Урок "Вірші зарубіжних поетів про дружбу і кохання."

Про матеріал
МЕТА:ознайомити учнів із зарубіжними поетами,що писали про Дружбу та кохання:Р.Бернсом,Г.Гейне,К.Симоновим,розкрити особ- Ливості поетичного світу кожного з них,довести,що любов-першо- Основа життя,засіб бачення і пізнання світу та власної душі,допомог Ти зрозуміти,що кохання-найсвітліше,найніжніше почуття,що здатне Творити чудо,робити людину доброю,чуйною,благородною;виховува- Ти повагу до справжніх почуттів;удосконалювати навички аналізу й Виразного читання поетичного тексту.
Перегляд файлу

С. 1.ТЕМА:Вірші зарубіжних поетів про дружбу і кохання.

Р.Бернс («Любов»),Г.Гейне («Коли настав чудовий май…»),К.Симонов

(«Жди меня…») та інші(за вибором учнів та вчителя).Поетизація висо-

Кого почуття,розкриття його сутності.

С.2. МЕТА:ознайомити учнів із зарубіжними поетами,що писали про

Дружбу та кохання:Р.Бернсом,Г.Гейне,К.Симоновим,розкрити особ-

Ливості поетичного світу кожного з них,довести,що любов-першо-

Основа життя,засіб бачення і пізнання світу та власної душі,допомог

Ти зрозуміти,що кохання-найсвітліше,найніжніше почуття,що здатне

Творити чудо,робити людину доброю,чуйною,благородною;виховува-

Ти повагу до справжніх почуттів;удосконалювати навички аналізу й

Виразного читання поетичного тексту.

 

                                                    С.3.  «Десь на дні мого серця

                                                        Заплела дивну казку любов»

                                                                          Павло Тичина.

                                   ХІД УРОКУ

І.Актуалізація опорних знань.

  С4.   1.Вчитель.Теплими весняними вечорами,коли квітнуть сади і зорі падають

На похилені трави,далекими стежками серед незвіданих всесвітів блукає

Кохання.Мов та пісня,неосяжна й незбагненна,блукаєвоно…

Змінюються часи і влади,змінюється життя і людський світогляд.

Але незмінними залишаються найвищі істини,незмінною залишаеться сам

Людська потреба-любити,саме кохання-джерело творчого натхнення бага-

Тьох поколінь.До цієї одвічної теми зверталися художники,композитори,

Скульптори,філософи,поети.

      Відповідь на запитання,що таке кохання,шукають всі,і дорослі,і діти.

Ось декілька дитячих відповідей на це одвічне запитання.

С.5. Тимур,4 роки:»Любов-це те,що змушує тебе посміхатися,коли ти втомився».

Емілі,8 років:»Це коли ви весь час цілуєтесь.А потім,коли ви втомлюєтесь,вам

Все ще хочеться бути разом і розмовляти.Це як у мами з татом».Оля,8 років:

«Це коли мама з татом не сваряться.Кохаючи,вони кажуть одне одному лагідні

Слова.Діти теж можуть закохуватись.Я,наприклал,теж люблю одного хлопчика»

Марія,4 роки:»Любов-це коли твоє щеня лиже тобі обличчя ,навіть після того,

Як ти залишила його на самоті на весь день».Оленка,3 роки:»Люблю тата й

Маму, а ще дідусів і своїх бабусь.А ще любдю своїх друзів,бо ми разом гуляємо

Й граємось.» Денис,7 років :»Любов-це коли любиш  і своїх рідних, і вулицю ,

На якій ти живеш, і всіх  друзів.»

          2.А ось що говорять про кохання великі люди.

«Цитатна доріжка».

С.6. «Той,хто кохає по-справжньому якусь одну людину,любить увесь світ.(Е.Фром).

С.7. «Любити-це жити життям того,кого любиш».(Лев Толстой).

С.8. «Любов виникає з любові:коли хочу,щоб мене любили,я сам перший

Люблю.»(Григорій Сковорода).

С.9.«Вірна любов допомагає переносити всі  труднощі».(Ф.Шиллер).

С. 10. «Закоханий у себе не може бути здатний на справжню любов».»Любов-

Це  насамперед відповідальність,а потім уже насолода та радість.»

(В.Сухомлинський).

С.11. «Найбільше щастя в житті-це впевненість,що тебе кохають».(В.Гюго).

       3.Сподіваюсь,що все сказане про кохання відомими людьми надихнуло

Вас на власні роздуми та узагальнення.То все ж таки,що таке кохання?

ІІ.Мотивація навчальної діяльності

Вчитель:Як ви вже зрозуміли,сьогодні ми продовжимо розмову про най-

Світліше й найпрекрасніше почуття –кохання.Торкнімося своїм серцем цього

Дива,що змінює увесь світ і нас у ньому,робить людей кращими,добрішими,

Благороднішими.Услід за митцями різних часів і нарродів увійдімо  до казки

Любові,аби спрбувати розгадати загадку її незнищенності.

      ІІІ.Повідомлення теми та мети уроку .Робота з епіграфом.

Вчитель.Нашу розмову про кохання ми продовжимо знайомством із

Зарубіжними поетами, що створювали свої вірші у різні часи,але писали

Про одне-про кохання.Ця одвічна тема не могла залишити байдужими тала-

Новитих людей.Генріх Гейне. Роберт Бернс, Костянтин Симонов. Вони різні за

Своїм походженням,уподобаннями,розумінням багатьох життєвих речей,

Вони навіть жили в різні епохи.Але єднає їх одне:глибоке розуміння світлого

Прекрасного людського почуття-кохання.

ІУ.Засвоєння нових знань.

Словничок уроку.

Пісня:невеликий ліричний твір,призначений для співання.Літературна пісня

Створюється як вірш,який пізніше кладеться на музику.Гіпербола(перебіль-

Шення):літературний прийом заснований на перебільшенні ознаки або якості.

Повідомлення про життя Роберта Бернса.

С.12. Роберт Бернс-великий шотландський поет(29.01.1759-21.07.1796).Його поезія

Нікого не залишає байдужим,він писав прості і гарні пісні,які співали по всій

Шотландії.Він був чудовим ліричним поетом і міг писати гумористичні і

Сатиричні вірші,оспівуючи вічне кохання,дружбу і свою маленьку

Шотландію.

«У мене не було бажання стати поетом,поки кохання не охопило всього мене,а потім уже прийшли Вірші й Пісні,вони стали тією безпосередньою мовою,

Якою говорило моє серце»,-так писа про себе Роберт Бернс в 1783 році.

Вірші  він прсвячував багатьом жінкам.І в кожному з них він загострював увагу

На сором»язливості,ніжності,відданості,благородстві.

Творчість Бернса  високо оцінювали І.Франко,Леся Українка,П.Грабовський,а

Тарас Шевченко називав його «поетом народним і великим».

(Клоуз-тест)

Наслідуючи традиції фольклору,поет сміливо оспівував у своїх творах живе

Людське почуття,в якому природно поєднується і духовна близькість,і

Чуттєва пристрасть.Великий лірик Бернс зумів передати у соїх піснях всю

Глибину,силу і чистоту кохання.

С.13. Перший твір Роберта Бернса-пісня «Моя  люба Неллі»-був створений на попу-

лярний народний мотив.Причини,що наштовхнули поета на створення першої

Пісні,свідчать не лише про надзвичайно сильне захоплення юного Бернса народними піснями,а й про те,якою глибокою вже в цьому віці була у нього

Свідомість своєї рівноцінності,якщо не переваги,по відношенню до людей

Більш високого суспільного стану.

Перша пісня Бернса-наслідування пісень,поширених серед сільського юнацтва,

В яких оспівується краса коханих дівчат.Проте вона вигідно відрізняється від

Інших  подібних творів щирістю і простотою.Привертає увагу і ідеал юного

Поета-він цінує в коханій дівчині не стільки зовнішню красу,скільки її вдачу.

Завдання.Прочитайте вірш  і дайте відповідь на питання:

Що найбільше цінував поет в коханій Нелл у своїх 15 років?

Завдання.Прочитайте вірш Р.Бернса «Любов» і дайте відповідь на питання:

Що особливо привернуло вашу увагу у цьому вірші?

Аналізуємо вірш «Любов».

Емоційному наснаженню твору сприяють мовні засоби:

Епітети______________________________________________________________

Гіпербола___________________________________________________

Порівняння____________________________________________________

Завдання.»Палітра емоцій»Із  поданого переліку вражень,почуттів оберіть

Три слова,що відповідають вашому настрою в цю хвилину:замріяність,

Захоплення,спокій,переживання,радість,легенький смуток,розчарування

Світла печаль,здивування,натхнення,умиротворення.

С.14. Вчитель .Розповідь про великого німецького поета Генріха Гейне хочу розпочати рядками з вірша відомого украінського поета Максима Рильського,

Який створив образ поета-романтика,який навмисне ховає свої почуття за

Маскою блазня.»Арлекін з трояндою в руці

                                  Йде серед буйного карнавалу

                                   Щоки й чоло в смішній муці

                                   А в очах далекий відбиток жалю.»

(повідомлення учня про  життєвий та творчий шлях Г Гейне.)

Німецький поет,прозаїк,есеїстГенріх Гейне народився в родині єврейського

Торговця Самсона Гейне й Бетті ван Гельдерн у  місті Дюссельдорфі,на Рейні

З 1810 по 1812 рік Генріх навчався у Дюссельдорфському ліцеї Наступний

Рік провів у конторі багатого банкіра у Франкфурті-на-Майні.У1816 році Генріх

Продовжив заняття комерцією у Гамбурзі у торговій фірмі дядька-мільйонера

Соломона Гейне.

Перший літературний виступ Гейне належить до 1817 року,коли в журналі «Гам-

Бурзький страж» були надруковані його перші вірші.Юнацька лірика Гейне була

Відгуком на перше нерозділене кохання до кузини Амалії.

На кошти дядька юнак вступив до Бонського університету (1819),звідки потім

Переїхав до Геттінгензького університету(1820).

У 1825 році Гейне захистив у Геттінгензькому університеті дисертацію на ступінь

Доктора права.Потім вн багато подорожує,відвідуючи Англію,Італію.Враження від цих поїздок  відбились у його дорожніх нарисах.

14 травня 18731 року Гейне  прибув до Парижа.Все подальше життя його про-

Йшло у столиці Франції.До Німеччиени він боявся повертатися,адже йому

Загрожував  арешт за гострі політичні твори.Упродовж життя Гейне побував  у

Німеччині два рази,щоб навідати матір і улаштувати діла з видавцем.У подаль-

Шому поїздки до Німеччини  були неможливі за станом здоров»я:у поета був

Параліч спинного мозку.

Ліричні пісні раннього періоду творчості Гейне склали цілу книгу «Книга пісень»

(1827)Ця поетична збірка принесла йому визнання у Німеччині,а згодом у всьому світі.Тема нерозділеної любові у «Книзі пісень»слугує лише поетичним

Вираженням трагічної самотності героя у світі.Без любові немае щастя,без

Щастя неможливе життя-це кредо ліричного героя «Книги пісень» гейне

Завдання.Виділіть декілька головних штрихів життя і творчості Гейне.

__________________________________________________________________________--------------------------------------------------------------------------------------------------------

Завдання.Прочитайте вірш Генріха Гейне «Коли настав чудовий май…» і

Дайте  відповідь на питання.Який прийом використовує автор,щоб відтворити

Свої настрої,поривання,мрії,страждання?

Словничок уроку.Паралелізм ( в перекладі з гецької-зіставлення,порівняння),

В поезії найчастіше виявляється в синтаксичних конструкціях, де картини природи пов»язуються з душевними настроями люди

Ми познайомились  з чудовим  поезіями Роберта Бернса та Генріха Гейне.

Ці поезії оспівували кохання,яке розцвітало в мирний час.Але не завжди люди

Жили мирно.Ось і зараз в різних місцях планети і в нас .в нашій рідній Україні

Гримлять гармати,рвуться снаряди,а зовсім молоді люди,яким тільки кохати

І бути коханими,віддають своє життя.Ось послухайте вірш Андрія Куликова

С.15. «Жінкам,які провели коханих на війну,присвячуєтьсяаписаний до

8 березня 2015 року.

Це сьогодення.Але в недалекому минулому теж вистачало трагічних сторінок

С.16. В історії.Незабутній слід залишила в житті багатьох народів Друга світова

Війна.Тема Другої світової війни знайшла своє достойне місце у творчості

Багатьох відомих майстрів слова.І особливою сторінкою в книзі воєнної тема-

тики є поезії про кохання,яке надихало солдат на подвиги,вберігало їх від

Куль та снарядів, давало надію на перемогу та мирне майбутнє.Такими є

Вірші відомих російських поетів:»В землянці» О.Суркова,»Чекай мене»

Костянтина Симонова.

Словничок  уроку.

С.17. Епістолярна форма-в перекладі з грецької-лист,послання.

Анафора-стилістичний прийом,що полягає в повторенні однакових звуків,

Складів,слів на початку віршованих рядків і стро

Антитеза-Протиставлення явищ,понять,почуттів,думок,характерів.

Під час війни було багато різних форм листів,але основну частину

Становили знамениті на той час трикутники.Широко поширився в роки

Війни жанр любовних листів,написаних віршами.Основною темою

Була тема-«Чекай мене-чекаю тебе».В січні 1942 року Костянтин Си-

Монов написав свій вірш «Чекай мене…».

Костянтин Михайлович Симонов(справнє ім»я Кирило)-російський радянський

Письменник,громадський діяч народився 28 листопада 1915 року в Петрограді.

Але перші роки своєї біографії Симонов прожив у Саратові,Рязані.

Батьками був названий Кирилом,але потім змінив своє ім»я.Виховувався вітчимом-викладачем військового училища.У 1930 році,після закінчення

Семирічки в Саратові,пішов вчитися на токаря.Потім у біографії Костянтина

Симонова відбулися зміни:в 1931 році відбувся переїзд до Москви,після

Чого  він працював на заводі до 1935 року.Приблизно в той же час були

Написані перші вірші Симонова,а надрукували його твори вперше в 1936 році

Після отримання освіти в Літературному інституті імені Горького і закінчення

Аспірантури,відправився в Монголію.

З перших днів Великої Вітчизняної війни Костянтин Симонов перебував у

Діючій армії:був власним кореспондентом газет «Червона зірка»,»Правда»,

«Бойовий прапор».У 1942 році йому було присвоєно звання старшого бата-

Льйонного комісара,в 1943-звання підполковника, а після війни-полковника.

В якості військового кореспондента побував на всіх фронтах.Одним із

Відомих творів Симонова стали:»Жди мене»,»Війна»,»Російські люди».

Помер Костянтин Симонов 29 серпня 19789 році в Москві.Прах Симонова за

Його бажанням був розвіяний  над місцями особливо пам»ятних йому боїв

Періоду Великої Вітчизняної війни.

Літературний диктант.

1.Назвіть справжнє ім»я К.Симонова.

2.Коли і де народився поет?

3.Яку робітничу професію здобув Симонов?

4.Коли К.Симонов почав писати вірші?

5.В якому навчальному закладі письменник отримав освіту?

6.В якості кого Симонов перебував у діючій армії під час війни?\

7.Назвіть найвідоміші військові твори Симонова.

Вірш Костянтина Симонова «Жди мене…»,опублікований в січні 1942 року в

Газеті «Правда»,звертався  до однієї жінки-Валентини Сєрової.Цей вірш

Став життєво необхідний мільйонам людей у найважчий для них час.Саме

Актриса Валентина Сєрова-дружина  Симонова,надихнула поета на

Створення знаменитого вірша «Жди мене…»,який став всенародно

Улюбленим в роки Великої Вітчизняної війни.В вірші оспівувалася вірність

Жінки чоловікові-фронтовику.Цей вірш завоював серця читачів.Солдати

Вирізали його з газет,переписували,сидячи  в окопах,заучували напам»ять і

Посилали в листах дружинам і нареченим.Його знаходили в нагрудних

Кишенях поранених і вбитих…

Валентина Сєрова-жінка поза часом.Сєрова просто жила і любила.І її любили.

Любили відчайдушно,самозабутньо,любили так,як багато жінок тільки

Мріють бути коханими.

Читання віршга «Жди мене…»

Завдання.Аналізуємо вірш Костянтина Симонова «Жди мене…»

Яке враження справив на вас вірш,що ви відчули?

Знайдіть антитезу у вірші.

Прочитайте рядки,які починаються однаково.Як називається цей засіб

Художньої виразності?

Порахуйте,скільки разів у вірші вживається дієслово «ЖДИ».Навіщо поет

Так часто використовує повтор?

С.18.  Вірш Костянтина Симонова «Жди мене…»знайшов відгук в серцях і душах не

Лише солдат, а й жінок,які вірно чекали своїх коханих з фронту,том у

Зауральські жінки надіслали відповідь на лист Костянтина Симонова.Цей

Лист отримав назву «Жду тебе» і доброюзвісткою полетів на фронт

Підсумок уроку.

Що ви нового дізналися на сьогоднішньому уроці?Опишіть(усно)ваші враження.

Оцінювання

С.19. Домашнє завдання.

Написати твір-мініатюру на тему «Кохання та людську почуття».

 


 

 

  

docx
Додано
25 січня 2021
Переглядів
1326
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку