Урок "Виготовлення гольнички"

Про матеріал
Розробка уроку "Гольничка" ("Подушечка") для 5 класів щодо вивчення технології обробки текстильних матеріалів ручним саособом з використанням швів "вперед голкою", "назад голкою", "обметувальний простий" ("через край"). Подана інструкційна карта (світлини щодо виготовлення та готових виробів здобувачів освіти).
Перегляд файлу

 

                                             РОЗРОБКА  УРОКУ

                                                     5 КЛАС

                       Об’єкт проєктно-технологічної діяльності:

                                            «ГОЛЬНИЧКА»

                                              Блок (8 годин)

Технологія обробки текстильних матеріалів ручним способом

                        (шви: «вперед голкою», «назад голкою»,

                     «обметувальний простий» або «через карай»)

 

Тема. Виготовлення «Гольнички»

Мета:

*формування предметних компетентностей:

*проєктно-технологічної: забезпечення наступності засвоєння знань  й закріплення  практичних вмінь здобувачів освіти щодо вибору та втілення ідей, виконання технологічних операцій відповідно до обраного виробу та технології його виготовлення; 

ознайомити з технологічними процесами оздоблення виробів з текстилю  (мереживом, намистинами);

формувати вміння застосування знання, уміння та особистий досвід у предметно-перетворювальній діяльності з оздоблення виробу методом фантазування;

*формування ключових компетентностей:

*уміння вчитися: формувати вміння розуміти, аналізувати прочитаний матеріал та ескізне відтворення, висловлювати свою думку, розвивати здатність логічного обґрунтування стосовно об’єкту проєктно-технологічної діяльності та його виду оздоблення;

*загальнокультурної: залучати до творчості та розвивати здатність здобувачів освіти творчої уяви та розширення можливостей самовираження, формувати особисті смаки щодо мистецьких вподобань;

*комунікативної: розвивати навички товариської співпраці в команді;

*спілкування рідною мовою: розвиток умінь обговорювати послідовність поетапної роботи (проєкту) виконання виробу;

*математична компетентність: розвиток уміння раціонально (майже безвідходно) здійснювати розмічення деталей виробу за допомогою математичних розрахунків;

*компетентність у цифрових технологіях: розвиток умінь використовувати цифрові технології щодо пошуку інформації про вироби-аналоги.

*здоров’язбережувальної: формувати звичку дбайливо ставитися до власного здоров’я та здоров’я інших людей, а саме: дотримання санітарно-гігієнічних вимог, правил безпечної праці, організації робочого місця та усвідомлення необхідності саме такої навчально-пізнавальної та проєктної діяльності.

Очікувані результати:

*знаннєві: здобувачі освіти добирають необхідний матеріал та інструменти стосовно запланованого виробу з текстилю; розуміють та використовують метод фантазування; розуміє необхідність дотримання правил безпечної праці;

 *діяльнісні: здобувачі освіти дотримуються послідовності виконання проєктної діяльності (допомога – інструкційні картки); застосовують метод фантазування при виготовленні об’єкту проєктно-технологічної діяльності; виконують малюнок виробу; добирають інструменти та матеріали; визначають необхідну кількість матеріалу для майбутнього виготовлення вибраного виробу;

*ціннісні: роблять висновки щодо необхідності економного використання конструкційних матеріалів; усвідомлює важливість дотримання безпечних прийомів праці.

Обладнання, матеріали та наочність: готові вироби й ілюстрації виробів з текстилю; інформаційний ланцюжок про будову тканини та матеріали з яких вона виготовлена.

 

Основні поняття: тканина, текстиль, будова тканини, розкрій, наповнювач, мереживо, намисто.

 

Тип уроку: комбінований.

 

 

                                                     ХІД  УРОКУ

 

                                         ВСТУПНА ЧАСТИНА

 

1.Організаційний момент

 

*Перевірка присутності учнів, підготовленості їх до уроку, наявність робочого одягу.

 

2.Актуалізація опорних знань.

*Гра «Мікрофон»

Запропонувати кожному присутньому відповісти на запитання.

-На вашу думку, що таке тканина?

-Яка вона? (згадують колір, структуру, товщину…)

-Що з неї можна виготовити (пошити)?

 

3.Вивчення нового матеріалу (з його подальшим закріпленням).

 

                                         ОСНОВНА ЧАСТИНА

               ЗАСВОЄННЯ НОВИХ ПОНЯТЬ І СПОСОБІВ ДІЙ

 

-Ознайомлення з поняттям «текстиль», «тканина», її будовою та матеріалами з якого роблять її.

*Гра «Інформаційний ланцюжок»

Здобувачі освіти отримують картки з номерами де висвітлена  інформація щодо цієї теми (читають)

 

                                                      Картка №1

 

                       

C:\Users\User\Documents\Bandicam\bandicam 2022-10-28 20-11-46-900.jpg

 

 

                                                    Картка №2

 

 

 

C:\Users\User\Documents\Bandicam\bandicam 2022-10-28 20-15-33-863.jpg

 

 

                                                      Картка №3

 

C:\Users\User\Documents\Bandicam\bandicam 2022-10-28 20-18-41-993.jpg

 

                                                      Картка №4

 

C:\Users\User\Documents\Bandicam\bandicam 2022-10-28 20-24-24-454.jpg

 

 

 

 

 

                                                 Картка №5

 

C:\Users\User\Documents\Bandicam\bandicam 2022-10-28 20-28-57-202.jpg

 

 

 

                                                     Картка №6

 

C:\Users\User\Documents\Bandicam\bandicam 2022-10-28 20-30-46-084.jpg

 

 

 

 

 

                                                       Картка №7

 

C:\Users\User\Documents\Bandicam\bandicam 2022-10-28 20-33-16-418.jpg

 

 

 

C:\Users\User\Documents\Bandicam\bandicam 2022-10-28 20-33-36-197.jpg

                                           

 

 

                                              Картка №8

C:\Users\User\Documents\Bandicam\bandicam 2022-10-28 20-37-15-191.jpg

 

 

 

C:\Users\User\Documents\Bandicam\bandicam 2022-10-28 20-37-44-689.jpg

 

 

                                                    Картка №9

 

C:\Users\User\Documents\Bandicam\bandicam 2022-10-28 20-42-18-073.jpg

 

 

 

 

                                                  Картка №10

 

 

C:\Users\User\Documents\Bandicam\bandicam 2022-10-28 20-42-36-219.jpg

 

 

 

                                                   Картка №11

C:\Users\User\Documents\Bandicam\bandicam 2022-10-28 20-42-58-294.jpg

 

 

 

                                                     Картка №12  

 

 

C:\Users\User\Documents\Bandicam\bandicam 2022-10-28 20-44-31-422.jpg

 

 

 

 

 C:\Users\User\Documents\Bandicam\bandicam 2022-10-28 20-44-41-335.jpg

 

 

 

 

                                                     Картка №13

 

C:\Users\User\Documents\Bandicam\bandicam 2022-10-28 20-45-11-476.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                     Картка №14

 

C:\Users\User\Documents\Bandicam\bandicam 2022-10-28 20-47-46-885.jpg

 

 

 

 

                                                   Картка №15

 

 

 

C:\Users\User\Documents\Bandicam\bandicam 2022-10-28 20-48-28-545.jpg

 

                   Практична діяльність здобувачів освіти

* За поданими тканевими зразками практично визначити пруг, лицьову та виворітну сторони.

* За поданими тканевими зразками практично визначити нитки основи та піткання.

* Робота в групах. Перед початком роботи діти знайомляться з правилами техніки безпеки.

 

C:\Users\User\Desktop\Голки, шпильки.jpg

 

Панно «Весняночка». На паперових замальовках обрисів лиця дівчинки приклеїти вирізані  контурно з тканини квіти (в ході роботи здобувачі освіти знайомляться зі структурою тканини та підбором ножиць).

                                                      Варіант №1

            C:\Users\User\Desktop\22 Фото м.т. сентябрь\20220829_214521.jpg          C:\Users\User\Desktop\22 Фото м.т. сентябрь\20220928_104304.jpg

 

                                                 Варіант №2

 

 

 

                C:\Users\User\Desktop\22 Фото м.т. сентябрь\20220829_214738.jpg

 

 

                C:\Users\User\Desktop\22 Фото м.т. сентябрь\20220928_104320.jpg

 

 

 

 

                           Виготовлення «Гольниці»

 

     

C:\Users\User\Documents\Bandicam\bandicam 2022-10-28 21-37-32-862.jpg

 

                          Кінцевий результат виготовлення виробу

 

 

                              Необхідні матеріали й інструменти

 

 

                                         Інструкційна карта

                      

 

                   Послідовність дій

               Ілюстрація

1.Дібрати необхідні інструменти та матеріали

 

 

 

2. На окремому шматочку тканини (так звана «тканева чернетка») спробувати прошити шов «уперед голкою» (схема прошивання – Додаток №1)

 

 

3. Потім так само на окремому шматочку тканини (так звана «тканева чернетка») спробувати прошити шов «назад голкою»

(схема прошивання – Додаток №2)

 

 

4. На тканині (по якій заздалегідь пройшлись праскою) за допомогою простого олівця зробити відмітки 9*9 см. Для зручності крапки, які помічались, з’єднати під лінійку

 

5. Утворений квадрат за допомогою ножиць вирізати

 

6.Так само вирізаємо й другий квадрат

 

 

 

7.За розміром вирізаного полотна (9*9 см) слід вирізати дві стрічечки мережива

 

 

8. Відрізані стрічечки мережива приметати хрестоподібно до основи полотна (тільки з однієї сторони) швом «уперед голкою»

 

9.Закріпити мереживо швом «назад голкою»

 

10.Нитки, які використовувалися для приметування - витягнути

 

11.В точці де перехрещується мереживо, прошити 3 намистини

 

12.На оздоблену мереживом та намистинами відрізану тканину накласти другий відріз (лицьовими сторонами в серединку), від крайчиків відступити 5-7 мм і з’єднати швом «уперед голкою»

 

 

13.Прошиваючи, слід залишити отвір для наповнювача (синтепону)

 

14.По периметру прошити швом «уперед голкою». Нитку, якою наметували - витягнути

15.Через непрошитий отвір вивернути на лицьову сторону виріб. За допомогою ножиць порівняти кутики

 

16.Підготовлену основу подушечки наповнити синтепоном через непрошитий отвір

 

17.Крайчики отвору завернути в серединку й прошити простим «обметувальним швом» (швом «через край»)

 

 

18.Готовий виріб

 

        

 

 

 

 

4. Закріплення нових знань і умінь

Здобувачі працюють в парах

Завдання: оцінити якість виготовлення виробу (обґрунтувати та дати доцільні  поради)

 

5.Підсумки уроків. Рефлексія

-Чи відчуваю я задоволення від обраного об’єкту проєктно-технологічної діяльності?

-Чи вдалося все втілити на практиці щодо задуму виробу?

-Чи маю я потребу в додаткових консультаціях для покращення технологічних операцій?

-Що достатньо добре вдалося, а над чим потрібно попрацювати?

 

6.Домашнє завдання

Підготувати міні-повідомлення стосовно історії виникнення гольничок

 

 

 

 

                                                      Додаток №1

 

                          Схема прошивання шва «вперед голкою»

 

                                 

                 

 

 

 

 

                                                      Додаток №2

 

                          Схема прошивання шва «назад голкою»

 

 

C:\Users\User\Desktop\20221025_130418.jpg

docx
Додано
30 жовтня 2022
Переглядів
308
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку