Урок "Відвідування музеїв і галерей в Україні"

Про матеріал
урок формування важливості оволодіння іноземною мовою і потреби користуватись нею як засобом спілкування,підвищувати загальну культуру учнів; розвивати вміння планувати свою мовленнєву діяльність,вміння логічно викладати свою думку,розвивати знання учнів з мистецтва живопису,розвиватиуяву учнів,слухову і зорову пам'ять, довільну і мимовільну увагу.
Перегляд файлу

Тема :  Живопис

Підтема : Відвідування музеїв та галерей в Україні.

Мета : формувати важливість оволодіння іноземною мовою і потребу користуватись нею як                                                                                        засобом спілкування, підвищувати загальну культуру учнів;

               розвивати вміння планувати свою мовленнєву діяльність, розвивати   вміння логічно викладати свою думку, розвивати уяву учнів, слухову, зорову пам'ять, довільну та мимовільну увагу;

                 виховувати почуття прекрасного, прищеплювати любов до мистецтва, культуру спілкування.    

Тип уроку: формування умінь і навичок.

                                                                     Хід уроку

  1. Greeting and  Aim.
  • Get ready for the lesson! Good afternoon, children! Sit down, please. Let’s begin our lesson.
  • Today, class, we are going to speak about visiting museums and galleries in Ukraine and practice our speaking.

     

 

Warm-up. So the first, let’s discuss the following questions:

  1. Do you often go to museums?
  2. When did you go to a museum last?
  3. Where is the museum situated?
  4. Who built it?
  5. What can you tell about the exhibitions of the museum?

          

                       Check on your hometask.

                    Ex.5 p.176 ( children describe their visit to the National Gallery in London).

 

  1.  

– At the previous lesson we spoke about Art. Nowadays teenagers aren’t very interested in art, but I think that’s important for well- mannered person to broaden his horizon. Some of you are interested in music, sport, movie and today everyone will be envolved in the world of Art.

 

  1. Read the dialogue and identify the participants. Act it out in pairs. ( Ex. 2 p.178)
  2. Complete the dialogue with the sentences from A to E and dramatise it. ( Ex. 3 p.178)
  3. Presentation new words. Vocabulary file on page 179.
  4. Work in groups.

Read the information from Kyiv Guidedbook pp 180-181. Discuss it to choose one place to visit. Explain your choise to the  class.

  • Excellent. Your answers were brilliant.

 

  1.  Hometask.

                Imagine you’ve visited one of the museums from pp 180-181. Describe your visit there in a written form.

                Summarizing.

                 Thank you for your efforts to make our lesson really interesting, you played your roles of guides excellently and it was a real pleasure to listen to you.

 

Your marks for the lesson are…

Good bye! Have a nice day!

 

docx
До підручника
Англійська мова (9-й рік навчання, рівень стандарту) 10 клас (Карпюк О.Д.)
Додано
14 березня 2021
Переглядів
448
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку