Предмет.Українська мова
Розділ. Відмінювання іменників
Тема уроку.Правопис закінчень іменників в орудному відмінку
Тип уроку. Урок рефлексії
Автор. Білик Антоніна Анатоліївна
Посада. Учитель початкових класів
Місце роботи. Бородянський академічний ліцей
смт Бородянка, Київська обл.
Основні цілі уроку:
а)діяльнісні:
-
продовжити формувати здатність учнів до корекції визначати відмінкові закінчення іменників в орудному відмінку;
-
вчити фіксувати особисті утруднення під час змінювання іменників у орудному відмінку;
-
вчити виявляти причини утруднення під час відмінювання іменників;
-
тренувати уміння орфографічно правильно писати закінчення іменників у орудному відмінку.
б) навчальні:
-
скорегувати алгоритм правопису відмінкових закінчень у орудному відмінку;
Очікуванні результати:
а) знання:
-
знати вивченні орфограми закінчень іменників у орудному відмінку;
б) уміння:
-
уміти застосовувати вивчені правила щодо правопису закінчень в орудному відмінку;
-
уміти будувати речення та працювати з орфографічним словником.
Розумові операції: аналіз, синтез, абстрагування, узагальнення, класифікація.
Демонстраційний матеріал: творчі роботи учнів, ментальна карта «Правопис закінчень іменників у орудному відмінку», мультимедійна презентація, алгоритм визначення відмінків іменників.
Роздатковий матеріал: картки для індивідуальної та групової роботи, еталони для перевірки індивідуальної роботи.
Технічне забезпечення уроку: комп’ютер, широкоформатний екран.
Обладнання: кольорові фішки, предметні малюнки, кубик, орфографічні словники.
Мета уроку:
-
вчити учнів застосовувати правила щодо правопису закінчень іменників в орудному відмінку;
-
удосконалювати уміння відмінювати іменники та визначати їх відмінки;
-
продовжувати формувати уміння учнів працювати з орфографічним словником;
-
розвивати активний словник учнів, усне та писемне мовлення, увагу, творчу уяву, пам'ять, логічне мислення, вміння аналізувати і порівнювати, робити висновки та висловлювати власну думку;
-
удосконалювати навичку каліграфічного письма;
-
розвивати уміння працювати самостійно і в команді,
-
виховувати старанність і наполегливість, почуття поваги і любові до рідного слова, інтерес до вивчення української мови.
Хід уроку
-
Самовизначення до діяльності
Цілі етапу уроку
Дидактичні:
-
залучити учнів до навчальної діяльності;
-
визначити основну мету уроку.
Психологічні:
-
створити умови для виникнення внутрішньої потреби включення у діяльність.
-
Привітання, мотивація
Дзвоник продзвенів для нас.
Працювати уже час.
Тож часу дарма не гаймо,
Працювати починаймо.
А урок у нас цікавий,
Виграє на різні барви.
Бо барвисту мову рідну
Будемо вивчати гідно.
-
Діти, відобразіть свій настрій. Просигнальте фішками.
-
Чому у тебе саме такий настрій?
(Запитати кількох учнів про настрій.)
-
Очікування учнів
-
Діти, що у мене в руках? (Парасолька)
-
На вашу думку, навіщо вона мені? (Відповіді учнів)
-
Так. Парасолька для того, щоб ніяка мряка, похмура погода не зіпсувала сонячного настрою, який пануватиме на сьогоднішньому уроці.
-
У кожного з вас на парті лежить сонячний промінчик. Подумайте, чого ви очікуєте від нашого сьогоднішнього уроку. Закінчіть речення і запишіть їх на промінчиках.
-
Від уроку я очікую …
-
Наш урок буде …
-
На уроці ми будемо…
(Діти записують свої очікування на промінчиках.)
-
Визначення основної мети уроку
-
Пригадайте, що ми робили, щоб краще запам’ятати правопис відмінкових закінчень? (Будували схеми, ментальні карти, складали казки)
-
Сьогодні на уроці є можливість скористатися ментальною картою і малюнками, які ми з вами створили на попередніх уроках для формування знань і умінь щодо відмінювання іменників. (Демонстрація ментальної карти «Закінчення іменників у орудному відмінку» на дошці.)
-
Отже, основна мета нашого уроку – опанувати правопис закінчень іменників у орудному відмінку.
-
Актуалізація знань і фіксація утруднень у діяльності
Цілі етапу уроку
Дидактичні:
-
організувати повторення способів дій, визначених на попередніх уроках з використанням зафіксованої теоретичної інформації (ментальна карта);
-
провести самостійну роботу з самоперевіркою за еталоном;
-
зафіксувати утруднення, які виникли під час виконання роботи.
Психологічні:
-
активізувати пам'ять і увагу.
-
Вправа «Парасолька»
-
Подивіться на дошку. Що ви бачите?
-
Так. Сіра хмара і краплі дощу. Кожна краплина несе завдання.
-
Тут нам допоможе наша чарівна парасолька.
(Діти передають парасольку один одному і відповідають на питання, які записані на краплинках.)
-
Скільки відмінків є в українській мові?
-
Назвіть питання усіх відмінків.
-
Який відмінок не має питання?
-
Який відмінок завжди має пару (прийменник)?
-
Який відмінок є початковою формою іменника?
-
Провідміняй іменник Ольга.
-
Що відбувається в коренях деяких слів під час відмінювання?
-
Який алгоритм визначення відмінка іменника?
-
Індивідуальне завдання на картках
-
А зараз я пропоную вам попрацювати самостійно. Кожний з вас має індивідуальну картку із завданням. Допишіть закінчення іменників.
(Діти читають текст і дописують пропущені закінчення.)
-
Перевірка виконання індивідуального завдання за еталоном
(Діти самостійно перевіряють виконане завдання за еталоном.)
-
Чи всі справилися із завданням?
-
Чи виникали труднощі під час виконання завдання?
-
Локалізація утруднення
Цілі етапу уроку
Дидактичні:
-
Виявити причину утруднення;
-
уточнити цілі уроку;
-
побудувати алгоритм виправлення помилок.
Психологічні:
-
розвивати вміння аналізувати й об’єктивно оцінювати свої знання.
-
Виявлення причини утруднення
-
У яких словах допущено помилки?
-
Поставте питання та визначте відмінок, в якому вжито ці слова.
-
Що ви помітили?
-
Пригадайте, яка мета сьогоднішнього уроку?
-
Над чим треба попрацювати, щоб виправити допущені помилки?
-
Постановка теми і завдань уроку
-
Отже, тема нашого уроку «Правопис закінчень іменників в орудному відмінку».
(Діти обговорюють завдання уроку)
-
Побудова алгоритму виходу з утруднення
-
Запропонуйте свій шлях виходу з цього утруднення.
(Діти висловлюють свої пропозиції щодо подолання утруднень.)
Учитель на дошці записує алгоритм виходу з утруднення.
-
відшукати відповідні хмаринки з підказками;
-
звернутись до раніше виготовленої ментальної карти;
-
повторити основні правила правопису закінчень іменників у
орудному відмінку;
-
виправити помилки.
-
Побудова проєкту виходу з утруднення
Цілі етапу уроку
Дидактичні:
-
знайти способи виходу з утруднення
Психологічні:
-
вчити надавати допомогу іншим учням (ті, хто виконав самостійну роботу без помилок, стають консультантами інших учнів).
-
Пошук необхідних способів виходу із утруднення
-
Якими способами можна локалізувати ці утруднення?
-
Так. За складеним алгоритмом:
-
прочитати слово, в якому допущено помилку;
-
визначити, на який приголосний закінчується основа слова;
-
відшукати необхідну хмаринку з підказкою;
-
виправити помилку.
-
Я хочу вам запропонувати ще один цікавий спосіб локалізації утруднення. У цьому мені допоможуть учні, які погодилися інсценізувати казочку про орудний відмінок.(З використанням мультимедійною презентацією: слайди 6 - 10)
(Учні в цікавій формі повторюють правила правопису закінчень іменників в орудному відмінку.)
-
Спробуйте виправити помилки, які ви допустили.
-
Хто виконав завдання без помилок, може допомогти іншим учням справитися із труднощами.
-
Робота над локалізацією помилок
(Учні працюють над помилками.)
-
Узагальнення труднощів у зовнішньому мовленні
Цілі етапу уроку
Дидактичні:
-
узагальнити і засвоїти способи дій, які викликали утруднення
Психологічні:
-
вчити працювати в парі (один одному розповідають способи дій).
-
Робота в парах (Вправа 55, с.30)
-
Прочитайте завдання.
-
Що вам потрібно зробити?
-
Прочитати речення. Знайти іменники у орудному відмінку. Визначити закінчення і пояснити їх правопис.
-
Поясніть один одному правопис закінчень у орудному відмінку.
-
Перевірка роботи в парах
Закріплення у зовнішньому мовленні способу дій щодо правопису закінчень іменників у орудному відмінку.
(Діти пояснюють правила правопису закінчень у орудному відмінку.)
-
Які правила ви використали, щоб правильно записати слова?
-
Презентуйте свої хмаринки з відповідним правилом?
(Паралельно діти працюють з ментальною картою.)
Фізкультхвилинка
-
Самостійна робота із самоперевіркою за еталоном
Цілі етапу уроку
Дидактичні:
-
провести самостійну роботу;
-
провести самоперевірку за еталоном;
-
зафіксувати результати роботи.
Психологічні:
-
створення ситуації успіху.
-
Каліграфічна хвилинка
-
Прочитайте слова з вправи 57 ланцюжком.
-
Яке слово можна виділити з поміж інших? Чому?
-
Так. Небокрай (складається з двох слів небо і край).
-
Давайте з’ясуємо значення слова небокрай.
-
Доберіть до цього слова синоніми. (Небосхил, обрій, виднокруг, крайнебо, горизонт.)
-
Запишіть каліграфічно буквосполученняне еб бо кр ай, слово небокрайі слова синоніми.
-
Самостійна робота (Вправа 57, с.31)
-
Подані іменники запишіть в орудному відмінку за зразком.
-
При потребі користуйтесь хмарками-підказками.
(Діти самостійно виконують вправу.Учитель допомагає учням,яким важко виконувати завдання.)
-
Перевірка самостійної роботи за еталоном
(Учні самостійно перевіряють записані слова за еталоном. Кількість записаних слів дітьми різна – хто скільки встиг за відведений час.)
-
Чи справилися ви із завданням?
-
Чи стали в пригоді вам хмаринки-підказки?
-
Чи допомогла у роботі вам казка?
-
Включення у систему знань і повторення
Цілі етапу уроку
Дидактичні:
-
повторити і закріпити отримані знання, застосувати їх у творчому завданні.
Психологічні:
-
створити умови для роботи в групах.
-
Робота в групі (Вправа 58, с.32)
Поділ в групи за цеглинками «Лего» (за кольором)
-
Прочитайте завдання до вправи 58.
-
Вам потрібно поділити слова на групи відповідно до хмаринок (правил правопису закінчень в орудному відмінку) і пояснити правопис закінчень.
(Кожна група отримує завдання відповідно до отриманої хмаринки (правила))
-
Перевірка виконаної роботи в групах
І група – осокою, квіткою.
ІІ група – вулицею, землею.
ІІІ група – грушею, площею, задачею.
ІV група – сіллю, молоддю.
V група – краєм, любов’ю.
-
Які слова залишилися? Чому?
-
Пекар і лікар.
-
Що потрібно знати про правопис закінчень у орудному відмінку в таких словах.
-
Так. Правильність написання закінчень іменників чоловічого роду на -р в орудному відмінку перевіряються за орфографічним словником.
-
Робота в парах (Вправа 59, с.32)
-
Для того, щоб виконати наступну вправу, нам потрібний помічник.
-
Здогадайтеся, що це за помічник?
-
Так – це орфографічний словничок.
-
У вас на парті є словнички. Попрацюйте в парах. Вставте пропущені букви у даних словах.
-
Творча робота
-
Що це за слова?
-
Так. Це назви професій.
-
З 2-3 словами складіть і запишіть речення.
-
Перевірка творчої роботи
Діти зачитують складені речення.
-
Яку професію ви хочете здобути у майбутньому? Чому?
-
Реефлексія діяльності
Цілі етапу уроку
Дидактичні:
-
з’ясувати чи досягли цілей уроку;
-
повторити алгоритм виправлення помилок;
-
дати домашнє завдання.
Психологічні:
-
дати самооцінку діяльності кожного учня на уроці.
-
Підсумкова бесіда
-
Яку мету ми поставили на початку уроку?
-
Чи досягли ми мети?
-
Чи справилися із поставленими завданнями?
-
Чи все вдалося? Чому?
-
Над чим ще треба попрацювати?
-
Домашнє завдання
-
Отже, вдома ви ще попрацюєте над цією темою. Повторите й удосконалите свої знання. Виконаєте вправу 60, с.32
-
Метод «Кубування»
-
Було цікаво…
-
Тепер я можу…
-
У мене вийшло…
-
Я спробую…
-
Я довідався про…
-
Мене здивувало…
-
Вправа «Сонечко»
-
Я думаю, що парасолька нам не потрібна. Адже у нас весь урок панувала тепла і сонячна атмосфера.
-
На початку уроку ви записали на промінчиках свої очікування від сьогоднішнього уроку.
-
Підніміть промінчики, якщо ваші очікування справдилися.
-
Якщо не справдилися, то чому?
-
Прикріпіть промінчики до сонечка.
-
Яке чудове сонечко ми утворили.
-
Вправа «Мій настрій»
-
Чи змінився ваш настрій? Чому? Просигнальте фішками.
-
Наш урок добіг кінця. Щиро дякую всім за старанну роботу, за чудовий настрій!