Тема: Властивості степеня з цілим показником.
Мета:сформулювати властивості степеня з цілим в показником, формувати вміння використовувати їх для розв`язування вправ на обчислення значень числових виразів і перетворень виразів зі змінними , розвивати міцне володіння системою математичних знань, виховувати уважність.
Обладнання: картки, презентація «Властивості степенів з цілим показником», підручник «Алгебра8 клас »О.С. Істер, тестові завдання
Хід уроку.
1.Організаційний момент.
Слово вчителя. Добрий день, любі діти. Давайте ми з вами сьогодні будемо старанно працювати і поповнимо нашу скарбничку математичних знань новою інформацією.
2.Повідомлення теми і мети уроку.
Слово вчителя . Скажіть, будь-ласка, чому ви навчилися на попередньому уроці?... Сьогодні ми розширимо свої знання , ознайомимося з властивостями таких степенів і будемо вчитися обчислювати числові вирази , перетворювати вирази зі змінними за допомогою вивчених властивосте
( слайд 1,2)
3.Перевірка домашнього завдання.
Слово вчителя. Вдома ви виконували домашнє завдання. Я зібрала зошити в деяких учнів і знайшла там помилки. Допоможіть їх виправити.
Знайди помилку (слайд 3)
(слайд 4-15)
Помилка Правильно
10-6 = 10-6 =
(аb)-3= (аb)-3=
8=2-3 і =23 8=23 і =2-3
250:5-3=0:5-3=0 250:5-3=1:5-3= = 53
( )-2- ( )-2=( )2 + ( )2 ( )-2- ( )-2=( )2 - ( )2
= =
4. Актуалізація опорних знань. Вправа «Ланцюжок»
(слайд 18- 29)
Подати у вигляді степеня або знайти значення виразу.
-3,2+1,1=-1,1
-2-0,2=-2,2
5-6,8=-1,8
х5*х7=х12
5*52 =125
а*а3=а4
у4*у6*у=у11
= х5
(а3)2= а6
а5*(а12:а2)2=а25
23=8
2-3=
Слово вчителя. А ви знаєте, що назва пошукової системи гул пішла від слова гугол, яке означає 10100 тобто 1з 100-ма нулями. А ще є слово гексагугол, що означає 10 в степені гугол. Щоб уявити це число, уявіть що наш всесвіт заповнили аркушами паперу і на кожному написали одну цифру з цього числа. Так от ми напишемо тільки його половину.(слайд 30)
5.Засвоєння знань.
Слово вчителя. При виконанні попередніх усних вправ ми згадали властивості степеня з натуральним показником (які це натуральні числа?) . Давайте закінчимо формули , які показують властивості степеня з натуральним показником
Властивості степеня з натуральним показником(слайд 31)
(Слайд 32-39, 40)
аn·аm=аn+m
аn:аm=аn-m
(аn)m=аn·m
(аb)n=аnbn
Проблемна ситуація. Як ви думаєте, діти, чи виконуються ці властивості для степенів з від`ємними показниками?Давайте перевіримо.
Доведення першої властивості.
Нехай n=-p, m=-q, p і q – натуральні числа. Тоді
an·am=а-p·a-q= · = = = a-(p+q)=a-p+(-q)=an+m
Отже ми бачимо що властивість для добутку степенів виконується. Аналогічно можна довести виконання інших властивостей для цілого числа. Давайте їх сформулюємо.
аn·аm=аn+m
аn:аm=аn-m
(аn)m=аn·m
(аb)n=аnbn Проговорюємо властивості словами.
Перевірите їх ви вдома. А зараз потренуємось застосовувати властивості степенів на прикладах.
с3·с-5:с-6=с3+(-5)-(-6)=с3-5+6=с4
(а5)-2·(а-3)2=а-10а-6=а-16
6.Формування вмінь(11.07)
Усні вправи.(слайд42-46)
1.Подати вираз у вигляді степеня.(слайд 41)
а-8·а10
b7·b-11
а-3 :а5
а3:а-5
(а-4)8
Ви знаєте, що тривалість життя слона становить 109 с.
Робота з підручником. Коментоване виконання вправи біля дошки.
№282(1,4,6)(слайд 47)
1)а7:а3·а-12=а-8
4)а0·(а-3)4·а5=а-7
6)(а3)-2·(а-1)-6=а0=1
Самостійне виконання вправи з наступною самоперевіркою.
№280(1,6,8) (слайд 48)
27·2-6=21=2
7-15:7-16=71=7
()-15: ()-15= ()0=1
7.Закріплення вмінь.
Робота в групах. Робота з картками.
Картка №1(жовтого кольору)
1.Спростіть вираз.
5ху-3·0,4х-4у = 2х-3у-2
2.Знайдіть значення виразу 1,6х-1у12·5х3у-11 при х=-0,2, у=0,7
1,6х-1у12·5х3у-11=8х2у1=8·(-0,2)2·0,7=0,224
Картка №2 (блакитного кольору)
1.Спростіть вираз
3х5у17·0,12х-1у-19=0,36х4у-2
2.Знайдіть значення виразу х-3у-3·30х3у-4 при х=127, у=
х-3у-3·30х3у5=25х1у2=25·127· =127
8.Перевірка засвоєння знань.
Виконання тестових завдань.
9.Підсумок уроку.
Д.З. Опрацювати п.10, № 273 (1,2), 277 (1,2), 281 (1,3,10)
1