Урок "Відображення в комічному плані побуту старої інтелігенції після перевороту 1917 р.

Про матеріал
Поглибити та узагальнити знання учнів про творчість пись- менника, повторити та розширити відомості про п’єсу „Ми- на Мазало”,проаналізувати п’єсу з погляду комізму, розви- вати вміння аналізувати драматичний твір, зв’язне мовлен- ня та логічне мислення; виховувати почуття національної гід ності, любов до материнської мови.
Перегляд файлу

 

 

 

 

 

 

Микола Куліш„Мина Мазайло”

 

 

 

Відображення в комічному плані побуту старої інтелігенції після перевороту 1917 р.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                        Підготувала

                                                                                       вчитель української мови та літератури

                                                                                      Декун Тетяна Василівна

 

 

 

 

                                    

 

 

Тема : Микола Куліш „Мина Мазайло”. Відображення в коміч-

            ному плані  побуту старої інтелігенції після перевороту

             1917 року.

Мета: поглибити та узагальнити знання учнів про творчість  пись-

            менника, повторити  та розширити відомості про п’єсу „Ми-

             на Мазало”,проаналізувати п’єсу з погляду комізму, розви-

            вати вміння аналізувати драматичний твір, зв’язне мовлен-

            ня та логічне мислення; виховувати почуття національної гід

            ності, любов до материнської мови.

Тип уроку: урок узагальнення і систематизація нових знань.

Обладнання: портрет письменника, кросворд „Життя і творчість

                         Миколи Куліша.”

Епіграф: Український  театр дістав свою найкращу комедію, може,

                 свою єдину комедію, якщо властиво комедії вважати                             легкість, грайливість, ритмічність, грацію, але тільки натягненого

                змісту.

                                                                                        Ю. Шерех

 

                                         Хід уроку

  1. Актуалізація опорних знань
  1. Розгадування кросворду

а ) По – батькові Миколу Куліша

б ) Місто, з якого приїхала тьотя Мотя ( „Мина Мазало”)

в ) Ім я доньки головного персонажа п’єси „Мина Мазало”

г ) Село, в якому народився М. Куліш

д ) Персонаж п’єси Куліша, що  хотів змінити прізвище

е ) Син Мини, що виступає проти зміни прізвища

є ) Яке прізвище отримав Мазало після його зміни

ж )Прізвище, яке хотів додати Мокій до Мазала

з )Губа, Тертика – це ...

и ) Захід, яким родина дійшла згоди

і ) Подруга Рини ( „Мина Мазало”)

2. Слово вчителя

Коли ми розгадували кросворд, то отримали „ключ” – українізація.

На минулому уроці ми дуже широко розглянули як ця проблема висвітлюється  Миколою Кулішем у п’єсі . Проте розкриваючи цю проблему на сторінках своєї п’єси „Мина Мазало” письменник не оминає яскравого гумору та комічних ситуацій. Саме цей аспект і буде предметом обговорення сьогоднішнього уроку.

  1. Мотивація навчальної діяльності
  1. Оголошення теми та мети уроку

 Тема уроку – М. Куліш „Мина Мазало”. Відображення в комічному плані побуту старої інтелігенції після перевороту 1917р.  Завдання уроку – проаналізувати в п’єсі „Мина Мазало” комічні епізоди, визначити їх роль у сюжетній канві.

  1. Робота з епіграфом

Прочитайте епіграф до уроку. Як ви вважаєте,чи справедливо 

Ю. Шелех називає п’єсу „Мина Мазало” комедією?

III. Вивчення нового матеріалу

  1. Бесіда з учнями
  • Пригадайте визначення „комедії” як літературного жанру.

( Комедія – це жанр літератури, у якому сюжет драматичного твору розкривається засобами гумору)

  • Назвати засоби творення комічного (Гумор, сатира, сарказм, іронія)
  • До яких із них Микола Куліш вдається у своїй п’єсі „Мина Мазало” (Твір „Мина Мазало в доброзичливому тоні висміюються вади суспільства, до гострого сарказму Куліш не вдається)
  • Назвати персонажів п’єси „Мина Мазало. (Мина Мазало, його дружина, Рина, Мокій, Уля, дядько Тарас, тьотя Мотя)
  • Який епізод п’єси, на вашу думку, є найбільш комічним? Поясніть.
  1. Інсценізація епізоду „Навчання Баранова – Козино правильних проізношеній.

Мазало – Пахнет сеном над лугами

Баранова – Козино – Над луга-га!

М- Над луга – га!

Б-К- Як же вас навчити. Я знайшла секрета, як вас навчити. Ось як: читайте, і де „ге” стоїть, там вимовляйте ка, к.

М – Пахнет сеном над луками. Песнюй

Б- К – Песнєй.

М.-  Пєснєй душу веселя, баби с краблями рядами.

Б-К- Не з граблями, а з краплямі.

М.- С крап-лямі

Б-К- Мі

М.- С краплямі рядамі, сєно шєвєля. Там сухоє убірають мужічкі єко круком.

Б-К- Не єко, а єво.В інтелігентній мові вимовляють „єво”, а не „єго” і не „єхо”.

М.- Єво круком на воз віламі кідают, воз растют,растют, как дом в ожиданьї.

Б-К- В ажиданьї

М.- В а- жіданьї конь убогий точно вкопаний стаїть: умі врозь, духою ночі і как будто стоя спіт . Только Жучка

Б-К- Только Жучка.

М.- Ага! Це значить жучку звуть Толя, Толька... Только Жучке удалось в рихлом синє, как в волнах, то взлетая то ширяя, скачет, лая впопихах.

 

  1. Побудова таблиці „Комічне у п’єсі „Мина Мазало” М. Ку-

ліша

Персонаж                 Комічний епізод             Його значення

 

Мина Мазайло        причина зміни прізвища;  показати відсут-

                                уроки правильних проіз-   ність великого ро-

                                ношеній; звільнення з        зуму, недалекогляд-

                                роботи.                                 ність персонажа,

                                                                              його обмеженість.

 

Мокій                    Хоче „українізувати”           Захоплення фор-

                              Улю, говорить вірша-           мою, а не змістом

                               ми і синонімами.                  проблеми, націона-

                                                                             льна самосвідомість

                                                                             зведена до боротьби

                                                                             за її зовнішні ознаки

 

Тьотя Мотя        Виклик її телеграмою           Сатиричний тип, що

                           „страшного змісту”, реак-    яскраво уособлює ро-

                           ція на „Харків”, „Дні Тур-    сійський великодер-

                           біних”, репліки про укра-    жавний шовінізм.

                           їнську мову.

 

  1. Словесне малювання.

Микола Куліш не подає нам у творі портретних характеристик персонажів. Якими ви їх уявляєте, з огляду на ті відомості, які дізналися з п’єси.

  1. Роботу в групах

1 група- розкрити значення гумору і сатири у  висвітленні основних проблем твору, навести цитати.

2 група- довести, що знання Мокієм „української мови” не завжди є влучно вжитими.

3 група- пофантазувати і домислити, яким буде життя Мини в майбутньому.

Виступ 1 групи:

Український літературознавець з діаспори Ю. Лавріненко зазначає:”Персонажі схоплені в таких найсуттєвіших і оголених рисах, що цілий ряд типів остався в памяті глядача, немов маски старого вертепного театру чи commedia dellarte”

   Комічна форма зображення реальної дійсності дозволила в легкій не нав’язливій формі показати недоліки суспільства.

Виступ 2 групи:  

У п’єсі „Мина мазало”- Микола Куліш показав і власні чудові знання мови, вкладаючи в уста Мокія яскраву синоніміку до слів, він показав багатий словниковий запас української мови, її словесні скарби. (бринить- орел бринить, аеро бринить(високо), сніжок бринить(ледь видно), думка бринить( тільки-тільки береться) губа бринить( так цілуватися хоче). Проте іноді намагання виправити у вимові інших (ст..107, ст..157), бажання „українізувати” Улю замість покохати здаються дуже кумедними. Він зациклений на мовній проблемі, але не бачить, що ця проблема не єдина, все йде дуже глибоко, до нашої свідомості і коренів.

6. Вправа „Займи позицію”

( На дошці написано три варіанти відповіді „ ТАК”, „НІ”, „НЕ ЗНАЮ”. Після того , як вчинель дає запитання клас ділиться на групи, займаючи місце під позначкою, відповідно до своєї думки, яку обґрунтовують.)

Теза: „Жити на Україні, означає любити і поважати своє минуле, вивчати українську, не стидаючись поглядів скоса. Пишатися Батьківщиною- це обовязок   свідомого громадянина”.

IV.Підсумок уроку

  1. Пояснення вислова

 „Трагедія доби стає комедією доби”,- так сказав Ю. Шерех про п’єсу „Мина Мазало”. Як вирозумієте цей вислів.

               2. Проблемна ситуація

-В чому полягає трагедія сучасної доби?

- Що треба зробити, щоб в Україні не було Мазайлів.

V. Домашнє завдання

Написати міні –твір „Чи багато в Україні Мазайлів?”

Підготуватися до контрольної роботи.

 

 

Кросворд „ Життя і творчість Миколи Куліша”

 

 

1.ГУРОВИЧ

2. КУРСЬК

3. РИНА

4 ЧАПЛИНКА

5. МИНА

6. МОКІЙ

7. МАЗЄНІН

8. КВАЧ

9.КОМСОМОЛЬЦІ

10. ДИСКУСІЯ

11. УЛЯ

 

 

СЛОВО:УКРАЇНІЗАЦІЯ                              

     

doc
До підручника
Українська література (рівень стандарту, академічний) 11 клас (Авраменко О.М., Пахаренко В.І., Мовчан Р.В.)
Додано
13 грудня 2020
Переглядів
547
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку