Урок. "Як розрізняти дерева, кущі, трави?" для 1 класу.Метою якою є ознайомити учнів із розмаїттям рослинного світу. Сформувати поняття «дерева», «кущі», «трав`янисті рослини». Ознайомити з функціональним призначенням органів рослин, показати пристосування рослин для поширення плодів і насіння; розвивати спостережливість, увагу; виховувати бережливе ставлення до природи, любов до рідного краю, почуття прекрасного в природі.
Природознавство 1 клас
ТЕМА. Як розрізняти дерева, кущі, трав’янисті рослини?
МЕТА. Ознайомити учнів із розмаїттям рослинного світу. Сформувати
поняття «дерева», «кущі», «трав`янисті рослини». Ознайомити з
функціональним призначенням органів рослин, показати
пристосування рослин для поширення плодів і насіння; розвивати
спостережливість, увагу; виховувати бережливе ставлення до
природи, любов до рідного краю, почуття прекрасного в природі.
ОБЛАДНАННЯ: малюнки різних рослин, таблиця «Дерева, кущі, трав`янисті рослини», загадки про рослини, мікрофон, підручник для 1 класу «Природознавство» (автор Ірина Грущинська), робочий зошит для 1 класу
(автор Ірина Грущинська )
ХІД УРОКУ
І. Організація класу.
Всі за парти ми сідаємо,
До роботи приступаємо.
Щоб помилок уникати,
Треба пильність розвивати.
ІІ. Хвилинка спостережень. Вправа «Погода»
ІІІ. Актуалізація опорних знань.
1. Відповіді на питання:
1 – корінь
2 – стебло
3 – листок
4 – квітка
5 – плід з насінням
ІV. Вивчення нового матеріалу.
Сьогодні дізнаєтесь;
Мета: вчити учнів розпізнавати рослину за характерними ознаками.
Хід гри
Після того як учні відгадали загадку, вчитель показує малюнок з рослиною-відгадкою, прикріплює його на дошці. Учні характеризують рослину, відповідаючи на питання:
Стрімко вибігли на гору
Дві подружки білокорі.
Дощик їм полоще кіски.
Цих подружок звуть… ( берізки)
Навесні цвітуть, мов свічі,
Заглядають сонцю в вічі.
А під осінь ті свічки
Вдягнуть з голок кожушки. ( Каштан)
За хатиною в садочку
У зеленому віночку,
у червоному намисті
дівчинонька чепуриться. (Калина)
Мов їжак колючий,
Солодкий та пахучий.
Ягідку зірвеш – руку обдереш.( Аґрус)
Не вогонь, а пече. ( Кропива)
Запалали в чистім полі
Квіти гарні, всі червоні.
То палає влітку так
Польовий, червоний…( мак)
Фізкультхвилинка.
Ми – берізки і кленці.
В нас тоненькі стовбурці
(Встати із-за парт.)
Ми в стрункі стаєм рядки,
Виправляєм гілочки.
(Руки вперед, в сторони.)
Ледь зіп`ялись з корінців,
Дістаємо промінців.
(Потягування.)
Ми стискаєм їх вогонь
В зелені своїх долонь.
(Вправи для кистей рук.)
Хилять свіжі вітерці
Вліво-вправо стовбурці.
(Нахили тулуба вперед, вліво-вправо.)
Ще й верхівки кожен ряд
Нахиля вперед-назад.
(Нахили голови вперед-назад.)
3. Розповідь учителя.
- Де ростуть рослини? Так, навколо нас багато різноманітних рослин: і на городі, і в лісі, і у лузі. Здається, що всі вони такі різні, одна на одну не схожі. Але насправді всі вони подібні одна до одної.
4. Робота з підручником с.60 – 61.
V. Узагальнення і систематизація набутих учнями знань
Кожна пара отримує малюнок рослини.
На дошці:
Я вважаю, що…
Тому що …
Таким чином…
Наприклад:
Я вважаю, що калина – кущ, тому що у куща кілька тонких дерев`янистих стебел, у калини – їх кілька ( три тощо). Таким чином, калина – кущ.
В неї гарні, пишні віти,
І колючок не злічити..
Не байдужа до прикрас,
На свята спішить до нас? ( Ялинка)
– Яке свято наближається?
- Що будете ставити в своїй оселі?
- Кожного року перед святом Нового року людина завдає шкоду природі, зрубуючи ялинки.
- А чи знаєте скільки треба років, щоб виросла ялинка?
- 5 – 8 років.
- Росте ялинка до 200 років.
- Давайте збережимо ялинки і поставимо в домівках штучні ялиночки.
- Ось погляньте на фото, справжні красуні.
( Додаток №2)
VІ. Підсумок уроку. Рефлексія.
Гра «Мікрофон»
Он повзе мурашка, ось хлюпоче річка.
Не ламай ромашку, не топчи травичку.
В зелені діброва, в китицях калина,
Глянь, яка чудова наша Україна!
Кожний ряд – це команда. Команди по черзі називають дерева. Виграє та команда, яка більше назве дерев.
4. Робота з підручником.
а) опрацювання статті, з’ясування, що необхідне для життя рослин; групування рослин за місцем зростання;
б) робота за малюнками: скажіть, що де росте.
Фізкультхвилинка.
5. Хвилинка – цікавинка. Робота «Довідкового бюро».
Чи знаєте ви, що:
Якщо ви хочете більше цікавого дізнатись про світ рослин, скористайтесь енциклопедіями.
6. Розгляд малюнків у підручнику( с. 66)
«Відкритий мікрофон»- що дають рослини людям. Розгляд малюнків у підручнику
( с. 66)
7. Дидактична гра « З чого це?»
Учні виділяють з навколишнього оточення предмети, виготовлені з дерева. Перемагає той ряд, який назве більше виробів з дерева.
VІ. Закріплення вивченого матеріалу.
Розподілити рослини у три групи: дерева, кущі, трави:
Липа, малина, шипшина, волошки, явір, рафлезія, верба, ліщина, огірок, вишня, виноград, фіалка, смородина, ромашка, ожина, дуб, конвалія, кульбаба.
1 група – підкреслити назви дерев.
2 група – назви трав.
3 група – назви кущів.
2. Гра – вправа « Закінчіть речення»
У саду ростуть …
У лісі ростуть …
На городі ростуть …
VІІ. Підсумок уроку.
Треба завжди пам’ятати
І дорослим, і малятам,
Що нема таких рослин
Поблизу і навкруги,
Влітку, взимку й будь – коли
Непотрібних зовсім нам!
Всі рослини вкрай потрібні для людини!