3 кл. Українська мова
Тема. Вимова і правопис слів із префіксами з-. с-, зі-.
Мета. Поглиблювати знання школярів про префікс;
удосконалювати вміння утворювати нові слова і форми слів за допомогою префіксів;
вправляти у вимовлянні та написанні префіксів з- , с-, зі-;
формувати орфографічні вміння;
розвивати зв’язне мовлення;
виховувати інтерес до навчання.
Обладнання. Індивідуальні картки, презентація.
Тип уроку. Комбінований урок.
Освітні галузі: мовно – літературна, соціальна.
Хід уроку
1.Організаційний момент.
Ось і знову дзвінок лунає,
Мелодійно і срібно дзвенить.
Він до класу дітей скликає,
Щоб успішно нового навчить.
— Ваші очікування від уроку?
2. Перевірка домашнього завдання.
1) Гра «Одне одному - разом». Відгадай слово і запиши.
Наприклад. Префікс від слова безхмарний,
Корінь від слова межа.
Суфікс від слова гарний.
Закінчення від слова веселка.»Безмежний»
2) Творчий диктант
— Замініть словосполучення і речення словосполученнями із префіксом
без-, позначте префікси.
Комахи, що не мають крил. (Безкрилі комахи)
Тварини, які не мають хребта. (Безхребетні тварини)
Степи без краю. (Безкраї степи)
Небо, на якому немає хмар. (Безхмарне небо)
3. Актуалізація опорних знань
1).Вправа «Мозговий штурм».
- Що називається префіксом?
- Чи можуть існувати слова без префіксів?
- Наведіть приклади.
- Навіщо префікси в нашому мовленні?
- Назвіть префікси у словах розписка, сходинка, сфотографувати.
4. Мотивація навчальної діяльності.
— Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся про вимову та написання слів з префіксами
з-, с-, зі-.
Робота над реченням.
Аліна захотіла сфотографувати прекрасну пташку, але вона полетіла від неї.
Назвіть слова з префіксами.
Каліграфічна хвилинка.
С сф фо то гра фу ва ти сфотографувати.
Поділіть слово на склади.
Які слова заховалися у цьому слові?
Вправа « Асоціативний кущ» до слова сфотографувати. ( Квіти, дерева, гори, зиму, ………)
5. Фізкультхвилинка.
6. Повідомлення теми та мети уроку.
Сьогодні ми будемо працювати над темою «Вимова і правопис слів із префіксами з-. с-, зі- ».
7. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу.
1) Робота за підручником (с.88-89).
Мовне дослідження . Вправи 11,12
— Прочитайте слова. Перед якими буквами пишеться префікс с-?
— Які приголосні звуки — дзвінкі чи глухі — позначають ці букви?
— Спишіть слова. Позначте префікси.
— Запам’ятайте! Префікс с- пишеться перед буквами, що позначають глухі приголосні: к, п, т, ф, х.
Перед усіма іншими приголосними — префікс з-.
2). Робота за таблицею. Вправа 13.
Пишемо — вимовляємо
Зсипати — [сс]ипати;
зчищати — [шч]ищати;
зшивати — [жш]ивати;
зсікати — [с’с]ікати.
Зверніть увагу на те, що префікс з- вимовляється чітко тоді, коли він стоїть перед дзвінкими приголосними, а читається як [с], [ш], коли стоїть перед глухими приголосними
!!!Як чуємо, так і пишемо
[с-] — скидати, спилити, стулити, сфотографувати, схилити.
[з-] — зламати, збудувати, здивувати, згоріти, звернути.
В українській мові є префіксів багато,
Та ще правило одне треба пам’ятати:
У словах на букви к, також п, т, ф, х
Будем пам’ятати: префікс с- писати.
3). Слайд 3. Вправа « Встановіть відповідність». Поясніть правопис префіксів у словах.
Умій сказати, яблука не зірвеш.
Легко сказати, умій і змовчати.
Не стрибнувши, та важче зробити.
Який префікс у слові зірвеш?
4).Робота в парах.
Інтерактивна вправа « Ти мені, а я тобі» Опрацювати правило на с. 89 .
8. Узагальнення й систематизація отриманих знань.
1). Уявіть себе в ролі редакторів( редакторок). Знайдіть помилки
в записі цих слів. Взаємоперевірка.
9. Підсумок уроку.
1). Домашнє завдання. С. 89, вправа 16. Скласти і записати розповідь за опорними словами.
2). Рефлексія . Вправа «Мікрофон».
— Чого ви навчилися сьогодні на уроці?
— Яку користь приніс вам урок?
— Де ви можете використати ці знання?
— Яке завдання вам принесло найбільшу радість на уроці?
— Чи справдилися ваші очікування від уроку?