Конспект уроку
з громадянської освіти
для 10-го класу
Підготувала учитель історії
КЗ «Першотравнева ЗОШ І-ІІІ ст.»
Вистороп Тетяна Василівна
Тема. Як зрозуміти, що твої права порушують? Порушення прав людини
Мета: з’ясувати, що таке порушення прав людини, проаналізувати ситуації та визначити факти зазіхань на права людини, дібрати з мережі Інтернет та додаткової літератури приклади порушення прав людини; розвивати увагу, пам'ять, мислення, вміння аналізувати та робити висновки, висловлювати власні судження; удосконалювати навички роботи в парах, в малих групах, вміння знаходити додаткову інформацію; формувати розуміння важливості знання прав людини та відповідальність за власні вчинки.
Очікувані результати. Після уроку учні/учениці зможуть:
-
пояснювати, що таке порушення прав людини;
-
розпізнавати порушення прав людини;
-
знаходити відповідну інформацію та критично оцінювати факти;
-
проявляти стійке негативне ставлення до фактів зазіхань на права людини.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: підручник, тести, ілюстративний ряд, роздатковий матеріал.
Хід уроку
-
Організаційна частина.
-
Перевірка домашнього завдання. Актуалізація опорних знань.
-
Тестування.
Учням/ученицям пропонується дванадцять запитань з чотирма варіантами відповіді.
-
За міжнародно-правовими актами дитиною визнається «кожна людська істота до досягнення нею…»
А 16 років Б 18 років В 20 років Г 21 року
-
Уперше про відмінності дитини від дорослого заговорили у
А XV ст. Б XVI ст. В XVII ст. Г XVIII ст.
-
Хто з відомих правозахисників є зайвим
А Жан-Жак Руссо Б Джон Локк
В Елеонора Рузвельт Г Мері Волстонкрафт
-
Першим документом, який офіційно проголосив перелік прав дитини став
А Декларація прав дитини
Б Загальна Женевська декларація
В Конвенція ООН про права дитини
Г Декларація незалежності США
-
Право самостійно укладати дрібні побутові угоди з’являються у дитини з
А 6 років Б 7 років В 8 років Г 9 років
-
Яке з прав з’являється у дитини з 14 років
А відвідувати школу
Б давати згоду на зміну свого імені та прізвища
В має право керувати мопедом під час руху на дорогах
Г має право отримати паспорт (ID-картку)
-
З якого віку дитина може взяти шлюб за наявності поважних причин
А 14 років Б 15 років В 16 років Г 17 років
-
Якого з прав не має дитина в 16 років.
А право самостійно розпоряджатися своїм доходом
Б право навчатися кермувати мотоциклом
В право навчатися кермувати автомобілем на дорогах за присутності інструктора
Г має повну дієздатність
-
Яка з країн не є учасниками Конвенції про права дитини
А Ватикан Б США В Афганістан Г Бельгія
-
Конвенція ООН про права дитини набула чинності в Україні
А у 1991 р. Б у 1995 р. В у 1996 р. Г у 1998 р.
-
Коли було запроваджено Міжнародний день захисту дітей
А у 1947 р. Б у 1948 р. В у 1949 р. Г у 1950 р.
-
Який документ містить статтю: «Дитина має право на захист від економічної експлуатації…»
А Конвенція про права дитини
Б Декларація ООН
В Загальна Женевська декларація
Г Декларація незалежності США
-
Взаємоперевірка.
-
Бесіда за запитаннями.
-
Що ж таке права людини?
-
Чи можемо ми зрозуміти, що наші права порушують?
-
Що для цього потрібно знати?
-
Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми та мети уроку.
-
Робота з зображеннями.
-
Розгляньте зображення. Яке явище вони ілюструють? (Дискримінація)
-
Дискримінацію вважають одним із найганебніших фактів прояву порушення прав людини. Як ви гадаєте, чому?
-
Які ще порушення можна віднести до ганебних?
-
Сьогодні ми поговоримо про те, що таке порушення прав людини та дізнаємося як зрозуміти, що твої права порушують.
-
Вивчення нового матеріалу.
-
Робота в парах.
-
Проаналізуйте ситуації. У яких з них порушуються права людини? Як саме?
-
15-річна Олена вирішила влаштуватися на роботу на період літніх канікул. Роботодавець погодився взяти дівчину на роботу і назначив робочий час з вівторка по п’ятницю з 8 години ранку до 15 години. (Робочий час становить 24 години на тиждень, а в даній ситуації – 28. Тому має місце порушення прав людини)
-
По дорозі до інституту Андрій щоранку заходить до магазину та купує собі десерт на обід. Одного разу йому трапився неякісний товар. Однак це він помітив уже в інституті. Коли він повернувся до магазину, продавці відмовилися замінити товар на якісний.
-
Батьки 12-річної Ірини розлучалися. Після розлучення її мама вирішила змінити своє прізвище та прізвище дочки на дівоче. Ірина була проти. Та мама її не слухала. І змінила прізвища самостійно. (З 10 років дитина має право давати згоду на зміну свого імені та прізвища)
-
14-річному Олегу батьки заборонили влаштуватися на роботу вантажником з 5-годинним графіком роботи. (у 14 років дитина має право з дозволу батьків влаштуватися на роботу, але легку працю і не більше ніж 4 години на добу)
-
Робота з текстом підручника (с. 37).
-
Опрацюйте текст підручника.
-
Дайте відповіді на запитання.
-
Коли говорять, що порушуються права людини?
-
Які прояви порушення прав людини вважаються найганебнішими? Чому?
-
Хто виступає гарантом дотримання прав і свобод людини й громадянина? (Держава)
-
Чому, на вашу думку, міжнародна система прав і свобод людини пройшли такий великий історичний шлях та закріплені в багатьох документах?
-
Робота з Інтернет-джерелами.
-
За допомогою Інтернет-мережі знайдіть приклади порушення прав людини. Проаналізуйте їх.
-
Узагальнення та систематизація знань.
-
Робота в парах.
-
Розгляньте ситуації.
-
Визначте, чи є в них порушення прав людини? Якщо так, яке право/права були порушені?
-
Обговоріть отримані результати в класі. Щодо яких ситуацій ваші відповіді збігаються?які висновки можна з цього зробити?
-
Як би ви почувалися ,якби така ситуація сталася з вами? Якою була б ваша реакція?
-
Чи важливо, на вашу думку, забезпечувати й захищати права людини? Чому?
Ситуація
|
Право, що порушено/ не порушено
|
-
Громадянин Р. заволодів документами громадянина М. та утримував його у підвалі, змушуючи виконувати різну роботу
|
|
-
У результаті збройного повстання між сусідніми країнами будинок, у якому мешкала сімя громадянина Б., було розтрощено під час артилерійського обстрілу
|
|
-
Громадянці С. відмовляють у працевлаштуванні на підставі того, що вона ромка
|
|
-
За звинуваченням у скоєнні злочину затримано двох осіб. Щоб забезпечити ефективність розслідування спілкування їх з адвокатами було фактично обмежено
|
|
-
Перед складанням іспитів школярів та їхні речі обшукують зі спеціальними приладами, щоб учні не приносили електронні засоби для списування
|
|
-
У державній школі кожен навчальний день починається зі спільної молитви
|
|
-
Робота в малих групах.
-
Складіть пам’ятку для молодший школярів за темою «Твої права порушують, якщо…»
-
Підсумки уроку.
-
Інструктаж з домашнього завдання.
-
Опрацювати відповідний матеріал підручника (с. 37) та конспект.