Урок " Визначаю в реченні головні і другорядні члени"

Про матеріал
Конспект уроку з української мови для 3 класу " Визначаю в реченні головні і другорядні члени" за програмою на основі нового Державного стандарту початкової освіти НУШ. (Підручник Катерина Пономарьова, Любов Гайова. Українська мова та читання. 3 клас.)
Перегляд файлу

УКРАЇНСЬКА МОВА     3    КЛАС

 

Тема. Визначаю в реченні головні і другорядні члени.

 

Мета:

навчальна: поглибити знання про головні і другорядні члени в реченні, навчати визначати в реченні головні і другорядні члени та виконувати завдання за зразком;

розвивальна: розвивати критичне мислення, увагу, спостережливість, пам'ять, усне і писемне мовлення; удосконалювати навички письма; формувати компетентність спілкуватися рідною мовою, соціальну, громадянську компетентності;

виховна – виховувати повагу до рідної мови, до традицій своєї країни, працьовитість та наполегливість; почуття відповідальності та взаємодопомоги.

 

Очікувані результати (предметні компетентності):

  • визначає в реченні головні (підмет і присудок) та другорядні (без поділу на види) члени речення; 
  • виділяє  словосполучення  в  групі  підмета  і  групі присудка;
  • встановлює зв’язок між головним і залежним словом у словосполученні;
  • встановлює граматичні зв’язки між словами в простому реченні за допомогою питань;
  • будує різні види простих речень.

 

Ресурси уроку: ноутбук, роздатковий матеріал із завданнями, мультимедійна презентація.

 

 

Хід уроку

 

І. Організація учнів до уроку.

Вправа «Чарівний мішечок»

(Учитель обговорює з дітьми, який у них настрій, що вони відчувають).

Завдання. Пропоную скласти в чарівний мішечок усі негативні емоції (зло, образу, сум тощо) і міцно зав’язати його. А з іншого чарівного мішечка взяти позитивні емоції.

 

ІІ. Уведення в тему. Відтворення фонових знань та умінь.

  1. Відгадування ребуса.

Завдання. Відгадати ребус. Слово-відгадка буде ключовим поняттям нашого уроку.

 

C:\Users\User\Downloads\rebus(12).png

 

 

 

 

  1. Асоціативний кущ «Речення»

Завдання. Записати слова-асоціації до мовного поняття «речення».

C:\Users\User\Desktop\0-02-05-d88c4ada29db909461c9ab314f2c823ddc93f370ad236e09a232c2c00a645861_83210ffa7651c6ce.jpg

 

ІІІ. Повідомлення теми й мети уроку.

  • Сьогодні ми помандруємо у містечко Великі Сорочинці на Полтавщині. Побачимо незвичайний пам’ятник, а також навчимося визначати головні і другорядні члени речення.
  •  

IV. Вивчення нового матеріалу.

  1. Активність «Щоденні 5». Робота із словом.
  • Лексичне значення слова «ярмарок».
  • Кількість звуків та букв.
  • Кількість складів.
  • Доберіть синоніми.

 

  1. Хвилинка каліграфії

ярмарок, ярмарок, ярмарок, ярмарок, ярмарок,

Ярмарок – 7 б., 8 зв., 3 скл.

  1. Досліджуємо речення. Робота в групах.

Завдання. Дослідити речення, використовуючи план дослідження.

Друзі приїхали на Сорочинський ярмарок.

 

 

Самоперевірка. Друзі приїхали на Сорочинський ярмарок.

(хто?) друзі;

друзі (що зробили?) приїхали.

 

  1. Робота з таблицею «Члени речення». Робота в парах.

Завдання. Спочатку перший учень пояснює іншому,  які бувають члени речення, використовуючи підказки, вміщені у підручнику. Потім – навпаки.

 

C:\Users\User\Desktop\члени речення.png

 

  1. Весела руханка  «РАЗОМ З НАМИ» https://youtu.be/_-_zfVjc664

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  1. Робота в групах. Вправи 3-4, с.132

Завдання 1. Прочитати повідомлення Родзинки.

  • Чому окремі слова у тексті написані з великої літери?

 

Завдання 2. Виписати з тексту про ярмарок виділені речення. Підкреслити підмет однією лінією, присудок — двома лініями, а під  кожним  другорядним  членом  постав  три крапки.

 

Ключ до вправи.

Полтавщину на весь світ прославляє відоме село.

Щороку тут проходить Сорочинський ярмарок.

V. Тренувальні вправи на закріплення вивченого матеріалу.

- Що таке майстер-клас?

- Чи доводилось вам бувати на майстер-класах? Яких саме?

 

1. Вправа «Конструктор речень»

Завдання. Скласти речення за поданими зображеннями. Підкреслити  головні  і  другорядні  члени  в кожному   реченні.

 

Родзинка нанизує на нитку намистинки.

Читалочка ліпить фігурки коників з глини.

Щебетунчик та Гаджик роблять галушки з тіста.

Самоперевірка.

Родзинка нанизує на нитку намистинки.

Читалочка ліпить фігурки коників з глини.

Щебетунчик та Гаджик готують галушки з тіста.

2.Вправа «Творча». Робота в парах.

Завдання. Записати текст з 3-4 речень за поданим початком.

Мене зацікавив майстер-клас з…..

  1. Відгадування загадки.

Завдання. Відгадати загадку з допомогою малюнка.

Пам'ятник полтавській галушціДовго з тіста їх ліпили,

У окропі поварили.

Потім дружно ласували,

Ще й сметанки додавали.

 

- Що вам відомо про галушки?

- Як і з чого готують ць українську страву?

 

  1. Перегляд відео «Справжні полтавські галушки» https://youtu.be/V8jjAnYUk1E

Рецепт ПОЛТАВСЬКИХ ГАЛУШОК з м'ясною підливкою. Швидкий та простий рецепт  галушок. | В кожній місцевості є своя традиційна страва. На Полтавщині це  галушки. Це дуже проста страва і готують її уже не

 

 

 

 

 

 

  1. Робота з підручником. Вправа 6, с.132. Самостійна робота.

Завдання. Виписати головні члени з речень, виділених у тексті. Поставити питання від підмета до присудка і навпаки за зразком.

Взаємоперевірка за ключем:

Полтавці (що роблять?) пригощаються;

пригощаються (хто?) полтавці.

 

Пам'ятник (що робить?) стоїть;

стоїть (що?) пам'ятник.

 

  1. Робота із зображеннями.

Завдання. Розглянути малюнки. Об'єднати всі зображення одним словом.

- Що зображено на малюнках?

- З чого виготовлений посуд?

- Хто такі гончарі?

- Чим славиться село Опішня на Полтавщині? Прочитайте повідомлення вправи 9.

- Виконати завдання вправи 9 як домашню роботу.

Опішнянська кераміка • Купити посуд онлайн • Гончарні вироби Опішнянська кераміка • Купити посуд онлайн • Гончарні вироби Опішнянська кераміка • Купити посуд онлайн • Гончарні вироби Опішнянська кераміка • Купити посуд онлайн • Гончарні вироби Опішнянська кераміка • Купити посуд онлайн • Гончарні вироби Фолк Мода - Опішнянська кераміка - традиційна українська... | Facebook

 

 

VІ. Підсумок уроку. Рефлексія

Метод «НЕЗАВЕРШЕНІ РЕЧЕННЯ»

Завдання. Оберіть цеглинку та продовжіть речення.

 

https://fs02.vseosvita.ua/02004q7g-bb05-150x0.jpg?t=d8d21873c8298ee308441812fae26b30

 

У мене вийшло…

 

 

Було цікаво…

 

 

 

Мене здивувало…
 

https://fs02.vseosvita.ua/02004q7e-492f-150x0.jpg?t=d8d21873c8298ee308441812fae26b30

Було складно…

 

 

Я навчився/навчилася…

 

 

Тепер я можу….

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

docx
Додано
23 квітня 2023
Переглядів
1269
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку