Урок "Вступ.Література і культура. Роди літератури (епос, лірика, драма), їхні характерні ознаки"

Про матеріал
Конспект уроку із зарубіжної літератури для 8 класу. Розробка уроку містить використання як традиційних, так і інноваційних технологій. Завдання допоможуть реалізувати різні види компетентностей: предметні і ключові. Матеріал рекомендований для вчителів зарубіжної літератури загальноосвітніх навчальних закладів
Перегляд файлу

Урок №1

Тема: Вступ. Література і культура. Роди літератури (епос, лірика, драма), їхні характерні ознаки

Мета: формування літературних компетентностей: розшири знання учнів про культуру і літературу, навчити розрізняти дані поняття; дати визначення понять рід літератури, епос, лірика, драма, вказавши їх характерні ознаки; формування ключових компетентностей: уміння вчитися: активізувати пізнавальну діяльність учнів; комунікативної: формування навички спілкування в колективі; загальнокультурної: виховувати бажання бути культурно освіченою людиною

Теорія літератури: рід літератури,  епос,  лірика,  драма

Тип уроку: урок засвоєння нових знань

Обладнання: презентація

 

Хід уроку

I. Організаційний момент

Емоційний заряд. Покажіть за допомогою смайлика свій настрій.

II. Актуалізація опорних знань

  1.               Вправа «А я знаю більше…»

Назвати літературний твір, вивчений в минулому році,  і його автора.

  1.               Робота в групах.

 Вправа «Пазли» (ілюстрація до твору, розрізана на пазли, які пронумеровані). Вгадати за описом літературний твір

1 група («Айвенго»)

№1 Історичний роман

№2 В творі діють не тільки вигадані персонажі, а й реальні: Річард І, принц Джон

№3 Головний герой роману – син англосаксонського феодала.

№4 Один із героїв належав до ордену лицарів Храму.

№5 У романі є надзвичайно привабливі образи двох жінок

2 група («Останній дюйм»)

№ 1. Оповідання англійського письменника

№2 В творі порушується проблема батьків і дітей

№3 Спогади про Червоне море, Акулячу бухту знайшли відображення в оповіданні

№4 Бен відправився на зйомки акул

№5. Десятирічному хлопчику довелося самостійно вести літак над пустелею та морем.

3 група («Пістрява стрічка»)

3 група

№ 1 Детективне оповідання

№2 Злочин був скоєний у маєтку Грімсбі Ройлотта

№3 «Дедуктивний метод»  допоміг встановити вбивцю.

№4 Детектив розкрив таємницю і врятував дівчину від смерті.

Мотивація навчальної діяльності

№5 Злочинець був покараний його ж «засобом» убивства.

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.  Повідомлення теми та мети уроку.

Вправа «Дешифрувальник»

ратурате Лі і ратульку. диРо ритурателі

 арутьлук і арутаретіЛ . ирутаретіл идоР

ІV. Робота над темою уроку

  1.               Робота в групах 
  1.               «Асоціативний кущ»

1 група  - підібрати асоціації до слова  література

 2 група – до слова культура

  1.               Робота з літературознавчими термінами. Робота з підручником

Знайти визначення  понять

1 група  - література

  1. група – культура

3) Бесіда

  •                   На вашу думку, яке поняття ширше: культура чи література?
  •                   Що спільного і відмінного між культурою і літературою?

 (спільне: духовний досвід); відмінне:  культура ширше поняття, що містить не лише духовні надбання, а й матеріальні; має різноманітні засоби творення; література послуговується словом.

  •                   Яку роль відіграє література в житті людини?
  •                   Який існує взаємозв’язок української і зарубіжної літератури?
  1.                 Слово вчителя з елементами бесіди

Літературний рід – це поняття, яке охоплює подібні за способом художньої організації твори різних жанрів. Діти, пригадайте, які жанри вам відомі. Назвіть жанри творів «Айвенго» (роман) , Останній листок» (новела) ,  «Різдвяна пісня в прозі» (повість), «Пані Метелиця» (казка)

Робота в групах

Знайдіть подібність художньої  організації вивчених у 5-7 класах творах:

1 група - творів «Айвенго» , Останній листок»,  «Різдвяна пісня в прозі», «Пані Метелиця».

 (в основі творів – події, випадок із життя герої, відсутні рима і ритм, прозова форма...)

2 група – творів « Моя любов -  рожевий квіт», «Якщо..», «Моє серце в верховині…»

(в творах є рима, ритм, віршова форма, малий обсяг, в основі – емоційне переживання  якоїсь події (кохання, любов до Батьківщини)…).

Розповідь  про драму та її жанри

  1.                 Самостійна робота з підручником і зошитом

Заповнити таблицю

Роди літератури

Жанри літератури

Характерні ознаки

Літературні твори

Епос

Міф, казка, легенда, оповідання, повість, роман…

 

 

Лірика

Вірш, сонет, ода..

 

 

Драма

Трагедія, комедія, власне драма

 

 

 

V . Підсумок уроку

     1. Інтерактивна вправа «Знайди зайве»

Епос: оповідання, вірш, повість, роман, нарис

          Лірика: вірш, сонет, ода, казка

           Драма: трагедія,міф, комедія, водевіль

2. Вправа «Мікрофон»

- Як ви вважаєте, чи потрібно  в сучасному світі бути культурною людиною?

Висновок: першооснова культурного рівня людини міститься в унікальному мистецтві слова – в літературі, й літературна освіта може стати наріжним каменем для формування особистості, її світогляду, її культурно-естетичних смаків взагалі.

3. Рефлексія

«Продовж речення»

Сьогодні на уроці я дізнався…

Я зможу …

Мені треба ще попрацювати над…

VІ. Домашнє завдання

Опрацювати матеріал підручника (с.6,7), вивчити літературознавчі терміни. Індивідуальне завдання: підготувати коротеньке повідомлення або презентацію про літературні напрями за темами: «Стародавня література», «Середньовічна література», «Література епохи Відродження», «Література епохи Просвітництва», «Література XIX ст.», «Література модернізму», «Література постмодернізму»

 

Використана література:

 

1.Зарубіжна література: підруч. для 7 кл. загальноосвіт. навч.закл./О.М.Ніколенко, Т.М. Конєва, О.В.Орлова та ін.. – К.: Грамота, 2016. –  с.71,72

2.https://vseosvita.ua План-конспект уроку на тему: "Література і культура. Роди .

3. https://tvir.biographiya.comЛітература і культура. Роди літератури (епос, лірика ... - Літій

Середня оцінка розробки
Структурованість
4.0
Оригінальність викладу
4.0
Відповідність темі
4.0
Загальна:
4.0
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Губар Алла Анатоліївна
    Загальна:
    4.0
    Структурованість
    4.0
    Оригінальність викладу
    4.0
    Відповідність темі
    4.0
docx
Додано
2 серпня 2022
Переглядів
12279
Оцінка розробки
4.0 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку