Геометрія 8 клас
Тема. Властивості паралелограма, ромба, прямокутника,
трапеції.
Мета.Узагальнити основні теоретичні відомості про паралелограм, ромб,
прямокутник, трапецію. Звернути увагу на зв’язки між цими фігурами.
Відпрацьовувати вміння робити логічні висновки. Формувати навички
дослідницької діяльності. Виховувати інтерес до геометрії.
Тип уроку. Урок узагальнення знань, вмінь і навичок.
Обладнання. Персональні комп’ютери, тести, дидактичні матеріали, програмний засіб DG.
Хід уроку.
І. Вступ. (рис 1)
- Що ви бачите на цьому рисунку?
-Назвіть фігури, які зображено.
ІІ.Виступи учнів.
З усіх многокутників у навколишньому світі найчастіше трапляються прямокутники. Листи жерсті, фанери, шиферу, скла, аркуші паперу, картону, скатертини, хустки, килими, ковдри - усі мають форму плоского прямокутника.
Окремий вид прямокутника – квадрат. На сторінці зошита в клітинку є кілька сотень різних квадратів і прямокутників. Форму квадрата мають плитки, якими викладають підлогу кухонь, ванних кімнат; плити деяких тротуарів і площ; носові хустинки, шахівниці тощо.
На сторінці зошита в косу лінію є багато сотень різних паралелограмів. Форму паралелограмів мають фігури багатьох орнаментів, основні частини деяких механізмів, конструкцій, наприклад, терезів, домкратів тощо.
Окремий вид паралелограма – ромб. Форму ромба мають значки вищих навчальних закладів, фігури деяких орнаментів.
І ще кілька цікавих фактів. У Китаї ростуть дерева висотою 3-5 метрів, що мають квадратний зріз стовбура. А у США виростили зерна кукурудзи квадратної форми. Вони не скочуються з таріло під час вживання їжі в літаках.
Художник Малевич створив картину «Чорний квадрат», мистецтвознавці вважають, що він відтворив у ній ті суперечності, що виникли у суспільстві на межі віків.
ІІІ. Перевірка домашнього завдання.
Учні за готовими малюнками пояснюють хід розв’язування задач №9 та № 22, записують відповідь.
ІV. Усна робота.
ЧИ ПРАВИЛЬНИМ Є ТВЕРДЖЕННЯ:
V. Практичне завдання.
1. Як перевірити, чи має серветка форму квадрата без використання вимірювальних приладів?
2. Як згинанням утворити з квадрата новий квадрат з вдвічі меншою площею.
VI. Дослідницька робота.
І група. 1. Побудувати паралелограм.
2.Дослідити всі відомі вам властивості паралелограма.
Запропонувати кілька способів побудови
ІІ група. 1. Побудувати ромб.
2.Дослідити всі відомі вам властивості ромба.
Запропонувати кілька способів побудови
ІІІ група. 1. Побудувати рівнобічну трапецію.
2.Дослідити всі відомі вам властивості рівнобічної трапеції.
Запропонувати кілька способів побудови
VII. Тест.
|
ПАРАЛЕЛОГРАМ |
ПРЯМОКУТНИК |
КВАДРАТ |
РОМБ |
ТРАПЕЦІЯ |
Чотирикутник |
|
|
|
|
|
Протилежні сторонни рівні |
|
|
|
|
|
Протилежні кути рівні |
|
|
|
|
|
Усі сторонни рівні |
|
|
|
|
|
Усі кути рівні |
|
|
|
|
|
Діагоналі точкою перетину діляться навпіл |
|
|
|
|
|
Діагоналі при перетині утворюють прямі кути |
|
|
|
|
|
Сума кутів, що прилягають до однієї сторони, дорівнює 180 ̊ |
|
|
|
|
|
Діагоналі рівні |
|
|
|
|
|
Діагоналі є бісектрисами його кутів |
|
|
|
|
|
Діагональ ділить його на два рівних трикутники |
|
|
|
|
|
Протилежні сторонни паралельні |
|
|
|
|
|
VIII. Підсумок уроку.
ІХ. Домашнє завдання.
Повторити властивості та ознаки чотирикутників.
ЧИ ПРАВИЛЬНИМ Є ТВЕРДЖЕННЯ:
1
|
ПАРАЛЕЛОГРАМ |
ПРЯМОКУТНИК |
КВАДРАТ |
РОМБ |
ТРАПЕЦІЯ |
Чотирикутник |
|
|
|
|
|
Протилежні сторонирівні |
|
|
|
|
|
Протилежні кути рівні |
|
|
|
|
|
Усі сторонни рівні |
|
|
|
|
|
Усі кути рівні |
|
|
|
|
|
Діагоналі точкою перетину діляться навпіл |
|
|
|
|
|
Діагоналі при перетині утворюють прямі кути |
|
|
|
|
|
Сума кутів, що прилягають до однієї сторони, дорівнює 180 ̊ |
|
|
|
|
|
Діагоналі рівні |
|
|
|
|
|
Діагоналі є бісектрисами його кутів |
|
|
|
|
|
Діагональ ділить його на два рівних трикутники |
|
|
|
|
|
Протилежні сторонни паралельні |
|
|
|
|
|
Яка зайва?