Математика 6 клас Дата_________
Урок №____
Тема. Віднімання раціональних чисел.
Мета: формувати навички застосування правила віднімання раціональних чисел до розв’язування вправ та задач;
розвивати вміння порівнювати, робити висновки, узагальнювати;
виховувати культуру математичних записів, культуру математичного мовлення, інтерес до вивчення математики;
коригувати пам'ять, мислення, увагу.
Обладнання: підручники, індивідуальні картки.
Тип: застосування знань, умінь та навичок.
Хід уроку
1. Організаційний етап
Нервово-психологічна підготовка до уроку.
Корекція поведінки учнів.
2. Перевірка домашнього завдання
Математичний диктант
Дано числа: -7 і -3
Відповіді занести в таблицю:
1 |
|
|
2 |
|
|
3 |
|
|
4 |
|
|
5 |
|
|
1 |
-10 |
М |
2 |
-4 |
І |
3 |
10 |
Н |
4 |
4 |
У |
5 |
3 |
С |
Ключ:
м |
к |
н |
о |
е |
і |
с |
в |
у |
ю |
-10 |
7 |
10 |
-7 |
-3 |
-4 |
3 |
0 |
4 |
21 |
3. Формулювання мети та завдань уроку
4. Актуалізація опорних знань і опитування учнів
Під час перевірки правильності виконання завдань математичного
диктанту повторюємо основні теоретичні моменти теми.
Фронтальна бесіда за запитаннями ( мозковий штурм )
- Які числа називають раціональними?
- Які числа називають цілими?
- Які числа називають натуральними?
- Сформулювати правило додавання чисел з однаковими знаками.
- Сформулювати правило додавання чисел з різними знаками.
- Як знайти суму двох чисел з різними знаками?
- Які ви знаєте властивості додавання?
- Як називаються компоненти дії віднімання, додавання?
- Як від одного раціонального числа відняти друге?
- Як називається пряма, що має початок відліку, одиничний відрізок та напрям? (Координатна пряма)
- У якій точці координатної прямої починається відлік? (0)
- Як називаються числа, які стоять справа від нуля? (Додатні)
- Додатні і нуль? (Невід'ємні)
- Як називаються числа, які стоять зліва від нуля? (Від'ємні)
- А від'ємні і нуль? (Недодатні)
- як називаються числа, що відрізняються тільки знаком?
- А чому дорівнює сума таких чисел? (Сума протилежних чисел дорівнює нулю)
Виконання усних вправ
а-b; а-(-b); а+(-b); -а-(-b); -а+b; -а-b.
5. Доповнення знань
Для успішного подальшого вивчення математики у школі (і не тільки) дуже важливим є усвідомлення учнями того факту, що віднімання — це дія, яку завжди можна замінити додаванням і робити це легко
(не зважаючи на кількість чисел у виразі, що містять числа і знаки «+» та «-»), якщо просто замінити віднімання на додавання числа, протилежного до того, яке віднімалося.
А тому:
1. Будь-який вираз, що містить знаки «+» та «-» можна розглядати як суму.
Наприклад, -8+6-k = -8+6+(-k) = -2+(-k);
-61 - (-7,7) + 5,3 = -61 + 7,7 + 5,3 = -61 + 13 = -48.
2. Оскільки віднімання є суть додавання зменшуваного числа, що є протилежним до даного від'ємника, під час віднімання використовують правила додавання (звісно, замінивши спочатку віднімання додаванням).
Але окремо можна виділити властивості 0 при відніманні, а саме:
0-а=-а; а-а=0; а-0=а.
Наприклад,
О -3 = -3; 0 - (-5) = +5; 7 - 0 = 7; -7 - (-7) = 0.
Після обговорення усіх моментів, робимо загальні висновки і записати їх у вигляді конспекту.
Конспект
Віднімання раціональних чисел |
|
|
Приклад |
1) а–b = а+(–b); |
1) 7- 10 = 7 + (-10) = - (10- 7) = -3; |
2) а–b–с = а+(–b)+(–с); |
2) 3-k-5 = 3 + (-k) + (-5) = 3 + (-5) + (-k) = -2 + (-k); |
3) 0–а = –а; а–0 = а; а–а = 0; |
3) 0-3 = -3; -7-0 =-7; 0 - (-5) = 5; -7 - (-7) = 0. |
6. Виконання завдань на відпрацювання вмінь та навичок
Колективна робота, розв’язування задач під керівництвом учителя
Усні вправи
1. Обчисліть різницю:
6-(-3); 0-10; -12-(-5); -12-(+5); 0-(-30); -8-0; -18-(-18); -18-18.
2. Серед виразів знайдіть рівні:
а-b-(-с); а+b+с; а+(-b)+(-с); а+(-b)+с; а-(-b)-(-с); -(-а)-(-b)-(-с).
Письмові вправи
1. Спростіть вираз та обчисліть його значення:
а) -5,2 + а – (-5), якщо а = 0;1; -12;
б) -с + 6-(-2), якщо с = 0; 1; -9,5.
2. Знайдіть значення виразу:
а) - 61,3 -( -7,7) + 5,36;
б) - 8,6 + (-9,9) - 8,6 - (-5,3).
3. Замініть зірочки знаками «+» або «-» так, щоб утворились правильні рівності:
а) * (-5,3) = 12,5; б) 3,6 * 8,1 =-4,5; в) -6,1 * (-2,3) * 3,8 = 0;
г) -3,7 * (-6,9) = -10,1; д) -4,9 * 1,7 = -3,2; е) * 7,4 * (-9,3) = -12,8.
4. Замість квадратиків запишіть такі числа, щоб утворились правильні рівності:
а) □ + □ = - 8; б) □ - □ = - 8; в) □ + □ = 0;
г) - 9 - 12 = 9 - □ ; д) -2 + □ = □ - 3; е) □ -7 = 13 - □.
7. Підсумки уроку
Знайди помилку.
Подайте у вигляді суми -3 - (-7) + (-5) = -3 + (-7) + 5. ( -3 + 7 + (-5))
8. Домашня самостійна робота
1. Спростіть вираз та обчисліть його значення:
а) -6,8 - 9,2 + с -(-28), якщо с = 0; 16; -14;
б) 5,04 – а -(-6,96), якщо а = 1;-1; 0.
2. Запишіть у вигляді суми та обчисліть найзручнішим способом:
а) 37 – 49 – 70 + 13;
б) -19 - (-69) - 73 - 12 - (-48);
в) 12,9 - (-8,7) - 6,7;
г) 12,9 - (-0,73) + (-6,9).
Прізвище та ім’я учня___________________________________________________________________ Дата____________________ |
|||||||||
1 |
2 |
||||||||
а |
б |
а |
б |
в |
г |
||||
12 |
28 |
-2 |
11 |
13 |
12 |
-69 |
13 |
14,9 |
6,73 |
Аркуш-практикум
Прізвище та ім’я учня_________________________________ Клас _________ Дата _________
Математичний диктант
Відповіді занести в таблицю:
1 |
|
|
2 |
|
|
3 |
|
|
4 |
|
|
5 |
|
|
Ключ:
м |
к |
н |
о |
е |
і |
с |
в |
у |
ю |
-10 |
7 |
10 |
-7 |
-3 |
-4 |
3 |
0 |
4 |
21 |
Письмові вправи
1. Спростіть вираз та обчисліть його значення:
а) -5,2 + а – (-5), якщо а = 0;1; -12;
Розв’язання:
-5,2 + а – (-5) = -5,2 + а + 5 = (-5,2 +5) + а = -0,2 + а.
Якщо а = 0, то -0,2 + а = -0,2 + 0 = -0,2.
Якщо а = 1, то -0,2 + а = -0,2 + ___ = ____.
Якщо а = -12, то -0,2 + а = -0,2 +____= ____.
б) -с + 6-(-2), якщо с = 0; 1; -9,5.
Розв’язання:
________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
2. Знайдіть значення виразу:
а) -61,3 -(-7,7) + 5,36 = ____________________________________________________________;
б) -8,6 +(-9,9) -8,6 -(-5,3) = _________________________________________________________.
3. Замініть зірочки знаками «+» або «-» так, щоб утворились правильні рівності:
а) * (-5,3) = 12,5; б) 3,6 * 8,1 =-4,5; в) -6,1 * (-2,3) * 3,8 = 0;
г) -3,7 * (-6,9) = -10,1; д) -4,9 * 1,7 = -3,2; е) * 7,4 * (-9,3) = -12,8.
4. Замість квадратиків запишіть такі числа, щоб утворились правильні рівності:
а) □ + □ = -8; б) □ - □ = -8; в) □ + □ = 0;
г) -9 -12 = 9 - □ ; д) -2+ □ = □ -3; е) □ -7 = 13- □.
Знайди помилку. Подайте у вигляді суми -3 - (-7) + (-5) = -3 + (-7) + 5.
Домашня самостійна робота
1. Спростіть вираз та обчисліть його значення:
а) -6,8 - 9,2 + с -(-28),якщо с = 0; 16; -14;
б) 5,04 – а - (-6,96), якщо а = 1;-1; 0.
2. Запишіть у вигляді суми та обчисліть найзручнішим способом:
а) 37-49-70+13;
б) -19 - (-69) - 73 - 12 - (-48);
в) 12,9 - (-8,7) - 6,7;
г) 12,9 - (-0,73) + (-6,9).
Прізвище та ім’я учня___________________________________________________________________ Дата____________________ |
|||||||||
1 |
2 |
||||||||
а |
б |
а |
б |
в |
г |
||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|