Урок «Йде зима» Віра Паронова

Про матеріал

Мета:

формувати ключові компетентності:

• читацьку компетентність (формування в учнів повноцінних навичок: читання як базової у системі початкового навчання та слухання);

• соціокультурну компетентність (загальнокультурний розвиток учнів, адаптацію їх до життя в певному соціальному середовищі, громадянське, патріотичне, морально-етичне, естетичне виховання);

• загальнокультурну компетентність (культура відносин в колективі);

• інформаційно-комунікативну компетентність (здатності успішно користуватися рідною мовою (всіма видами мовленнєвої діяльності) в процесі спілкування, пізнання навколишнього світу, вирішення життєво важливих завдань;

• здоров'язбережувальну компетентність ( уміння долати труднощі).

формувати предметні компетентності:

• розвивати навички свідомого виразного читання, уміння аналізувати прочитане, робити висновки;

• поповнювати словниковий запас учнів;

• учити учнів бачити і відчувати красу природи;

• виховувати почуття прекрасного, дбайливе ставлення до природи

Перегляд файлу

Тема. Здрастуй, зимонько – зима! Віра Паронова «Йде зима»

Мета:

формувати ключові  компетентності:

  • читацьку компетентність (формування в учнів повноцінних навичок: читання як базової у системі початкового навчання та слухання);
  • соціокультурну компетентність (загальнокультурний розвиток учнів, адаптацію їх до життя в певному соціальному середовищі, громадянське, патріотичне, морально-етичне, естетичне виховання);
  • загальнокультурну компетентність  (культура відносин в колективі);
  • інформаційно-комунікативну компетентність (здатності успішно користуватися  рідною мовою (всіма видами мовленнєвої діяльності) в процесі спілкування, пізнання навколишнього світу, вирішення життєво важливих завдань;
  • здоров’язбережувальну компетентність ( уміння долати труднощі).

формувати предметні компетентності: 

  • розвивати навички свідомого виразного читання, уміння аналізувати прочитане, робити висновки;
  • поповнювати словниковий запас учнів;
  • учити учнів бачити і відчувати красу природи;
  • виховувати почуття прекрасного, дбайливе ставлення до природи

Обладнання. Картини  та малюнки про зиму, картки для роботи.

Тип уроку: урок набуття нових знань.

Освітні галузі:

 

 

 

Хід уроку

І. Вступна частина

1. Організаційний момент

Доброго ранку! Доброго дня!

Доброго вечора всім нам щодня!

Хай буде мир і злагода в нас,

Хай завжди квіти не в’януть для нас.

Кожному дню – безхмарного неба,

Кожній дитині веселощів треба,

Кожній оселі – щастя і хліба.

Нехай усміхаються люди щодня.

Доброго ранку! Доброго дня!

 

2. Психологічна настанова на урок. Вправа «Прогноз настрою»

- Який у вас настрій?

- Якщо у вас на душі похмуро( малюнок темної хмарки ), згадайте, що після негоди часто буває сонечко.

- Якщо ви роздратовані, заспокойтесь, адже від ваших блискавок можуть постраждати інші( малюнок хмарки і блискавки). Все буде добре.

- Якщо сьогодні у вас на душі сонячно (малюнок сонечка), ви зумієте своїм теплом зігріти друзів.

- Тож, любі діти, запрошую вас на урок читання. І починаємо  працювати у гарному теплому настрої. Усміхніться! Бажаю вам впевненості в собі, задоволення собою, щоб завжди досягали певних успіхів.

ІІ. Основна частина

1. Дихальні вправи

- Уявіть, що на вашу долоньку сіла сніжинка.

- Здуйте її з руки, щоб не розтала( малюнок сніжинки).

- Зігрійте її подихом, щоб перетворилася на краплинку води.

- Подуйте, щоб сніжинка не потрапила на вашу гарячу долоню.

- Вдихніть аромат свіжого снігу.

- Зігрійте свої долоні, що замерзли від холодного снігу.

2. Артикуляційні вправи

1) Вправа на формування чіткої вимови звуків.

- Давайте прочитаємо подані склади спочатку пошепки, а потім голосно:

ЧО -ЩО

ЧА -  ЩА

ЧЕ – ЩЕ

ЧІ – ЩІ

ЧУ – ЩУ

-  Наступні склади  прочитаємо спочатку повільно, а потім швидко:

ЖА – ША

ЖО – ШО

ЖЕ – ШЕ

ЖУ – ШУ

ЖИ– ШИ

 

2) Робота над чистомовкою

- Молодці. Давайте прочитаємо чистомовку.

Ма-ма-ма, ма-ма-ма-

Вже до нас прийшла зима.

Іг-іг-іг, іг-іг-іг-

Випав білий- білий сніг.

Ло-ло-ло, ло-ло-ло-

Кучугури намело.

Оз-оз-оз, оз-оз-оз-

Не лякає нас мороз.

3) Робота над скоромовкою

- А зараз прочитаємо скоромовку.

Бачила Зіна, як зірка упала,

Зразу бажання вона загадала:

«Взимку на землю хай випаде сніг,

Зіна хай буде завзятіша всіх,

Хай її до зоосаду залюбки батьки ведуть,

Хай зефірку й мармеладу завтра зранку їй дадуть.

 

- Тепер швидше.

3. Повідомлення теми і мети уроку

- Тему уроку ми визначимо разом. Для цього послухайте і відгадайте загадку:

Кружляє ніжний білий пух,

Міняє зайчик свій кожух.

Вдягає лиска рукавички,

Співають весело синички.

Ведмідь в берлозі вже дріма...

Яка пора, скажіть?..

(Зима)

- Так, зима.

4. Актуалізація опорних фонових знань

- З чим у вас асоціюється слово зима? Якою вона постає у вашій уяві? Яка вона?( білосніжна, холодна, радісна. Зима- це казка, красуня, Новий рік, мороз.

 

- Краса зимової природи надихає поетів. За допомогою художнього слова вони яскраво і точно передають образи  зими.

-Отже, дітки, вирушаймо у світ зимової краси і зимових див! Тема нашого уроку: «Здрастуй, зимонько – зима! Віра Паронова «Йде зима».

5.  Вправа «Квест- цікавинка»

- А зараз «Квест-цікавинка»:

Паронова Віра Іванівна народилася 17 червня 1948 року в м. Порт-Артур, Китай. У дитинстві готувалася до професії художника, навчалася в образотворчій студії. Вірші почала писати з 13 років. Освіту здобула в Тернополі. Стала працювати економістом. У 39 років змінила фах – пішла вихователем у дитсадок, де знадобились її здібності з малювання та римування. Пише вірші, казки, пісні.( її фото )

 

6. Робота зі словами

-  Давайте прочитаємо  плавно слова:

ЗИМА

ЗИМОВИЙ

ЗИМОНЬКА

ЗИМУВАТИ

 

СНІГ

СНІГУР

СНІГОВИК

СНІГОПАД

 

СНІЖОК

СНІЖКА

СНІЖИНКА

СНІЖЕЧОК

7. Гімнастика  для очей

- А зараз наші оченята відпочинуть…..(відео)

 

8. Робота над віршем

- Послухайте вірш.

                                                  ЙДЕ ЗИМА

Йде зима, красуня мила.

В неї сукня сніжно – біла,

Черевички з кришталю -

Дуже зимоньку люблю!

Йде в засніженім уборі,

Очі сяють, наче зорі.

Щоб своє побачить личко,

Дзеркало зробила з річки.

Білі коси розпустила,

Землю лагідно укрила-

Хай спочине до весни

І чарівні бачить сни.

 

9.Запитання:

- Якою ви уявляєте зиму за цим віршем?( У цьому вірші зима описується милою красунею у сніжно-білій сукні.

Давайте прочитаємо виділений рядок. Із чим порівнюються очі зими?  (Очі зими порівнюються із зорями.)

 Ви знаєте, що ...

Зорі – це яскраві небесні світила, схожі на іскорки, які сяють, виблискують. Отже, очі у зими сяючі, блискучі. Авторка, щоб яскравіше змалювати зиму, порівнює їх із зорями. Для порівняння використовують слова, наче, ніби, неначе, як, мов та інші:

-кульбаба, наче сонечко;

-дівчина, ніби квітка;

-діти галасливі, як пташки.

Кришталь – дуже прозоре скло високого гатунку, якому властива гра барв і мелодійний дзенькіт. Переважно з хрусталю виготовляють посуд.

 

10. Вправа» Закінчи речення»

- Спробуйте  прочитати вірш самостійно, добираючи  пропущені слова, які є на сніжинках.

                                                  ЙДЕ ЗИМА

Йде зима, красуня мила.

В неї сукня сніжно – ……                                           біла

Черевички з кришталю -

Дуже зимоньку ……..                                                  люблю

Йде в засніженім уборі,

Очі сяють, наче ………                                               зорі

Щоб своє побачить личко,

Дзеркало зробила з ……..                                            річки

Білі коси розпустила,

Землю лагідно ……..                                                   укрила

Хай спочине до весни

І чарівні бачить ……                                                  сни   ( слова на сніжинках)

 

11.Фізхвилинка

- А тепер залишаємо все, піднімаємось і повторюємо рухи.

12. Гра «Блискавка»

Мороз, грудень, заметіль, січень, холод, сніжок, лютий.( розкидати по екрану).

- Подумайте,яким одним словом можна об’єднати всі ці слова?(Зима).

- Правильно, це зима.

13. Джерело мудрості. Робота з прислів’ями

- Про зиму писали не тільки поети. Народ помічав багато цікавого у цій порі року і складав про неї загадки, приказки, прислів’я. Давайте відновимо прислів’я.

Прийшов грудень                                  зимі-середина

Січень-року початок,                             красну весну чує

Лютий лютує-                                            приніс студень.

14. Робота над загадками

-Зима- чудова пора року. А які зимові місяці ви знаєте?

- Давайте пригадаємо:

А) Холод нам несе морозу,

    У турботах в мене будень.                                                                 

     Цей останній місяць року

     Зветься як? Відгадай! (Грудень)     (малюнки зими)

 

Б) Вже морози розгулялись навколо,

Та в будинки не пускаємо лютий холод.

Снігурі злетіли на збори – віча.

Це який настав зимовий місяць? (Січень)

 

В) Аж тріщить мороз, лютує,

     Сніжна віхола танцює,

     А ставок у лід закутий.            

     Що за місяць «діти»?  (Лютий)

 

15.Складання сенкану до слова зима

(Що?) – зима.

Зима(яка?) – білосніжна, холодна.

(Зима що робить?) – морозить, розважає, засипає.

(Речення) – Настала чудова морозна зима.

(Синонім до слова зима) – Новий рік.

 

 

ІІІ. Підсумок уроку

 

1. Рефлексія. Незакінчене речення

- Ми з вами потрапили у царство зими, познайомились з…

- Ми навчились порівнювати…

- Мені було складно…

-  Тепер я зможу…

- Тепер я спробую…

- Мені захотілося…
2. Домашнє завдання

- За бажанням, можете вивчити цей вірш напам’ять.

docx
Додано
30 серпня 2022
Переглядів
1294
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку