Урок.Вправи на визначення роду і числа прикметників. Прикметники – антоніми.

Про матеріал

Українська мова 3 клас .Тема: " Вправи на визначення роду і числа прикметників. Прикметники- антоніми. Урок цікавий з різними видами роботи, активізує пізнавальну діяльність учнів, розвиває творче мислення, буде корисним для молодого вчителя .

Перегляд файлу

 

Тема. Вправи на визначення роду і числа прикметників. Прикметники – антоніми.

Мета:вчити учнів змінювати прикметники за родами та числами, : формувати в учнів вміння визначати число і рід прикмет­ників за іменниками, правильно писати родові закінчення прикметників; збагачувати словниковий запас; розвивати зв’язне мовлення,увагу, вміння порівнювати, класифікувати,узагальнювати,робити висновки; виховувати любов до української мови, до своєї країни, повагу до вчителя, до однокласників, працелюбність.

Ключові компетентності:

  • активізувати пізнавальну діяльність учнів;
  • розвивати творче мислення та мовлення учнів;
  • вдосконалювати вміння працювати над текстом;
  • збагачувати словниковий запас;
  • узагальнити та закріпити знання учнів про прикметник;
  • самоорганізовуватися до навчальної діяльності у взаємодії;
  • дотримуватися норм мовленнєвої культури,вміти достатньо повно і точно виражати свої думки.
  • проектувати стратегії своєї поведінки з урахуванням інтересів та потреб інших;
  •  формувати доброзичливе ставлення до друзів, відповідальність у взаєминах з ними;

Предметні компетентності

Українська мова:

  •  Знаходить прикметники в тексті, визначає число і рід  прикметників, родові закінчення прикметників;
  • добирає антоніми до поданих прикметників;
  • узгоджує прикметник з іменником;
  • висловлює власні оцінювальні судження щодо виконаної роботи;

Тип уроку : урок  формування умінь і навичок.

Метод проведення окремих елементів уроку:

- групова робота,

- робота в парах,

- інформаційний,

- проблемний,

- дослідницький.

Обладнання: картки для роботи в парах, в  групах, таблиці, карта України, комп’ютер.

 

                                             ХІД УРОКУ

 

І.ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ.

Ось і дзвоник пролунав.

Для навчання час настав.

Щоб країні прислужитись 
Ми повинні добре вчитись. 
Для могутності і слави 
Української держави.

- Нехай сьогодні на уроці буде цікаво.

- Очікуємо, що наш урок буде : цікавим, пізнавальним, веселим, НУДНИМ, результативним.

 Привітаємо один одного , подаруємо посмішки один одному і гостям.

-Я бажаю , щоб ви сьогодні допомагали один одному,

- розв’язували проблеми разом, 

- щоб відкрили щось нове та цікаве сьогодні

- і саме головне – це  добрий настрій.

- Працювати на уроці ми будемо під гаслом: «Добре того навчати, хто хоче все знати».

- А ви хочете все знати?

 

ІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.

  • Вперед до нових знань!

 

Гра « Асоціації»

-Впізнали? (На дошці карта України). 

- Яка наша Україна? (Демократична, вільна, мирна, сильна, незалежна , співуча , рідна, європейська...) 
Навколо карти прикріплюються картки із словами - відповідями. 
- Хто є відповідальним за державу?

- Від кого залежить якою буде держава? (Роздуми дітей) 
- Людину творить країна , 
Країну створює людина.

- Ви маленькі громадяни своєї країни, майбутнє України.

III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ 
- До якої частини мови відносяться слова: незалежна, демократична, мирна, сильна, вільна, співуча? Це прикметники.

- Сьогодні на уроці про яку частину мови ми будемо говорити?

-  Отже на уроці ви поглибите знання про прикметник, розкриєте глибше його значення та роль у мовленні, будемо виконувати вправи на визначення роду і числа прикметників…

-Загалом, вас чекає багато цікавих завдань.

ІV.ОСНОВНА ЧАСТИНА

1.Каліграфічна хвилинка.

2. Бліц- опитування.

- Яку частину мови вивчаємо?

- На що вказує прикметник?( приклади)

- На які питання відповідає?

- З якою частиною мови зв’язаний прикметник?( приклади)

- Від якої частини мови потрібно ставити запитання?( приклади)

- Скільки чисел має прикметник?

- За чим змінюються прикметники в однині?

- Які закінчення мають прикметники чол.роду, ж.р. ,с.р., у множині?( приклади)

3.Хвилинка- цікавинка

- Ми вже знаємо, що прикметник пов’язаний з іменником, але іменник може жити сам по собі.А от прикметник великий боягуз.Він виходить на прогулянку лише з іменником, міцно за нього тримаючись.Тому він завжди стоїть у тому числі що й іменник і має той самий рід. Та от на відміну від іменника, прикметник змінюється за родами, а іменник має тільки той рід, в якому він стоїть.

4.Вибірковий диктант.

1 ряд – прикметники ч.р.,2 ряд- ж.р.,3 ряд- с.р..

Сонячний промінь, гарне ім’я, хижий звір, літнє сонце, руда білка, яблуневий цвіт, рідке мило, зелена фарба, рання осінь.

5.Поширити речення.(на дошці)

- Яку роль відіграють прикметники у мовленні?

Висновок:прикметники уточнюють, прикрашають, збагачують наше мовлення.

6.Фізкультхвилинка.

7. Робота в парах.  Гра- перетворювання: «Хто швидше?».

Хто швидше перетворить однину в множину. Виділити закінчення у множині.

Темна ніч, круглий місяць, велике вікно, зимовий ранок, голосний дзвоник, класна кімната, рясний дощ.

8. Офтальмологічна пауза.

9. Робота в групах.

Картка    1       Робота в групі                                                                                                                  Прочитай прикметники. До кожного прикметника добери інший, протилежний за значенням.

Темний, глибокий, дешевий, сухий, швидкий.

Запиши ці прикметники парами.

 

Картка 2   Робота в групі                                                                                                                 

Гра “З іменників - прикметники”.

Завдання: утворити і записати від кожного іменника прикметники чоловічого, жіночого і середнього роду.

Наприклад

Дуб (дубовий, дубова, дубове);

 холод

щастя ;

 дощ;

 літо

V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Впр.263, с. 149

VІ. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ.РЕФЛЕКСІЯ.

Гра «Інтерв’ю».

Годинник невтомний показує враз, що нашу роботу закінчити час.

-Чи справдилися ваші очікування від уроку?

- Чи був він цікавим ,пізнавальним,веселим,результативним?

- Що вас здивувало?

- Про що б ви  хотіли більше дізнатися?

- Підніміть ручки вгору. Підставте долоньки уявному сонечку. Хай воно вам дає радість, наповнює своєю енергією, наповнює вас весною. Збережіть надовго в своєму серці відчуття світла, радості, весни і краси.

- Отже користуйтесь прикметниками у своєму мовленні, і тоді воно буде більш яскравим, поетичним,образним.

- Дійсно, добре того навчати, хто хоче все знати!

- Поаплодуємо собі за хорошу роботу. Молодці!

 

 

docx
Додано
2 квітня 2018
Переглядів
3192
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку