Урок: Я досліджую світ у 1 класі (НУШ)
Тема: Як живуть тварини взимку
Мета: ознайомити з життям лісових мешканців взимку; розвивати вміння аналізувати, знаходити зайве слово, порівнювати, працювати колективно, прислухатися до думки інших; виховувати любов до природи.
Обладнання: картки, роздатковий матеріал, ілюстрації тварин, музичний матеріал (руханка), відеофільм «Життя тварин взимку».
Хід уроку
І. Організаційний момент
Привітання
Холодно стало в лісах і лугах.
Холодно зайчикам, лисам, птахам.
Затишно, тепло в класі у нас.
Доброго дня вам, вітаємо вас!
Ранкова зустріч
1. Вправа «Погода»
— Яка зараз пора року?
— Який місяць?
— Яке число?
— Тепло чи холодно надворі?
— Чи були сьогодні протягом дня опади?
2. Вправа «Асоціації»
(Учні називають слова – з чим в них асоціюється зима, знаходять їх, розташовують на дошці)
3. Вправа на відтворення рухів
Пада, пада, пада сніг,
І лягає біля ніг.
Вітерець легкий літає
І сніжинки підіймає
Ось вони усі гуртом
закружляли за вікном
Ми також часу не гаєм,
Разом з ними закружляєм.
Підіймемось вгору всі
І присядем до землі
(Учні йдуть на свої місця)
ІІ. Актуалізація опорних знань
- З яким кольором у вас асоціюється зима?
(Блакитний. )
- Так, це буде зима. А осінь?
(Жовтий, оранжевий)
- Так, це буде осінь. Пограємо і пригадаємо, чим відрізняється осінь від зими. Я буду говорити речення, а ви показувати відповідну «цеглинку»
- Земля вкрита снігом.
- На деревах немає листя.
- Часто йде дощ.
- Білка запасає горіхи
- Птахи збираються відлітати у вирій.
- Зайчик став білим
- По небу пливуть важкі дощові хмари.
- Діти грають у сніжки.
2. Вправа «Четвертий зайвий»
- Жовте листя, хмара, дощ, сніг.
- Ведмідь, вовк, лисиця, кіт.
- Чоботи, плащ, парасолька, шуба.
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку
- Ми пригадали про зміни в природі , які відбулися з приходом зими . А зараз заплющіть оченята, ми з вами помандруємо
Де ялинка та дубки,
А під кущиком грибки,
І завзятий дятел - стук!-
Гострить дзьобика об сук. (на дошці малюнок: ліс)
Тут живуть хороші друзі:
Їжачки,зайчата сірі…
Сніг закрив поляни лисі
Здогадались, відкривайте оченята, діти , де це?
(В лісі.)
- Отже , на сьогоднішньому уроці ми познайомимося із життям лісових мешканців взимку.
IV. Робота над новим матеріалом.
( У учнів на парті малюнки тварин, діти роблять повідомлення)
Тварини,які сплять взимку Їжаки ведуть дуже активний спосіб життя. В основному вони харчуються різними комахами, а в зимовий період дістати такі ласощі важка праця. Цим і пояснюється зимова сплячка їжаків.
А на зиму їжачок
Знайде ямку чи дупло.
Зробить там собі кубло,
Листячком його застеле
Спатиме в м’якій постелі
Ведмідь спить взимку. Цікаво те, що сплячкою це назвати важко, скоріше легкий сон. І ведмедя дуже легко розбудити, але, ні чого хорошого це не приведе.
Холодати в лісі стало.
Влаштував ведмідь барліг,
Спати там на зиму ліг.
І тепер аж до весни
Будуть сниться гарні сни.
Рекордсменами в сплячці стали ховрахи. Як виявилося їх сплячка триває цілих 9 місяців. Після довгого сну у них починається активний спосіб життя.
Кажани впадають у сплячку. Через кілька тижнів вони можуть прокинутися, зробити перерву, вивести потомство або знайти більш краще місце. А потім вони знову засинають.
Склала все: грибки і шишки,
А також смачні горішки
У своїм дуплі вона.
І зима їй не страшна. (Білка)
Взимку від лисиць тікає,
Їстоньки собі шукає,
Обгризає верболіз,
Кору кленів і беріз. (Заєць)
В лиса хвіст,
Немов той віник!
Ну й роботу має!
Всі слідочки, всі стежини
Хвіст той замітає. (Лисиця)
Сірий хвостик, сірі вуха,
Біжить лісом він щодуху.
Гострі зуби всіх лякають.
Всі звірятка вовка знають.
(Вовк)
Він ікластий і сердитий
Дуже любить землю рити
Жолуді весь час шукає
Й малюків смугастих має (Кабан)
Олень довгі ноги має
По галявинах стрибає
Має ще і ріжки
Не страшний і трішки (Олень)
ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА
V. Закріплення
1. Гра «Хто як зимує» (робота у групах)
(на партах малюнки звірів та кольорові стрічки – блакитна, жовта, червона)
Дітям роздаю малюнки:
борсук, вовк, білка
заєць, їжак, ведмідь,
лисиця, миша-полівка, бобри
олень, кабан, кажан
(Кожна група помічає кольоровою стрічкою хто з звірів як зимує. 1-2 учні від кожної групи виходять до дошки. Учень називає тварину, а всі перевіряють, чи вірно визначилася група з кольором)
(Перевіряємо «цеглинками»)
VI. Підсумок
Працювали ви старанно,
Тож урок пройшов не марно.
Працювали від душі.
Перший клас – ви МОЛОДЦІ!
Вчитель: КОСТОГРИЗ М.В.