Половинчак Наталія Миколаївна, учитель початкових класів вищої кваліфікаційної категорії, м. Білої Церкви, БЗШ I – IIIст. №5.
Я пізнаю світ, 3 – клас, Розділ: Нежива природа, Тема: Вода у природі. Властивості води рідини.
Половинчак Наталія Миколаївна
учитель початкових класів
БЗШ I – IIIст. №5
м. Білої Церкви
Я пізнаю світ
3 – клас
Розділ: Нежива природа
Тема: Вода у природі. Властивості води рідини.
Тип уроку: вивчення нових знань
Мета: Закріпити і розширити уявлення про значення води в природі, про три стани
води і її властивості. Формувати вміння самостійно виконувати досліди,
робити висновки. Удосконалювати вміння спостерігати за об’єктами і
явищами природи, робити висновки. Виховувати прагнення вивчати і
берегти природу.
Наочне оформлення: таблиці: « Властивості повітря», «Властивості води»,
«Сонячне світло і тепло», схема «Термометр», схема «Молекули повітря», інструкції: екологів, дослідників атмосфери, дослідників Сонця, дослідників води; картки «Стан води», Конституція України, енциклопедія «Всесвіт» серії «ПіснеЗнайка».
Музичне оформлення: «Всесвіт» серії «ПіснеЗнайка» пісні: «Сонце», «О, Земле»,
«Атмосфера», «Гідросфера».
Технічні засоби: «INFOX» проектор, екран, комп’ютер.
Обладнання: пробірка, ложка, колба.
Хід уроку:
Ранкова зустріч
Щоб нам було тепліше на душі, щоб був гарний настрій, давайте подаруємо один одному чарівний сонячний промінчик. Його потрібно дарувати посміхаючись й при цьому говорити гарні слова.
2. Актуалізація опорних знань
Хвилинка спостережень
- Яка зараз пора року?
- Які осінні місяці ви знаєте?
- Чому ці місяці мають таку назву?
Перевірка домашнього завдання
Група дослідників атмосфери. Інструкція
1. На якій відстані розташовані молекули в газоподібному тілі? Як вони рухаються?
Як змінюється швидкість молекул і відстань між ними при нагріванні повітря?
Домалюй, як розміщуються молекули повітря.
Давайте пригадаємо, що ми вивчали про повітря подорожуючи з «ПіснеЗнайкою»
Робота з «ПіснеЗнайкою» ( пісня Атмосфера)
Можливо, вам цікаво буде знати,
Що нашу атмосферу залюбки
Ще можна парасолькою назвати
Або ж – планети панцирем легким.
Група дослідників Сонця. Інструкція
Робота з «ПіснеЗнайкою» ( пісня Сонце)
Давайте пригадаємо, що ми вивчали про Сонечко подорожуючи з «ПіснеЗнайкою»
1. Коли під променями сонця спекотніше: опівдні, вранці, ввечері?
2. Виконай тестові завдання.
Група Екологів. Інструкція
Робота з «ПіснеЗнайкою»
так називається?
2. Знайди в Конституції України статтю про охорону природи.
3. Познач засоби, які забруднюють повітря.
Група дослідників води. Інструкція
Звіт групи дослідників води
Послухайте твердження і спробуйте здогадатися.
Земля – найбагатша, а вона – найсильніша.
Вона входить до складу кожної живої істоти.
Без неї немає життя.
Її не стане – загинуть люди, рослини, тварини.
Вам допоможе ребус.
Слайд (ребус)
Тож вирушимо в подорож. Візьмемо з собою гарний настрій, увагу, старанність. В дорозі допоможе пісня, тож візьмемо в подорож енциклопедію “Всесвіт”.
Давай, мій юний друже,
Розправим крила дужі:
На мить пташками станем,
З-під хмар на землю глянем –
Побачим неозорі.
Без води життя на землі не можливе. Все живе на землі потребує води. Вода справжнє диво природи. Вода напуває землю, а земля годує людину. Без їжі людина може прожити більше місяця, без води лише 5 днів.
Поглянь, біжать річки блакитні,
Довкола них міста і села.
Там, де вода, - живе все й квітне,
Слайд А де безводдя – там пустеля.
Вона собою поїть світ.
Річки є народним багатством. З давніх-давен люди селилися поблизу річок. Річки, океани, озера – дуже багаті. Які ж багатства вони ховають ви дізнаєтесь з пісні.
Слайд А океан такий багатий,
Що може ще й нагодувати.
Та хто ж це їсти стане
Ту воду з океану?
Бач, ти, напевне, ще не знаєш,
Слайд Що в океані проживають
І звір, і риба, і молюски,
А ще росте морська капуста...
Визначити властивості води нам допоможе група дослідників води (досліди, схема)
Отже вода: прозора, безбарвна, без запаху, текуча не має форми.
Вода – справжня чарівниця. Вона може бути різною.
Слайд Стани води
Отже, вода три стани має.
В газоподібному – літає:
Ось уяви – із самовара
Гаряча з свистом рветься пара,
Та тільки пару остуди –
Враз стане краплею води;
В рідкому – вже перетікає,
З високих гір мерщій тікає,
Збігає з пагорбів в долини
І до морів широких лине.
Коли вода в твердому стані –
Це сніг і лід при замерзанні
Вода має три стани: газоподібний, твердий, рідкий.
Гра «Три стани води»
Рідка Тверда Газоподібна
Дощ сніг водяна пара
Роса крига
Вода жива, вона як і ми, любить подорожувати, тому не стоїть на місці.
Слайд Одна турбота в них завжди –
Як воду в світі берегти.
З роси, з морів, річок і плес
Вода як перейде у пару.
Одразу ж лине до небес,
Щоб утворити в небі хмару....
Як на весні настане повінь,
Річки стають водою повні,
Коли ж виходять з берегів.
То важко стримати їх гнів.
Але, як кажуть, без води
І ні туди, і ні сюди.
Тож треба воду берегти.
Ви почули, що воду потрібно берегти. Погляньте – це фотографія нашої Землі зроблена з космосу. Синій колір – це вода. Її так багато. То навіщо її берегти?
Джерельна вода вважалась живою, тобто особливо цілющою, такою вона згадується у народних казках (жива вода давала сили, зцілювала рани і повертала до життя). Зараз ви послухайте пісеньку і скажіть, чи дійсно є жива вода, яка зцілює рани, лікує?
Слайд (мінеральна вода)
Є води лікувальні,
І звуться - мінеральні,
А поблизу вулканів
Джерела б’ють термальні.
Беруться прісні води
З річок, озер і льоду.
Без води немає життя. Вода – це життя. Джерела та криниці здавна вважались святим місцем, біля якого не можна лаятися, говорити не правду. Тяжкий гріх плюнути в криницю чи джерело.
Слайд (криниця)
Гра “Склади прислів’я”
Робота з підручником
С.91-92
Робота в зошитах
4.Підсумок уроку
- Які властивості має вода?
- У яких трьох станах перебуває вода на Землі?
- Чому воду потрібно берегти?
Література
1.Байбара Т.М. , Бібік Н.М., Я і Україна. Підручник для 3 класу, - Київ, 2004р.
2. Данилко О. Природа навколо нас: Сценарії шкільних свят для учнів 1-4 кл.
- Т.: Підруч. і посіб., 2007р. – 137 с.
3. Н.В.Діптан Я і Україна. Плани - конспекти уроків, -Харків, 2009р. –С. 198- 201
4.Дубняк С., Лисогор С. Сучасний стан, проблеми і перспективи Дніпра //
Географія та основи економіки в школі. – 2008р. – №3. – С.36–40.
5. Екологія//Дитяча енциклопедія: 1001питання. –Київ, 2008р. – С. 60-61
6. Запорожан З. Екологія в початковій школі: Дидактичні матеріали з
методикою їх використання. – Кам'янець-Поділ.: Абетка, 2007р. – 123 с.
7. Корнієнко С. Виховний простір: навчально методичний посібник. –
Тернопіль, 2007р. -216с.
8. Мечник Л., Волошин О., Мечник І. Книга для читання з природознавства
для учнів 3 (2) кл. – Т.: Підруч. і посіб., 1997. – 137 с.
9. Сухомлинський В. О. Вічна тополя. – К.: Либідь, 2003р. – 185 с.
Тарасенко Г. Дивосвіт. – Київ, 2008р. – 209с.