Урок спрямований на формування предметних компетентностей:актуалізувати знання учнів про осінні місяці; розкрити походження назв місяців осені; учити описувати красу природи восени та позитивні емоції, що вона викликає; формувати вміння використовувати результати власних спостережень у різних видах роботи на уроці; розвивати уяву, фантазію, мовлення; виховувати любов до природи; формування ключових компетентностей: уміння вчитися: формувати здатність пригадувати необхідні знання і способи дій для виконання завдань, активно відтворювати необхідну інформацію, виявляти ініціативу під час виконання завдань;комунікативної : удосконалювати навички роботи в групі;соціальної: учити проявляти ініціативу, продуктивно співпрацювати з усіма членами групи;загальнокультурної :удосконалювати вміння дотримувати норм мовленнєвої культури, ефективно застосовувати навички мовлення під час спілкування.
Левченко О.В.,
вчитель початкових класів, спеціаліст вищої категорії,
старший вчитель Капітанівської загальноосвітньої
школи І-ІІІ ступенів Новомиргородського району Кіровоградської області
УРОК ПРИРОДОЗНАВСТВА
Тема Які в осені прикмети? Осінні місяці
Мета:
уміння вчитися: формувати здатність пригадувати необхідні знання і способи дій для виконання завдань, активно відтворювати необхідну інформацію, виявляти ініціативу під час виконання завдань;
комунікативної : удосконалювати навички роботи в групі;
соціальної: учити проявляти ініціативу, продуктивно співпрацювати з усіма членами групи;
загальнокультурної :удосконалювати вміння дотримувати норм мовленнєвої культури, ефективно застосовувати навички мовлення під час спілкування.
Хід уроку
І. Організаційна частина
Продзвенів шкільний дзвінок –
Починається відкритий урок.
З Божої ласки, маминої казки,
Із щирого старання,
Гомінких пісень,
Слова вчителя
Добрий день, вам діти! Добрий день!
Коли сьогодні я ішла до школи,
Мені здавалось – все співа навколо.
Ошатний клен листок скинув жовтенький,
Й горобчик на долоню сів маленький,
Він попросив мене у вас спитати,
Чи любите природу ви, малята?
1.Відповіді дітей.
2.Підсумки спостережень за змінами в природі.
Вправа " Погода" (Робота в зошитах календарях погоди)
1.Гра " Збери слово"
- Діти, горобчик передав вам чарівні листочки. І попросив скласти з них слово. О С І Н Ь
ІІ. Повідомлення теми і мети уроку.
Звучить музика П.І.Чайковського " Пори року – Осіння пора"
Учень
Без пензлика, без олівця
Розфарбувала деревця
У садках, гаях блукає,
Жовті шати одягає.
Золотисту стелить постіль,
Жде сестрицю білу в гості.
Учениця
Осінь, осінь!
В гості тебе просим.
З щедрими хлібами,
З високими снопами,
З листопадом і дощем,
З перелітнім журавлем.
Входить дівчинка, одягнена в костюм Осені (з дарунками в руках).
Осінь
Добрий день! В добрий час!
Рада, діти бачить вас.
Не сама до вас прийшла
Я вам гостя привела.
Як ви, вже напевно, здогадалися на сьогоднішньому уроці ми заглянемо в осінь, дізнаємося які в осені прикмети, познайомимося з осінніми місяцями та їх походженням. навчимося описувати красу природи восени.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
1.Урожай
А чи знаєте малята,
Що приніс я в вашу хату:
Із садів, полів, грядок –
Повний кошик загадок.
- А загадки не парості – ці загадки чарівні. Давайте спробуємо їх відгадати і дізнатися, що нам приніс урожай.
2. Робота над загадками (КРОСВОРД)
м |
о |
р |
к |
в |
а |
|||||
к |
а |
п |
у |
с |
т |
а |
||||
о |
г |
і |
р |
о |
к |
|||||
ч |
а |
с |
н |
и |
к |
|||||
о |
п |
е |
н |
ь |
к |
и |
||||
А коса її на дворі. (морква)
І жодна не застібається. (Капуста)
Повна хата людей. (Огірок)
Лиш зуби та борода? (Часник)
Закружляли у таночку
Круглі маленькі
Братики - … (Опеньки)
3.Помилуймося осінніми пейзажами та пригадаймо нашу осінню мандрівку.
(Фото дітей серед природи восени)
- Що вам запам'яталося, сподобалося найбільше?
- Про що захотілося розповісти своїм друзям?
- Що вразило або що здивувало?
- Діти, що ви можете сказати про осіннє сонечко?
- Яким стало повітря? Коли ми це відчуваємо?
- Чому не чути пісень пташок?
- Чи всі пташки відлетіли в теплі краї
- Які зміни відбулися з деревами?
4. Вчитель музики – Діти, давайте пригадаємо пісню "Осінь" яку ми вивчали на уроці музики і прослухавши її, дізнаємося які прикмети ми ще не називали.
Музика М. Верді.
О с і н ь
Медом пахнуть роси.
Журавлі курличуть в небі
Та вітри голосять
Не дзвенять в садочку
Птичі голосочки.
Сняться зораному полю
Квіти й колосочки.
Плаче тополина,
Загорілась над рікою
Червона калина.
Тьмяно сонце світить,
А на голих вітах
В’яже осінь рукавички
З бабиного літа.
- То про які ж прикмети співалося в пісні?
5.Розгляд осіннього букета.
- Діти придивіться до цього чудового листяного розмаїття. Які кольори зібрались у дружньому колі?
- З якими кольорами асоціюють красуню осінь.
(червоним, жовтим, золотим, зеленим, багряним )
-У осені є ще один колір – пурпуровий.
- Що це за колір? (Пурпур – це темно-червоний, або яскраво-червоний з фіолетовим
- То яка ж осінь?
6.Робота в парах ?- скласти речення зі словами.
(Діти записують на листочках )
Чарівна, золота, щедра, холодна, урожайна, працьовита, красива, дощова
" Асоціативний кущ "
- А чи сама господарює осінь, зараз ми дізнаємося.
7.Розповідь про осінні місяці.
Учениця
Матінка-осінь полями іде,
Трійко хлоп'ят з собою веде:
Вересень жовтень – старшенькі,
А листопад ще маленький.
(Виходять три брати- місяці в українських костюмах, але з різними атрибутами).
Осінь
Добрий день, брати-місяці,
З чим до нас завітали?
Вересень
З дрібним дощем.
Жовтень
З хрумким грибком.
Листопад
З першим сніжком.
Вересень
Звуть мене вереснем.
Звозю в комори
Кавуни і помідори,
Спілих яблук, груш і слив
Цілі гори натрусив.
І вантажу гарбузи
На машини і вози.
Жовтень
Я – Жовтень!
Жовті фарби позичаю,
Малювати всіх навчаю.
Листя роздаровую,
Золотом розмальовую.
Листопад
Я – Листопад! Дружу з вітрами.
І золото з дерев трушу.
Іду з холодними дощами.
Та землю листям вкрить спішу.
Роботу я важливу маю –
Ворота в осінь зачиняю.
8.Робота в групах – знайти на малюнках помилки та обвести їх олівцем.
Підсумок: - Чим саме привабливий місяць вересень?
- Як саме жовтень прикрасив природу?
- Чим вразив місяць листопад?
- Який шлях подолала осінь, ми дізнаємося, як прослухаємо казку.
КАЗКА ПРО ОСІНЬ
Жила - була на світі Осінь. У неї були сини – Вересень, Жовтень, Листопад. Вони жили та господарювали окремо. Вирішила мати Осінь відвідати кожного з них, побачити, як вони поживають
Спочатку зазирнула в господарство старшого сина Вересня. Там вона побачила свого сина – лагідного, веселого, багатого, щедрого.
Задоволена матуся вирушила далі в гості до середнього сина. Жовтень зустрів її різнобарвністю кольорів, золоті килими постелив матері під ноги. Але йому ніколи було й поговорити зі старенькою, весь час малює сни, усе в роботі.
Помандрувала Осінь у гості до Листопада, найменшого сина. А ві
струшує сердито листя з дерев, лякає пташок. Засмутилася матуся, повернулася до додому, стомлена й заснула міцним сном на цілий рік…
ІV. Фізкультхвилинка
Що ж мабуть прийшла пора,
Трішки відпочити.
Хочу вас усіх на фізкультхвилинку запросити.
Хмарка сонечко закрила,
Слізки срібнії зронила.
Ми ті слізки пошукаєм,
У травичці позбираєм.
Пострибаєм, політаєм.
Потанцюємо ще трішки,
щоб спочили ручки, ніжки.
Всі веселі? Ой чудово!
А тепер до праці знову
V. Узагальнення, систематизація й контроль знань та вмінь учнів
1.На уроках " Інформатики" ми вчилися з вами працювати за комп'ютером. І сьогодні ви продемонструєте свої вміння і навички.
Перегляд слайдів про осінь та обговорення переглянутого.
- А чому вересень називають вереснем?, жовтень – жовтнем?, а листопад – листопадом, ви дізнаєтеся коли опрацюєте матеріал в підручнику.
2. Робота за підручником ст.39-40 - робота в групах.
І група – Вересень;
ІІ група – Жовтень;
ІІІ група – Листопад.
3.Доповнення вчителя
Сторінка цікавинка: ( таблиця)
Спершу вересень звався "ревун", тому що в цей період масово перегукувалися олені. Пізніше назвали "сівнем" – від періоду сівби озимих зернових . Ще вересень називали "вереснець", "покрійник".
Місяць жовтень раніше мав назву - "костричник ", "грязень". А оскільки із жовтня починали справляти весілля, його "охрестили" й "весільником".
У давнину листопад називали -"падолист", "напівзимник", "грунтотрус".
Підсумок: Осінні місяці: вересень, жовтень, листопад. Восени дні стають коротшими, а ночі довшими. Сонце піднімається на небосхилі вже не так високо, як улітку, тому його промені слабше прогрівають землю. Температура повітря знижується, з'являються перші заморозки.
4.Діаграма "Вена"
Визначити спільні ознаки ( менше світла і тепла, дощі, коротші дні, достигають плоди,насіння, гриби, змінюється колір листя).
5.Гра "Добери риму" – робота в групах.
І група – «Осінь приходить у край непомітно, тиха у неї …» (хода).
ІІ група – « Я нагадаю прикмети охоче: зменшились дні і подовшали … (ночі).
ІІІ група – « Осінь до нас непомітно приходить, підсумок нашій роботі … (підводить).
6. Бліц-гра . Загадки
Вийшли коралі чорноброві.
принесли водиці жбан.
полили широкий лан. (Хмари).
хоч не бачиш, а вживаєш.
навколо нас в'ється,
А в руки не дається. (Вітер)
Коли нема – чекають,
коли прийду – тікають. (Дощ)
холодним всім вітрам
сорочку золотую
по клаптику роздам. (Осінній ліс)
7. Конференція - робота над прислів'ями.
- Вересень красне літо проводжає, а золоту осінь зустрічає.
- Вересень місяць добре годує, овоч смачненький дітям дарує.
- Жовтень ходить по краю, та й виганяє пташок з гаю.
- Плаче жовтень холодними сльозами.
- Листопад зимі ворота відчиняє.
- Листопадовий день, як заячий хвіст.
8. Робота за підручником ст.. 40 – робота в групах.
- Пояснити мудрі вислови про осінні місяці.
І група – « Вересень – літові кінець, а осені початок.»;
« Вересень пахне яблуками, а жовтень капустою.»
ІІ група – « Жовтень – болотяник , ні колес, ні саней не любить.»;
« Жовтень хоч і холодний, а листопад його перехолодить.»
ІІІ група – « Листопад білими кіньми їде, зимі ворота відчиняє.»
« Білі мухи – не диво в листопаді.»
Осінь, осінь, листопад
жовте листя стелить сад,
за моря в краї далекі
відлетіли вже лелеки.
Хмари небо затягли,
Вітер віє з-за гори.
Ходить осінь листопадом,
жовте листя стелить садом.
VІ. Підсумок уроку. Рефлексія.
Осінь та Урожай
З вами весело малята,
Було працювати.
А зараз буду вас,
Своїми дарунками пригощати. Осінь роздає дарунки з кошика.
ФОТОМАТЕРІАЛИ