Урок "Відмінювання іменників. Форма слова. Побудова речень."

Про матеріал
Урок-подорож з української мови у 3 класі з використанням інноваційних технологій, роботи в парах.
Перегляд файлу

Відділ освіти, молоді та спорту Вітовської райдержадміністрації

Мішково – Погорілівська опорна загальноосвітня школа I-III ступенів

Вітовської районної ради  Миколаївської області

 

Урок української мови
у 3 – Б класі

 

 

Картинки по запросу "картинки про українську мову"

 

 

 

 

Вчитель Лопуга Ганна Адамівна

спеціаліст вищої категорії

 

 

 

2019 – 2020  навчальний рік

C:\Users\Admin\AppData\Local\Microsoft\Windows\INetCache\Content.MSO\52E6D21B.tmp        стихи поздравления с днем украинского языка

 

      

Тема. Змінювання іменників за відмінками. Форма слова. Побудова речень.

           (Вправи 322-325)

Мета: ознайомити учнів з поняттям «відмінювання», із системою відмінювання іменників за питаннями, назвами відмінків;

розвивати увагу, пам'ять, бажання добре вчитися, уміння доводити правильність думки, навчати самоконтролю;

розвивати мовлення учнів, вміння аналізувати, зіставляти, спостерігати, узагальнювати мовні явища;

виховувати працьовитість, любов та інтерес до рідної мови.

Обладнання. Таблиця відмінювання іменників, карта подорожі, кораблик, предметні малюнки, картки для індивідуальної роботи, сигнальні картки, занадки.

Хід уроку

                                                                                                  Епіграф

                                                                          Вивчайте мову українську

                                                                         Дзвінкоголосу, ніжну, чарівну,

                                                                         Прекрасну, ніжну і  чудову,

                                                                         Як материнську пісню колискову.

I. Організація класу.

1. Привітання:

Добрий день вам, учні любі!

Хай вам щастя й доля буде!

Не на день і не на рік,

А на довгий – довгий вік!

 

Продзвенів уже дзвінок,

Починається урок.

Він зимовий і цікавий,

Тож гостей зібрав чимало

Повернімося обличчям до гостей

І лагідно промовимо: «Добрий день!»

Кожен з вас вже постарався –

До уроку приготувався.

Тож девіз тепер згадаймо

І урок наш починаймо.

2. Настанова на урок: (девіз записано на дошці)

«На уроці нашім мови

Треба дружно працювати,

Щоб змогли на всі питання

Відповіді повні дати.»

        Ось дзвінок нам дав сигнал –

        Працювати час настав.

        Тож і ми часу не гаймо,

        Урок мови починаймо.

  • Діти, сьогодні у нас незвичайний урок української мови. На уроці ми вирушимо у подорож до країни. А якої, ви дізнаєтеся, коли прочитаєте слово із розсипаних літер на карті, по якій ми будемо подорожувати. (ІМЕННИК)
  • А на чому ми будемо подорожувати? Дізнаєтесь , якщо відгадаєте загадку.

Загадка

Через море – океан,

В сильний шторм чи ураган

Впевнено вперед прямує,

А на ньому люд мандрує. (Корабель)

  • І вирушимо ми на кораблі  «Знання» подорожувати країною Іменник .
  • Країна відома, країна чудова, що нас так чекає й збагачує мову.

Тож часу не гаймо,

В подорож рушаймо!

  1. Перевірка домашнього завдання (вправа 321).
  •  Прочитайте іменники, які ви записали у зошиті. Визначте число іменників.

    III.  Мотивація навчальної діяльності учнів          
-  Подивіться, діти, уважно навколо себе і скажіть, що змінилося у класі? Чого вчора не було, а сьогодні є? (З'явилася торбинка на столі, а біля неї Лунтик з повідомленням) —Діти, а що це за торбинка у мене на столі? Ніхто не губив? О! Причаївся хтось біля торбинки. Подивіться, хто! ( Лунтик). А що він тримає? (Послання)

«Шановні діти, учні З - Б класу.

У торбинці цій завдання.

 Але зовсім вони не прості.

Треба виконати, діти, завдання ці.

І ви будете тоді молодці.»

  • Діти, а яким би ви хотіли бачити наш урок? (Відповіді дітей)

     IV.Актуалізація опорних знань.

  1. Каліграфічна хвилинка  (Перший порт «Каліграфічний»)

Урок почнемо без зупинки

З каліграфічної хвилинки.

Загадка

В лісі вогник рудуватий
Шишки лускає завзято. (Білка).

Картинки по запросу "малюнок білки"

 

  • Письмо повинно бути красивим, грамотним, правильним.
  • Отже, сіли всі рівненько, записали дату, класна робота, рядки букв, буквосполучень

Б  б  бі  іл  лк   ка   білка

 Ба  Бі  Бу  Бо Бе  Би ба бі бу бо бе би

         2. Мовна вправа  (Другий порт «Слова -  іменники»)           Картинки по запросу "малюнки про школу учнів"

Робота в парах.

Скласти з букв найбільше іменників.

С, І, Е, К, О, Л, О.

(Село, ліс, сік, сокіл, ікс, око, колесо, коло, лосі, скелі, колос)

  V.   Повідомлення теми і завдань уроку.

Прийшов час тему уроку вам назва­ти ...

— Прочитайте, як називається сьогоднішня тема. (Змінювання іменників за відмінками.)

— Яке проблемне питання стоїть перед нами? Прочитайте. (Які відмінки є в українській мові? Що означає кожен із них?)

Тепер перевірю: уважні чи ні,

Хто тему уроку повторить мені?

VI. Сприймання і усвідомлення нового матеріалу. (Третій порт «Відмінки»)

  1. Коментоване виконання (вправа 322).

— Прочитайте текст. Зверніть увагу, як змінюється слово білка, зв’язуючись із різними словами. На які питання воно відповідає?

а) Виписати іменник білка із зв'язаними з ним словами за зразком.

б) Списати перше і друге речення вправи, підкреслити головні члени речення. (За наявності часу.)

 2.      Запишіть букви    Н Р Д З О М К

— Скільки букв записали? (7.)

— Це не просто дібрані букви. Ними починаються слова — назви відмінків.

                       Вірш про відмінки

Всім, щоб грамотно писати,

Сім відмінків треба знати.

Називний завжди питає

(Хто?)  і  (Що?) – це кожен знає.

Родовий  повідомляє

Нам (Кого? Чого?) немає.

Все Давальний  повручає,

Лиш (Кому?  Чому?) спитає.

А Знахідний  радий знов:

Він  (Кого?)  і  (Що?)  знайшов.

Десь Орудний  забарився:

(Ким?) і (Чим?) він натрудився.

І  Місцевий  скаже знову:

Ви (На кому?) і (На чому?).

Кличний   кличе всіх завзято

Нові віршики вивчати. (О.В. Дзьоба)

3.  Опрацювання правила, яке треба запам’ятати (с. 134).

Візьміть до уваги!

До іменників, що є назвами істот (людей і тварин), ставимо питання хто? кого? кому? ким? на кому?

До всіх інших іменників ставимо питання що? чого? чому? чим? на чому?

Початкова форма іменника  -  форма називного  відмінка однини.

4. Хвилинка-цікавинка (про відмінки і відмінювання іменників).

Ще грецькі вчені помітили, шо іменники мають свою основну форму, пряму, а також непряму, відмінну від прямої. Ці «відмінні» від прямої форми й утворили категорію «відмінка». У сучасній українській мові категорія відмінка об’єднує сім повноправних відмінків, у тому числі й кличний, який чи не найбільше передає специфіку української мови, але довгий час вважався лише кличною формою.

Називний   називає предмети. Він є початковою формою кожного іменника, його «прямою формою» (тому його ще називають «прямим» відмінком, а всі інші відмінки — «непрямі»). Це «гордий» відмінок, який зі словом справляється сам і не потребує допомоги прийменників.

Родовий  — означає «одержаний з народження». Таку назву цей відмінок одержав тому, шо. вжитий з іменником без прийменника, він означає особу, яка є творцем, господарем, власником (син Івана, плаття сестри, дім батька). Родовий відмінок є чемпіоном за кількістю вживаних з ним прийменників. Він може поєднуватись аж із 150 прийменниками (а в мові всього прийменників близько двохсот).

Давальний   назва походить від слова «давати». Найтиповіше його значення — назва адресата, тобто особи, якій щось дають. Давальний відмінок довго утримувався без прийменників, а сьогодні вживається в поєднанні з 7 прийменниками.

Знахідний   від слова «знаходити» когось або щось. Із знахідним відмінком вживається 28 прийменників.

Орудний   споріднений зі словом «орудувати», найчастіше називає знаряддя дії (малювати олівцем, різати ножем). Орудний відмінок поєднується з 23 прийменниками.

Місцевий   вказує на місце і вживається усього з п’ятьма прийменниками: в, на, о, по, при (колись місцевий відмінок вживався без прийменників).

Кличний   від слова «кликати», виражає звертання до когось і, як і називний, вживається без прийменників.

Лише місцевий відмінок у сучасній українській мові не може вживатися без прийменників. Інші відмінки, крім називного і кличного, можуть поєднуватися з прийменниками, а можуть вживатися і самостійно.

За частотою вживання перше місце належить називному відмінкові, після нього йде родовий, а на третьому місці знахідний.

Кількість відмінків у різних мовах неоднакова від 2 (мова маратхі в Індії) до 48 (в табасаранській мові Дагестану). А болгари уже з давніх-давен не вживають відмінкових закінчень. У них один відмінок, а роль розрізнювачів відмінкових форм виконують прийменники. У німців і французів таку роль виконують артиклі. Отже, кожна мова використовує ті засоби, які наявні в її розпорядженні, але всі ці засоби придатні для висловлення думки.

                 Порт Фізкультхвилинка.

Надимаючи вітрила,  (Діти набирають у легені повітря й повільно  видихають)

Морем наш кораблик мчав. (Імітація плавання)

А за ним сопів щосили  (Біг на місці)

Кількатонний пароплав.  (Нахили тулуба вліво – вправо)

Плив поважно пароплав  (Імітація плавання)

Туди, де він ще не бував.  (Нахили тулуба вперед – назад)

Морські долає милі,  (Стрибки на обох ногах)

Перемагає хвилі.  (Відновлення дихання)

 VII. Осмислення, узагальнення та систематизація знань.

  1. Вправа 324. ( Порт «Працюємо разом»)             Картинки по запросу "малюнки про школу учнів"

— За поданими в таблиці зразками усно провідміняйте слова парта, зошит, місто.

— Складіть три речення з цими словами (у будь-якій формі). Запишіть.

     2. «Попрацюймо разом!» (за вправою 323).

— Розгляньте таблицю на сторінці 135.

— Запишіть назви відмінків і питання, на які вони відповідають.

— Зверніть увагу, як скорочено позначаються відмінки.

VIII. Підсумок уроку. Рефлексія. (Порт «Підсумковий»)

  1. Гра «Мікрофон»

— Як називається змінювання закінчень іменників за питаннями? (Відмінювання.)

Скільки всього є відмінків? (7.) Назвіть за порядком.

Що означає «провідміняти слово»?  (Змінити іменник за питаннями)

 —Провідміняйте слово дорога.

— Що треба зробити, щоб визначити відмінок іменника? (Поставити запитання.)

— Яка форма іменників є початковою? (Форма називного відмінка однини.)

         Кожен учень у «мікрофон» говорить одне слово - відповідь (без коментарів)

  Якими іменниками ви охарактеризуєте наш урок?

(Швидкість, цікавість, веселість, увага, творчість, знання, гра, інтерес, бажання).

  Якими прикметниками охарактеризуєте наш урок?

(Неповторний, навчальний, цікавий, підсумковий, насичений, захоплюючий, веселий, корисний.)

  Якими дієсловами охарактеризуєте наш урок ?

(Пробіг, навчив, пригадав, підсумував, показав, відповів, доповнив, допоміг, зацікавив.)

Що сподобалось на уроці найбільше?

Пригадайте і дайте визначення іменника як частини мови.

  Діти, а які з іменників, що допомагали нам працювати  сьогодні на уроці ви можете назвати?

(Уважність, акуратність, старанність, дисциплінованість, упевненість, пам'ять).

Назвіть іменники, які заважають учитися.

(Пасивність, неуважність, лінь, невпевненість, сором'язливість)

   На які питання відповідають ці іменники? (Що?)

   А якого роду ці іменники?  Визначте число іменників.

  1. Загадки.
  1. Мене п’ють. Мене ллють. Усім я потрібна. Хто я така? (Вода)
  2. Що кидають тоді, коли це необхідно, і піднімають тоді, коли це вже не потрібно? (Якір)
  • Усно провідміняйте слова вода  і  якір

-Хочу вам сказати в кінці –

Ви сьогодні  - мо-лод-ці.

IX. Повідомлення домашнього завдання з попереднім інструктажем.

С. 134 — правило, с. 135 вивчити назви відмінків і запитання до них, вправа 325.

 

                          Картинки по запросу "малюнки про школу учнів"                   Картинки по запросу "веселі смайлики картинки"

Відкритий урок з української мови в 3 класі

Тема: «ЗАГАЛЬНЕ ПОНЯТТЯ ПРО ІМЕННИК. ІМЕННИКИ, ЩО ОЗНАЧАЮТЬ НАЗВИ ІСТОТ ТА НАЗВИ НЕІСТОТ»

Тема: Загальне поняття про іменник. Іменники,що означають назви істот та назви неістот.

Мета:розширити знання про іменник;вдосконалювати вміння виділяти його серед інших частин мови через правильно поставлене запитання;ознайомити з термінами «назви істот» і «назви неістот»; розвивати словниковий запас учнів,виховувати навички грамотного письма.

Обладнання: сніговик, торбинка, іграшки для гри, сигнальні картки.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

Хід уроку:

I. Організаційний момент.

-Я всміхаюсь сонечку…

-Здраствуй,золоте!

-Я всміхаюсь квіточці…

-Хай вона росте!

-Я всміхаюсь,дощику…

-Лийся,мов з відра!

-Друзям усміхаюсь я…

-Зичу їм добра!

-Тож поверніться і подаруйте один одному посмішку.Щоб наш урок був гарним і цікавим( показую смайлик)

II.. Мотивація навчальної діяльності.учнів.
Подивіться, діти, уважно навколо себе і скажіть, що змінилося у класі? Чого вчора не було, а сьогодні є? (З'явилася торбинка на столі, а біля неї сніговик з повідомленням)—
Діти, а що це за торбинка у мене на столі? Ніхто не губив? О! Причаївся біля торбинки. Подивіться, хто! (Сніговичок). А що він тримає? (Послання)

Шановні діти, учні З класу, У торбинці цій завдання., Але зовсім вони не прості. Треба виконати, діти, завдання ці. І ми будемо тоді молодці.—Ану, поглянемо, що там у торбинці? Які завдання приготував нам Сніговичок?
III Актуалізація опорних знань.

-КАЛІГРАФІЧНА ХВИЛИНКА—Отже, сіли всі рівненько, записали число, класна робота, і дістанемо з торбинки перше завдання. Відгадайте-но мою загадку.
Дивина!
Щезла стежка... Де вона?
Зникла десь і огорожа...
Що за диво? Все навкруг
Вкрив біленький ніжний пух.
Дива зовсім тут нема.
То до нас прийшла ... (Зима)
Який перший звук ми чуємо? ([з])
Якою буквою ми позначаємо звук [з]? (Буквою «зе») Прописування букви «зе».
Прописування слова «зима».
IV Оголошення теми уроку

1. Лінгвістична казка( продовження).

- Діти, пам’ятаєте казку про Царицю Граматику, яка поділила слова на 10 частин мови? Першими вишикувалися іменники. Але вони шикувалися дуже довго . Як ви думаєте, чому?(відповіді дітей)

Починаємо вивчати

Ми тепер частини мови.

Всіх їх треба добре знати,

Щоб здобути знань основи.

Перша з них – іменник, друзі.

Цю частину люблять дуже,

Бо усе вона назве,

Дасть імення золоте.

Мама, мир і Україна.

Сонце, небо, світ, людина,

Звуки, букви, слово, мова –

Ось частина ця чудова.

Хто? Сестричка, нянька, батько,

Пташка, білочка, зайчатко.

Що? Земля, ріка, діброва.

Книжка, зошит, ручка, школа.

Вивчим цю частину мови,

Що іменником зовем

Бо вона така важлива –

Без неї ми не проживем!

- Іменник гостем, який до нас прибув, передав листа. Давайте його прочитаємо.

- Привіт, любі друзі! Давайте познайомимося! Мене звуть Іменник. Який я щасливий, що ви вже у третьому класі. Нарешті я зможу з вами потоваришувати. Передалю вам вітання та невеличке завдання,

- Ну, що, спробуємо виконати завдання Іменника?

- V. Робота над новим матеріалом.Діти. Так! (Діти розгадують кросворд).
1. Зимою в білому, як сніг,
А літом в сірому гуляє. (Заєць)
2. Хоч у нього шуба є,
Та як холод настає,
Він не їсть тоді, не п'є,
І не ходить, не гуляє,
А у лігво залягає. (Ведмідь)
3. Виводить букви і слова
Ота цікава штучка.
В руці виблискує здаля
Нова, гарненька ... (ручка).
4. Білий, як сніг, в пошані у всіх.
До рота попав, там і пропав. (Цукор)
5. Я падаю на ваші хати,
Я білий, білий, волохатий.
Я прилипаю вам до ніг
І називаюсь просто ... (сніг).
6.Хто у ліс приходить рано,
Кожне дерево догляне,
Всякий звір до цього звик?
Ну, звичайно ж, це ... (лісник).
Вчитель. Діти, подивіться на кросворд. На які питання відповідають розгадані слова.
Діти. Хто? Що?
Вчитель. А що ви можете сказати про ці слова?
Діти. Назви людей і тварин відповідають на питання хто?. Назви всіх інших слів на питання що?.
Вчитель. А я розкажу вам ще нове про іменник. Іменники поділяються на істоти та неістоти.
Іменники, що є назвами людей і тварин і відповідають на питання хто?—є істотами.
Іменники, що відповідають на питання що? — є неістотами.
1.Робота з підручником2.Колективне виконання вправи 19 (усно). Ознайомлення з поняттям «істота» і «неістота».
3,Робота з табличкою у підручнику ст. 11 «Правильно вимовляй і пиши»:—
самостійне напівголосне прочитування слів, поданих у таблиці;

вибіркове читання.

Прочитайте назви:птахів і поставте до них запитання;
інших істот і поставте до них запитання;
дерев і поставте до них запитання;
інших неістот і поставте до них запитання.
Висновок. Назви істот відповідають на питання хто? Назви неістот відповідають на питання що?
3.Опрацювання правила.
Вивчення учнями правила з обов'язковим наведенням прикладів, (ст. 11).

ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА
4.Словничок.
Правильно прочитайте слова «банкір», «фермер», «агроном».—
Поясніть значення цих слів і запам'ятайте їхній правопис.
Банкір — власник банку, приватного чи державного, установа якого отримує, зберігає і видає гроші та інші цінні папери.
Фермер— людина, яка займається сільським господарством і має від цього доходи.
Агроном — це людина, яка дає поради, як сіяти, орати, доглядати за рослинами. Як лани оберігати від шкідників та бур'янів.
5.Вправа 20. Запишіть слова у три колонки.
Люди Тварини Рослини ( учні по черзі біля дошки.)

6. Гра « Розсели по будинках»Обладнання : малюнки будиночків із підписами: Хто? Що?, конверт із картками слів.

Завдання: прочитати слова з карток, розмістити слова – назви істот та неістот у відповідні будиночки з питаннями.

Хід гри: викликаний учень отримує конверт і розподіляє слова за групами у відповідні будиночки. Гру можна повторити кілька разів, заздалегідь підготувавши завдання.

Матеріал для гри: картки.

1) Білочка, мама, клей, зошит, вуж, чобіток, учень.

2) Зозуля, вікно, книга, бабуся, ведмідь, цукерка.

3) Жираф, пенал, вінок, огірок, джміль, ластівка.

VІ. Закріплення нового матеріалу.

1. У знову гра» Дай сигнал»

Хто? – червона Що? - зелена

Метелик , їжак, парта, учень, олівець, лисичка, дошка, птах, дерево, синичка, Оленка, гойдалка, лінійка.2. Гра « оживи іменник»

Що? Хто?

Сніг Сніговик

Трактор тракторист

Суд суддя

Кухня кухар

Футбол футболіст

3.Самостійна робота з перевіркою.

Вправа 21, ст. 11—12.

Познач будову слів: хатину, садок, грушки, горбочки

VІІ. Підсумок уроку.

1. Гра « Кореспондент»

. На які питання відповідає іменник?
Що нового ви дізналися про іменник?

2.Замалюйте свій настрій в кінці уроку.

VIІІ.Домашнє завдання.

С.13 вивчити правило, впр. 22

 

Тема: Підсумковий урок з теми «Іменник».

Мета: Узагальнити і систематизувати знання учнів про іменник як частину мови. Формувати вміння розпізнавати іменники серед інших частин мови, визначати рід, число. Розвивати увагу, пам'ять, усне зв’язне мовлення, бажання добре вчитися, уміння доводити правильність думки, навчати самоконтролю. Виховувати працьовитість, любов і інтерес до рідної мови, бережливе ставлення до птахів.

Обладнання: Карта подорожі, кораблик, предметні малюнки, картки для індивідуальної роботи, сигнальні картки, ребуси.

 

Хід уроку:

І. Організаційний момент

1. Привітання:

– Нумо, діти, підведіться,

до гостей ви посміхніться!

І всі разом скажіть їм: «Добрий день!» 

Всі почули ви дзвінок,

Він покликав на урок.

Кожен з вас вже постарався –

До уроку приготувався.

Тож девіз тепер згадаймо

І урок наш починаймо.

2. Настанова на урок: (девіз записано на дошці)

«На уроці підсумковім

Треба дружно працювати,

Щоб змогли на всі питання

Відповіді повні дати.

Тож часу не гаймо,

В подорож рушаймо!»

 

ІІ. Оголошення теми і мети уроку.

Діти, сьогодні на уроці ми вирушимо у подорож до країни. А якої, ви дізнаєтеся, коли прочитаєте слово із розсипаних літер на карті, по якій ми будемо подорожувати. (ІМЕННИК)

А на чому ми будемо подорожувати? І вирушимо ми на кораблі подорожувати країною Іменник .

Країна відома, країна чудова, що нас так чекає й збагачує мову.

Чим ми будемо займатися на уроці? Нам потрібно повторити все, що ми знаємо про частину мови іменник.

Урок почнемо без зупинки

З каліграфічної хвилинки.

Письмо повинно бути красивим, грамотним, правильним.

Отже, сіли всі рівненько, записали дату, класна робота.

Запишіть каліграфічно такі з'єднання букв:

Гор    ця    си     ли    ни   

Введіть ці з'єднання букв у слова назви птахів. (Горлиця, синиця)

Хвилинка ерудита.

Синиці — найдбайливіші батьки серед птахів української фауни. В період годування пташенят, який триває приблизно 2 тижні, пара великих синиць приносить не менше 10000 комах, причому кожен з батьків прилітає з кормом до гнізда близько 400 разів за добу.

Ось такі дбайливі батьки - синички!

Перший порт, до якого ми наближаємося, називається «Хто?»

- Ой, а чому нас не пропускають у місто?

 

III. Порт «Хто?»

Діти, жителі цього міста приготували нам завдання, з якими ми повинні впоратися.

1 завдання «Малюнковий диктант».

Агроном, учениця, учитель, олень, ведмідь, заєць, їжак, лисиця. (Взаємоперевірка.)

2 завдання (Учні відповідають на запитання і записують лише відповіді)

Один учень працює біля дошки.

1. Як називається держава, в якій ми живемо? (Україна)

2. Яке місто є столицею України? (Київ)

3. Яка річка протікає в Києві? (Дніпро)

4. Хто є автором збірки « Кобзар»? (Шевченко)

5. Запиши своє ім'я.

6. 3апишіть вулицю, на якій знаходиться наша школа. (Дружби народів). (Самоперевірка)

  1.      Чому ви написали всі слова з великої букви? (Власні назви)
  2.      А які слова пишуться з маленької букви? (Загальні назви)

Діти, давайте підсумуємо, які ж іменники живуть у місті «Хто?»

(Назви істот, власні назви)

 

IV. Порт «Що?»

Успішно впоралися із завданням і вирушаємо до міста «Що?». Тут у нас невеличка зупинка.

1 завдання.

- Діти, а які з іменників, що допомагають нам працювати, ви б хотіли запросити сьогодні на урок?

Один учень працює біля дошки, записує іменники.

(Уважність, акуратність, старанність, дисциплінованість, упевненість, пам'ять).

2 завдання.

- Назвіть іменники, які заважають учитися.

(Пасивність, неуважність, лінь, невпевненість, сором'язливість)

- На які питання відповідають ці іменники? (Що?)

3 завдання.

Розгадаємо ребуси. (Вода, якір).

Що спільного у всіх цих іменників? (Відповідають на питання «що?», загальні назви).

4 завдання.

Робота в парах.

Скласти з букв найбільше іменників.

С, І, Е, К, О, Л, О.

(Село, ліс, сік, сокіл, ікс, око, колесо, коло, лосі, скелі, колос)

На якій зупинці ми зараз перебуваємо? (Порт «Що?»)

Діти, давайте підведемо підсумок. То які іменники живуть у цьому місті? (Загальні назви.)

 

V. Фізкультхвилинка

Щось повісили носи.

Із-за парт же вийшли всі!

Вгору добре потяглись

І навшпиньки піднялись.

Опустились легко вниз

І подув в обличчя бриз.

Як дерева захитало:

Вправо-вліво, вліво-вправо.

Біля парти сіли-встали.

Руки в боки узяли,

На всі боки повели.

Руки вниз всі опустили

І за парти тихо сіли.

 

VI. Порт «Рід»

Діти, поки ми подорожували, я знайшла конверт. Давайте подивимося, що там. Ой! Та тут загадки! Я буду читати, а ви відгадуйте і скажіть, якого роду іменник-відгадка, бо всі ми знаходимося у місті «Рід».

1. Загадки

Червоний колір,

Кисло-солодкий смак,

Кам'яне серце

Чому то так?      (Вишня - ж. р .)

***

Що за голова,

Що лише зуби й борода?   (Часник - ч. р .)

***

Кругле озеречко ніколи не замерзає    (Око — с. р.)

2. Завдання-жарти (усно)

З «и» я плаваю у морі, з «і» ловлю мишей в коморі.     (Кит - Кіт ч. р.)

У іменнику, що означає пшеничний хліб, букву «у» замініть на букву «і». Отримаєте іменник, що означає назву лісового звірка         ( Булка - білка    ж. р.)

3. Самостійна робота.

Випишіть з речень іменники - антоніми, визначте їхній рід.

1 варіант

Краще добрий кінець, ніж гарний початок.

(кінець - початок         ч. р.)

2 варіант

Із щастя і горя скувалася доля.

(щастя - горе   с. р . )

4. Гра з сигнальними картками.

Визначити рід іменників.(Малина, яблуко, голуб, пальто, виноград, тополя , серце, диктант, жито, межа, вівця, костюм.)

Підсумок.

 

VІ. Підготовча робота до зупинки «Число».

  1.          Зашифровані два слова

Од на ни   жи на мно

- Доберіть слова, споріднені зі словом «однина».

(Один, одиниця, однісінький, одинокий). Запис на дошці.

Визначте корінь.

Доберіть до слова «однина» антонім. (Множина )

- Отже, ми з'ясували, які два слова були зашифровані.

Складіть речення зі словом «один».

(Один учень працює біля дошки.)

Визначте головні члени речення. Усно встановимо зв'язок слів у реченні.

 

Один учень працює біля дошки.

Учень (що робить?) працює;

Працює (де?) біля дошки;

Учнів (скільки?) один.

 

VІІ. Порт «Число».

Ми прибули до міста «Число». Як можна визначити число іменника? 3араз ми перевіримо, як ви вмієте це робити.

1 завдання. Робота в парах.

Скласти слова із слова «абрикос»

1 варіант - іменники у однині. (Коса, роса , сир , риба, краб).

2 варіант - іменники у множині. (Коси, роси, соки, краби, боки).

2 завдання. Добери (за варіантами) два іменники, які вживаються тільки в однині (1-в.), тільки в множині (2-в.).

Однина (молоко, сало, молодь, борошно, любов, доброта, ніжність, ходьба).

Множина (двері, канікули, ворота, макарони, ножиці, гроші, сани).

3. Дидактична гра «Подай сигнал»

Руки, грибок, санчата, м’яч, небо, сонце, мороз, сніг, лижі, рукавички. (Учні подають сигнал плесканням в долоні, якщо іменники стоять в однині, не подають сигнал – якщо в множині).

Підсумок.

 

VІІІ. Робота за підручником.

Діти самостійно працюють над вправою 81.

- За допомогою чого зв’язуються іменники з іншими словами у реченні? (Прийменників, закінчення).

 

ІХ. Робота для груп.

Морфологічний розбір іменників в реченні. Письмо речення під диктовку вчителя.

Лисеня бавилося з півником.

а) І група. Морфологічний розбір першого іменника в реченні.(лисеня – хто?, імен. п. ф - лисеня, істота, загальна назва, одн., с.р., лисеня (що робило?) бавилося, підмет).

б) ІІ група. Морфологічний розбір другого іменника в реченні. (з півником – з ким?, імен. п. ф – (хто?) півник, істота, загальна назва, одн., ч.р., бавилося (з ким?) з півником, другорядний член речення).

 

Х. Домашнє завдання.

Вправа 78, с. 37 відповіді на запитання.

 

ХІ. Аналіз та оцінка знань учнів.

 

 

XIІ. Підсумок уроку. Метод мікрофону.

Кожен учень у «мікрофон» говорить одне слово - відповідь (без коментарів)

- Якими іменниками ви охарактеризуєте наш урок?

(Швидкість, цікавість, веселість, увага, творчість, знання, гра, інтерес, бажання).

- Якими прикметниками охарактеризуєте наш урок?

(Неповторний, навчальний, цікавий, підсумковий, насичений, захоплюючий, веселий, корисний.)

- Якими дієсловами охарактеризуєте наш урок ?

(Пробіг, навчив, пригадав, підсумував, показав, відповів, доповнив, допоміг, зацікавив.)

  1.      Що сподобалось на уроці найбільше?
  2.      Дайте визначення іменника як частини мови.

 

Хочу вам сказати в кінці –

Ви сьогодні молодці.

 

 

 

docx
Додано
10 лютого 2020
Переглядів
5625
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку