Урок "Вправи на визначення роду іменника. Родові закінчення іменників"

Про матеріал

Тема. Вправи на визначення роду іменників. Родові закінчення іменників.

Мета: формувати в учнів уміння визначати рід іменників; вчити розпізнавати рід іменників за родовими закінченнями; розвивати мовлення школярів; збагачувати їх словниковий запас; виховувати бажання вивчати рідну мову.

Обладнання: презентація до уроку, картки з прислів'ями та картки з завданнями для роботи в групах, картки для само оцінювання.

Хід уроку

1. Організація класу до уроку.

ПРИВІТАННЯ

СЛАЙД № 1 картинка з дітками

Ми бажаєм щастя вам

А ви побажайте його нам

Ми даруємо посмішку вам

А ви подаруйте її нам

Ми бажаємо удачі вам

А ви побажайте її нам

11. Актуалізація опорних знань

ВПРАВА « МІКРОФОН»

-Що таке іменник?

-Що означає іменник?

-На які питання відповідає?

-Яким членом речення може бути?

-Які назви можуть означати ?

-Якого роду можуть бути іменники?

СЛАЙД №2

Самостійна частина мови

Означає предмет має рід

ІМЕННИК

Головний член речення чол.р. жін.р. сер.р.

(підмет)або другорядний Хто? Що?

Власні і загальні

-Які іменники ви б хотіли запросити на урок? ( на дошці )

Уважність Старанність

Дружба працьовитість

111. КАЛІГРАФІЧНА ХВИЛИНКА

1. Відгадайте загадку

Маю жовтий я вусок,

Запашний колосок.

Буде з мене мука.

Й паляниця м*яка. ( Пшениця)

СЛАЙД №3

- Що ж таке пшениця?

( Злакова рослина, із зерна якої виробляють біле борошно, крупу.)

-Подумайте і скажіть, які слова-іменники промовляє ваше сердечко до слова пшениця?

На дошці :

:

: Сонце поле лан

Ж. р. ( а )рідше

Ч. р. ( )рідше (о,а) Рослина ПШЕНИЦЯ борошно

С. р. (о,е,а)

Хліб земля

Паляниця зерно

Число класна робота записані раніше

ЗАПИШІТЬ КАЛІГРАФІЧНО

Ен иц ця пшениця

-підберіть спільнокореневі слова ( пшеничний пшениченька) чи можна його перевірити? То яке це слово? (Словникове)

-то який корінь у слові пшениця?

-яке закінчення

-що таке иц?

2. Робота в групах

Скласти прислів'я , визначити рід виділеного слова, знайти синоніми)

1 група: Землю прикрашає сонце, а людину праця.

-Якого роду іменник праця?

2 група: Зерно дозріває в землі, а людина – в труді.

-Якого роду слово труд?

3 група: Де руки й охота, там скора робота

Якого роду слово робота?

4 група: Діло майстра величає.

Якого роду іменник діло?

-ЯКІ слова - синоніми почули? (праця, труд, робота, діло)

1У. Повідомлення теми, мети уроку.

-Які слова допомогли вам визначити рід іменника? (він вона воно мій моя моє )

-Подивіться , які закінчення має іменник ж. р. ч. р. с. р. ?

-То як ви думаєте, за допомогою чого ще можна визначити рід іменника?

( Так, за допомогою родових закінчень)

Це і буде темою нашого уроку. І наше завдання вчитися це робити.

Тема вивішується на дошку

У. Узагальнення і систематизація отриманих знань

1. Гра « Музичні слова»

СЛАЙД 4 (ноти появляються і звучать ,діти відгадують слова і записують у зошити)

« До» - по ній ходять і їздять - дорога

«Ре» -його використовують хлопчики -ремінь

«Мі» - ми у ньому живемо -місто

«Фа» - його одягає мама на кухні - фартух

«Соль» - її беруть ,коли іде дощ -парасолька

«Ля» - нею граються дівчатка - лялька

«Сі» - суха трава, корм для корів - сіно

-Виділіть закінчення, визначаємо рід.

2. Робота з підручником Впр. 309

-Прочитайте вірш, про що в ньому йдеться? (про дівчинку яка вишивала рушник.)

- Якою була дівчинка?

-Визначте рід виділених слів

3. ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА

Можна досліджувати Галактику і полетіти в космос

-діти піднімають руки вгору

Але ми не будемо цього робити (рухи руками вправо-вліво)

Можна поринути на глибину і дослідити океан( нахиляються і опускають руки вниз,в сторони як пливуть)

Але ми цього не будемо робити ( рухи руками вправо- вліво)

Можна взяти лопати і досліджувати древні цивілізації (імітують рухи лопатою)

Але не сьогодні. Це все у вас в майбутньому. А зараз у нас буде ?

СЛАЙД №5

АГР діти відгадують слово

ГРА

4. РОБОТА В ГРУПАХ

1 група: « Цікаві м'ячі»

Весна дощ стіл теля

Ж.р.

Ніч коса ягня парта

2 група: у яку кімнату ви поселите іменники?

СЛОВА: дерево, річка, аркуш, світло, одяг, човен, квітка


с.р


3 група: Збери слова

Із сторінок книжки випали іменники . Поверніть слова на свою сторінку.

СЛОВА: килим, ковдра, коло, дзвоник, крейда, дзеркало, казка.

ч.

р.

р.

с.

р.

ж.

4 група: На кожний кораблик посади своїх пасажирів.

СЛОВА: Сонце Хмаринка Місяць

Діти виходять по одному з групи і захищають свої роботи

5. СЛОВНИКОВИЙ ДИКТАНТ

-Діти,будьте уважні. Я загадаю вам загадки, а ви запишете слова-відгадки у три колонки.

Чол. р. жін. р. сер. р.

1. Кругленьке, маленьке

Горить не згорає,

Лиш у небі сяє. (Сонце)

2. У вінку зеленолистім,

У червоному намисті

Видивляється у воду

На свою чудову вроду.(Калина)

3. Мию ,мию без жалю ,

Мию там, де брудно,

Цю роботу я люблю.

Та від неї худну.(мило)

4. Навесні зацвіте білим цвітом,

А в жнива –червоним плодом. (Вишня)

5. Навесні цвітуть , мов свічі,

Заглядають сонцю в вічі.

А під осінь ті свічки.

Вдягнуть з голок кожушки.( Каштан)

6. Махнула птиця крилом –

Закрила півсвіту чорним рядном.(Ніч)

7. Сам вечірньої години

Заховавсь за кущ калини,

Та на дудочку одну

Грає пісню чарівну ( Соловейко)

8. Ім'я хлопчика , поширене в Україні.

На М починається, на А закінчується (Микола)

9. Маленький клубочок

По двору ходить

Біля квочки ( Курчатко)

СЛАЙД 6 Появляється таблиця

Чоловічий рід Жіночий рід Середній рід

Каштан калина сонце

Соловейко вишня мило

Микола ніч курчатко

Діти звіряють свої записи з таблицею називають закінчення родові

-Що ми знаємо про іменник калина як частину мови? ( іменник, що? неістота, загальна назва, ж.р.)

6 . Гра « Не дрімай» ( ж.р.-присідають, ч.р. – руки вгору, с.р.- тупають ніжками)

СЛАЙД 7

СЛОВА: Молоко - тупають

Учень - руки вгору

Сестра – присідають

Море - тупають

7. РОБОТА З КАРТИНОЮ

(на дошці картина на ній знайти слова ж.р. с.р. ч.р. і записати у зошит)

1 ряд- записує іменники ж. р.

2 ряд – записує іменники ч. р.

3 ряд – записує іменники с. р.

Зачитують та називають закінчення.

ГРА «РОЗУМНИКИ»

Здогадатися якого слова не вистачає у римованому рядку. Визначити рід іменників за допомогою сигнальних карток.

Жовта - жіночий рід

Синя - середній рід

Червона – чоловічий рід.

Сійся жито і пшениця,-

Буде дітям – ( паляниця)

Бублик вигляне із печі

Для веселої (малечі)

Скочить прямо на зубок

Цей румяний ( колобок)

Виросте всього доволі

На широкім житнім (полі)

У1. Підсумок уроку

-Давайте повернемося на початок нашого уроку до нашої пшенички –асоціативного куща спостерігаємо за закінченнями.

-Які закінчення найчастіше зустрічаються в іменниках жіночого роду?( а)але може бути і нульове)

-У іменниках чоловічого роду?( нульове,) але може бути і (а та о)

-У іменниках середнього роду (о , е,а ) але може бути і (я)

-Який спосіб визначення роду ви обрали для себе?

У11. Самооцінювання за допомогою наліпок

А зараз оцініть свою роботу на уроці.

Працював Працював Працював Майже не

Відмінно добре посередньо працював

Якими словами ви охарактеризуєте наш сьогоднішній урок?

Перегляд файлу

Тема. Вправи на визначення роду іменників.  Родові закінчення іменників.

Мета: формувати в учнів уміння визначати рід іменників; вчити розпізнавати рід іменників за родовими закінченнями; розвивати мовлення школярів; збагачувати їх словниковий запас; виховувати бажання вивчати рідну мову.

Обладнання: презентація до уроку, картки з прислів’ями та картки з завданнями для роботи в групах, картки для само оцінювання.

 

                                           Хід   уроку

1. Організація класу до уроку.

ПРИВІТАННЯ

СЛАЙД № 1    картинка з дітками

Ми                бажаєм                 щастя                 вам

А ви             побажайте            його                    нам

Ми               даруємо                 посмішку           вам

А ви             подаруйте              її                         нам

Ми               бажаємо                 удачі                   вам

А ви             побажайте             її                          нам

 

11.   Актуалізація опорних знань

 

ВПРАВА  « МІКРОФОН»

  •                   Що таке іменник?
  •                   Що означає іменник?
  •                   На які питання відповідає?
  •                   Яким членом речення може бути?
  •                   Які назви можуть означати ?
  •                   Якого роду можуть бути іменники?

СЛАЙД №2

 

                                 Самостійна частина мови

          

     Означає предмет                                                має  рід

                                            ІМЕННИК

    

Головний член речення                                     чол.р.   жін.р.    сер.р.

(підмет)або другорядний       Хто? Що?

 

                 Власні і загальні

 

  •                   Які іменники ви б хотіли запросити на урок?  ( на дошці )

Уважність                        Старанність

Дружба                             працьовитість

 

 

 

111.     КАЛІГРАФІЧНА ХВИЛИНКА

 

1. Відгадайте загадку

Маю жовтий я вусок,

Запашний колосок.

Буде з мене мука.

Й паляниця м*яка.  ( Пшениця)

 

СЛАЙД №3

- Що ж таке пшениця?

( Злакова рослина, із зерна якої виробляють біле борошно, крупу.)

  •                   Подумайте і скажіть, які слова-іменники промовляє ваше сердечко до слова пшениця?

 

На дошці     :

                     :

                     :                          Сонце                  поле           лан     

Ж. р.  ( а )рідше

Ч. р.  (    )рідше (о,а)                Рослина               ПШЕНИЦЯ                     борошно

 С. р.  (о,е,а)  

                                                 Хліб                                 земля

 

                                                          Паляниця                       зерно

Число класна робота записані  раніше

ЗАПИШІТЬ КАЛІГРАФІЧНО

Ен   иц   ця   пшениця

-підберіть спільнокореневі слова ( пшеничний    пшениченька) чи можна його перевірити? То яке це слово?  (Словникове)

-то який корінь у слові пшениця?

-яке закінчення

-що таке иц?

 

2.  Робота в групах

 

Скласти прислів’я , визначити рід виділеного слова, знайти синоніми)

 

1 група:    Землю прикрашає сонце, а людину праця.

-Якого роду іменник праця?

 

2 група:    Зерно дозріває в землі, а людина – в труді.

-Якого роду слово труд?

 

 

3 група:    Де руки й охота, там скора робота

Якого роду слово робота?

 

 

4 група:    Діло майстра величає.

Якого роду іменник діло? 

 

-ЯКІ слова - синоніми почули?  (праця, труд, робота, діло)

 

1У.  Повідомлення теми, мети уроку.

 

-Які слова допомогли вам визначити рід іменника? (він вона воно мій моя моє )

-Подивіться , які закінчення має іменник ж. р.  ч. р. с. р. ?

-То як ви думаєте, за допомогою чого ще можна визначити рід іменника?

( Так, за допомогою родових закінчень)

 Це і буде  темою нашого  уроку. І наше завдання вчитися це робити.

Тема вивішується на дошку

 

У.  Узагальнення і систематизація отриманих знань

 

1.  Гра « Музичні слова»

СЛАЙД 4    (ноти появляються і звучать ,діти відгадують слова і записують у зошити)

« До» -  по ній ходять і їздять   - дорога

«Ре» -його використовують хлопчики  -ремінь

«Мі» - ми у ньому живемо  -місто

«Фа» - його одягає мама на кухні  - фартух

«Соль»  - її беруть ,коли іде дощ  -парасолька

«Ля»  - нею граються дівчатка  - лялька

«Сі»  - суха трава, корм для корів  - сіно

  •                   Виділіть закінчення, визначаємо рід.

 

2.  Робота з підручником   Впр. 309

 

-Прочитайте вірш, про що в ньому йдеться? (про дівчинку яка вишивала рушник.)

- Якою була дівчинка?

-Визначте рід виділених слів

 

3. ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА

Можна досліджувати Галактику і полетіти в космос

-діти піднімають руки вгору

Але ми не будемо цього робити (рухи руками вправо-вліво)

Можна поринути на глибину і дослідити океан( нахиляються і опускають руки вниз,в сторони як пливуть)

Але ми цього не будемо робити ( рухи руками вправо- вліво)

Можна взяти лопати і досліджувати древні цивілізації (імітують рухи лопатою)

Але не сьогодні. Це все у вас в майбутньому. А зараз у нас буде ?

 

СЛАЙД №5

                                 АГР       діти відгадують слово

                                 ГРА

4. РОБОТА В ГРУПАХ

 

1 група: « Цікаві м’ячі»

 

 

    Весна     дощ         стіл      теля

 

 

          Картинки по запросу картинки баскетбольное кольцо                                                                                              

 

      Ніч          коса         ягня       парта 

 

 

2 група:   у яку кімнату ви поселите іменники?

 

СЛОВА:    дерево, річка, аркуш, світло, одяг, човен, квітка

 

 

 

 

 

 

 

 

3 група: Збери  слова

Із сторінок книжки випали іменники . Поверніть слова на свою сторінку. 

СЛОВА:   килим, ковдра, коло, дзвоник, крейда, дзеркало, казка.

 

Картинки по запросу малюнок книжки                   Картинки по запросу малюнок книжки                Картинки по запросу малюнок книжки 

 

 

 

4 група:  На кожний кораблик посади своїх пасажирів.

СЛОВА:            Сонце                               Хмаринка                         Місяць

Похожее изображение    Похожее изображение        Похожее изображение  

 

Діти виходять по одному з групи і захищають свої  роботи

 

 

5. СЛОВНИКОВИЙ  ДИКТАНТ

-Діти,будьте уважні. Я загадаю вам загадки, а ви запишете слова-відгадки у три колонки.

                           Чол. р.                         жін. р.                          сер. р.                        

1. Кругленьке, маленьке

Горить не згорає,

Лиш у небі сяє. (Сонце)

 

2. У вінку   зеленолистім,

У червоному намисті

Видивляється у воду

На свою чудову вроду.(Калина)

 

3. Мию ,мию без жалю ,

Мию там, де брудно,

Цю роботу я люблю.

Та від неї худну.(мило)

 

4. Навесні зацвіте  білим цвітом,

А в жнива –червоним плодом. (Вишня)

 

5. Навесні цвітуть , мов свічі,

Заглядають сонцю в вічі.

А під осінь ті свічки.

Вдягнуть з голок кожушки.( Каштан)

 

6. Махнула птиця крилом –

Закрила півсвіту чорним рядном.(Ніч)

 

7. Сам вечірньої години

Заховавсь за кущ калини,

Та на дудочку одну

Грає пісню чарівну ( Соловейко)

 

8. Ім’я хлопчика , поширене в Україні.

На М починається, на А закінчується (Микола)

 

9. Маленький клубочок

По двору ходить

 Біля квочки ( Курчатко)

 

 СЛАЙД 6   Появляється таблиця

 

 

                Чоловічий рід               Жіночий рід                      Середній рід

                   Каштан                          калина                                 сонце

                   Соловейко                      вишня                                 мило

                    Микола                          ніч                                        курчатко

 

Діти звіряють свої записи з таблицею називають закінчення родові

 

-Що ми знаємо про іменник  калина як частину мови? ( іменник, що? неістота, загальна назва, ж.р.)

 

6 . Гра  « Не дрімай» ( ж.р.-присідають, ч.р. – руки вгору, с.р.- тупають ніжками)

СЛАЙД 7     

СЛОВА:   Молоко  - тупають

                  Учень  -  руки вгору

                  Сестра – присідають

                   Море - тупають

7. РОБОТА З  КАРТИНОЮ

(на дошці картина на ній знайти слова ж.р. с.р. ч.р. і записати у зошит)

 

1 ряд- записує іменники ж. р.

2 ряд – записує іменники ч. р.

3 ряд – записує іменники  с. р.

Зачитують та називають закінчення.

 

ГРА   «РОЗУМНИКИ»

 

Здогадатися якого слова не вистачає у римованому рядку. Визначити рід  іменників за допомогою сигнальних карток.

 

Жовта -  жіночий рід

 

Синя  -  середній рід

 

Червона – чоловічий рід.

 

Сійся жито і пшениця,-

Буде дітям – ( паляниця)

 

Бублик вигляне із печі

Для веселої  (малечі)

 

Скочить прямо на зубок

Цей румяний  ( колобок)

 

Виросте всього доволі

На широкім житнім  (полі)

 

 

У1. Підсумок  уроку

  •                   Давайте повернемося на початок нашого уроку до нашої пшенички –асоціативного куща спостерігаємо за закінченнями.
  •                   Які закінчення найчастіше зустрічаються в іменниках жіночого роду?( а)але може бути і нульове)
  •                   У іменниках чоловічого роду?( нульове,) але може бути і (а та о)
  •                   У іменниках середнього роду (о , е,а ) але може бути і (я)
  •                   Який спосіб визначення роду ви обрали для себе?

 

У11.  Самооцінювання за допомогою наліпок

 

А зараз оцініть свою роботу на уроці.

 

 

 

Працював                    Працював                   Працював                            Майже не

Відмінно                       добре                         посередньо                          працював

 

                                                        

 

 

 

 

 

 

 

Якими словами ви охарактеризуєте наш сьогоднішній урок?

 

doc
Додано
22 лютого 2018
Переглядів
10409
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку