Тема уроку. Явища природи
Мета уроку: розпочати формування в учнів уявлення про основні групи природних явищ, їх прояв у довкіллі та значення для життя; удосконалювати в учнів уміння класифікувати явища природи; розвивати уявлення про значення механічних, теплових, електричних, магнітних, хімічних, звукових, світлових явищ для життя на Землі; виховувати прагнення досліджувати та пояснювати природні явища
Тип уроку: засвоєння нових знань
Хід уроку:
Тече вода з-під явора
Яром на долину.
Пишається над водою
Червона калина
Т.Г.Шевченко
Наведіть приклади сумішей у різних агрегатних станах
Твердий Рідкий Газоподібний
Розгляньте малюнки та об’єднайте їх у дві групи. Поясніть, що було основним у вашій роботі. Серед запропонованих малюнків орел, веселка, ромашка, троянда, роса, дощ, жаба, сніг, блискавка, очерет, миша, сонце
Після закінчення роботи кожна група за допомогою магнітів прикріплює сформовані групи на дошці
Лягло сонце за горою,
Зірки засіяли,
А козаки, як та хмара,
Ляхів обступали.
Як став місяць серед неба,
Ревнула гармата….
Т.Г.Шевченко «Тарасова ніч»
ІV. Вивчення нового матеріалу
V. Закріплення нового матеріалу
1. Самостійна робота (учні отримують картки, де записані явища: мерехтять зірки, співають півні, сходить сонце, падає кулька, летить сніжинка, замерзає крига, свище вітер, горить свічка, веселка, світить електрична лампочка, магніт притягує скріпку та інші; учням потрібно розмістити явища в таблиці)
механічні |
теплові |
світлові |
звукові |
електричні |
магнітні |
хімічні |
|
|
|
|
|
|
|
2. Гра «Відгадай». На партах — картки з буквами («С» — світлові явища, «З» — звукові явища, «Т» — теплові явища, «Е» — електричні явища, «М» — механічні явища). Учитель читає загадку, а учні повинні підняти картку з відповідною буквою, зрозумівши, про яке явище йде мова
3. Про які явища йдеться в уривку вірша Т.Г.Шевченка «Катерина»?
А без долі біле личко –
Як квітка на полі:
Пече сонце, гойда вітер,
Рве всякий по волі…
VІ. Домашнє завдання
1. Завдання для всього класу
Опрацювати у підручнику §
2. Індивідуальне завдання
Скласти перелік явищ, які супроводжують Вас у побуті
VІI. Підбиття підсумків уроку
Повернемося до епіграфа. Чому саме ці слова стали епіграфом?