Урок з англійської мови 9 клас "Цей чудовий світ"

Про матеріал

Урок з теми "Природа" відповідає новій програмі.Складено за підручником А.Несвіт. Може бути підсумковим з теми як урок захисту учнівських проектів (варіантів може бути кілька - парна, групова, індивідуальна).

Перегляд файлу

МІНІСТЕРСТВО    ОСВІТИ   І    НАУКИ   УКРАЇНИ

ВІДДІЛ    ОСВІТИ    МОГИЛІВ-ПОДІЛЬСЬКОЇ        РАЙДЕРЖАДМІНІСТРАЦІЇ

ЮРКОВЕЦЬКА   СЕРЕДНЯ    ЗАГАЛЬНООСВІТНЯ    ШКОЛА    І-ІІІ СТУПЕНІВ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

This colorful world.

The Earth is our home

 

 

 

 

 

 

 

План-конспект  відкритого уроку

з англійської  мови  у 9 класі

                                                                                        вчителя англійської мови Юрковецької

СЗШ І-ІІІ ступенів Апостол В.П

 

 

 

 

 

 

 

 

Тема уроку:   «Ми – частина Всесвіту»

Мета:

  • практична : розвивати уміння усного мовлення  та аудіювання
  • розвиваюча: розвивати швидку мовленнєву реакцію,  навички  зв’язного висловлювання, навики аудіювання.
  • освітня: розширювати знання учнів про навколишній світ, небезпеку забруднення навколишнього середовища, оволодіння лексикою, термінологією.
  • виховна: переконати учнів у необхідності берегти Землю, бачити дивовижний світ і красу природи, піклуватися про навколишнє середовище

Обладнання:  картки із завданням, ноутбук,  учнівські презентації

Епіграфи: 

  1. “He who loves not his country can  love  nothing” (Byron)
  2. “A journey of a thousand miles must begin with a single step!” (Chinese proverb)

Хід уроку:

І. Warm - up

Today we are going to speak about the most valuable thing we have – our Earth. The planet we live on.  The topic of our lesson is  “This colorful world. The Earth is our home.”  Look around and you’ll  get assured that the brightest colors of the world are not artificial, but quite natural. And the anthem of our lesson has not been chosen by chance, it is a masterpiece of a famous British group “Beatles”. Listen to the song “Imagine” and think of the colors associated with this pictures.

Уведення в іншомовну атмосферу.

Let’s fill in the diagram

 

Look at this card and, read the definitions and choose the right words from the box. One word is extra.

Wildlife           ecosystem              flora               fauna       nature

 

 

  1. This word refers to the plant life occurring in a particular region, generally the naturally occurring of indigenous plant life.   ______________
  2. This word  refers  to the phenomena of the physical world, and also to life in general. It ranges in scale from the subatomic to the cosmic. It is derived from the Latin word and means “essential qualities, innate disposition”, and in ancient times literally meant “birth”. ______________
  3. This word refers to all non-domesticated animals, plants and organisms growing in natural conditions. _________
  4. This word refers to all the animals living in a particular area or 2period in history. ____________

Keys: 1 –flora     2- nature    3- wildlife   4 - fauna

II. Comprehension

We are continuing  speaking about the beauty of nature and the environment we live in. 

  1. Listen to the text and underline the correct endings in the cards:

Acid rains

Every year more and more plants and animals disappear never to be seen again.

Nature is carefully balanced and if this balance is disturbed everyday, thousands of species of animals draw closer to extinction.

In many lakes fish are dying. Fishermen are worried because every year there are fewer fish and some lakes have no fish at all. Scientists are beginning to get worried too. What is killing the fish?

The problem is acid rains. Acid rain is a kind of air pollution. It is caused by factories that burn coal or oil or gas.  These factories send smoke high into the air. The wind often carries the smoke far from the factories. Some of the harmful substances in the smoke may come down with the rain hundreds of miles away.

Choose the correct ending.

1.This passage is about…

A. fishing

B. acid rains

C. air pollution

2. Every year thousands of species of animals…

A. are hunted for the meat and skins

B. migrate to other places

C. die out

3. Acid rain is caused by…

A. natural gas

B. the ozone layer depletion

C. emissions of industrial enterprises

4. Factory smoke …

A. stays over the factories

B. is usually clean now

C. can travel hundreds of miles

5.  Some lakes have no fish at all because…

A. people kill the fish

B. fish are unable to live in the water containing acidic chemicals

C. the water is too salty there

III. Project work.

Now we’ll have a kind of a Congress of people who protest  against the pollutions.

Let’s look and discuss your presentations. While looking you must find answers for this questions.

  • Must the territory of a national park be limited in size?
  • Can a national park be private territory?
  • Can any scientific researches be held in a national park?
  • Are the people allowed to exploit any natural resources on the territory of a national park?
  • Are people allowed to in for sport on the territory of a national park?

Group # 1 UK National Parks (презентація І групи)

Group # 2 UA National Parks (презентація ІІ групи)

Group # 3 Our local nature (презентація ІІІ групи)

IV. Summing up.

Homework : write a short composition “We are the Nature”

 

 

doc
До підручника
Англійська мова (9-й рік навчання) 9 клас (Несвіт А.М.)
Додано
18 жовтня 2018
Переглядів
1252
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку