Тема Виробництво та продукт економічної діяльності
Мета – актуалізувати знання учнів про види ресурсів;
-з’ясувати сутність обмеженості ресурсів у економіці;
-сформувати розуміння понять «виробництво» та «ефективність»;
-навчити учнів розраховувати показники продуктивності праці;
-виховувати економічну грамотність.
Обладнання: підручники, зошити, дидактичний матеріал.
Основні поняття: економічні ресурси, виробництво, фактори виробництва, ефективність, продуктивність та ефективність праці.
Тип уроку: комбінований
Хід уроку
І. Організаційний момент
1. Облік відвідування
2. Емоційне налаштування на урок, створення позитивного настрою
ІІ. Актуалізація опорних знань та умінь учнів
Самостійна робота
І варіант
1.Знайти відповідність (потреби та споживчого блага) (по 1б):
Духовна нафта
Виробнича їжа
Базова спілкування
Матеріальна зошит
2. Тести (по 1 б)
2.1.Що відображає піраміда Маслоу:
а) нагальність потреб; б) класифікацію потреб; в) споживчі блага.
2.2. Чи є виробничі послуги споживчим благом?
а) так; б) частково; в) ні.
3. Дати відповідь на запитання (по 3 бали)
3.1. Дайте визначення потреби та споживчого блага. Що їх поєднує та чим вони різняться?
3.2. Які наслідки для господарства країни матиме одночасне задоволення усіх потреб?
ІІ варіант
1.Знайти відповідність (потреби та споживчого блага) (по 1б):
Невиробничі дороги
Суспільні зубна паста
Вторинні кохання
Першочергові житло
2. Тести (по 1б)
2.1.Споживче благо – це:
а) потреба в необхідних для життя речах; б)здатність речі задовольняти потребу; в)речі, які приносять найбільшу користь.
2.2. Чи існує зв'язок між багатством суспільства і структурою потреб?
а) ні, не існує, оскільки потреби безмежні; б) частково, адже не всі потреби залежать від суспільства; в) існує, оскільки чим більше маєш, тим більше хочеш.
3. Дати відповідь на запитання (по 3 бали)
3.1. Назвіть причини нових причин та прагнень людей. Як впливає на ці процеси реклама?
3.2. Чи було б необхідним, на вашу думку, господарювання при необмежених вільних економічних ресурсах?
ІІІ. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності учнів
«Мікрофон»
-Як ви вважаєте, чи можна виготовити товар за відсутності одного з ресурсів?
-Що можна зарахувати до природних ресурсів?
-Чому школярів не включають до складу трудових ресурсів?
-Для чого організовують виробництво?
Розповідь учителя
Виробництво – це доцільна діяльність людей, результатом якої є створення благ. Економіка без виробництва неможлива, але вона існує лише тоді, коли учасники виробництва дотримуються принципу економічної доцільності, тобто обов’язкового співвіднесення результатів із витратами.
Оголошення теми та мети уроку
IV. Формування нових знань та умінь
Розповідь учителя (основні тези)
-Економічні ресурси:
Земля
Праця
Капітал
Підприємницькі здібності
-Ресурси виробництва (природні, матеріальні, трудові, фінансові)
(Казка «Колобок»)
-Виробничі ресурси (відтворювані та невідтворювані)
-Фактори виробництва:
Робоча сила
Засоби виробництва (предмети та засоби праці)
Підприємливість
-Технологічні способи виробництва:
реміснича технологія;
машинне виробництво;
автоматизоване виробництво.
-Поділ праці, спеціалізація, кооперування, управління.
-Матеріальне і нематеріальне виробництво.
-Первинне, вторинне, третинне виробництво.
-Виробнича та соціальна інфраструктури.
-Продуктивність та інтенсивність праці
ПП=Q/ L
Q- кількість (шт.)
L- працівники (чол.)
-Розрахунки продуктивності праці (натуральний, вартісний, індексний)
-Економічна ефективність
Ефективність виробництва = вироблений продукт/витрати ресурсів х 100%
-Загальна продуктивність вимірюється кількістю одиниць виробленої продукції на одного працівника за 1 годину.
-Якість трудових ресурсів, якість машин та устаткування.
-Кількість та якість праці.
V. Закріплення нових знань
Розв’язування задачі
Завод випускав 400 магнітофонів на день. Після реконструкції продуктивність праці зросла на 20%. Однак наступного року продуктивність праці одного працівника дорівнювала 0,52 магнітофони на день. Визначте, скільки магнітофонів на день випускав завод у рік реконструкції та в наступний, якщо кількість працівників (800) не мінялася. Як змінювалася продуктивність праці у цих два роки (у %). ІПП – індекс зміни ПП.
Запис умови
До реконструкції |
Після реконструкції |
|
І рік |
ІІ рік |
|
Q=400шт. |
Q1=? |
Q2=? |
L=800 чол. |
L=800 чол. |
L=800 чол. |
ІПП=1 |
ІПП1=1,2 |
ІПП2=? |
ПП=? |
ПП1=? |
ПП2=? |
Визначаємо продуктивність праці в натуральному виразі за базовий та поточні періоди:
З формули ПП= Q/ L знаходимо Q= ПП х L / Q=400шт.
Q1=0,6х800=480шт. Q2=0,52х800=416шт.
VI. Підсумок уроку
-Виробництво – цілеспрямована діяльність людей, які мають на меті створення споживчих благ для задоволення своїх потреб.
Зміст виробництва розкривається через поєднання таких основних елементів, як праця, засоби праці та предмети праці, результатом якого є продукт.
VII. Домашнє завдання