Цікавий урок з популярними гостями Посіпаками. Хоч ці створіння і розбишаки, але вони володіють англійською мовою, тому зможуть допомогти нашим учням краще засвоїти матеріал.
Тема: Fruit and vegetables.
Мета: ввести нові ЛО і закріпити їх в усному мовленні; формувати навички діалогічного мовлення; вдосконалювати техніку читання; розвивати навички аудіювання; практикувати учнів у письмі; навчити правилам вживання неозначеного артикля; формувати навички усного мовлення; розвивати артикуляційний апарат, діалогічне мовлення, навички читання, уміння використовувати знання і навички в житті, уміння працювати в группах, пам’ять, увагу; виховувати любов до природи.
Обладнання: підручник, картки із завданнями, презентація “Fruits and Vegetables”, комп’ютер, проектор.
Тип уроку: Комбінований.
Хід уроку
Вступна частина. Підготовка до сприйняття іншомовного мовлення.
1. Організаційний момент. Привітання.
- Hello boys and girls! I’m glad to see you at our English lesson. How are you today? It’s good! So, let’s start our lesson!
2. Мовленнєва зарядка.
What day is it today?
What date is it today?
What month is it now?
What season is it now?
What is the weather like today?
Is it warm or cold today?
Is it sunny?
Is it cloudy?
Do you like today’s weather?
3. Фонетична зарядка.
Віршик або скоромовка (всім на парту роздрукувати)
Two big apples
Are under a tree.
One is for you
And one is for me. – можно такой
Основна частина уроку.
1. Повідомлення теми і мети уроку.
- Look around. What can you see in a classroom today?
Yes, these are fruits and vegetables. So, the topic of our lesson is “Fruits and Vegetables”. We’ll learn the names of different fruits and vegetables, do some grammar exercises and have a lot of fun. (Так, це фрукти і овочі. Тож, тема нашого уроку "Овочі та фрукти". Ми дізнаємося імена різних фруктів і овочів, зробимо деякі граматичні вправи і отримаємо масу задоволення.)
2. Presenting vocabulary.
а) - Today’s lesson will be very interesting. We’ll have a guest. But you must to guess his name. Are you ready to do it? So, you must to look on the pictures, remember the names of fotos and write out only the first letter of the word. (Сьогоднішній урок буде дуже цікавим. У нас буде гість. Але ви повинні вгадати його ім'я. Ви готові? Ви повинні дивитися на фотографії, і називати назви малюнківі виписати тільки першу букву слова.)
M- mail (пошта)
I – instagram
N – nut (горіх)
I – ice-cream (морозиво)
O – oil (масло)
N – nose (ніс)
Well done! Our guest is Minion. This is our best friend Kevin. (Молодці! У нас в гостях Minion. Це наш найкращий друг Kevin.)
-Oh, pupils, Kevin has got a lot of interesting tasks for us. (О, Учні, Kevin отримав багато цікавих завдань для нас.)
б) The first task. We must learn the names of the fruits and the vegetables. Let’s start! (Перше завдання. Ми повинні дізнатися імена плодів і овочів. Давайте розпочнемо!)
PRESENTATION “FRUITS AND VEGETABLES”
Fruits Vegetables
-This is… (показую малюнки, діти говорять українською, та перекладають слово) carrot/cabbage/cucumber/onion/tomato/apple/banana/lemon/orange.
-What colour is the carrot/ apple/banana?
Right, the carrot is orange; the apple is red, the banana is yellow.
в) автоматизація дій учнів з новими ЛО
- Listen to the next task. This is a game. You should to complete the missing letters. (Слухайте ваше наступне завдання. Це гра. Ви повинні вставити відсутні літери.)
Game “Complete the words”.
1) p e … r 5) o n … o n
2) a p … le 6) o r … n g e
3) c … r r o t 7) b … n a n a
4) p … t a t o
3. Speaking.
-Can you name all fruits and vegetables? What is your favourite fruit/vegetable?
-Which fruits and vegetables don’t you like?
-Now we know all fruits and vegetables.
4. Reading.
a) Pre-Reading Activity.
-Please, open your textbooks. Page 78. Exercise 2. Look at the picture. -What can we see in the picture?
б) Reading.
-Put a finger attention. I will read the dialogue, and you follow. (Ставимо пальчик на увагу. Я буду читати діалог, а ви слідкуєте.)
-Let’s read the dialogue. You read Ann, You read Dan, you read Miss Alison and you read words to the author.
в) Post-Reading Activity.
-So, answer my question and say Yes or No.
5. Listening.
- Kevin knows that you like to guess riddles, and he has got some ones. Listen to my stories and guess the name of the fruits or the vegetables. (Kevin знає, що ви хотіли б вгадати загадки, і він знайшов деякі з них. Слухайте мої розповіді, вгадати ім'я з фруктів або овочів.)
RIDDLES
1) It is a fruit. It is yellow. It is small. It is sour. (lemon)
2) It is a vegetable. It is brown. It is big or small. It is bitter. (onion)
3) It is a fruit. It is yellow. It is long. It is sweet. (banana)
4) It is a fruit. It is orange. It is round. It is sweet or juicy. (orange)
5) It is a fruit. It is red. It is round. It is small. It is sweet. (tomato)
6) It is a fruit. It is green or red or yellow. It is round. It is sour or sweet or juicy. (apple)
7) It is a vegetable. It is green. It is big. (cabbage)
6. Presenting grammar.
-So, pupils, Kevin has got a grammar note for us. Let’s learn it! Look!
Look, these are words assistants – Article. Two of them – А and An.
Слова-помічники: Article
A and An
Спільне: стоять перед словами, які називають один предмет або істоту.
Відмінне:
1) An-поспішає до слова, яке починається з голосного звука.
2) A-товаришує зі словами, в яких перший звук-приголосний.
-Let us play the game “Match and read”.
lemon
onion
A orange
An tomato
cucumber
cabbage
apple
banana
carrot
7. Writing.
- Look, it's a basket, now everyone has a basket for fruits and vegetables. You need to put only fruit into a basket, and you put only vegetables into a basket. In the notebook you write those vegetables or fruits that are laid in the basket. Understand? (- Подивіться, це кошик, зараз у кожного є кошик та фрукти і овочі. Вам треба покласти до кошику тільки фрукти, а вам покласти до кошику тільки овочі. В зошиті ви запишете ті овочі чи фрукти, які поклали до кошику. Зрозуміли?)
Заключна частина уроку.
1.Homework.
- Ex.4 p. 79, You need to write in a notebook as a fruit basket for each example. (Вам треба записати в зошиті скільки фруктів в кожному кошику за прикладом.)
2. Summarizing.
-So, our lesson is over! Kevin likes you very much. Goodbye, children. Have a nice day!