Урок "Виділення – важливий етап обміну речовин. Будова і функції сечовидільної системи.".

Про матеріал

Розробка уроку біології "Виділення – важливий етап обміну речовин. Будова і функції сечовидільної системи".

Мета: ознайомити учнів зі значенням видільної системи в життєдіяльності людини, дати загальну характеристику органів виділення; ознайомити учнів з особливостями мікроскопічної будови нирок, розглянути структуру нефрону, встановити взаємозв'язок між будовою та функціями органів сечовиділення, розвивати системність мислення, вміння складати схеми, таблиці й на їх основі систематизувати свої знання; виховувати працелюбність, старанність, повагу до своєї праці та здобутків товаришів.

Перегляд файлу

 

Тема: Виділення – важливий етап обміну речовин. Будова і функції сечовидільної системи.

 Мета: ознайомити учнів зі значенням видільної системи в життєдіяльності людини, дати загальну характеристику органів виділення; ознайомити учнів з особливостями мікроскопічної будови нирок, розглянути структуру нефрону, встановити взаємозв’язок між будовою та функціями органів сечовиділення, розвивати системність мислення, вміння складати схеми, таблиці й на їх основі систематизувати свої знання; виховувати працелюбність, старанність, повагу до своєї праці та здобутків товаришів.

 

Тип уроку: засвоєння нових знань.

 

Форма уроку. Синтетична.

 

Обладнання: таблиці «Будова  сечовидільної системи», підручники, робочі зошити, додаткова література.

    

                              Структура і   основний зміст уроку  

 

I. Організаційний момент.

Ми знову з вами на уроці біології і продовжуєм вивчати будову і функції людського організму. Скажіть, будь- ласка, задля чого ми вивчаємо курс «Біологія людини»?

          (щоб дізнатись більше про будову і функції організму, вміти застосовувати ці знання, щоб жити і  бути здоровими)

 

                                                     Життя – це велике чудо!

      А без здоровя його  не буде.

                   Безцінне багатство нам Бог дарував

            Щоб кожен із вас його зберігав.

 

I. Актуалізація опорних знань учнів.

         Інтерактивна методика «Мозковий штурм».

Організм наш мудрий, дивний,

Як велике місто, край.

Ідеальний, прогресивний,

Мов комп’ютер, порівняй!

Систем тут різних є багато:

Опорно-рухова, травна,

І гуморальна, й видільна,

І ще нервова – головна.

? Про які системи органів йдеться у вірші?

? Які фізіологічні системи ми вже вивчили?

Яку систему починаємо вивчати тепер?    (виділення)                                                                                                    

- Як формувалась видільна система у тварин в процесі еволюції?

 (Повідомлення учня)

Відновіть інформацію про сечовидільну систему ссавців.

III. Мотивація навчальної діяльності  учнів.

          І відкриті вам стежини

В загадковий світ людини

Приготуйтесь мандруватим

І нові знання діставати.

 

          Є в світі безліч різних див,

Що в захват вас приводять.

Багато хто їх дослідив

Й пояснень не знаходить.

   Тож сьогодні ми з вами знайдемо пояснення деяких див, що відбуваються в нашому організмі.

Визначення теми і завдань уроку.

Завдання: - ознайомитись із значенням видільної системи;

                   - вивчити будову сечовидільної системи;

                   - встановити взаємозв’язок між будовою та функціями органів         

 виділення.

 

IV. Сприйняття та засвоєння нового матеріалу.

1. Виділення. Органи виділення.

   Учитель.                                                                                                                                                                                    

? Пригадайте, які органи належать до видільної системи людини.

(У видаленні кінцевих продуктів обміну беруть участь нирки, легені, потові  залози та шлунково-кишковий тракт).                                                                                                             

Розгляд малюнка «Органи, що беруть участь у видільних процесах організму», бесіда.

 

 

 

2. Будова сечовидільної системи.                                                                               Інтерактивна вправа «Розширення».

1. Працюючи в парах, розширте відому вам інформацію про виділення. 

Алгоритм діяльності:

1). За підручником ознайомтесь із макро- і мікроскопічною будовою нирки.

2). Які кінцеві продукти  дисиміляції утворюють білки, ліпіди, вуглеводи?

 

Створення схем 1,2 «Кінцеві продукти  дисиміляції», «Органи виділення» - див. додаток :      

Сечовидільна систем

 

 

 

 

 

печінки

 

                              кіркова  речовина                     

 

 

      малі ниркові  чашечки

                    ниркова миска                                                                                                                                                                                                                                                         

     

                                                                                                                                                                    

 великі ниркові чашечки

 

 

 

 

          

                                                   сечовід         мозкова речовина                  

 

  3. Нефрон.  Будова нефрону. 

 

  Розповідь учителя, розгляд ілюстрацій в підручнику.                                                                                                                                                                     

Нефрон – структурна і функціональна одиниця нирки. Нирка містить близько 1 млн. нефронів. Нефрон складається з ниркового тільця і системи звивистих канальців.

 

                                                  Будова нефрону          

                                                  нирковий клубочок                                                                                                                                               звивисті канальці(капілярна сітка I)  першого порядку

          

               ниркова  звивисті канальці

                капсула другого порядку

 

 

 

 

              ниркова

    артерія   капілярна сітка II

 

       ниркова вена

 

 

                      петля нефрону                                                  збирна трубочка

 

 

 

Формулювання висновків.

V. Осмислення об’єктивних зв’язків.

 

Заповнити таблицю:

 

                                     Органи виділення людини

 

                  Органи виділення

        Особливості    функціонування

Нирки

 

Легені

 

Шкіра

 

Печінка

 

 

 

 

VI. Узагальнення і систематизація знань учнів.

 

 

1). Яка будова нефрону? Яке значення подвійної капілярної сітки?

2). Прийом  «Етапи великого шляху».

          Доповни і поясни схему:

 

Їжа                                                       Кисень                            

 

             

                                       Кров

     

      -----

                  

 

                              Продукти  розпаду

  

 

 

3). Прийом  «Біохімік».

-  Визнач кінцеві продукти дисиміляції.

 

          вуглеводи                 ліпіди                      білки

 NH3

 

- Що відбувається з аміаком в печінці?

 

 

 

Розв’яжіть пізнавальні задачі і  сформулюйте висновок:

 

- Нирки людини мають вагу близько 300 г; 0,5 % ваги тіла, споживають 10 % кисню, який використовується всім організмом; за добу через них проходить близько 1 500 л крові, утворюється 180 л фільтрату; за одиницю часу нирки пропускають у п’ять разів більше своєї ваги; вся кров людини  проходить через нирки за 8 – 10 хвилин і очищується 60 разів на добу. Які висновки з цього можна зробити?

 

- Кінцевим продуктом білкового обміну є сечовина. Який шлях вона проходить в організмі людини до видалення з організму?

 

VII. Підсумки уроку.

Аналіз роботи класу, колективне визначення рівня навчальних досягнень, визначення найактивнішого учня.

 

     Т-схема «Я знав, я дізнався»

 

Я знав про сечовидільну систему

Я дізнався про сечовидільну систему

 

 

 

VIII. Домашнє завдання.

 

       1). Опрацюйте відповідний матеріал в  підручнику.

 2). Поповніть словник біологічних термінів новими словами.

 3). Створи сенкан «Нирки», дай пояснення.

 

Учитель: Успіхів вам, творчості, вірних друзів і, звичайно ж, здоров’я!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
4.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
4.7
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Кутузова Альона
    Загальна:
    4.7
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    4.0
    Відповідність темі
    5.0
docx
До підручника
Біологія 8 клас (Матяш Н.Ю., Остапченко Л.І., Пасічніченко О.М., Балан П.Г.)
Додано
26 липня 2018
Переглядів
3590
Оцінка розробки
4.7 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку