РОЗРОБКА УРОКУ
5 КЛАС
Об’єкт проєктно-технологічної діяльності:
«СМАЙЛИКИ»
(«Emojis»)
Блок (8 годин)
Технологія виготовлення аплікації з текстильних матеріалів
(«тамбурний» шов, шви «вперед голкою», «назад голкою»)
Тема. Виготовлення Панно «Смайлики»
Мета:
*формування предметних компетентностей:
*проєктно-технологічної: забезпечення наступності засвоєння знань й закріплення практичних вмінь здобувачів освіти щодо вибору та втілення ідей, виконання технологічних операцій відповідно до обраного виробу та технології його виготовлення;
ознайомити з технологічними процесами виготовлення виробів з текстилю;
формувати вміння застосовувати знання, уміння та особистий досвід у предметно-перетворювальній діяльності методом фантазування;
*формування ключових компетентностей:
*уміння вчитися: формувати вміння розуміти, аналізувати прочитаний матеріал та ескізне відтворення, висловлювати свою думку, розвивати здатність логічного обґрунтування стосовно об’єкту проєктно-технологічної діяльності;
*загальнокультурної: залучати до творчості та розвивати здатність здобувачів освіти творчої уяви та розширення можливостей самовираження, формувати особисті смаки щодо мистецьких вподобань;
*комунікативної: розвивати навички товариської співпраці в команді;
*спілкування рідною мовою: розвиток умінь обговорювати послідовність поетапної роботи (проєкту) виконання виробу;
*математична компетентність: розвиток уміння раціонально (майже безвідходно) здійснювати розмічення деталей виробу за допомогою математичних розрахунків;
*компетентність у цифрових технологіях: розвиток умінь використовувати цифрові технології щодо пошуку інформації про вироби-аналоги.
*здоров’язбережувальної: формувати звичку дбайливо ставитися до власного здоров’я та здоров’я інших людей, а саме: дотримання санітарно-гігієнічних вимог, правил безпечної праці, організації робочого місця та усвідомлення необхідності саме такої навчально-пізнавальної та проєктної діяльності.
Очікувані результати:
*знаннєві: здобувачі освіти добирають необхідний матеріал та інструменти стосовно запланованого виробу з текстилю; розуміють та використовують метод фантазування; розуміє необхідність дотримання правил безпечної праці;
*діяльнісні: здобувачі освіти дотримуються послідовності виконання проєктної діяльності (допомога – інструкційні картки); застосовують метод фантазування при виготовленні об’єкту проєктно-технологічної діяльності; виконують малюнок виробу; добирають інструменти та матеріали; визначають необхідну кількість матеріалу для майбутнього виготовлення вибраного виробу;
*ціннісні: роблять висновки щодо необхідності економного використання конструкційних матеріалів; усвідомлює важливість дотримання безпечних прийомів праці.
Обладнання, матеріали та наочність: готові вироби й ілюстрації виробів з текстилю; інформаційні картки щодо виготовлення аплікацій.
Основні поняття: аплікація, панно, основа, деталі, декоративно-ужиткове мистецтво.
Тип уроку: комбінований.
ХІД УРОКУ
ВСТУПНА ЧАСТИНА
1.Організаційний момент
*Перевірка присутності учнів, підготовленості їх до уроку, наявність робочого одягу.
2.Актуалізація опорних знань.
*Гра «Мікрофон»
Запропонувати присутнім відповісти на запитання.
-Де ви бачили картини, панно, аплікації?
-З чого (називають матеріали) можна виготовляти картини, панно, аплікації ?
-Що несуть в собі картини, панно, аплікації щодо інтер’єрного
використання ? (відповідь - естетичну насолоду)
3.Вивчення нового матеріалу (з його подальшим закріпленням).
ОСНОВНА ЧАСТИНА
ЗАСВОЄННЯ НОВИХ ПОНЯТЬ І СПОСОБІВ ДІЙ
-Ознайомлення з поняттям «панно», «аплікація», «декоративно-ужиткове мистецтво».
*Гра «Інформаційний ланцюжок»
Здобувачі освіти діляться інформацією, яка висвітлена на картках щодо цієї теми.
Картка №1
Картка №2
Картка №3
Картка №4
Картка №5
Картка №6
Картка №7
Картка №8
Картка №9
Картка №10
Картка №11
Картка №12
Картка №13
Картка №14
Картка №15
Картка №16
Практична діяльність здобувачів освіти
-Повторення техніки безпеки щодо використання голок, шпильок, ножиць
-Розповідь вчителя стосовно приладів, які застосовуються при підготовці тканини для використання в процесі виготовлення аплікацій
Виготовлення Панно
(«Emojis»)
Кінцевий результат виготовлення виробу
Необхідні матеріали й інструмент
Інструкційна карта
Послідовність дій |
Ілюстрація |
1.Дібрати необхідні інструменти та матеріали
|
|
2.Взяти аркуш паперу (А5 – 21*15 см). Від крайчиків відступити 1,5 см – 2 см. Лінійкою з’єднаим чотири крапки відміряних відступів. За допомогою циркуля нанести два кружечки так, щоб один перекривав інший. Домалювати очі, носик, ротик, бантик, окуляри, серця. |
|
3. На тканину (розмір 21*15 см) основи (білий колір) положіть копір стороною де є напилення (матовою до себе), зверху копіра аркуш із малюнком. Користуючись простим олівцем або ручкою (легко надавлюючи по контуру) перебийте його (на основі залишиться контур малюнку). |
|
4. Змінюючи тканину за необхідним кольором перебиваємо окремі деталі (очі, носик, ротик, бантик, окуляри, серця) |
|
5.За допомогою ножиць вирізати перебиті різного кольору деталі |
|
6. Отримана кількість вирізаних деталей |
|
7. Швом «уперед голкою» приметати вирізані деталі (основа лиця дівчинки) (Додаток №1) |
|
8. Швом «уперед голкою» приметати вирізані деталі (основа лиця хлопчика – зверніть увагу, що воно перекриває попереднє лице) |
|
9. Швом «уперед голкою» приметати вирізані деталі (бантик) |
|
10. Швом «уперед голкою» приметати вирізані (основа лиця хлопчика – зверніть увагу, що |
|
11. Швом «уперед голкою» приметати вирізані деталі (серця) |
|
12. Вигляд приметаних деталей на основі полотна |
|
13.Взявши «клаптик-чернетку» потренуйтесь прошивати «тамбурний шов» (Додаток №3)
|
|
14.Приметані деталі по крайчику прошити «тамбурним швом» |
|
15.Ротик, носик, вії прошити швом «назад голкою» (Додаток №2)
|
|
16. За допомогою ножиць, голки витягнути нитки, якими приметували деталі |
|
17.Перевернути полотно основи на виворітну сторону й пройтися праскою |
|
18.На виворітну сторону полотна покласти картон приблизно (17,5 * 11,5 см в залежності від відступу крайчиків полотна основи) й зафіксувати розігрітим клеєм |
|
19.Помістити готове панно в рамку |
|
4. Закріплення нових знань і умінь
Вправа «Знайка»
За поданою таблицею дати правильну відповідь (вибрати правильний варіант)
№ з/п |
Інформаційні запитання
|
Перелік відповідей |
1 |
Аплікація з лат. applicano перекладається, як - |
-«прикладання», «приєднання»; -«вирізання»; -«наклеювання» _ |
2 |
Аплікація виникла понад……………тисячі років тому. |
-понад 2000 років тому; -понад 3000 років тому; -понад 1000 років тому |
3 |
Основа це - |
-матеріал на який накладають аплікацію; -матеріал з якого роблять аплікацію; -матеріал з якого вирізають аплікацію |
4 |
Які бувають види аплікації за змістом … |
-предметна, сюжетна, декоративна; -з ниток, паперу, тканин; -з природного та штучного матеріалів |
5 |
Які бувають аплікації за колірними ознаками … |
-силуетна (монохромна), кольорова (поліхромна); -відтінкова, тонева; -червона, зелена, помаранчева і т. п. |
6 |
Які бувають аплікації за формою … |
-геометрична, не геометрична; -як коло, як квадрат; -як трикутник, як прямокутник |
7 |
Які бувають аплікації за способом виготовлення деталей ….. |
-різана, звана; -на токарному станку; -штампування |
8 |
Які бувають аплікації за кількістю деталей …… |
-ціла (силуетна), роздроблена на частини, мозаїка; -дрібнозерниста, пошматована; -5-ти, 10-тим і т. п. деталей |
9 |
Які бувають аплікації за способом кріплення … |
-одношарова, багатошарова; -клеєм ПВА, силікатним, клей-пістолетом; -дротом, металевим прутом, цвяхами |
10 |
Яку необхідно зробити обробку тканини з якої будете виготовляти аплікацію … |
-волого-теплова обробка; -головне, щоб була випрана тканина; -головне, щоб була випрасувана тканина |
5.Підсумки уроків. Рефлексія
Прийом «Закінч речення»:
-Я виготовляла ……..
-На цих заняттях (занятті) мені вдалося ……..
-Після заняття (занять) я замислилася над ……..
6.Домашнє завдання
Провести маркетингові дослідження (зібрану інформацію дослідити, проаналізувати).
Додаток №1
Схема прошивання шва «вперед голкою»
Додаток №2
Схема прошивання шва «назад голкою»
Додаток №3
Додаток №4
Зразки аплікацій (конкурсні роботи)
виготовлених здобувачами освіти студії «МЕРЕЖКА»
Керівник: Браніцька С. В.