Урок "Виготовлення закладки для книги"

Про матеріал
Розробка уроку "Виготовлення закладки для книги" щодо вивчення технології обробки текстильних матеріалів ручним способом з використанням швів: "петля в прикріп", "французький вузлик", "вперед голкою", "назад голкою", "обметувальний простий" або "через край". Подана інструкційна карта (світлини щодо виготовлення та готових виробів здобувачів освіти).
Перегляд файлу

      

                                             РОЗРОБКА  УРОКІВ

                                                     6 КЛАС

                       Об’єкт проєктно-технологічної діяльності:

                                    «ЗАКЛАДКА ДЛЯ КНИГИ»

                                                  Блок (8 годин)

       Технологія обробки текстильних матеріалів ручним способом

           (шви: «петля в прикріп», «французький вузлик», «вперед голкою»,

           «назад голкою», «обметувальний простий» або «через карай»)

 

Тема. Виготовлення «Закладка для книги»

Мета:

*формування предметних компетентностей:

*проєктно-технологічної: забезпечення наступності засвоєння знань  й закріплення  практичних вмінь здобувачів освіти щодо вибору та втілення ідей, виконання технологічних операцій відповідно до обраного виробу та технології його виготовлення; 

ознайомити з технологічними процесами оздоблення виробів з текстилю;

формувати вміння застосування знання, уміння та особистий досвід у предметно-перетворювальній діяльності методом біоформ;

*формування ключових компетентностей:

*уміння вчитися: формувати вміння шукати, розуміти, аналізувати, висловлювати свою думку шляхом ефективного керування ресурсами та інформаційними потоками;

*соціально-громадська: усвідомлення цінності праці;

 відповідальність, пошанування  думок інших людей.

*загальнокультурної: залучати до творчості та розвивати здатність здобувачів освіти творчої уяви та розширення можливостей самовираження, формувати особисті смаки щодо мистецьких вподобань;

*комунікативної: розвивати навички товариської співпраці в команді, толерантність.

*спілкування рідною мовою: розвиток умінь обговорювати послідовність поетапної роботи виконання виробу;

*математична компетентність: розвиток уміння раціонально (майже безвідходно) здійснювати розмічення деталей виробу за допомогою математичних розрахунків;

*компетентність у цифрових технологіях: розвиток умінь використовувати цифрові технології щодо пошуку інформації про вироби-аналоги.

*здоров’язбережувальної: формувати звичку дбайливо ставитися до власного здоров’я та здоров’я інших людей, а саме: дотримання санітарно-гігієнічних вимог, правил безпечної праці, організації робочого місця та усвідомлення необхідності саме такої навчально-пізнавальної та проєктної діяльності.

Очікувані результати:

*знаннєві: здобувачі освіти добирають необхідний матеріал та інструменти стосовно запланованого виробу з текстилю; розуміють сутність та використовують метод біоформ; розуміє необхідність дотримання правил безпечної праці;

розрізняють, вибирають інструменти та пристосування для обробки конструкційних матеріалів;

 *діяльнісні: здобувачі освіти дотримуються послідовності виконання проєктної діяльності (допомога – інструкційні картки); застосовують метод фантазування та біоформ при виготовленні об’єкту проєктно-технологічної діяльності; виконують малюнок виробу; добирають інструменти та матеріали; визначають необхідну кількість матеріалу для майбутнього виготовлення вибраного виробу;

*ціннісні: роблять висновки щодо необхідності економного використання конструкційних матеріалів, цінності  конструкційних матеріалів природного походження; усвідомлює важливість дотримання безпечних прийомів праці.

Обладнання, матеріали та наочність: готові вироби й ілюстрації виробів з текстилю.

 

Основні поняття: тканина, картон.

Тип уроку: комбінований.

 

 

                                                     ХІД  УРОКУ

 

                                         ВСТУПНА ЧАСТИНА

 

1.Організаційний момент

 

*Перевірка присутності учнів, підготовленості їх до уроку, наявність робочого одягу.

 

2.Актуалізація опорних знань

*Прийом  «Мої успіхи»

Запропонувати здобувачам освіти розповісти про свої (можливо на перший погляд і незначні) досягнення під час виготовлення (того чи іншого) об’єкту проєктно-технологічної діяльності.

-Мені довелося під час роботи над попередніми об’єктами праці ……

-Найяскравіший момент моєї праці ……..

-Я змогла та подолала ……..

 

3.Вивчення нового матеріалу (з його подальшим закріпленням).

 

                                         ОСНОВНА ЧАСТИНА

               ЗАСВОЄННЯ НОВИХ ПОНЯТЬ І СПОСОБІВ ДІЙ

 

-Ознайомлення з поняттям «закладка», «петля в прикріп», «французький вузлик».

 *Прийом «Розкажи прочитане»

Здобувачі освіти отримують картки з певною інформацією, прочитують і розповідають основну сутність матеріалу, який довідались

 

                                                      Картка №1

 

C:\Users\User\Documents\Bandicam\bandicam 2022-10-29 14-47-15-178.jpg

 

 

                                                    Картка №2

 

 

C:\Users\User\Documents\Bandicam\bandicam 2022-10-29 14-47-33-426.jpg

 

                   Практична діяльність здобувачів освіти

 

-Перед початком роботи повторити правила використання та техніку безпеки щодо голок, шпильок, ножиць.

 

C:\Users\User\Desktop\Голки, шпильки.jpg

-Практичне опробовування  шиття петлі в прикріп на «тканевій чернетці» за схемою.

 

            C:\Users\User\Documents\Bandicam\bandicam 2022-10-29 14-57-15-271.jpg

 

-Практичне опробовування  шиття «французького вузлика» за схемою.

 

 

 

C:\Users\User\Documents\Bandicam\bandicam 2022-10-29 15-00-29-651.jpg

   

 

 

 

 

 

              Виготовлення «Закладка для книги»

 

 

 

     

 

 

                          Кінцевий результат виготовлення виробу

 

 

 

                              Необхідні матеріали й інструменти

 

 

 

 

                                         Інструкційна карта

                      

 

                       Послідовність дій

         Ілюстрація

1.Дібрати необхідні інструменти та матеріали

 

 

2.Виготовлення картонної основи закладки.

На аркуші картону відміряти смужечку 20*5 см, яку акуратно без зазублин відрізати ножицями

C:\Users\User\Documents\Bandicam\bandicam 2022-10-29 15-32-13-019.jpg

 

3.Відрізаний шматочок тканини (25*15 см) скласти навпіл. Ближче до серединки згину прикласти вирізану картонну основу, позначити простим олівцем кути (крапочками) й з’єднати під лінійку (з урахуванням відступів по боках по1,5 см)

C:\Users\User\Documents\Bandicam\bandicam 2022-10-29 15-36-02-340.jpg

 

4. Оздоблення тканевої заготовки швом «петля в прикріп» (оздоблюємо тільки одну сторону)

Послідовність дій:

-з виворітної сторони зробити прокол й вивести голку з ниткою на лицьову сторону;

-відступивши бажану довжину майбутньої пелюстки, нитку закинути петлею, а голку пронизати  через попередній прокол (середину квітки) з виходом на лицьову сторону в точці визначеної довжини пелюстки (обов’язково, нитка повинна бути з низу голки – інакше петлі не вийде);

-обережно підтягнути ниточку – утвориться пелюсточка, потім голочкою зробити прокол під утвореною петлею й вивести на виворітну сторону. «Петля в прикріп» готова.

 

C:\Users\User\Documents\Bandicam\bandicam 2022-10-29 15-38-17-231.jpg

 

 

5. Так прошиваємо всі пелюстки квітки (в даному випадку 5). Змінюючи колірну гаму  ниток, прошиваємо квіточки по всій стороні полотна (тільки по відміченій)

C:\Users\User\Documents\Bandicam\bandicam 2022-10-29 16-39-03-850.jpg

 

6.Прошивання серединки квітки «французьким вузликом».

Послідовність дій:

-голку з ниткою через виворітну сторону виводимо на лицьову шляхом проколу в центру сформованої квітки;

-робочу нитку накручуємо на голку 2-3 рази;

-підтримуючи утворену спіраль, проколюємо голкою тканину в серединці квітки близько біля першого проколу й виводимо голку на виворітну сторону;

-фіксуємо нитку й відрізаємо ножицями.

Таким способом прошити всі серединки вишитих квіточок.

 

C:\Users\User\Documents\Bandicam\bandicam 2022-10-29 15-42-02-006.jpg

7. Вишите полотно зігнути навпіл лицьовою стороною в середину. Для зручності можна наметати швом «вперед голкою» або  закріпити шпильками. По периметру крайчика полотна відступаючи 1,5 см прошити швом «назад голкою» дві сторони (3-тю залишити непрошитою).

 

C:\Users\User\Documents\Bandicam\bandicam 2022-10-29 15-44-01-151.jpg

 

8. Прошиту з двох сторін основу з тканини закладки вивернути на лицьову сторону. За допомогою ножиць вивернути кутики.

 

 

 

9.Щоб надати пружності основі закладки з тканини, необхідно помістити картонну заготовку в серединку через незашитий отвір.

 

 

10.Два крайчики акуратно завернути в серединку, щоб не було видно  торочок. Завернуті крайчики прошити швом «через край» («простим обметувальним»)

 

 

11.Готовий виріб.

 

 

 

 

 

4. Закріплення нових знань і умінь

Здобувачі працюють в парах

Завдання: оцінити якість виготовлення виробу (обґрунтувати та дати доцільні  поради)

 

5.Підсумки уроків.

Заключне слово вчителя

        Технологія обробки та оздоблення текстильних матеріалів ручним способом не така вже й складна річ. Сьогодення трактує розуміння  цієї праці не тільки як вид рукоділля, а й особливий (креативний) вид творчості, спосіб вираження своєї індивідуальності.

 

6.Домашнє завданняе

Підготувати міні-доповідь про унікальні сімейні реліквії, щодо оздоблення речей швами  ручним способом.

 

 

 

 

 

 

 

                                                      Додаток №1

 

                          Схема прошивання шва «вперед голкою»

 

                                 

                 

 

 

 

 

 

 

                                                      Додаток №2

 

                          Схема прошивання шва «назад голкою»

 

 

 

 

                                                      Додаток №3

 

                          Схема прошивання шва «петля в прикріп»

 

       

 

 

 

 

                                                      Додаток №4

 

                          Схема прошивання «французького вузлика»

 

             

 

 

 

 

 

 

                                                      Додаток №5

 

                          Схема прошивання шва «через край»

                                      («простий обметувальний»)

 

                   

 

                    Готові вироби здобувачів освіти

                                 «Закладки для книг»

 

 

C:\Users\User\Desktop\Фото Закладка для книг(текстиль)\20221003_131658.jpg

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 2
Оцінки та відгуки
  1. Войтенко Оксана Олександрівна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  2. Цецхладзе Марина Борисівна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
docx
Додано
30 жовтня 2022
Переглядів
5061
Оцінка розробки
5.0 (2 відгука)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку