Урок з англійської мови проведений у 3 класі на тему: "Fast Food".

Про матеріал
Конспект уроку, що був проведений у 3 класі. За класифікацією Махмутова – це урок вивчення нового матеріалу. Урок засвоєння нових знань і розвитку їх на основі умінь і навичок (за класифікацією Пасічника). Комбінований урок (за В. О. Онищуком).
Перегляд файлу

1

 

Тема уроку:  Fast Food.

Мета уроку. Перевірити рівень умінь та навичок у застосуванні вивченого лексичного матеріалу по темі. Розвивати навики монологічного й діалогічного мовлення; читання та аудіювання за темою Fast food”. Формувати соціокультурну компетентність, культуру спілкування, норми та правила поведінки у кафе та їдальні. Виховувати повагу до людей, зацікавленість у вивченні іноземної мови.

Обладнання: підручники New Let’s Learn English 2, activity book, CD записи, магнітофон, картки, словник Oxford English Minidictionary.

 

Хід уроку

 

За класифікацією Махмутова – це урок вивчення нового матеріалу.

Урок засвоєння нових знань і розвитку їх на основі умінь і навичок (за класифікацією Пасічника).

Комбінований урок (за В. О. Онищуком).

  1. Організаційний етап уроку:

а) Greetings:  Good morning, good morning! Happy morning! Good morning dear pupils! I am very glad to see all of you! Take your seats, please. (Доброго дня, любі учні! Рада бачити вас. Сідайте, будь ласка).

b) Перевірка готовності до уроку (Вчитель просить підготувати все необхідне до уроку). I ask you to be ready for the lesson. Let’s check what do you have on your desks: books, activity books, copy-books, vocabularies, pens, pencils and dairies. (Давайте перевіримо, що ви маєте на своїх партах: книги, друковані зошити, зошити, словники, ручки, олівці і щоденники.).

  1. Оголошення теми та мети уроку.

Aims.

Last lesson we spoke about the helpful children. We like to help someone. We learnt the Present Continuous tense.

By the end of the lesson you should be able: to ask for and give some specific information fast food.

  1. Warming-up

Consonant Drill for [D].

The more we get together, together, together.

The more we get together, the happier we are.

Лексична розминка.

Here we have a word snake. Now, your task is to find all the words and circle. Let’s start!

burgerchickenlegsaladscecream

  1. Presentation. PB 43, activity A. Listen and look. What food can you see?

-  Pre-teach.      Check understanding of fast food. (Food that is sold pre-prepared for a quick meal.)

Let’s sing a song about food.

What do you want? (x8)

I want a salad
I want a hot dog
I want a taco
Say please!
Please!

What do you want? (x8)

I want a sandwich
I want a cookie
I want a pizza
Say please!
Please!

What do you want? (x8)

I want a banana
I want a hamburger
I want an ice cream, with carrots!
Ooooh! Yucky!

What do you want? (x8)

 

- Listening.

Now listen to the activity A. (Play the first part of the CD). Pupils listen and read. Play the CD again. Pupils listen and repeat.

  • The teacher asks the questions to pupils around the class. Pupils respond.

                       What food does she like?

                        She likes (food).

  • Play the second part of the CD (Activity A part 2, page 43). Pupils listen new words. Play the CD again. Pupils listen and repeat the new words.
  1. Writing. Учні записують слова у словник. (a burger, a chicken leg, a bowl of chips, a bowl of salad, a glass of orange juice, a bowl of ice cream).

Practice. Pupils look at the picture in their books for 30 seconds. Pupils close their books. Put the flashcards on the board. Say What food has the girl got? (Вправа мозковий штурм).

 Activity book page 40, activity A. What are they? Choose and write. (Учні письмово виконують завдання у зошиті.).

  1. Ending the lesson.

Let’s play a game. Line up in two teams facing the board. I’ll whisper a word to the first members of each team. The first pupil whispers to the second and so on to the end. At the end you should say the word. If it is correct, you will gain a point for your team.

  1. Relaxing. Song “If you happy”. Учні співають пісню та жестикулюють.
  2. Summarizing.

T.: You've done good work today. I'm very pleased with you. You all get good marks today.   

9. Home assignment.

T.: Your home task is: to learn all the words for the dictation.

docx
Додано
27 січня 2019
Переглядів
524
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку