Клас: 9
Тема: БЕЗСПОЛУЧНИКОВЕ СКЛАДНЕ РЕЧЕННЯ
Мета: познайомити учнів з безсполучниковим складним реченням, вокремити його основні ознаки, розглянути смислові відношення між частинами безсполучникового складного речення;навчити знаходити безсполучникові складні речення, характеризувати їх будову, виховувати почуття любові до рідного краю, патріотизм, прищеплювати почуття гордості за Миколаївщину.
Тип уроку:вивчення нового матеріалу
Обладнання:епіграф до уроку, завдання на листках.
Хід уроку
Минають дні, минають ночі, так невпинно час летить,
а ти старайся кожну хвилю в пам‘яті зберегти.
1.Емоційно-психологічна підготовка учнів до уроку
-Доброго дня діти .
- Погляньте у віконце , як гарно світить сонечко на вулиці. Такий сьогодні сонячний , ясний , зимовий день. Нехай цей день і в нас пройде чудово, продуктивно і з користю.
Погляньте на епіграф нашого уроку.
1.1 Робота з епіграфом
-Про що в ньому йдеться?
-Чи погоджуєтесь ви з таким висловом?
-Який висновок можемо зробити з цього епіграфа?
2.Актуалізація опорних знань учнів
2.1 Аналіз епіграфа до уроку.
-Який вид цього речення?
- Зі скількох частин воно складається?
-Чим частини речення з’єднані ?
- Між якими частинами цього речення немає сполучника?
Минають дні, минають ночі, так невпинно час летить,
-Які види складних речень ви знаєте ?
3.Мотивація навчальної діяльності учнів
-Отже ми побачили що в епіграфі речення з декількома видами зв’язку. Перших три частини яких з’єднані безсполучниковим зв’язком.Отже сьогодні ми будемо працювати та вивчати безсполучникове речення.
4.Вивчення нового матеріалу
Визначте, у якому складному реченні частини з’єднано без сполучника, а отже, воно і є безсполучниковим.
Обгрунтуйте свій вибір.
4.1 Робота з підручником (с.136)
-Прочитайте визначення з підручника
4.2 Робота в зошиті
Вправа «Знайди безсполучникове речення»
Запишіть число ( 25) і місяць ( січень),класна робота.
Спишіть з дошки епіграф до уроку .
4.3 Тренувальний диктант
По середині пишемо «Тренувальний диктант»
1.Ліс – це природна аптека , що з давніх-давен постачає ліки.(складно-підрядне)
2.Дерева вітер нахиляє додолу.
3. Пароплав обганяє плоти, високі хвилі налітають на них.
4. Сонце гріє, вітер віє з поля на долину, над водою гне з вербою червону калину
5. Дніпро ще не зовсім звільнився від криги, проте навігація почалася.(складносурядне)
-Яке з речень ви записали?
-Чому?
- За якої ознакою ви впізнали безсполучникове речення?
-Які ще речення я зачитувала?
В свою чергу є декілька видів безсполучникових речень та смислові відношення між їх частинами (с.136)
(у безсполучникових речень немає головної і залежної частини)
-Безсполучникові речення з рівноправними частинами дещо подібні до складносурядних.Ось порівняйте :
В залежності від інтонації між частинами безсполучникового речення ми можемо ставити : тире, кому,двокрапку
5 Закріплення вивченого матеріалу
5.1 Колективна робота ( 1 учень на дошці пише , всі інші в зошитах)
Вправа 1
Завдання:розставте розділові знати в безсполучникових реченнях , поясніть свій вибір
1.Мир у світі таки буде: його хочуть усі люди.
2. Мороз притискує, зривається північний вітер, мете сніг через рейки.
3. Ти знаєш приказку: перш ніж: запалає вогонь, мусить вибухнути сірий дим.
4. Стоїш високо — не будь гордим, стоїш низько — не гнися.
5. Слово до слова — зложиться мова.
Вправа 2
Завдання: з кожної наведеної пари простих речень утворіть складне 6езсполучникове речення.
6.Рефлексія
6.1 Вправа мікрофон
- То яке речення називаємо безсполучниковим?
- Виділіть основні ознаки безсполучникових речень
- Які знаки можуть стояти між частинами безсполучникових речень?
- Наведіть приклад безсполучникового речення.
- Отже сьогодні в нас відбулось знайомство з безсполучниковим реченням , на наступних урок ми продовжуватимемо його вивчати.
6.2 Завдання до дому
-Запишіть у свої щоденники завдання для домашньої роботи.
С.138 вправа 283