Урок. Віра Артамонова "Котикова казка"

Про матеріал

Урок літературного читання у 2 класі

з використанням інтерактивних методів навчання.

Тема. Віра Артамонова «Котикова казка»

Мета: ознайомити учнів з оповіданням Віри Артамоново; допомогти зрозуміти особливості персонажів: вони вигадливі, турботливі, добрі; вчити давати оцінку їхнім вчинкам; удосконалювати навички виразного, правильного, свідомого читання; розширювати і поглиблювати уявлення дітей про дружбу людей і тварин; розвивати зв'язне мовлення, мислення; виховувати бережливе ставлення до живої природи.

Перегляд файлу

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Урок літературного читання у 2 класі

 

 

 

Тема. Віра Артамонова «Котикова казка»

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Урок літературного читання у 2 класі

з використанням інтерактивних методів навчання

 

Підручник «Літературне читання», 2 клас, (авт. В.О.Науменко).

Тема. Віра Артамонова «Котикова казка»

Мета: ознайомити учнів з оповіданням Віри Артамоново; допомогти зрозуміти особливості персонажів: вони вигадливі, турботливі, добрі; вчити давати оцінку їхнім вчинкам; удосконалювати навички виразного, правильного, свідомого читання; розширювати і поглиблювати уявлення дітей про дружбу людей і тварин; розвивати зв’язне мовлення, мислення; виховувати бережливе ставлення до живої природи.

Обладнання: Малюнки із зображенням котів, предметні малюнки, смайлики, виставка книг, марки, картки зі словами для словникової роботи, скоромовками,  віршами. 

Тип уроку.Читання оповідання.

 

Хід уроку

І. Організація класу

Продзвенів уже дзвінок

Починається урок.

Він незвичайний і цікавий

Гостей багато завітало.

Повернемося обличчям до гостей

І лагідно промовим «Добрий день!»

Зараз сядуть лиш дівчатка,

А за ними і хлоп’ятка.

Сядьте зручно, усміхніться

І на мене подивіться.

У вас гарний настрій бачу, ви налаштовані на плідну працю на уроці. Я бажаю, щоб робота на уроці принесла вам нові знання, а нашим гостям - приємні враження.

На уроці ми працювати будемо під таким девізом :

Хто багато читає,

Той багато знає.

Хто швидко читає,

Той багато зробити встигає.

ІІ. Мовна розминка

Ми прагнемо навчитися гарно і виразно читати. Для того, щоб читати правильно, потрібно тренувати своє дихання, розвивати память та увагу.

  1. Дихальні вправи
  • надування кульки;
  • здування пірїнки;
  • нюхання квітів.
  1. Зарядка для ротика

Де ж наш пустун-язичок?

Заховався за біленький тинок.

Ліг на бочок і мовчок.

А ми зараз його розбудимо.

- Поплямкайте губками.

- Поклацайте зубками.

- Посичіть, як гусочка

- Продзижчіть, як комарик.

- Прошуміть, як вітрець.

  1. Чистомовка  

(Вчитель читає, а діти повторюють хором)

А-а-а-котика нема.

Е-е-е- де наш котик, де?

У-у-у-мишку зїв малу.

І-і-і- він спить на печі.

И-и-и- має гарні сни.

І-і-і- тихо, миші, всі.

  1. Скоромовка.

Мурлика муркоче

Морозива хоче

Мурлико руденький,-

Замерзнеш, маленький.

( Прочитайте спочатку мовчки; тепер читаємо хором напівголосно; читаємо голосно, збільшуючи  темп читання).

ІІІ. Перевірка домашнього завдання

- Діти, яке було домашнє завдання?

(Підготувати читання оповідання «Ясенок» в особах)

  • Назвіть персонажів оповідання.

( Мама, Володя, автор)

Діти читають оповідання в особах. Після читання, учні класу характеризують читання кожної дитини. Вчитель оцінює читання.

ІV. Мотивація навчальної діяльності

А що ми будемо робити,

Про кого нині говорити.

Одразу впізнаєте,

Коли загадку відгадаєте.

  1. Загадка

Має вуса, пишний хвіст

і негарну звичку.

Спершу добре він поїсть,

потім миє личко.

  • Вірно. Це котик.
  1. «Асоціативний кущ»
  • Діти, які у вас виникають асоціації почувши слово котик?

 

 

  • До якої групи тварин належить котик? ( До звірів).
  • Чому? ( Тому що у звірів тіло покрите шерстю і своїх дітей вигодовують молоком).
  1. Словникова робота.
  1. Що оначає слово «кіт»?

Існує думка, що це слово в давнину було запозичене з народно-латинського «кактус», що означає «дика кішка».

  1. Слово «кішка» - багатозначне.

Кішка – маленький якір

Кішка – пристрій для підйому на стовпи

Котики – цвіт верби

(Пояснення супроводжуться демонстрацією малюнків).

  1. Добір спільнокореневих слів до слова «кіт»

( Котик, коточок, кицька, киця, кицюня, кошеня, кошенятко, кішечка)

 

Фізкультхвилинка

Вправа для очей. Гра «Котик»

- Діти. Уявіть себе котиком, який стежить за мишкою. Мишка побігла вправо, потім вліво. Мишка побігла на стелю, потім заховалася за дошку. А в цей час сонечко своїми яскравими промінчиками засліпило котикові очі. Він заплющив їх і лапками ніжно потер повіки. Потім поморгав трішки, розплющив очі й побачив своїх родичів.

 

 

4. Гра «Дешифрувальники»

Кіт належить до родини котячих. Зараз ми розшифруємо слова і дізнаємось про родичів кота.

 

грти       сьри      пардге       яаргу          опардле          елв

( Тигр, рись, гепард, леопард, лев)

 

(Діти розшифровують слова, вчитель показує на малюнках цих тварин)

V. Повідомлення теми уроку.

- Сьогодні з вами на уроці ми познайомимося з оповіданням «Котикова казка». Цей твір написала українська письменниця Віра Артамонова.

-Діти, з яким оповіданням Віри Артамонової, ми уже познайомилися? (Ясенок)

VІ. Опрацювання оповідання «Котикова казка»

  1. «Передбачення»

Прочитайте заголовок твору. Спробуйте передбачити, про що  розповідатиметься в оповіданні?

(Учні розмірковують, про що йтиметься у творі).

-Чи справдяться ваші передбачення, ми дізнаємось, коли прочитаємо оповідання.

2. Читання оповідання вчителем.

- Послухайте уважно оповідання і скажіть, хто є дійовими особами цього оповідання?.

(Котик, мама, Оксанка, Володя, автор).

  • Чи справдились ваші передбачення про зміст твору?

3. Словникова робота.

 Щоб краще зрозуміти зміст оповідання і добре його прочитати, попрацюємо над словами, які зустрічаються у тексті.

  1. Прочитаємо правильно слова.

 ( Читання «луною» за вчителем)

скочив                            нявкнув                            відчиненим

стільчик                          замружив                        усміхнувшись

нечутно                          полоскотала                    примруживши

  1. Пояснення значення слів

( Учитель читає словосполучення, а діти - його значення)

Нечутно ступаючи – тихо.

Руденький вусик – котик.

  1. Самостійне читання тексту учнями.
  • Прочитайте оповідання мовчки.  Скажіть, чому котика назвали Руденький?

( Тому що котик був рудого кольору)

  1. Перевірка сприймання тексту.
  • Де лежав котик?
  • Що робила мама?
  • Яку роботу виконувала Оксанка?
  • Чому котик підійшов до Оксанки?
  • Що дала Оксанка котику?
  • Що зробив котик, коли  зїв рибку?
  • Простежте, як змінюється поведінка котика.

( Спочатку спав,  прокинувся, пішов на кухню, підійшов до Оксанки, попросив рибки, поїв, ліг спати).

  • Поставте питання за змістом оповідання.

    6. Гра «Так»- «Ні»

  А зараз ми пограємо в гру «Так»- «Ні».

Котик був білий? (Ні)

Котика звали Руденький ? (Так)

Руденький лежав на дивані? (Ні)

Мама варила обід? (Так)

Оксанка котику дала рибку? ( Так)

Котик розказував Оксанці вірш? (Ні)

Молодці!

 

7. Вибіркове читання.

  Знайдіть в тесті слова, якими Оксанка називала котика. (Руденький вусик, Руденький).

Прочитайте, якого кольору котик? ( Рудий)

Які він мав лапки? (Прудкі).

Як ступав котик? (Нечутно).

Як Руденький просив їсти? ( Потерся об черевик, нявкнув).

8. Гра «Слідопит»

Діти, я почну читати початок речення, а ви знайдіть це речення і прочитайте його кінцівку.

Фізкультхвилинка

1, 2, 3, 4, 5 -

Настав час відпочивати.

Уявіть, що ви знову – котики.

Котик наш дуже сміливий,

Нахилився вправо,  вліво.

Швидше, котику, присідай,

Мишку лапками хапай!

Котик стрибає щомить,

Хоче мишку він зловить.

Котик ліг на килимок

Та й згорнувся у клубок.

Досить бігати, стрибати

Настав час попрацювати.

9. Читаня оповідання вголос, підготовка до читання в особах.

Під час читання звертайте увагу на розділові знаки, вимову. Подумайте, з якою інтонацією будете читати слова персонажів.

10. Читання оповідання в особах.

Розподілимо ролі і прочитаємо оповідання в особах. При читанні намагайтеся передати основні риси та настрій кожного героя.

11. Характеристика Оксанки.

Які риси характеру притаманні Оксанці?

(На партах у кожного учня лежать картки).

любов до котика                                                      доброта

чуйність                          Оксанка                            зневага

хитрість                                                                    працелюбність

(2 учня зачитують, які риси притаманні Оксанці).

12. Опрацювання вірша «Мурмурнявська мова»

     - Доведіть, що Оксанка добре розуміла «мову» котика.

   Напевно, Оксанка знала «мурмурнявську» мову. І ми зараз також познайомимося з цією мовою.

У вас на партах лежить вірш, який називається «Мурмурнявська мова».

Мурмурнявська мова

Я цікаву мову знаю.

- А яку? Спитаєш ти.

Ту, що нею розмовляють

В цілім світі всі коти.

Зветься мова – мурмурнявська

Ой, яка ж вона проста!

«Няв» - це значить «хочу їсти»;

«Няв-няв-няв» - «іду гулять»

«Мур»- «на ручки хочу сісти»;

«Мур-мур-мур» -«лягаю спать».

«Няв-мур-мур» -«ходив у гості»,

Там котлетки їв смачні».

«Мур-мур-няв» -«залиш мій хвостик,

Дуже боляче мені».

Щоб несли коти і киці

Радість, затишок у дім,

Мурмурнявської мови вчиться

Треба змалку нам усім.

Прочитайте вірш напівголосно.

Прочитає вірш ________________.

Познайомившись з «мурмурнявською» мовою, ми тепер можемо розуміти котика. І ось Іринка і Сергій  підготували сценку. Сергій  буде розмовляти мовою котика, а Іринка буде пояснювати, що говорить котик .

 

Котик.   Няв!

Учень.   Хочеш їсти?

Котик    Няв-няв-няв!

Учень.   Ідеш гулять?

Котик.   Мур!

Учень.   На ручки хочеш сісти?

Котик.   Мур-мур-мур!

Учень.   Лягаєш спать?

Котик.   Няв-мур-мур!

Учень.   Ходив у гості?

 

13. Поетична хвилинка

   Поети склали про котиків багато віршів. Давайте згадаємо віршики про котиків, які ми вчили на уроці читання.

 

Вдячна киця                                                                   Хитра киця

Їла Катя паляницю,                                           У вишневому садочку,

пригостила нею кицю.                                      на зеленому горбочку

Киця бігає по хаті:                                             жила собі Киця,

-Чим же я віддячу Каті?                                    киця-трудівниця.

Як стемніло, киця в ліжко                                 Мала хатку чепурненьку,

принесла Катрусі мишку.                                  двійко діток, стару неньку

                                                                             й господарство невелике –

                                                                             Курку, Гуску та Індика.

 

14. Вікторина «З якої казки цей котик?»

Котик дуже часто зустрічається в казках. Давайте згадаємо казки, в яких героєм є котик.

 

1) Котику, братику, порятуй мене…

                                                   ( Котик і півник)

 

2) Скажіть, що це поля Маркіза Карабаса,

    тоді отримаєте нагороду.

                                                        ( Кіт в чоботях).

 

      3) Дін-дін-дін, загорівся кицьки дім…

                                                              ( Кицьки дім)

 

      4) Кличе собачка кицьку Варварку…

                                                              ( Ріпка)

 

      5) Мяу –мяу – мяу .

           А ти думаєш, йому ще мало !

           Це він і нас поїсть.

                                                             ( Пан коцький).

 

15. Виставка дитячих малюнків

У багатьох учнів нашого класу вдома є кицьки. Діти на уроці образотворчого мистецтва малювали свого улюбленця. Подивіться, які красиві та кумедні котики.

(На дошці малюнки дітей, на яких зображені котики).

 

16. Виставка книг

  Багато віршів, оповідань, казок присвячені котикам. Зверніть увагу на виставку книг. В яких головними героями є коти.

      Існують марки, на яких зображені кицьки. На перерві ви можете ознайомитися з виставкою книг і подивитися на марки з кицьками.

 

VІ. Домашнє завдання

     Домашнє завдання буде у зошиті. Відкрийте зошит на сторінці 78. Виберіть на вибір  домашнє завдання.

  1. Намалювати котика .
  2. Скласти «котикову казку».

 

VІІ.Підсумок уроку.

Ось і настав час підвести підсумок нашого уроку. Ви гарно працювали, отримали оцінки. А що вам на уроці найбільше сподобалось?

      А щоб мені знати ваше ставлення до нашого уроку, зобразіть його за допомогою символічних облич - смайликів.

- Якщо урок приніс вам задоволення, і вам було цікаво, ваш ротик посміхається.    

 

- Якщо цей урок був для вас звичайним і не порадував вас, намалюйте ротик ось так.

 

 -  А якщо вам не сподобався урок з тієї чи іншої причини, то ваш ротик, мабуть, буде таким.

 

   Але ви обовязково поділіться  своєю думкою зі мною після уроку.

Прикріпіть свої смайлики на дошку.

( Діти підходять до дошки, прикріплюють смайлики на шаблон)

 

 

 

   У нас вийшла посмішка. Нехай ця посмішка стане запорукою вашого доброго настрою на весь день.

На цьому урок завершено. Всім дякую  за сумлінну підготовку і гарну роботу впродовж уроку.

 

 

1

 

doc
Додано
11 квітня 2018
Переглядів
1235
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку