Урок "Встановлення кордонів УРСР у міжнародних договорах. Обмін територіями 1951 р."

Про матеріал
Тема. Встановлення кордонів УРСР у міжнародних договорах. Обмін територіями 1951 р. Мета: сформувати в учнів та учениць уявлення про адміністративно-територіальні зміни після Другої світової війни; створити умови для розуміння причин змін території України в післявоєнний період; розглянути формування території України наприкінці 1940-х – на початку 1950-х рр.; розвивати увагу, пам'ять, мислення, вміння аналізувати та робити висновки; удосконалювати навички роботи в парах, малих групах, вміння працювати з текстом підручника та Інтернет-ресурсами; формувати повагу до історичного минулого України. Очікувані результати. Після уроку учні/учениці зможуть:  називати дати, пов’язані з темою уроку;  показувати на карті територіальні зміни, які відбулися після Другої світової війни;  характеризувати причини та наслідки передачі Кримської області УРСР. Тип уроку: комбінований. Обладнання: підручник, карти, відеоматеріали, Інтернет-ресурси, роздатковий матеріал.
Перегляд файлу

Конспект уроку

з історії України

для 11-го класу

Підготувала учитель історії

КЗ «Першотравнева ЗОШ І-ІІІ ст.»

Вистороп Тетяна Василівна

Тема. Встановлення кордонів УРСР у міжнародних договорах. Обмін територіями 1951 р.

Мета: сформувати в учнів та учениць уявлення про адміністративно-територіальні зміни після Другої світової війни; створити умови для розуміння причин змін території України в післявоєнний період; розглянути формування території України наприкінці 1940-х – на початку 1950-х рр.; розвивати увагу, пам'ять, мислення, вміння аналізувати та робити висновки; удосконалювати навички роботи в парах, малих групах, вміння працювати з текстом підручника та Інтернет-ресурсами; формувати повагу до історичного минулого України.

Очікувані результати. Після уроку учні/учениці зможуть:

  • називати дати, пов’язані з темою уроку;
  • показувати на карті територіальні зміни, які відбулися після Другої світової війни;
  • характеризувати причини та наслідки передачі Кримської області УРСР.

Тип уроку: комбінований.

Обладнання: підручник, карти, відеоматеріали, Інтернет-ресурси, роздатковий матеріал.

Хід уроку

  1. Організаційна частина.
  2. Перевірка домашнього завдання. Актуалізація опорних знань.
  1. Тестування.
  • Перейдіть за посиланням та виконайте завдання.

E:\Работа\Підготовка до уроків\11 клас\Іст. України\1. Україна в повоєнний період\2. Встановлення кордонів УРСР у міжнародних договорах. Обмін територіями 1951 р\chart.png

  1. Історію України другої половини 20 – початку 21 ст. умовно поділяють на 5 історичних періодів. –
  2. Повоєнний період в історії України охоплює 1946 – 1956 рр. –
  3. Відновлення незалежності України відбувалося упродовж 1985 – 1991 рр. +
  4. У 1965 – 1984 рр. Україна переживала системну кризу радянського ладу. +
  5. В період десталінізації Україна пережила вибух на Чорнобильській електростанції. –
  6. Творення нової України розпочалося з 2004 р. –
  7. Подолати соціальну напруженість у суспільстві та усунути загрозу комуністичного перевороту в Західній Європі вдалося завдяки плану Маршала. +
  8. Радянський Союз прийняв активну участь у плану Маршала. –
  9. НАТО створили США та країни Західної Європи, не включаючи ФРН. –
  10.                      У 1945 р. Україна стала членом-засновником ООН. +
  11.                      Завдяки участі у заснуванні ООН Україна вийшла на міжнародну арену як суб’єкт міжнародного права. +
  12.                      Українська РСР отримала пряму пропозицію від Італії про міжнародну співпрацю. +
  1. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми та мети уроку.
  1. Перегляд фрагменту відеоролику.
  • Перегляньте відеоролик.

https://www.youtube.com/watch?v=KVU2CVqAJPM

  • Чи впізнали ви краєвиди?
  • Красу якої ж частини України відображають кадри відео?
  • Що вам відомо про історію півострова?
  • Сьогодні ми дізнаємося коли та за яких обставин Кримський півострів офіційно став частиною України та довідаємося про інші територіальні зміни України у післявоєнний період.
  1. Вивчення нового матеріалу.
  1. Робота в парах.
  • Опрацюйте матеріал підручника  на с. 15 – 16 та заповніть таблицю.

Орієнтовний вигляд таблиці.

Дата укладення дого­вору; держава, з якою СРСР укладав договір

Результати і наслідки договору

16 серпня 1945 p., Поль­ща

• Визнання входження до складу УРСР областей, що відійшли від Польщі у 1939—1940 pp., документ встановлював кордон по «лінії Керзона» з відхиленнями на схід (тобто на користь Польщі) на 5—8 км, а на окремих ділянках — на 17 км (район Немирів — Ялівка) і ЗО км (район р. Солокії і м. Крилува)

• Протягом 1945—1948 pp. здійснювався обмін населенням: з України до Польщі виїхало майже 1 млн поляків, з Польщі в Україну — 520 тис. українців

• У квітні—травні 1947 р. польський уряд здійснив операцію «Вісла» — насильницьке виселення українців (понад 140 тис. осіб) з українських етнічних земель, які опинилися в складі Польщі

• Процес україно-польських територіальних домовленостей завершився 1951 p., коли на прохання Польщі відбувся обмін прикордонними ділянками, у результаті якого до Львівської області відійшли землі в районі м. Кристинополя (перейменованого на Червоноград), а до Польщі відійшли території довкола м. Нижні Устрики Дрогобицької області

29 червня 1945 р., Чехословаччина

• Визнання факту входження Закарпатської України до складу УРСР, який ліквідовував Закарпатську Україну як державне утворення

• Радянське керівництво отримало важливий стратегічний плацдарм для посилення свого впливу в Центральній і Південно-Східній Європі

10 лютого 1947 р.,

Руму­нія

• Відмова Румунії від претензій на Буковину

• До УРСР відійшли Північна Буковина, Хотинщина, Ізмаїльщина, тобто юридично закріплювалися кордони, встановлені в червні 1940 р.

  1. Робота з історичною картою.
  • Розгляньте історичну карту.
  • Покажіть території, що закріпилися за Україною міжнародними договорами у післявоєнний період.
  1. Аналіз історичного джерела.
  • Опрацюйте історичне джерело.
  • Які емоції воно у вас викликає?
  • Про які події та явища йдеться в документі?
  • Як відбувалося переселення? Чи є підстави кваліфікувати дії сталінського режиму як злочинні?
  • Що в розповіді очевидця свідчить про деморалізаційний вплив умов переселення на людей?
  • Як характеризує дії влади прагнення масового приниження людської гідності?
  • Які наслідки, на вашу думку, мало цілеспрямоване розмивання моральних настанов?
  1. Кероване читання.
  • Опрацюйте матеріал підручника.
  • Визначте причини, з яким Крим було передано до складу УРСР.
  • Якими мотивами керувалося радянське керівництво, здійснюючи передачу Кримської області?
  • Складіть 4 – 5 запитань до тексту.
  1. Аналіз історичних джерел.
  • Опрацюйте текст історичних джерел та визначте ставлення істориків до передачі Кримської області УРСР.
  • Висловіть своє власне ставлення до даної події.

Джерело 1

Історик Ю. Шаповал про передачу Кримської області до складу УРСР:

«Влаштована довкола цього галаслива кампанія затемнювала, по-перше, той факт, що Крим навряд чи можна вважати «подарунком» Росії, оскільки історично він є батьківщиною кримських татар, з якими так брутально обійшовся сталінський режим. По-друге, утримання Криму для України породжувало велику кількість матеріальних, а також і політико-ідеологічних проблем., оскільки більшість там становили росіяни».

  1. Узагальнення та систематизація знань.
  1. Робота з історичною картою.

E:\Работа\Підготовка до уроків\11 клас\Іст. України\1. Україна в повоєнний період\2. Встановлення кордонів УРСР у міжнародних договорах. Обмін територіями 1951 р\ist-ukr-11-vlasov-profilnyi-11.jpg

  1. Аналіз ілюстрації.
  • Розкрийте символічний зміст зображення.
  • Чому персонажі малюнка одягнені в національні костюми?
  • Що символізує постать центрального персонажа, одягненого інакше?
  • Чому на задньому плані зображено пам’ятник Б. Хмельницькому в Києві?
  • З якою метою сатирично-гумористичний ілюстрований журнал «Перець» опублікував 1954 р. ілюстрацію?
  • Чи є підстави вважати малюнок сатиричною карикатурою? Як можна визначити його жанр?
  1. Підсумки уроку.
  1. Вправа «Займи позицію».
  • Займіть власну позицію, щодо передачі Криму УРСР у 1954 р.
  1. Інструктаж з домашнього завдання.
  1. Опрацювати с. 15 – 19 підручника.

 

 

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Фегер Валентина
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
docx
Додано
8 вересня 2019
Переглядів
12312
Оцінка розробки
5.0 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку