТАБЛИЦЯ

ВИДИ РЕЧЕНЬ

 

За метою висловлювання

Розповідні, питальні, спонукальні

За емоційним забарвленням

Окличні, неокличні

За наявністю другорядних членів речення

Поширені, непоширені

За складом граматичної основи

Двоскладні, односкладні

За наявністю всіх членів речення

Повні, неповні

За наявністю однорідних членів речення, вставних слів, звертань, порівняльних зворотів, відокремлених членів речення

Ускладнені, неускладнені

 

 

ОПОРНА ТАБЛИЦЯ

ВИДИ РЕЧЕНЬ

 

За метою висловлювання

Розповідні, питальні, спонукальні

За емоційним забарвленням

Окличні, неокличні

За наявністю другорядних членів речення

Поширені, непоширені

За складом граматичної основи

Двоскладні, односкладні

За наявністю всіх членів речення

Повні, неповні

За наявністю однорідних членів речення, вставних слів, звертань, порівняльних зворотів, відокремлених членів речення

Ускладнені, неускладнені

 

 

ОПОРНА ТАБЛИЦЯ

ВИДИ РЕЧЕНЬ

 

За метою висловлювання

Розповідні, питальні, спонукальні

За емоційним забарвленням

Окличні, неокличні

За наявністю другорядних членів речення

Поширені, непоширені

За складом граматичної основи

Двоскладні, односкладні

За наявністю всіх членів речення

Повні, неповні

За наявністю однорідних членів речення, вставних слів, звертань, порівняльних зворотів, відокремлених членів речення

Ускладнені, неускладнені

 

 

Додаток № 2

ОДНОСКЛАДНІ РЕЧЕННЯ

 

Вид односкладного речення

Спосіб вираження головного члена

Означено – особові

(дію виконує певна особа, яку можна встановити)

  • дієслово у формі 1-ї чи 2-ї особи теперішнього або майбутнього часу;
  • дієслово наказового способу.

Неозначено- особові

(дію виконує невизначена особа)

 

  • дієслово у формі 3-ї особи множини;
  • дієслово минулого часу у формі множини;

Безособові

(дія або стан, що мисляться незалежно

 від активного діяча)

 

  • дієслово у формі 3-ї особи множини;
  • безособове дієслово;
  • безособові форми на -но, -то
  • прислівник (часто сполучається з дієсловом-зв'язкою);
  • інфінітив;
  • заперечне слово нема (немає).

Узагальнено- особові

(дія сприймається узагальнено як властива будь-якій особі, найчастіше прислів’я, приказка, афоризм)

 

  • дієслово у формі 2-ї особи однини;
  • дієслово 1-ї або 3-ї особи множини.

Називні (є тільки підмет)

(ствердження існування предмета чи явища)

  • іменник у формі називного відмінка

 

 

ОДНОСКЛАДНІ РЕЧЕННЯ

Вид односкладного речення

Спосіб вираження головного члена

Означено – особові

(дію виконує певна особа, яку можна встановити)

  • дієслово у формі 1-ї чи 2-ї особи теперішнього або майбутнього часу;
  • дієслово наказового способу.

Неозначено- особові

(дію виконує невизначена особа)

 

  • дієслово у формі 3-ї особи множини;
  • дієслово минулого часу у формі множини;

Безособові

(дія або стан, що мисляться незалежно

 від активного діяча)

 

  • дієслово у формі 3-ї особи множини;
  • безособове дієслово;
  • безособові форми на -но, -то
  • прислівник (часто сполучається з дієсловом-зв'язкою);
  • інфінітив;
  • заперечне слово нема (немає).

Узагальнено- особові

(дія сприймається узагальнено як властива будь-якій особі, найчастіше прислів’я, приказка, афоризм)

 

  • дієслово у формі 2-ї особи однини;
  • дієслово 1-ї або 3-ї особи множини.

Називні (є тільки підмет)

(ствердження існування предмета чи явища)

  • іменник у формі називного відмінка

 

 


Додаток № 3

 

Небо  гасне,  блідне,

вітер  і  цвіти,

 

вечір,  даль  західна:

ти.

 

Блідий  місяць,  трави,

пісня  солов’я,

 

хвилі  шум  ласкавий:

я.

 

Хмари  над  землею,

дальні  зорі  з  тьми,

 

шепіт  і  алеї:

ми.


Додаток № 4

КАРТКА САМООЦІНЮВАННЯ

Прізвище, ім’я________________________________________

 

Завд. № 1

Тест

(макс. 3 бали)

Завд. № 2

«О панно Інно»

(макс. 3 бали)

Завд. № 3

«Моя любове»

(макс. 3 бали)

Завд. № 4

«Заморочка»

(макс. 3 бали)

Усього

 

 

 

 

 

 

КАРТКА САМООЦІНЮВАННЯ

Прізвище, ім’я________________________________________

 

Завд. № 1

Тест

(макс. 3 бали)

Завд. № 2

«О панно Інно»

(макс. 3 бали)

Завд. № 3

«Моя любове»

(макс. 3 бали)

Завд. № 4

«Заморочка»

(макс. 3 бали)

Усього

 

 

 

 

 

 

КАРТКА САМООЦІНЮВАННЯ

Прізвище, ім’я________________________________________

 

Завд. № 1

Тест

(макс. 3 бали)

Завд. № 2

«О панно Інно»

(макс. 3 бали)

Завд. № 3

«Моя любове»

(макс. 3 бали)

Завд. № 4

«Заморочка»

(макс. 3 бали)

Усього

 

 

 

 

 

 

КАРТКА САМООЦІНЮВАННЯ

Прізвище, ім’я________________________________________

 

Завд. № 1

Тест

(макс. 3 бали)

Завд. № 2

«О панно Інно»

(макс. 3 бали)

Завд. № 3

«Моя любове»

(макс. 3 бали)

Завд. № 4

«Заморочка»

(макс. 3 бали)

Усього

 

 

 

 

 

Додаток № 5

 

ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ:

На 10 – 12 балів:  Скласти поезію із використанням односкладних речень.

На 7 -9 балів:   Замінити двоскладні речення синонімічними односкладними:

1.Раптом повіяли степові пахощі. 2. Уся кімната заквітчана айстрами. 3. Весь день дитина веселилася. 4. Вартовий не має права покидати свій пост. 5. Я не міг заснути, довго не міг заснути. 6. Тихо падає сніг. 7. Небо захмарене й сумне.

На 4 – 6 балів: Підкреслити в поданих реченнях граматичні основи, визначити види речень:

1. У надрах хмари зарокотало, спершу неголосно, а далі голосніше й потужніше.

2. Любити та оберігати рідну землю — наш обов’язок.

3. Шепоче вечір таємничо і зорі сипле з верховіть.

4. Сумує день листком кленовим, згадавши літа оксамит.

6. День був ясний, сонячний та теплий.

7. Ніч у степу.

 

ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ:

На 10 – 12 балів:  Скласти поезію із використанням односкладних речень.

На 7 -9 балів:   Замінити двоскладні речення синонімічними односкладними:

1.Раптом повіяли степові пахощі. 2. Уся кімната заквітчана айстрами. 3. Весь день дитина веселилася. 4. Вартовий не має права покидати свій пост. 5. Я не міг заснути, довго не міг заснути. 6. Тихо падає сніг. 7. Небо захмарене й сумне.

На 4 – 6 балів: Підкреслити в поданих реченнях граматичні основи, визначити види речень:

1. У надрах хмари зарокотало, спершу неголосно, а далі голосніше й потужніше.

2. Любити та оберігати рідну землю — наш обов’язок.

3. Шепоче вечір таємничо і зорі сипле з верховіть.

4. Сумує день листком кленовим, згадавши літа оксамит.

6. День був ясний, сонячний та теплий.

7. Ніч у степу.

 

ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ:

На 10 – 12 балів:  Скласти поезію із використанням односкладних речень.

На 7 -9 балів:   Замінити двоскладні речення синонімічними односкладними:

1.Раптом повіяли степові пахощі. 2. Уся кімната заквітчана айстрами. 3. Весь день дитина веселилася. 4. Вартовий не має права покидати свій пост. 5. Я не міг заснути, довго не міг заснути. 6. Тихо падає сніг. 7. Небо захмарене й сумне.

На 4 – 6 балів: Підкреслити в поданих реченнях граматичні основи, визначити види речень:

1. У надрах хмари зарокотало, спершу неголосно, а далі голосніше й потужніше.

2. Любити та оберігати рідну землю — наш обов’язок.

3. Шепоче вечір таємничо і зорі сипле з верховіть.

4. Сумує день листком кленовим, згадавши літа оксамит.

6. День був ясний, сонячний та теплий.

7. Ніч у степу.

 

docx
Додано
19 лютого 2023
Переглядів
688
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку