Алгебра і початки аналізу. 11 клас.
Тема уроку: Показникові рівняння. Основні методи розв’язування показникових рівнянь.
Мета уроку: вивчити означення показникового рівняння, вчитися вирізняти показникові рівняння серед інших видів рівнянь. Познайомитися із основними типами і методами розв’язування показникових рівнянь. Формувати базові знання та вміння по темі «Розв’язування показникових рівнянь різного типу».
Розвивати мислення, вміння самостійно здобувати знання, аналізувати і робити висновки. Виховувати інтересу до математики, почуття колективізму, відповідальності.
Епіграф.
Математика цікава тоді,
коли живить нашу винахідливість
і здатність міркувати.
Д. Пойя
Хід уроку.
Вчитель. Я рада вітати вас сьогодні на нашому уроці. Завжди нелегко вести діалог з малознайомою аудиторією. Але я сподіваюся, що все у нас вийде якнайкраще, якщо кожен з нас: ви, як учні і я, як вчитель, прикладемо до цього максимум зусиль. Ото ж розпочинаємо наш урок.
Вчитель. Подивіться, будь-ласка на дошку. Тут записано цілий ряд рівнянь. Давайте разом з вами пригадаємо, як називається кожне з цих рівнянь.
sin2х + sinх cosх = 0
(2х – 1)/( х2 – 4) = 7/(х – 2)
х2 – х – 6 = 0
2/3х – 4 = 0
√8-7х = -х
49х - 6∙7х – 7 = 0
(2х-1)х+2 = 32х∙8х+2 3х = 1/27
3х+3 + 5∙3х-1 = 86
2х + 22-х = 5 2х = 8
(сos(П/3))х - 0,5 = √2
√ах – 1 = 5√а2 - х
Отже. Серед запропонованих вам рівнянь є такі, з якими ви не знайомі. До речі, саме ці рівняння я брала із «Збірника завдань для державної підсумкової атестації з математики 11 клас». А називаються ці рівняння показниковими. Запишіть, будь-ласка тему уроку «Показникові рівняння. Основні методи розв’язування показникових рівнянь». (Учні записують в зошити одночасно з вчителем, який записує тему уроку на дошці). А епіграфом до нашого уроку будуть слова Д. Пойя.
Орієнтовні варіанти відповідей:
Дати означення показникового рівняння.
Навчитися розв’язувати показникові рівняння.
Вивчити основні способи розв’язування показникових рівнянь. (Вчитель узагальнює відповіді, при потребі, уточнює).
Вчитель: дійсно сьогодні ви маєте опанувати базовими знаннями та вміннями розв’язувати показникові рівняння. Для того, щоб вкінці уроку кожен з вас міг оцінити свої досягнення, я роздаю вам картки самоконтролю. Дивлячись в них, ви можете познайомитися із планом уроку. На уроці ми будемо розв’язувати усні вправи, письмові завдання, над якими будемо працювати колективно, в групах та індивідуально над тестовими завданнями на комп’ютерах.
4. Вивчення нового матеріалу з одночасною актуалізацією опорних знань.
Вчитель: Подивіться ще раз на нові рівняння, записані на дошці. На перший погляд вони зовсім різні. Але чимось всі вони подібні. Чим? (Тим, що змінна міститься в показнику степеня). То, чи можете ви дати означення показникового рівняння? Якщо виникнуть труднощі, сформулюйте означення, аналогічне означенню тригонометричного рівняння.
Тригонометричними рівняннями називаються рівняння, у яких невідоме (змінна) входить лише під знак тригонометричної функції. Аналогічно означується показникові рівняння. Спробуйте самостійно дати визначення.
Показниковими називаються рівняння, в яких невідоме входить лише до показників степенів при сталих основах.
Найпростішим показниковим рівнянням є рівняння виду: ах = в (записати на дошці)
Вчитель. Тема показникових рівнянь тісно пов’язана з темою показникової функції, аналогічно до того, як тригонометричні рівняння пов’язані з тригонометричними функціями.
Очевидно, що необхідно пригадати графік та властивості показникової функції. Подивіться, будь-ласка на екран комп’ютера. (Демонструється слайд №1)
Ви пам’ятаєте, що показникова функція задається формулою у = ах
Повторити, при яких значеннях а розглядається показникова функція ( а > 0, а ≠ 1).
Отже і показникові рівняння розв’язуються при умові а > 0, а ≠ 1.
Скажіть, яка область визначення показникової функції? ( Множина всіх дійсних чисел). А область значень? (у>0).
Як на вашу думку, чи будуть обмеження для значень х при розв’язуванні найпростіших показникових рівнянь? Тобто перевірка в таких рівняння необов’язкова.
Давайте дослідимо скільки розв’язків може мати найпростіше показникове рівняння (За графіком) -- Демонструється слайд №2


Оскільки множина значень показникової функції -- множина додатних чисел, то рівняння
1) має один корінь, якщо в>0;
2) не має коренів, якщо в≤0 (показати на графіку)
А як же розв’язуються найпростіші тригонометричні рівняння?
Вони бувають такі різні, як і тригонометричні, і для розв’язування використовують різні способи. Демонструємо на слайді №3: спосіб зведення обох частин показникового рівняння до спільної основи; винесення за дужки спільного множника; зведення до квадратного рівняння; зведення до спільного показника; спосіб заміни; графічний спосіб.
На сьогоднішньому уроці ми розглянемо три перші способи.
Спосіб зведення обох частин показникового рівняння до спільної основи.
Цим способом розв’язується і найпростіші показникові рівняння.
Ви знаєте, що степені з рівними основа рівні тоді, коли в них рівні показники. Тому варто звести рівняння до виду ах = ас , звідки х = с (записати на дошці). Це основа, на якій ґрунтується розв’язування показникових рівнянь. Однак
Формули могутні, але сліпі!
Ф. Клейн
… При вивченні наук
приклади корисніші від правил.
І. Ньютон
Відкрийте, будь-ласка підручник на сторінці 204, розглянемо наведені приклади розв’язування найпростіших показникових рівнянь.
Учні по черзі читають приклади 1-6 і коментують. Приклад 4 і 5 записуємо на дошці і в зошиті. Скільки розв’язків мають ці рівняння?
Якщо замість х у показнику степеня стоїть деяка функція f(х), то аf(x) = в, а>0, а ≠ 1, в>0
( записати на дошці) . Наприклад, 3х+3 = 3

На закріплення усні вправи (таблиця із завданнями написана на дошці).
В залежності від f(х) таке рівняння може мати більше як один розв’язок.
Розглянемо приклади (колективно розв’язуємо на дошці і в зошитах).
Є ще іншого виду рівняння, які зводяться до спільної основи аf(x) = аg(x) (записати на дошці)
Приклад 10х = 0,1∙(10х-1)3
Спосіб винесення спільного множника за дужки (пояснення вчителя). За дужки виносимо множник з меншим показником.
Спосіб приведення рівняння до квадратного ( викликати до дошки учня)
Так звана самостійна робота – це вершки математики…
Без роботи такого характеру вивчення математики –
майже даремна річ.
Дж. В. Янг
-- Дидактична гра «Хто більше». (Робота в групах, змагання між групами, використання учнів-помічників. На роботу відводиться певний час).
Розв’язати рівняння
-- Тести на комп’ютері. (Див. додаток)
Заповнення карток самоконтролю
Картка самоконтролю
Прізвище учня_____________________________
|
Актуалізація опорних знань (по 1 б. за відповідь) |
Усні вправи (по 1 б. за відповідь) |
Робота в групі (від 1 до 3 балів) |
Тестові завдання (максимально 5,5 балів) |
Всього |
|
|
|
|
|
|
Дайте відповіді на запитання:
____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
6. Підведення підсумків уроку.
-- Скільки розв’язків може мати показникові рівняння? Від чого це залежить?
-- Подивіться на окреслені вами очікувані результати уроку. Чи справдилися ваші сподівання?
-- Чи знаєте ви підходи до розв’язування записаних рівнянь?
-- А чи задумувалися ви, навіщо вивчати показникові рівняння? Де їх використовують?
При розв’язуванні задач на радіоактивний розпад; задача про зміну атмосферного тиску; задача про розмноження бактерій; задача про приріст деревини тощо.
7. Цінування та оцінювання роботи учнів на уроці.
Учні оголошують кількість набраних балів. Обираються лідери.
Хочу подякувати вам за вашу активність, взаємну повагу, взаєморозуміння. Я побачила, що ви вмієте працювати, і не лише індивідуально, а й у групі, вмієте допомагати один одному. Хочу відмітити особливо активних учнів.
А зараз хочу, щоб кожен з вас дав оцінку тому, наскільки навчилися розв’язувати ті типи показникових рівнянь, які ми сьогодні розглянули. Якщо ви вважаєте, що досконало оволоділи новими знаннями і зможете аналогічні рівняння розв’язати, оберіть червоний кружечок, якщо у вас виникають певні труднощі – жовтий, якщо ви потребуєте допомоги – оберіть синій. Зараз вашими досягненнями ми прикрасимо новорічну ялинку, адже новий рік не за горами.
Цю ялинку залишіть собі на згадку про сьогоднішній урок. А я залишу собі ваші картки самоконтролю. Мені буде корисно прочитати ваші побажання, адже я, як і ви хочу удосконалюватися .
8. Домашнє завдання.
Розділ ІV, § 2 №1 (12, 13, 14, 15, 16), № 1 (17, 20, 21)*. Знайти інформацію про сфери застосування показникових рівнянь.