Урок "Поєднання однорідних членів речення за допомогою сполучників " має на меті вдосконалювати знання учнів про структуру речення; формувати поняття про сполучниковий зв'язок між однорідними членами речення; удосконалювати уміння й навички знаходити однорідні члени речення в тексті;
розвивати вміння інтонаційно правильно читати речення з однорідними членами, ставити розділові знаки на письмі; сприяти розвиткові мислення, творчості учнів; активізувати й збагачувати лексику;
виховувати любов до рідної мови, до України; виховувати старанність, охайність.
Урок 5.
Тема. Поєднання однорідних членів речення за допомогою сполучників (Слайд 1 )
Мета: вдосконалювати знання учнів про структуру речення; формувати поняття про сполучниковий зв’язок між однорідними членами речення; удосконалювати уміння й навички знаходити однорідні члени речення в тексті;
розвивати вміння інтонаційно правильно читати речення з однорідними членами, ставити розділові знаки на письмі; сприяти розвиткові мислення, творчості учнів; активізувати й збагачувати лексику;
виховувати любов до рідної мови, до України; виховувати старанність, охайність.
Тип уроку: комбінований.
Комплексне використання методів (за класифікацією Бабанського):
Список літературних джерел
1.Навчальна програма (Оновлені навчальні програми для початкової школи (1-4 класи) затверджені Колегією Міністерства освіти і науки 4 серпня 2016 року.)
Наказ МОН України від 05.08.2016 № 948 "Про затвердження змін до навчальних програм загальноосвітніх навчальних закладів"
4. Ісаєнко О.В., Басова С.В., Чамата Н.М., Москаленко Л.М. Словникові слова. 4 клас. – Х.: Країна мрій, 2006. – 64с.
5. Ісаєнко О.В., Гончаренко О.М., Клочко Н.В. Українська мова. Готуємось до державної підсумкової атестації. 4 клас. – Вид. 2-ге, переробл. і доповн. – Х.: ТОВ «Нова тема», 2011. – 176с.
6. http://subject.com.ua/lesson/mova/4klas/21.html
Обладнання: підручник, картки з завданнями, презентація, проектор.
Структура уроку
I . Організація класу (1 хв).
ІІ. Перевірка домашнього завдання (4 хв).
IIІ . Мотивація навчальної діяльності (2 хв).
IV. Повідомлення теми, мети та завдань уроку ( 1 хв).
V. Усвідомлення теоретичного матеріалу у процесі практичної роботи (10 хв).
VI. Закріплення вивченого (15 хв).
VII. Підсумок уроку (4 хв).
VIII. Домашнє завдання (2 хв).
ІХ. Оцінювання (1 хв).
Перебіг уроку
Чути дзвоник голосистий,
Ллється голос його чистий.
Всіх скликає на урок
Цей чудовий наш дзвінок.
Ви спокійно всі сідайте,
Працювати починайте.
ІІ. Перевірка домашнього завдання
Прочитайте речення.
- Назвіть однорідні члени речення.
- Якими членами речення є однорідні члени речення?
- Які розділові знаки поставили між ними?
- З якою інтонацією ми їх читаємо?
2. Гра «Слово заміни — нове речення склади!» (Слайд 3)
— Прочитайте. Виділені слова замініть однорідними членами речення.
Двоє дітей допомагають мамі у саду.
До вирію відлітають пташки.
Учні біля школи садили квіти.
— Які розділові знаки ви поставите між однорідними членами речення? Доведіть правильність свого твердження.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів
Сосни і ялини стоять у зеленому вбранні.
У лісі було тихо й сумно.
На кленах листя не зелене, а жовте.
Школярі працювали недовго, але завзято.
- Чи є в цих реченнях однорідні члени?
- За допомогою чого вони поєднані? (За допомогою слів і, й, а, але)
- Чи стоїть між ними кома? (В одних реченнях так. А в других ні)
- А чому?
- На це питання ми дамо відповідь на сьогоднішньому уроці.
IV. Повідомлення теми, мети та завдань уроку
- Сьогодні ми продовжимо вивчати однорідні члени речення, а також дізнаємося, за допомогою якої частини мови вони можуть з’єднуватися між собою, будемо вчитися правильно розставляти розділові знаки між однорідними членами речення.
V. Усвідомлення теоретичного матеріалу у процесі практичної роботи
1. Каліграфічна хвилинка творчого характеру
- Пригадайте і запишіть найкоротші слова, які є у мовленні.
- Прочитайте записані вами слова. Подивіться на екран та доповніть свої записи. (Слайд 5)
У, і, в, а, з, за, але, й, під, на, та.
- Складіть одне речення з одним із слів синього кольору, а друге - червоного кольору.
- Знайдіть однорідні члени речення і зверніть увагу, як вони зв’язані між собою.
2. Гра «Я – дослідник»
Виразне читання вірша і прислів’їв вправи 66 (с. 35)
- Прочитайте пояснення значення слова жемчужились.
- Поспостерігайте, як поєднані однорідні члени в реченні.
- Чи завжди стоять коми між однорідними членами речення?
- Хто може пояснити, коли кома між однорідними членами речення ставиться, а коли ні?
- А зараз прочитайте самостійно правило на с.36.
- Чи правильний висновок ви зробили зі своєї дослідницької роботи?
3. Уточнення знань про частину мови «Сполучник»
В нашій українській мові
є слова цілком службові.
Одні гарно зв’язують слова,
щоби мова милозвучною була,
при іменниках живуть,
прийменниками їх і звуть.
Інші з’єднують і сполучають –
таку службу вони мають.
Це – сполучники малі:
а, але, бо, чи, та, і.
Є їх в мові ще чимало,
Бо і справ у них немало.
- Для чого потрібні сполучники? (Щоб з’єднувати слова і сполучати частини речень)
- Назвіть сполучники.
- Коли між однорідними членами речення, з’єднаними сполучниками, ставиться кома, а коли ні?
4. Колективне складання таблиці «Розділові знаки при однорідних членах речення» (Слайд 6, 7)
VІ. Фізкультхвилинка
Зупиніть навчання час.
Фізкультпауза у нас.
Руки, наче крила в птаха,
Що летить, не знає страху.
Вгору - вниз їх підіймаю
І до неба підлітаю.
А тепер — метелик я,
Рух дає мені життя.
До плечей згорну я руки,
Колові зроблю я рухи.
А голівкою покрутим —
Небезпек не має бути.
Якщо поруч небезпека,—
Геть втікаємо далеко.
VІІ. Закріплення вивченого матеріалу
Виконання вправи 67.
Усне виконання вправи 68.
(Перевірка. Слайд 8 )
Виконання тестових, практичних та творчих завдань. (Додаток 13 )
VІIІ. Підсумок уроку
— Якими сполучниками з’єднуються однорідні члени речення?
— Перед якими сполучниками завжди ставиться кома?
— Чи ставиться кома перед сполучником і, якщо він з’єднує два однорідних члена речення? А якщо він повторюється?
IХ. Домашнє завдання (Слайд 10 )
Вправа 69
Х. Оцінювання (Слайд 11)