Даний урок розроблений для учнів ПТНЗ, що опановують базовий рівень англійської мови. Матеріали містять конспект уроку та роздаткові матеріали. Підготувала викладач Маргошина Неля Валеріївна, ДНЗ "Хмельницький ценьр профсійно-технічної освіти сфери послуг"
Міністерство освіти і науки України
Управління освіти і науки в Хмельницькій області
Державний навчальний заклад «Хмельницький центр ПТО сфери послуг»
Методична розробка
уроку
Предмет: «АНГЛІЙСЬКА МОВА»
Тема програми: «Культура харчування»
Тема уроку: «Здорова їжа»
2 курс
/Рівень стандарту/
Викладач: Маргошина Н.В
м. Хмельницький
ТЕМА УРОКУ: Здорова їжа.
МЕТА:
Навчальна:
Розвиваюча:
Виховна:
Тип уроку: урок застосування знань, умінь та навичок.
Матеріально-технічне забезпечення:
Дидактичні матеріали: словники, картки із завданнями та запитаннями, фото із продуктами здорового харчування.
Міжпредметні зв’язки: українська мова, біологія, інформатика.
Завдання уроку:
Учні повинні знати:
Учні повинні вміти:
ОГЛЯД УРОКУ: Урок проходить на основі попередньо вивченого матеріалу по темі «Культура харчування». Під час уроку учні знайомляться і вивчають основний лексичний матеріал про здорове харчування.
Актуалізація опорних знань учнів проводиться методом тестування, що дозволяє за короткий проміжок часу об’єктивно оцінити знання та розуміння всієї інформації, що міститься в тексті, і по результатах тестування виставити відповідні оцінки.
Урок проводиться у формі бесіди з обов’язковою демонстрацією навчального матеріалу на екрані за допомогою мультимедійного проектора. Під час викладу матеріалу використовується візуалізація навчального матеріалу за допомогою презентації. Учні користуються словниками, опорними конспектами та роздатковими матеріалами.
Закріплення вивченого матеріалу проводиться у різних формах: у формі виконання завдань лексичного матеріалу, розроблених у вигляді мультимедійної презентації, у формі фронтального опитування та усного тестування.
Після виставлення оцінок та підведення підсумків уроку учням пропонується перегляд нового цікавого матеріалу з рубрики «How to Develop Healthy Eating Habits». В процесі перегляду відеоролика учні дають своє бачення про розвиток звичок здорового харчування, аналізують хід своїх думок.
ПЛАН УРОКУ
І. Організаційний момент (2 хв.)
ІІ. Підготовка до сприйняття іншомовного мовлення (8 хв.)
1. Повідомлення теми та мети уроку.
2. Перевірка домашнього завдання.
ІІІ. Основна частина уроку (25 хв.)
1. Introduction
2. Reading
3. Writing
VІ. Заключна частина уроку (10 хв.)
1.Підведення підсумків уроку (Відеозапис «How to Develop Healthy Eating Habits»)
2. Домашнє завдання
Девіз уроку:
" One should eat to live, not live to eat. "
Moliere
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент.
Т: Good morning, everybody! I'm glad to see you! How are you? Sit down, please.
P: Good morning! We are glad to see you, too. We are fine, thank you.
ІІ. Підготовка до сприйняття іншомовного мовлення
1. Повідомлення теми та мети уроку.
(повідомлення теми уроку, мети, плану та ходу його проведення)
Т: I want to start our lesson from introducing its theme. The theme of our today’s lesson is "One should eat to live, not live to eat".I think you have guessed that the topic of our today's lesson is "Healthy food". By the end of the lesson you should be able:
• to rich your knowledge about healthy food;
• to read and understand the gist and details of today’s topic;
• to participate in common conversational exchanges about the topic of today's lesson.
There is a plate with fruits on my desk. We must get them and make a Health Cocktail from them. But to get these fruits you have to do a lot of tasks. Are you ready? Let’s go! Open your notebooks, write the date and classwork,write the theme of our lesson.
2. Перевірка домашнього завдання.
T: Let’s check your exercise and check your knowledge. Your home task was: put the words in the correct columns and fill in the table:
Fruit |
Vegetables |
Drink |
Meal |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
ІІI. Основна частина уроку.
1.Innroduction
T: Look at our presentation about Healthy food and Unhealthy food. Read words in the presentation.
2. Reading
a) Read the article and translate the underlined words.
Для формування навичок вимови, вдосконалення навичок читання тексту з метою отримання загального уявлення (skimming) та максимально повного й точного розуміння всієї інформації, що міститься в тексті (scanning) учні читають текст та перекладають виділені слова.
Healthy food
Some foods have a lot of proteins, vitamins and fibre. These foods are healthy and you should eat a lot of them. Other foods have a lot of sugar and fat. You shouldn’t eat to much of them. Eat more fruit and vegetables. They have a lot of vitamins, minerals and fibre. Fruit have all the sugar your body needs. Too much salt is as bad for your health as too much sugar. Don’t add salt when you are cooking or eating. Add lemon juice or spices instead. Eat fewer chips and salted nuts. We don’t need a lot of fat, so choose low-fat products if possible. Grilled food is much healthier than fried. There’s less fat in it. Another important piece of advice is to eat regularly and drink five or six glasses of water every day. Enjoy your meals!
b) Read the article again and choose the best answer (a-c).
Для актуалізації опорних знань, учні виконують тестування, що дозволяє за короткий проміжок часу об’єктивно оцінити знання та розуміння всієї інформації, що міститься в тексті, і по результатах тестування виставити відповідні оцінки.
a) Foods that have a lot of sugar and fat.
b) Foods that have a lot of proteins, vitamins and fibre.
c) Foods that have a lot of salt.
3 What food has all the sugar our body needs?
a) Fat has all the sugar your body needs.
b) Grilled food have all the sugar your body needs.
c) Fruit have all the sugar your body needs.
4 What can we add to the dishes instead of salt?
5 What do we need to eat less?
6 What don’t we need to eat if possible?
7 What food is much healthier than fried?
8 What important piece of advice this text gives?
3. Writing
T: And now open your notebooks, look at the screen. In this exercise you must put the words in the right order to make sentence.
1. eat, in the morning, porridge, I
2. She, milk, with, coffee, drink, does not
3. hamburgers, They, with, like, cheese, do not
4. We, eat, for breakfast, salad, fish, or
5. for supper, would, I, orange, like, juice
6. does not, Lizzy, mineral, drink, water
T: Look at the list of products in our presentation and write them down into two columns - Healthy food and Unhealthy food. Explain why do you think so.
Chocolate, eggs, sweets, nuts, cakes, fruit, chips, ice-cream, vegetables, milk, hamburger, fish, porridge, cola.
P1: Chocolate, sweets, ice-cream are unhealthy food because it contains a lots of sugar .And much sugar is bad for our health.
P2: Eggs, nuts, milk are healthy food because they have proteins and vitamins and give us a lot of energy.
P3: Fruit and vegetables are healthy food because they contain a lot of vitamins. They are good for our health.
P4: Chips and hamburger are unhealthy food because they are fast food and high-fat products.
P5: Porridge is a healthy food because it contains vitamin B1.
P6: Fish is healthy food because it contains fat that is useful for us.
P7: Cola is unhealthy food because it have a lot of sugar and spoils our teeth.
VІ. Заключна частина уроку
1.Підведення підсумків уроку
Учням пропонується перегляд нового цікавого матеріалу «How to Develop Healthy Eating Habits». В процесі перегляду відео-ролика учні дають своє бачення про проблеми здорового харчування, аналізують хід своїх думок.
(Відеозапис «How to Develop Healthy Eating Habits»)
T: And now I offer you to watch the video «How to Develop Healthy Eating Habits». I want you to analyze the video and tell your thoughts about it.
P1: This video is about how to develop healthy eating habits. The author gives us seven steps to it.
P2: To develop healthy eating habits we need cooking facilities, shopping list, healthy foods, breakfast, healthy snacks and water.
P3: Bookstores and the Internet provide an abundance of healthy recipes and advices.
P4: We must pay attention to saturated fat, sodium and sugar.
P5: We must drink a plenty of water every day.
T: You know a lot of fruits and vegetables. We need them to cook our Health Cocktail. But first you must answer my questions. If you agree – clap your hands, disagree – stamp your feet. Ready?
Good for you.
T: Take your favorite fruit and we’ll make the Health Cocktail.Today our favorite fruit is lemon.
Рефлексія. Feedback.
T: Our lesson is coming to the end. Do you liked our lesson and understood everything ?I wish you to be healthy!
2. Домашнє завдання
Open your exercise-books and write your homework. At home you have to:
1) Write an advertisement of healthy food.
2) Make the crosswords “Healthy food”.
T: Thank you for the lesson. The lesson is over Have a nice day! Good bye!
1