Виготовлення ляльки-мотанки, оберега від усіх негараздів. Презентація до уроку з алгоритмом створення ляльки-мотанки. На уроці використані інтерактивні вправи: асоціативний кущ, рефлексія.
Урок з трудового навчання. 4 клас
Тема. Виготовлення ляльки-мотанки.
Мета: ознайомити учнів з історією виникнення ляльки-мотанки, навчити виготовляти її. Розвивати уяву, увагу, мислення, дрібну моторику рук. Виховувати повагу до традицій українського народу.
Хід уроку
І.Організаційний момент
- Доброго дня, діти. Сідайте. Перевірте чи все необхідне для уроку у вас лежить на парті. (ножиці, нитки)
- Девізом нашого уроку буде:
Моя лялька-мотанка
Ниточкою змотана,
Оберіг мій на землі,
Талісман мені в житті.
ІІ. Актуалізація опорних знань
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
ІV. Вивчення нового матеріалу.
Розповідь вчителя. Лялька-мотанка – українська народна лялька, символ жіночої мудрості, родинний оберіг.
Власноруч зроблена лялька-мотанка має чарівну силу. Вона не лише береже родинне вогнище, але й має здатність здійснювати бажання. Таку ляльку мати передавала дочці, віддаючи заміж, а та, в свою чергу, дарувала Берегиню своїй дитині.
Пропоную вам переглянути відео. Уважно дивимося.
Дайте відповідь на питання: Які особливості ляльки-мотанки ви помітили? (Відео-фрагмент "Ляльки-мотанки майстрині Лариси Ганненко ") Відповіді учнів.(лялька без обличчя, хрест на тілі, прикрашали стрічками, вишивками, є весільні ляльки, мати з дитиною, наречений та наречена).
Так, дійсно, берегиням на обличчі намотували хрести. Робили це для різних потреб — на щасливу долю, аби відступила хвороба, щоб пішов дощ, чи ж навпаки — вщухла злива.
Кожен елемент одягу ляльки-мотанки для наших пращурів мав символічне значення: спідниця символізувала землю, сорочка — три часи: минулий, теперішній та майбутній, а хустка або стрічка — зв’язок із небом.
Ляльку-мотанку і досі вважають надійним оберегом, адже здавна Берегиня, зроблена власними руками, оспівана піснями, обласкана казками, одягнена у все домашнє, містила потужну енергетику найдорожчої людини – матері, яка, вкладаючи в іграшку душу, з любов’ю робила її для своєї дитини.
- Насправді ляльку-мотанку може зробити кожен. Для цього необхідно лише трішки часу, фантазія та хороший настрій.
Спробуємо його підняти хвилинкою відпочинку.
Фізкультхвилинка
V. Практична робота учнів
1.Демонстрація зразка
Які матеріали використовували?
З яких частин складається лялька?
2. Інструктаж з охорони праці
- Перед початком роботи будь ласка подивіться на своє робоче місце. На заняттях - необхідно бути дуже обережними, ми користуватимемося різними предметами, дотримання техніки безпеки при цьому є обов'язковим.
Вимоги безпеки під час роботи:
тримайте в порядку і чистоті робоче місце;
будьте уважні, не відволікайтеся і не заважайте іншим;
не розмахуйте рукою з інструментом, не кладіть його на край столу;
положення тіла при роботі повинно бути зручним;
Вимоги безпеки при роботі з ножицями:
кладіть ножиці праворуч від себе із зімкнутими лезами, направленими від себе;
стежте за тим, щоб ножиці не опинилися під виробом, оскільки, беручи виріб, вони можуть упасти і поранити вас або працюючого поряд;
передавайте ножиці кільцями вперед, із зімкнутими лезами;
не ходити під час роботи з ножицями ;
Вимоги безпеки після закінчення роботи:
приведіть в порядок робоче місце;
інструменти і матеріали зберіть і складіть в певне місце;
сміття і відходи зберіть і складіть в спеціальний ящик.
3. Виготовлення іграшки за алгоритмом.
Перед кожним із вас найпростіший набір необхідних матеріалів для виготовлення ляльки-мотанки. Розпочнемо виготовляти наш оберіг, використовуючи алгоритм.
VI . Практична робота учнів.
VII. Виставка готових робіт.
VIII Підсумок уроку
- Прадавній український талісман, зігрітий теплом ваших маленьких долоньок, готовий здійснювати заповітні бажання та захищати ваш дім від злих сил.
Ви до рук її візьміть
І до серця пригорніть
Ляльку прадідів забуту -
Це дорога у майбутнє.
IX. Рефлексія
– Чи сподобалось вам наше заняття?
Закінчити речення:
Тепер я знаю…
Я вмію…
Я хочу…