Інтегрований урок (природознавство та українська мова , мета якого: ознайомити дітей з планетою Земля, удосконалювати географічні відомості про планету; шляхом спостережень, досліджень, надати висновок про типи речень за метою висловлювання; формувати вміння працювати з інформацією, чітко висловлювати свою точку зору, доводити її; виражати свої домисли, давати повні обґрунтовані відповіді; збагачувати словниковий запас, удосконалювати вміння працювати зі словниками; виховувати бажання у дітей досягати успіху у навчанні, вміння адекватно оцінювати свою працю, виховувати любов до рідноїмови, чуйне ставлення до оточуючого світу, бережливе ставлення до рідного дому - планети Земля.
Інтегрований урок
Українська мова та природознавство
Тема уроку: Земля- планета Сонячної системи. Типи речень за метою висловлювання.
Мета: Ознайомити дітей з планетою Земля, удосконалювати географічні відомості про планету;
шляхом спостережень, досліджень надати висновок про типи речень за метою висловлювання; формувати вміння працювати з інформацією, чітко висловлювати свою точку зору, доводити її;
виражати свої домисли, давати повні обґрунтовані відповіді;
збагачувати словниковий запас, удосконалювати вміння
працювати зі словниками;
виховувати бажання у дітей досягати успіху у навчанні, вміння
адекватно оцінювати свою працю, виховувати любов до рідної
мови, чуйне ставлення до оточуючого світу, бережливе ставлення
до рідного дому - планети Земля.
Попереджувальна підготовка
Класу було запропоновано розділитися на три команди за рядами, визначити головного. Кожна команда повинна підібрати загадки, фразеологізми про З(з)емлю
Тип уроку: узагальнення та систематизація зань
Форми роботи:
Прийоми роботи:
Хід уроку
І Організація класу
Раптом в понеділок дзвоник пролунав,
Гучно всіх за парти він нас погукав.
Сьогодні у нас незвичайний урок,
У Всесвіт ми з вами зробимо крок,
Щоб урок пройшов не марно,
Треба сісти рівно, гарно,
І виконуй тільки те,
Про що мова на уроці йде.
Девіз нашого уроку записаний на дошці:
Нас всіх з'єднала шкільна родина.
Мета і мрія у нас єдина:
Не просто слухати, та міркувати,
А дружно й плідно працювати.
Сьогодні у нас дійсно незвичайний урок. І перед початком нашої плідної роботи перегляньте відеоролик (Земля – планета Сонячної системи):
- Як ви гадаєте яка тема нашого уроку?
ІІ Каліграфічна хвилинка
ІІІ Повідомлення теми та мети уроку
Сьогодні ми будемо досліджувати нашу планету, і ви будете в ролі дослідників – науковців.
Спробуйте сформулювати мету уроку (З’ясувати все про планету Земля, використовуючи різні речення за метою висловлювання).
ІV Пояснення нового матеріалу
Синквейн - це не звичайний вірш, а вірш, написаний відповідно до певних правил. У кожному рядку задається набір слів, який необхідно відобразити в вірші.
(1 рядок - заголовок, в який виноситься ключове слово, поняття, тема синквейна, виражене у формі іменника.
2 рядок - два прикметники.
3 рядок - три дієслова.
4 рядок - фраза, що несе певний зміст.
5 рядок - висновок, одне слово (може бути два), іменник.
Блакитні простори, зелені ліси —
Ніде не знайдеш ти такої краси.
У космосі є ще багато планет,
Немає лишень життя там прикмет.
Ти наша домівка, планета Земля,
Ти гарна і зблизька, красива здаля.
Дивуються інші планети всі щиро:
«Яка ж ти, сестричко, блакитно-вродлива!»
-Скільки речень? Які вони за інтонацією, за метою висловлювання? Побудуйте та запишіть питальне і спонукальне речення, відповідно до нашої теми.
V Фізкультхвилинка
Щось не хочеться сидіти,
Треба трохи відпочити.
Руки сонцю підставляйте,
З сонцем в піжмурки пограйте.
До вподоби нам ця гра.
Любить сонце дітвора.
Один, два — рада сонечку трава.
Руки вгору, руки вниз,
Руки в боки, руки так,
Руки вгору, як вітряк.
Вище руки підніміть
І спокійно опустіть.
Плесніть, діти, кілька раз.
За роботу, все гаразд!
Пошук рішень навчальної задачі
Кожна група отримує картки з завданнями.
1 група
Прочитай загадку: Не людина, а п’є. Не кухар, а всіх годує. Поясніть відгадку
2 група
Прочитай та поясни фразеологізм: Спуститися з небес на землю (сприймати дійсність за реальне)
3 група
Прочитай та доповни речення. Відповідь обґрунтуй: Рибам потрібна вода, птахам повітрі, а людині…
Перевіряємо завдання кожної групи.
Емоційна пауза
Проведемо рефлексійну паузу (Заплющить очі. Уявіть себе на березі Чорного моря… )
VІ Закріплення вивченого матеріалу
Запишіть речення: Ми чужої землі не бажаємо, але і своєї не віддамо! Яке це речення за метою висловлювання? За інтонацією?
VІІ Рефлексія. Підсумок уроку
Сформулюйте свій результат на уроці (метод незакінченого речення):
Я відчуваю після цього уроку…
Я вмію..
Я знаю…
Я буду…
І в кінці уроку звернемося до поезії Дмитра Павличка.
Де найкраще місце на землі
Де зелені хмари яворів
Заступили неба синій став,
На стежині сонце я зустрів,
Привітав його і запитав:
— Всі народи бачиш ти з висот,
Всі долини і гірські шпилі.
Де ж найбільший на землі народ?
Де ж найкраще місце на землі? —
Сонце усміхнулося здаля:
— Правда, все я бачу з висоти.
Всі народи рівні. А земля
Там найкраща, де вродився ти!
Виростай, дитино, й пам'ятай:
Батьківщина — то найкращий край!
VІІ Домашнє завдання
Обов’язковий тренувальний мінімум: Записати 6 речень різних за метою висловлювання. Творчий рівень: Складіть твір-роздум за темами (на вибір): «Я -українець» , «Я – майбутнє країни»