Тема: Елементи комбінаторики. Правила суми і добутку. Перестановки. Розміщення. Комбінації
Мета: Домогтися засвоєння основних правил та понять: правил суми та добутку; поняття комбінаторики, факторіалу, перестановки, розміщення, комбінації; формувати вміння практично застосовувати набуті знання при розв’язуванні комбінаторних занять. Розвивати вміння робити самостійні висновки та узагальнювати теоретичний матеріал, уміння поєднувати вивчений матеріал із приємними розвагами. Сприяти вихованню математичної грамотності, активності і наполегливості, естетичному сприйняттю інформації.
Тип уроку: засвоєння нових знань
Обладнання: комп’ютер, проектор, картки з завданнями для роботи в парах, сердечка, стріли
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Актуалізація опорних знань
Розмістити у відповідній графі таблиці «Знаю. Хочу дізнатися. Дізнався» терміни:
Множина, порожня множина, факторіал, комбінаторика, множина натуральних чисел, комбінація, скінченна множина, перестановка, множина цілих чисел, розміщення, комбінаторні задачі.
(Учні зачитують та аргументують вибране).
ІІІ. Формулювання теми, мети і завдань уроку. Мотивація навчальної діяльності
У графі «Хочу дізнатися» всі учні виділили поняття «комбінаторика». Приємно, що вас цікавлять нові терміни, що хочете відкривати щось нове для себе.
В житті часто доводиться що-небудь вибирати з великої кількості всіляких варіантів.
Наприклад:
Для таких задач існують загальні методи розв’язування, що вивчає комбінаторика, як розділ математики.
КОМБІНАТОРИКА – важливий розділ математики, знання якого необхідні представникам різноманітних спеціальностей. З комбінаторними задачами доводиться мати справу фізикам, хімікам, біологам, лінгвістам, спеціалістам по кодах і тд.
Повідомлення учнів.
Основоположниками сучасної комбінаторики є такі вчені: Яків Бернуллі, П’єр Ферма, Леонард Ейлер, Жозеф Луї Лагранж.
IV. Сприйняття й усвідомлення нового матеріалу
Усе у світі починається з Любові. З любові почнемо і вивчення комбінаторики.
ВІД КОХАННЯ З ПЕРШОГО ПОГЛЯДУ-ДО ОДРУЖЕННЯ
Основне поняття в комбінаториці – множина.
Отож, уявімо собі, що ВОНА – МНОЖИНА – це молода, симпатична, тендітна дівчина зі своїми математичними примхами і складним характером. Ми вже колись з нею перетиналися, але давайте познайомимося ближче.
Множина – поняття первинне, не означуване (так як точка, пряма).
Множини позначають великими буквами латинського алфавіту А, В, С.
Наприклад А= {0;2;4;6;8} – множина парних цифр.
В сім’ї наша МНОЖИНА не одна. В неї є сестри, і кожна з них має свої принади.
а) порожня множина ( не має жодного елемента) Ø
б) скінченна множина має скінченну кількість елементів (множина одноцифрових чисел).
в) нескінченна множина має нескінченну кількість елементів (множина цілих чисел)
г) впорядкована множина - множина записана в певному порядку
А= {1; 2; 3} В= {3; 2; 1} А≠В.
А ще в цій сім’ї МНОЖИН є свої правила:
ВІН - ФАКТОРІАЛ (!) – красивий, стрункий, гордий, самовпевнений юнак. Всі числа стають перед ним по стійці струнко. Хто ж він такий? З ним ми точно не бачилися і нічого про нього не чули.
ФАКТОРІАЛОМ називають добуток n послідовних натуральних чисел.
n! =1·2·3·4…·n
5!= 1·2·3·4·5; 2!= 1·2; 1!=1
ПЕРЕСТАНОВКИ
=n! - формула числа перестановок без повторень.
Перестановкою з n елементів називають будь-яку впорядковану множину з n елементів.
Задача. Скількома способами можна розставити на полиці 5 книжок.
=5!= 1·2·3·4·5=120 с
РОЗМІЩЕННЯ
- формула числа розміщень без повторень.
Задача. Розклад на день має 6 уроків. Визначити кількість можливих розкладів при виборі з 10 предметів, за умови, що кожен предмет не повторюється в розкладі двічі.
=
= 5·6·7·8·9·10
КОМБІНАЦІЇ
- формула числа комбінацій без повторень
Задача. У ящику 7 чорних і 5 білих кульок. Скількома способами з ящика можна дістати 3 кульки?
=
=
=220 с.
V. Осмислення нового матеріалу
Потрібно пустити «стріли Амура» від комбінаторних сполук до їх значень
10
60
6
280
24
Після того, як вибір зроблено, потрібно наважитися на рішучий крок. Для цього дехто ворожить на ромашці, хтось звертається до ворожки, а ми пограємо у «Хрестики – нулики».
Робота в парах.
Гра «Хрестики – нулики»
Визначити за яким правилом ( суми чи добутку) розв’язується задача.
Якщо правило суми – ставимо +
Якщо правило добутку – ставимо 0
Гра «Хрестики-нулики»
Як видно із змісту задач, у наших закоханих квітково-цукерковий період, але, напевно, все йде до серйознішого кроку, бо вже обговорюється фасон сукні, вже секретар записує якусь інформацію, на дверях ставиться кодовий замок.
На наступному уроці у нас будуть ЗАРУЧИНИ – перейдемо від теорії до практики. Тобто до розв’язування задач на комбінаторні сполуки. Будемо працювати з односерцевими та двосерцевими картками. Буде робота в парах. Будемо визначати ІДЕАЛЬНИЙ ТАНДЕМ.
До ЗАРУЧИН завжди готуються, тому підготуйте
VI. Домашнє завдання
Опрацювати параграф 14 ст 125-130
Розв’язати вправи № 14.11, №14.27, № 14.14.
VIІ. Підсумок уроку
Повернення до інтерактивна вправи «Знаю. Хочу дізнатися. Дізнався». Внесення змін в таблицю.
Ви стоїте на порозі дорослого життя. Попереду у вас – безліч доріг, безліч людей, з якими доведеться перетнутися, безліч різних подій. Будуть успіхи і злети, будуть невдачі й розчарування, але навіть якщо й спіткала невдача – не розчаровуйтесь, це ж всього-на-всього випадкова подія, вона могла відбутися, а могла й не відбутися. Вибір, вихід з ситуації є завжди і цей вибір за вами. Дивіться скільки способів вирішення проблеми!
Тож комбінуйте, розміщуйте, переставляйте події у вашому житті і людей навколо них. Безмежної, многогранної, екстремальної любові вам, яка не підлягає ні диференціюванню, ні інтегруванню!