Тема уроку. Найпростіші тригонометричні рівняння. Рівняння cos t = a
Мета уроку: Засвоєння учнями виведення і застосування формули для знаходження коренів рівняння cos t = a. Розвивати логічне мислення, пам'ять учнів. Виховувати старанність, уважність.
Обладнання: таблиця «Рівняння cos t = a»,
веб ресурси:http://LearningApps.org/2157468, http://www.10minschool.ua/video/311, http://LearningApps.org/2464559.
Хід уроку
І. Перевірка домашнього завдання.
1. Огляд виконання домашнього завдання.
II. Мотивація навчання та повідомлення теми уроку.
Задача. Сторони трикутника дорівнюють 8см і 15см. Знайдіть кут між ними, якщо площа трикутника 30см2.
Розв’язання.
, де а і в – сторони трикутника, α – кут між ними.
Маємо рівняння:
Невідоме входить під знак синусу, тригонометричної функції. Такі рівняння називаються тригонометричними. Наша задача – навчитися їх розв’язувати. Розв’язання тригонометричних рівнянь є невід’ємною складовою багатьох процесів, які відбуваються навколо нас. Навчитися розв’язувати найпростіші – обов’язково! для кожного із вас. Головне – це вивчити формули, за допомогою яких знаходимо корені найпростіших тригонометричних рівнянь і навчитися застосовувати їх до розв’язування відповідних рівнянь
ІІІ. Вивчення нового матеріалу.
cos x = a |
х – будь яке |
1) якщо , то рівняння розв’язків не має |
2) якщо , то всі розв’язки рівняння знаходимо за формулою: |
а = 0 а =1 а = -1
|
cos x = 0 cos x = 1 cos x = -1
|
IV. Осмислення вивченого матеріалу.
Розв'яжіть рівняння.
1. a) -2cos х = 1; б) cos 2х - 1 = 0; в) 2cos = ; г) - 2cos = 0.
Відповідь: а)±+2πn, nZ; б) πn, nZ; в)±+πn, nZ; r)± +, nZ.
2. a) cos x cos 3х = sin 3x sіn x; б) cos 2x cos х + sin 2x sin х = 1;
в) cos2 х - sin2 х = 0,5; г) 2sin2x = 1.
Відповідь: а) +, nZ; б) 2πп, nZ; в) ±+πп, nZ; г) +, nZ.
3. а) 6соз2х + cos x – 1 = 0; б) cos x + 3cos х = 0;
в) 4cos2x – 3 = 0; г) cos2х = 1 + sin2x.
Відповідь: а) ± + 2πn; ± arccos + 2πп, nZ; б) + πп, nZ;
в) ±+ 2πn і ± + 2πn, nZ; г) , nZ.
4. а) (1 + cos x)(3 – 2cos x) = 0;
Відповідь: а) π + 2πn, nZ.
2.Перевірка засвоєння знань « Знайди пару»
V. Домашнє завдання: п.24.1, №1(1,3), №6(1,3), №10(1), 11(1).