Матеріал можна використовувати на уроках англійської мови з метою розширення знань студентів про відомих художників світу. Студенти мають можливість ознайомитися з шедеврами мистецтва.
Відкрите заняття
з англійської мови на тему:
«Відомі художники та їх твори.Шедеври мистецтва.»
Цілі заняття:
1.Удосконалення усно-мовленевих навичок студентів за темою.Навчити студентів вести бесіду з теми.
2.Розвиток навичок читання , письма та діалогічного мовлення.
3.Ознайомлення з творами видатних митців світу.Розвивати естетичне сприйняття дійсності.
4.Виховання в студентів любові до світу прекрасного, розвиток зацікавленості у духовному зростанні.Виховання творчого ставлення до життя , вміння аргументувати та відстоювати власну точку зору.
Вид заняття: практичне заняття засвоєння та удосконалення знань, умінь та навичок.
Методи навчання:пояснювально-ілюстративний метод, показ, бесіда, парна робота, аргументація.
Забезпечення заняття:презентації на тему «Arts», картки, підстановочна таблиця, відеофрагмент «В картинній галереї»
Навчальні місця: аудиторія №36
Література:О.Д.Карп’юк «Підручник англійської мови для 10 класу»
Хід заняття.
І.Підготовка до сприйняття іншомовного мовлення.
1.Привітання.
Good morning, dear boys and girls. I am glad to see you . Sit down, please. Get ready for the lesson. Let’s start our lesson. I hope it will be fine.
2.Повідомлення теми та мети заняття. Бесіда з групою про роль мистецтва взагалі.
The topic of our lesson is «Art» . By the end of the lesson you will be able to understand and use vocabulary on our topic, develop your ability of speaking on the basis of information that you’ ve read and heard.
Please, look at the blackboard where the quotation is written “Life is short, art is long”
It was told by Hippocrates. I think these words can be the motto of our lesson. Do you agree with Hippocrates? What do you think about this quotation? How do you understand these words? What is art?
Students: Art is the study or creation of beautiful things.
Teacher :What works of art can you name?
Students: They are paintings, pieces of music, architecture, films, ballets, poems.
Teacher :What things do generally come under the heading of “The arts.”
The arts |
Literature |
Fine art |
Performing art |
Literature |
|
drama |
biographies |
novels |
poetry |
short stories |
Performing art |
theatre |
opera |
cinema |
dancing |
ballet |
Fine art |
ceramics |
sculpture |
painting |
architecture |
Teacher: what are the forms of the arts?
3.Мовна зарядка.
а)Назвіть жанри за картинами.
In order to speak about art we need some specific vocabulary. Look at the pictures and name the genres. Fill in the word-rose
Genre |
Landscape |
Still-life |
seascape |
Portrait |
Battle piece |
Flower piece |
Genre picture |
|
б).Рольва гра-імітація «В національній галереї» .Драматизація діалогів.
Dramatize these small dialogues
«In the museum»
1.A.Can I help you?I see you are in a diffculty.
B.Yes , thank you. You see , this is my first visit to the Hermitage.
A. I am sure you will enjoy seeing our collections.
B.Do you have paintings by Renaissance masters?
A.Yes , we have a fine collection of their paintings on the second floor. I am sure you won’t be disappointed.
B. Thank you.
2. A. Oh, look, what a wonderful landscape!
B. No wonder it attracted your attention. It’s Shyshkin’s «Pine-trees in the Sunlight». It is a real masterpiece.
A. Oh, Shyshkin! I lnow about him. He was a brilliant painter of landscape.
B. The picture looks very realistic. You get an impression that you are in this wood yourself.
A. You are right. I quite agree with you.
II.Актуалізація опорних знань.
1. Семантизація лексики до теми.
To paint-малювати , фарбувати
To paint a picture-писати картину
Oil painting-картина написана маслом
Paint brush-пензель
Painter-художник
Painting-картина
Picture-малюнок
To paint in dark (bright) colours-малювати темними (світлими) фарбами
To show-показувати, виставляти
Exhibition-виставка
Look at the blackboard, repeat the words and word combinations after me. Listen, translate and remember.
2.Тренування студентів у вживанні лексики в непідготовленому мовленні.
а ) Поясніть значення цих слів на англійській мові.
Explain these words into English
Masterpiece
Portraitist
Exhibition
Collection
Modern
Landscape
б) Утворіть як можна більше речень з цими словами.
Make up sentences with these words, as many as you can
To paint, a paint, to picture, a picture, a colour, to colour, to snow, to exhibit, an exhibit.
в ) З’єднайте частини речень.
Match The parts of the senfences
C |
|
|
|
1) A fresco is A) a painting or photograph of a scene at sea.
2) A seascape is B) a painting, drawing, or photograph of a particular person
3) A still life is C) a picture that is painted on a plastered wall when the plaster is still wet.
4) A portrait D) everything you can see when you look across an area of
land, including hills, rivers buildings, trees, and plants
|
|
5)A sitters is E) a person who sits, especially for a portrait.
6) A landscape is F) a painting or drawing of an arrangement of objects sych as
flowers or frust
3.Представлення презентації на тему :
“The arts. World arts. The British school of paintings.”
All of you have your favourite painters. In our gallery there are many reproductions of the paintings of all the times. Let’s go there.
4.Відмітьте якому художнику належать ці твори мистецтва:
So you have seen the masterpieces of the greatest artists. Let’s match the author and his masterpiece.
“The red roofs” Leonardo da Vinci
“The wild poppies” Van Dick
“The last supper” Monet
“Charles II” Hogarth
“The cards-players” Pissarro
“The evening” Hogarth
“Mona Liza” Cezanne
“The girl with crab” John Constable
“Sarah Siddons” Leonardo da Vinci
“Painter’s daughters” Thomas Gainborough
“Snow storm” Thomas Gainborough
4.Практикування студентів у читанні тексту . Виконання післятекстових завдань.
Listen and read the text “The great painter” . Do after-reading tasks.
III.Закріплення знань.
1.Рольва гра “Екскурсія до картинної галереї”.
Teacher: It is a pity that we don’t have the opportunity to visit Kyiv, Moscow, Saint Petersburg, Paris, London or Washington and their museums and galleries. But today at our lesson we’ll have a role-play. “Let’s go on an excursion to the museum and art gallery”. Here we have guides from different museums and galleries. Listen to them attentively. They will introduce the world of painting to us. They will tell us about famous English painters and their pictures. Our guide will help you to learn more about the painters and their masterpieces and enjoy their beauty. So let’s start our excursion.
S1- William Joseph Turner
S2- Sir Anthony Van Dyck
S3- John Constable
S4- Sir Joshua Reynolds
S5-Thomas Gainsborough
S6- Thomas Lawrence
Студенти слухають й заповнюють таблицю.
Painter |
Pictures |
Gallery |
|
|
|
2.Практикувати студентів у діалогічному висловлюванні за темою.Робота в парах: задайте запитання і дайте відповіді на них про роль мистецтва і його вплив на життя людини, використовуючи підстановочні таблиці.
Work in pairs. Make up dialogues about the role of art and its influence on the life of the people using Substitution Tables.
3.Опис картини “Мона Ліза” Леонардо да Вінчі.
Describe the picture “Mona Liza”
4.Перегляд відеофрагменту “В картинній галереї” та бесіда за змістом побаченого.
IV . Заключна частина заняття.
1)Підсумки заняття.
Did you enjoy the excursion?
Did it help you to understand arts better?
Art plays an important part in our life. If you want to enjoy it you must know and understand it . What should we do to understand and enjoy it? I think we should read books about arts .We should visit museums, art galleries, because it is impossible to understand masterpieces of great painters without previous preparation.
What are the most important things you have learnt at today’s lesson?
2.Оцінювання студентів.
You worked well at our lesson.
Your marks are ….
3.Домашнє завдання.
Home assignment.
Write an essay about the role of arts in your self-education, what works of arts have impressed you greatly.