Урок ДИЗАЙНУ та ТЕХНОЛОГІЙ
4-В клас на тему:
Виготовлення ялинкової прикраси
«Зірочка»
Підготувала:
Вітишина Олена Петрівна
02 грудня 2025 року
Тема уроку: Виготовлення ялинкової прикраси «Зірочка».
Мета уроку:
─ навчити учнів виготовляти ялинкову прикрасу «Зірочка», дотримуватися безпечних прийомів праці;
─ розвивати творчі здібності учнів, логічне мислення, творчу уяву, художній та естетичний смак, моторику пальців рук та зору, свідоме дотримання правил безпечної праці під час виготовлення виробу;
─ виховувати працелюбність, творчість, почуття прекрасного, потребу проявити себе в різноманітних видах діяльності.
формування предметних компетентностей:
- проєктно-технологічних: забезпечити здобуття знань про технологію виготовлення; формувати вміння та навички учнів виготовляти ялинкову прикрасу, використовуючи різні техніки; застосовувати особистий досвід у предметно-перетворювальній діяльності;
- інформаційної: розширити та доповнити знання учнів про застосування друкованих джерел інформації, ІКТ для ознайомлення з історією новорічних прикрас;
- міжпредметної естетичної розвивати – творчі здібності учнів, логічне мислення, творчу уяву, художній та естетичний смак, почуття прекрасного
- комунікативної: формувати навички роботи в парі;
формування загальних ключових компетентностей:
- уміння вчитися: розвинути здатність до пошуку, поглиблення і вдосконалення знань,умінь та навичок роботи у різних техніках, логічного обгрунтування своєї думки щодо вибору виробу;
- загальнокультурної: розвивати в учнів мистецькі смаки;
- уміння спілкуватися державною мовою;
- соціальної: вдосконалювати вміння працювати в колективі на результат, виховувати працелюбність, потребу проявити себе в різноманітних видах діяльності;
- здоров´язберігаючої: забезпечити свідоме дотримання правил безпечної праці під час виготовлення виробу, розвивати моторику пальців рук та зору,
Обладнання: комп’ютер, дошка, інструменти і матеріали: клей, олівець, лінійка, папір, альбом, ножиці.
Наочність: зразки ялинкових прикрас, виготовлених із різних матеріалів, колекції матеріалів для виготовлення виробів.
Тип уроку: комбінований
Хід уроку
І. Організаційна частина
1. Психологічна установка:
– Посміхніться один одному, побажайте подумки успіху на цілий день. А, щоб впоратися із завданням, бути задоволеними своєю роботою, будьте старанними і уважними.
Сіли рівно, озирнулись,
Один одному всміхнулись.
Якщо добре працювати –
Вийдуть гарні результати.
Тож не гаємо ми час,
Бо знання чекають нас!
2. Вправа «Очікування»:
– Діти, наш урок розпочався. Що ви від нього очікуєте?
Подумайте і закінчіть речення
– Сьогодні ми з вами проведемо дуже цікавий, творчий, продуктивний урок.
Мені дуже хочеться, щоб кожний з вас в кінці уроку тримав у руці іграшку, яка принесе вам величезне задоволення.
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
Розгадайте ребус:
– Отже, ми розпочинаємо виготовлення новорічних прикрас, тому що яке свято наближається до нас? Вірно, Новий рік!
Сьогодні на уроці ми розпочнемо знайомство з ялинковими прикрасами, історією їх виникнення і розвитку, виникненням традиції прикрашати ялинки і оселі; дізнаємось, які матеріали можна використовувати для виготовлення ялинкових прикрас та навчимося їх робити.
Перегляд відео посилань
https://www.youtube.com/watch?v=BjvRX0q8_3o
https://www.youtube.com/watch?v=RbHl6qrrSaE
Новий рік – це свято, яке ми з вами так чекаємо. Адже новорічна красуня обов’язкова на святі прикрашена новорічними іграшками. Ось і новорічна іграшка має свою історію. Виявляється, її історія почалася багато століть тому.
Ще дуже давно європейці започаткували традицію прикрашати будинок до свята Нового року. Але тоді влада була проти розважальних заходів – встановлювати в будинках хвойні дерева суворо заборонялося. Незважаючи на заборону, люди прикрашали зелені красуні. Цей звичай переміг і прижився, а вже в ХVІ столітті він перетворився на модну традицію. Весь час змінювалися матеріали з яких виготовляли новорічні іграшки.
На ялинці розвішували «яблука» (сьогодні — це новорічна ялинкова кулька). Ставили біля ялинки запалені свічки — в наші дні вони перетворилися на гірлянди і дощики. На ялинку вішали солодощі, — ця традиція залишилася й до тепер. До середини ХVІІІ століття прикраси були їстівними, додалися до цукерок горіхи, фрукти і цукати. А вже в кінці цього ж століття на зелених гілочках з’явилися й паперові іграшки. В 1848 році в Німеччині були виготовлені перші ялинкові кульки.
В ХХ столітті у Чехії, Польщі, США, Японії та багатьох інших країнах почала розвиватися індустрія ялинкових іграшок. Мода на прикраси для ялинки змінювалась з часом. Майстри придумували різні іграшки: паровозики, машинки, слони, олені, ведмеді. Через декілька років став надзвичайно популярним дощик.
У 2000–х роках в моду увійшли саморобні прикраси для новорічної ялинки: фігурка з соломи, паперові сніжинки, біла вата замість снігу, тварини та янголята. Сьогодні ринок ялинкових прикрас упевнено розвивається. На прилавках магазинів можна знайти все, що завгодно: кульки, тварини, фігурки. Але іграшка, виготовлена своїми руками, несе спокій, радість, добрий настрій для всієї родини. Адже вона зроблена з любов’ю, з добрими думками. Тож виготовляйте для своєї новорічної красуні іграшки своїми руками.
Перегляд презентації «Історія ялинкової іграшки»
Хочу представити до вашої уваги кілька варіантів ялинкових прикрас з різних матеріалів.
Новорічні прикраси з фетру (це такий специфічний волокнистий матеріал, який ви можете купити практично в будь-якому магазині для рукодільниць), з паперу, тіста можуть бути дуже приємним сюрпризом для вашої родини і гостей.
Сьогодні ми будемо працювати з папером та виготовляти першу ялинкову новорічну прикрасу. Яку саме? Відгадайте загадку:
Восьмикутная красуня.
Не проста я, а нічна.
Моя форма — геометрична.
Маю вісім гострих променів,
Символ щастя, мирних днів.
Мене плетуть, різьблять, малюють,
В орнаментах мене шанують.
На вишиванці, на склі, в хаті,
Я — оберіг в Різдво і Свята.
На небі я одна не свічу,
Але радість людям шлю.
Я — Алатир, що світ тримає,
Таїнство і вічність зображаю.
Що це?
— Вірно, це зірка. Але не звичайна, а восьмикутна або ще в народі кажуть: «Звізда», яка часто використовується у Різдвяних та традиційних українських орнаментах.
V. Практична робота: виготовлення новорічної прикраси «Зірочка».
1. Забезпечення необхідними матеріалами та інструментами.
— Для того щоб виготовити новорічну прикрасу, потрібні матеріали та інструменти. Назвіть, які матеріали та інструменти ви підготували на сьогоднішній урок?
2. Вступний інструктаж:
- пояснення кожного етапу виконання практичної роботи;
- повторення правил безпечної праці, організація робочого місця та санітарно-гігієнічні вимоги під час виконання практичної роботи.
— Отже, давайте з вами пригадаємо ці правила і повторимо.
Правила безпечної роботи з ножицями
* Положення ножиць: Не тримай ножиці лезом догори.
* Передача інструмента: Передавай ножиці лише в закритому вигляді, кільцями вперед.
* Безпека руху: Не ріж ножицями на ходу. Не підходь до товариша, коли він ріже.
* Порядок на столі: Клади ножиці так, щоб вони не виступали за край парти. Ніколи не залишай їх розкритими.
* Уважність: Під час роботи уважно стеж за лінією розрізу. Притримуй матеріал так, щоб пальці були якнайдалі від леза.
Правила охайної роботи з клеєм
* Захист поверхні: Обов'язково підкладай чорновий папір під деталі, на які наносиш клей, щоб не забруднити парту.
* Техніка нанесення:
* На великі деталі наноси клей по краю.
* Малі деталі змащуй пензликом повністю (від середини до країв).
* Охайність: Залишки клею одразу обережно витирай серветкою.
3. Самостійне виконання практичної роботи за інструкційними картками:
1) Виріжте з кольорового паперу два однакових квадрати
2) Складіть квадрати вчетверо, потім розгорніть, складіть трикутником і зігніть по лініях.
3) Знову розгорніть і позначте олівцем середину вертикальних і горизонтальних ліній.
4) Зробіть чотири надрізи, загніть кутики всередину.
5) Змастіть клеєм половинку кутика, і склейте промені по центру, як показано на фото. Те ж саме повторіть з другим квадратом.
6) Зробіть петельку з шматочка стрічки, приклейте між променями однієї заготовки і склейте обидві половинки.
4. Контроль з метою виявлення недоліків під час виконання практичної роботи та надання учням допомоги.
5. Фізкультхвилинка (Гімнастика для очей та пальців рук):
https://youtu.be/9znAKmoG9tg?si=4sYF1g5XVKQkRnD2
6. Підбиття підсумків практичної роботи.
Оцінювання результатів практичної роботи. Самооцінювання робіт.
VІ. Рефлексія
VІІ. Підсумок уроку.
— Робота кожного із вас на сьогоднішньому уроці – ваш маленький шедевр, ваш успіх, розкриття вашої творчості. Ви свою ялинкову прикрасу зробили власними руками, з великою любов’ю, ці вироби наповнені позитивною енергією, даруватимуть тепло ваших рук і серця.
Додаткова робота в групах (хто швидше зробить – додаткове завдання)
— Поясніть народні приказки. Коли так кажуть?
• Боятися, як торішнього снігу.
(Я тебе так боюсь, як торішнього снігу. – не боятися)
• Було стільки користі, як із торішнього снігу. (Як немає з торішнього снігу користі ніякої. Так кажуть і про якусь справу,
• Потрібний, як торішній сніг. (не потрібний)
Вчені довели, що вода вміє зберігати й передавати інформацію. Так-так, на перший погляд це звучить трохи дивно. (Зрештою, як диво і те, що ми, люди, на 80 % складаємося із води). Та пригадайте хоча б, якою помічною є освячена на Водохреща вода. Недарма ж її освячують срібним хрестом, адже срібло є добрим дезінфектором. Вчені порівняли освячену і звичайну воду. Дивина – вода, принесена на Йордан із церкви, заморожена у сніжинку, була гармонійною і красивою, як дороге мереживо. А вода, котру не освячували, нагадувала хаотичне застигле полотно.
Цікавий експеримент з водою провів японський вчений Емото Масару. Він довів, що вода має пам’ять. Саме для цього він попросив групу людей спроектувати на посудини з водою відповідні емоції – на одну: любов і вдячність, на іншу – страх і агресію. Потім воду із цих посудин заморозили у спеціальних кріогенних камерах і показали усім охочим заморожені сніжинки під мікроскопом. Ось що побачили там спеціалісти. Вода, яку тримали біля мобільного телефону, яку нагріли в мікрохвильовці, якій висловили огиду, не мала чіткої шестигранної структури, а сніжинка із ідеальними гранями утворилась у результаті проведеного досліду: коли воді багато разів сказали «дякую».
Ще один цікавий експеримент провели із водою японські вчені – воді «вмикали» різні стилі музики. Після цього воду відразу заморожували і вивчали під мікроскопом. Результати здивували вчених. Вода, яка «слухала» класику: Баха, Моцарта і Бетховена, виявилась гармонійною, як довершені сніжинки. Після важкого року вода стала хаотично замерзлою та понівеченою.
*** Дискусія «Пінг-понг»
І варіант – Чи корисний сніг?
ІІ варіант – Що небезпечніше для руху (машин і людей) – сніг чи лід?
Хвилинка пізнання:
-- Чи гине сніжинка?
Від теплого подиху тендітна сніжинка знову стане крапелькою води… Та лише для того, аби потім знову піднятись у небо і впасти вже іншою, але такою ж гарною сніжинкою!
https://www.youtube.com/watch?v=RbHl6qrrSaE
https://www.youtube.com/watch?v=9znAKmoG9tg
4) Відео «Велика таємниця води»
https://www.youtube.com/watch?v=G0pzMpY-CFw
1