Поглиблювати знання про дієслово як частину мови, його граматичні ознаки; удосконалювати вміння та навички учнів розрізняти дієслова теперішнього, минулого і майбутнього часу;розвивати інтелектуальні здібності, уяву, мислення, вміння послідовно висловлювати свої думки, розвивати комунікативні здібності, мовлення учнів; формувати навички співпраці; виховувати любов та дбайливе ставлення до природи.
Тема. Вправи на визначення часових форм дієслів.
Мета. Поглиблювати знання про дієслово як частину мови, його граматичні ознаки; удосконалювати вміння та навички учнів розрізняти дієслова теперішнього, минулого і майбутнього часу;розвивати інтелектуальні здібності, уяву, мислення, вміння послідовно висловлювати свої думки, розвивати комунікативні здібності, мовлення учнів; формувати навички співпраці; виховувати любов та дбайливе ставлення до природи.
Обладнання: музичний супровід (дитяча пісенька « Підсніжник», аудіозапис музики Вівальді – «Пори року» (Весна)), мультимедійна презентація, дидактичний матеріал,тести, малюнок «Весна», малюнки квітів, сонечка, соловейка, мікрофон, куб.
Хід уроку
І. Організація учнів до уроку.
Добрий день!
У добрий час, радо ми вітаєм вас.
Здоров'я, щастя, радості вам бажаємо.
Урок рідної мови розпочинаємо.
- Я хочу, щоб наш урок був продуктивним.
- А яким ви хочете бачити наш урок?
- Я хочу, щоб наш урок був …
( цікавим, казковим, пізнавальним, повчальним, незвичайним).
ІІ. Створення емоційного фону уроку.
( Звучить музика Вівальді – «Пори року» (Весна)).
Ось іде вона ланами,
Перелогами, лісами.
Де не ступить – з – під з землі
Лізуть паростки малі.
Як опустить вниз правицю –
Зеленіє скрізь травиця.
Як лівицю підведе –
Всюди листя молоде.
На берізку гляне зблизька –
У сережках вся берізка,
До верби підійде – ба!-
В білих котиках верба.
А як здійме руку вгору
До блакитного простору –
З кожним помахом руки
Линуть з вирію пташки.
Розквітають в луках квіти,
Зеленіють в лісі віти.
Все зелене, молоде…
Н. Забіла
- Про яку пору йдеться у вірші?
Обґрунтувати свої міркування методом «Прес». Під час відповіді користуйтеся опорою (дошка).
Я вважаю … .
Я думаю … .
Я гадаю … .
Я переконана … .
Мені здається … .
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів.
- По нашій землі повним ходом крокує Весна. Вона теж побувала сьогодні у нас у класі і залишила нам свої гостинці. У кошику принесла квіти. Залишила у подарунок малюнок , але трохи сумний. Хоче, щоб ви сьогодні прикрасили малюнок квітами. Але кожна квітка, яка є в кошику, має для вас своє завдання. Так захотіла Весна. І щоб отримати їх нам, потрібно виконати бажання квітів.
ІV. Повідомлення теми, мети і завдань уроку.
Отже, потрібно гарно попрацювати. А види робіт на уроці підказує сонечко.
Завітав сьогодні в клас
На урок знову до нас
Кубик, діти, не простий,
Кубик, діти, чарівний.
Він доріжку прокладає,
Знання ваші перевіряє.
- Аналізуємо завдання «Чарівного кубика».
На гранях куба написи:
1) Частина мови ( Дієслово)
2) Що означає ? (Дію предмета)
3) Питання
4) Член речення
5) Змінюється …..
6) У реченні зв'язане …..
- А що означає червоний колір на грані нашого «Кубика». Я думаю, що в кінці уроку виз можете відповісти на це запитання.
- Чи вмієте застосовувати теоретичні знання на практиці перевіримо за допомогою тестів?
ТЕСТ
1)У якому рядку записані тільки дієслова:
а) теплий, бігав, грів;
б) зійшла, шумить, оживає;
в) читання, малює, йде.
2) У якому рядку дієслова - синоніми:
а) йдуть, стрибають, крокують;
б) думають, міркують, гадають;
в) говорять, балакають, мовчать.
3) Познач дієслова – антоніми:
а) працювати , відпочивати;
б) крокувати, марширувати;
в) блищати, сяяти.
4) У якому рядку дієслова вжиті в переносному значенні:
а) віє вітер, квітнуть яблуні, вмивається земля;
б) дівчинка читає, плаче немовля, спить мама;
в) шепочуть листочки, плачуть берези, усміхається сонечко.
( Самоперевірка)
1 б, 2 б, 3 а, 4 в.
2. Каліграфічна хвилинка
- А зараз ми розгорнемо зошит і запишемо число, класна робота
Кк кв ві іт те ен нь
- Зверніть увагу на поєднання буквосполучень. Згадайте вимоги до писемного мовлення.
- Тож яке слово можна утворити з буквосполучень?
(Квітень)
- Що означає назва місяця?
( Квітень – це коли починають квітнути різні рослини).
- Прочитайте народну прикмету:
Коли квітень з водою,
то травень з травою.
- Ви гарно виконали завдання Весни. Вона дарує вам сонечко для малюнка яке буде світити і дарувати вам посмішку і гарний настрій.
V. Основна частина уроку. Тренувальні вправи на осмислення знань, умінь і навичок.
1. Вправа на утворення часових форм дієслова.
Перше бажання Весни
Прийшов час виконувати бажання, щоб на нашій галявині з'явилися квіти.
А зараз, любі друзі, за працю – по заслузі.
Весна йде, красу несе, а в тій красі радіє все.
І гр. – йде (йшла, йтиме, прийде, буде йти)
ІІ гр. – несе (несла, нестиме, принесе, буде нести)
ІІІ гр. - радіє (раділа, радітиме, зрадіє, буде радіти)
- Отже, сьогодні ми удосконалимо вміння та навички розрізняти часи дієслів.
- Ви виконали завдання Весни. Тому час уже на нашій галявині з'являтися весняним квітам.
- Яка квітка зацвітає першою?
Я першим зацвітаю серед гаю,
І білий, наче сніг, я колір маю.
(Підсніжник)
- За виконане завдання Весна дарує нам першу весняну квітку – підсніжник ( з'являється квітка на малюнку).
- Як ви гадаєте,чому цю квітку так назвали?
- Про що сповіщають підсніжники?
- А чому люди називають їх сміливими?
Для подальшої роботи на уроці згадаємо, що ми знаємо про часові форми дієслів.
Друге бажання Весни
Добре попрацюєш – гарно підготуєш. Своїм бажанням закликає нас Весна до гри «Вилучи зайве» .
Доведіть чому? Задзюрчать Гріє
Прилинула Розтанули Пахне
Припекло Заспівають Заграло
Прокинуться Запахнуть Цвіте
Ожило Милуватимуть Зеленіє
Фізхвилинка під музичний супровід пісні «Підсніжник».
Третє бажання
Попрацюємо вчасно – пожнемо рясно.
- Своїм бажанням Весна закликає нас виконати завдання із підручника.
4. Робота з підручником.
Вправа 154.
Дібрати протилежні за значенням дієслова (один учень працює на зворотній стороні дошки, де записані слова заздалегідь). Оцінювання.
Сидить – стоїть
Від'їде - під'їде
Говорить – мовчить
Буде відчиняти – буде зачиняти
Заходив – виходив
Відлітатиме – прилітатиме
Гріє – холодить
Зачинив – відчинив.
- Яка відмінність між дієсловами?
( Дія відбувається в різний час).
- Яким алгоритмом користувалися, щоб визначити час дієслова?
(поставити запитання, визначити, коли відбувається дія).
За цю працю Весна дарує нам синенькі проліски.
Молодці! І зацвітає у нас на галявині весняна квітка – пролісок.
- Що ви знаєте про цю квітку?
Пролісок – квітка ніжна і дуже смілива. Навесні, ще тільки сніг починає танути, а вже з'являється паросток. Пролісок долає всі перепони, щоб випнутися на світ.
Четверте бажання
- Відгадай, хто я, стане багатшою твоя земля.
У нас цікавий вид роботи – «Ґронування»
Вправа «Ґронування»
Підібрати дієслова до поданих слів за даним часом ( кожна пара в групі записує по одному дієслову і передає наступній парі).
Теперішній час(І гр.) Минулий час ( ІІ гр.) Майбутній час (ІІІ гр.)
Ще в народі її називали «простріл» за пухнасте розчесане листя. Старенькі бабусі кажуть,що сон – трава дуже корисна: якщо носити її при собі, вона проганяє нечисту силу.
Струмок (біжить, дзвенить, шумить, дзюрчить, плюскоче …).
Пташка (співала, щебетала, літала, дзьобала,пурхала, годувала, піклувалася).
Пролісок (зацвіте, проткнеться, з'явиться, звеселить)
П'яте бажання
Поринь у світ краси і розкрий таємниці весни.
Робота з деформованим реченням ( синтаксичний розбір виконує учень біля дошки).
садку, соловейко, у, пісню, весняну, заспівав, дзвінкоголосий;
( Оцінювання)
Шосте бажання
Берись до діла сміло,
виконаєш вміло.
Завдання: У запропонованому тексті змінити дієслова. Перебудувати текст, щоб події відбувалися в : (робота в групах).
І гр. – у теперішньому часі,
ІІ гр. – у минулому часі,
ІІІ гр. – у майбутньому часі.
( Настати) весна. Все (оживати), (радіти). (Зеленіти) поля, (цвісти) садки, (щебетати) пташки.
Теп. ч.
Настає весна. Все оживає, радіє. Зеленіють поля, цвітуть садки, щебечуть пташки.
Мин. ч.
Настала весна. Все ожило, зраділо. Зазеленіли поля, зацвіли садки, защебетали пташки.
Майб. ч.
Настане весна. Все оживе, зрадіє. Зазеленіють поля, зацвітуть садки, защебечуть пташки.
( Оцінювання).
За виконане завдання Весна дарує вам – фіалку ( учитель прикріплює квітку на малюнок)
VІ . Підсумок уроку.
Але трошки сумно! – Як ви гадаєте чому?
Червона книга
Невже в майбутньому на світі
Не будуть квітнути дивні квіти?
Конвалії й фіалки ніжні,
І вісник березня – підсніжник?
Невже ми більше не побачим,
Як сон – трава росою плаче?
Троянда степу, квітка мрії,
Жар – цвітом землю не зігріє?
Ми всі господарі природи,
Тож збережемо її вроду!
М. Познанська
- Так, що означає червоний колір на грані нашого «чарівного кубика?»
- А як на вашу думку, потрібно оберігати квіти?
- Ви сьогодні були активними учасниками уроку. Тому, будь ласка, висловіть свою думку, чи збулися ваші очікування.
- Мені було цікаво …..
- Я сьогодні зрозумів ….
- Мені було важко …
VІІ. Самооцінювання.
VІІІ. Домашнє завдання.
Написати твір на тему «Весняна квітка». Підкреслити дієслова, визначити час (високий р.). Знайти опис весняної квітки у творах художньої літератури. Підкреслити дієслова, визначити час.
Дякую всім, хто працював,
В зошитах гарно писав,
На всі запитання відповідав,
Різні тексти читав,
Та тим, хто в гості завітав.