Тема: Рослини навесні
.
Мета: Повторити і закріпити знання учнів про весняні зміни, які відбулися в неживій природі. Виявити зміни в житті рослин4; з’ясувати причини, що зумовлюють ці зміни. Ознайомити з ранньоквітучими рослинами, які потребують охорони.
Розвивати спостережливість, пізнавальну активність та самостійність, образне мислення мовлення, здатність до творчості.
Прищеплювати бережливе ставлення до природи, викликати бажання зберігати красу.
Обладнання: підручники, зошити, ребус, малюнки, таблиці, загадки, вірші, відеозапис «Рослини навесні».
Тип: Засвоєння нових знань, умінь і навичок.
Хід уроку
I Організаційний момент
1. Аутотренінг
Я прийшов до школи вчитись.
Треба бути уважним.
Треба бути активним.
В класі гості, друзі.
Вони мене люблять.
Мені приємно.
Я легко дихаю.
2.Бюро прогнозів
II Актуалізація опорних знань учнів
1.Гра «Мікрофон»
- Що таке природа?
- Продовж речення: Розрізняють природу…
- Чи вірне твердження: Нежива природа – це Сонце, Місяць, земля, зорі, вода, будинки, літаки, каміння, повітря?
В якій природі відбулися зміни, описані в тексті? (Робота в парах)
Що належить до живої природи?
Дихають, ростуть, а ходити не можуть. (Рослини)
- На які групи поділяються рослини?
- Доведіть, що дуб – це дерево.
- Чим кущ відрізняється від трав’янистої рослини?
(Перегляд відеофільму)
III Повідомлення теми і завдань уроку. План уроку
Знати:
3-4 назви рослин своєї місцевості та їх суттєві ознаки.
Мати уявлення:
Про залежність росту і розвитку рослин від ряду умов;
Про найхарактерніші ознаки пір року в живій і неживій природі;
Про необхідність охорони рослин.
Вміти:
Брати участь в природоохоронній діяльності.
- На уроці у нас будуть працювати різні творчі групи: біологи, екологи, лікарі, літератори, а також довідкове бюро.
Девіз уроку:
Свобода творчості, обґрунтованість, точність, повнота відповідей, краса слова.
IV Вивчення нового матеріалу
Кожна з груп підготувала нам певну інформацію. Давайте послухаємо біологів.
- Ознакою весни у рослин ще є початок сокоруху.
- Як ви розумієте це слово7
- Сокорух виникає завдяки різниці в насиченості водою клітин підземних і надземних органів рослин. Візуально початок сокоруху у дерев можна визначити за виглядом бруньок (вони набухають, бубнявіють) та за зміною забарвлення стовбурів дерев. Стовбури осик стають сріблясто-сизими. У забарвленні гілок з’являється ледь помітний зелений відтінок. Лише тепер дуби скидають сухе минулорічне листя. Збільшується довжина сережок у берези. Рух соків особливо чітко можна виявити у берези і клена.
- А які дерева і кущі ростуть у нас біля школи та в парку біля річки? (Берези, бузок, липа, калина, верба, дуб, тополя, каштан, слива)
Повідомлення учнів.
Ми весняні квіточки,
В нас тоненькі стебельці,
Ми в стрункі стаєм ряди,
Розправляєм пелюстки.
Ледь зіп’ялись з корінців,
Дістаємо промінців,
Ми стискаєм їх вогонь
В зелені своїх долонь.
Хилять свіжі вітерці
Вліво – вправо стебельці,
Ще й голівки кожен ряд
Нахиля вперед – назад.
- Як на вашу думку, чому ранньоквітучі рослини зацвітають рано навесні?
- Чому саме навесні вони ростуть швидко?
Прокинувся від сну.
І запросив усіх він
Зустрінути весну. (Підсніжник)
Синім цвітом серед гаю.
Відгадайте, що за квітка,
Бо мене не стане влітку. (Пролісок)
Аромат в нас ніжний – ніжний.
Хто це? Знаю, знаю я –
Лісова… (конвалія)
Кучерявий та пригожий.
Постелю під голе віття
Фіолетове суцвіття. (Ряст)
В червоне й жовте одягається.
Довге листя має сам,
Солодко пахне так… (тюльпан)
Усміхнулось, розцвіло,
Потім стало біле-біле
І за вітром полетіло. (Кульбабка)
- Чи потрібно оберігати первоцвіти? Чому? Доведіть.
Ми б завжди були красиві,
І пахучі, і щасливі,
Якби в полі, в лісі, в лузі
Бачили нас тільки друзі.
Ті, які б нас не топтали,
Без потреби нас не рвали.
- Про що мріють квіти? А як на вашу думку, для чого потрібно оберігати природу?
1 група. «Можна – не можна»
2 група. «Добре – погано»
3 група. Скласти сенкан
4 група. Скласти ланцюжок живлення.
V Підсумок уроку
- Яку тему сьогодні вивчали?
- Які квіти приносять весну?
- Як пробуджуються дерева, кущі?
- Які ранньоквітучі рослини потребують охорони?
Я зірвав квітку – і вона зав’яла,
Я піймав метелика – і він помер у мене на долоні.
І тоді я зрозумів, що доторкнутись до краси
Можна лише серцем.