Урок астрономії № _________ 11 клас
Тема: Земля і Місяць. Планети Земної групи.
Мета: Ознайомити з будовою Сонячної системи,з планетами ,що входять до земної групи та їх особливостями; підвищити обізнаність учнів та зацікавленість навколишнім світом, його будовою та походженням.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Хід уроку
Вчитель: На сьогоднішньому уроці ми здійснимо подорож нашою Сонячною системою і розглянемо планети земної групи. Отже запишемо тему уроку. (слайд 1). А розпочнемо з знайомства з Сонячною системою та характеристикою планет сонячної системи.
Сонячна система має складну будову. До її складу входять вісім планет з їх супутниками, десятки тисяч астероїдів, комети, метеоритна речовина і єдина зірка — Сонце, навколо якої обертаються всі тіла системи. На долю Сонця припадає 99,9 % загальної маси всіх тіл Сонячної системи, тому воно є для них центром тяжіння. Всі вони утримуються разом завдяки силі його гравітаційного поля.
Навколо Сонця обертаються планети, які розташовані в такому порядку: Меркурій, Венера, Земля, Марс, Юпітер, Сатурн, Уран, Нептун .
Отже полетіли.(слайд 2).
Першу планету ,яку ми побачимо після злету буде наша з Вами Земля і її супутник Місяць. (слайд 3). Послухаємо їх:
Земля: Я — колиска життя планета Земля. Древні греки називали мене Гея — богиня життя, що породила все навколо себе. Я — третя планета Сонячної системи, запишіть мої характеристики:
Відстань до Сонця — 150 млн. км. або 1 астрономічна одиниця.
Період обертання навколо Сонця — 365,25 доби.
Період обертання навколо своєї осі — 24 години.
Середній радіус — 6400 км.
Маса — 6×1024 кг.
Головна моя особливість існування киснево–азотної атмосфери. Всі інші мої характеристики Ви детально вивчили на уроках географії та біології.
Поблизу мене обертається вірний мій супутник Місяць. (слайд 4).
Місяць: Я — Місяць, супутник Землі. Згідно легенди, юнак Місяць побачив богиню Гею і палко в неї закохався, але богиня не змогла відповісти йому взаємністю. Тоді юнак побажав, щоб йому дозволили вічно бачити свою кохану і захищати її. Боги дозволили йому це і тому Місяць постійно повернутий до Землі однією стороною, а своїм тілом він захищає Землю від ворогів.
Дійсно ця легенда має місця.
Моя поверхня вкрита кратерами, які утворили метеорити при падінні, якщо б не було мене ці метеорити впали б на Землю. Період обертання навколо своєї осі співпадає з періодом обертання Землі і жителі Землі можуть бачити лише до 60% моєї поверхні. Додаткові 10% видно за рахунок фізичних явищ. Запишіть інші мої характеристики:
Відстань до Землі —384 399 км.
Період обертання навколо Землі — 27,3 доби.
Середній радіус — 1700 км
Маса — 7,35×1022 кг
Вчитель: Ну що ж полетіли далі. Ми наближаємося до Сонця і бачимо найближчу до Сонця планету — Меркурій. (слайд 5)
Меркурій: Я — Меркурій, у древніх греків я бог торгівлі і посланець богів. Напевно мене назвали так, бо я найшвидше обертаюсь навколо Сонця.
Я — найближча до Сонця планета, яка має порівняно невеликі розміри і тому тривалий час залишалася недоступною для візуальних астрономічних спостережень. Схожість з Місяцем виявилась разючою. Великі рівнини Меркурія вкриті кратерами різних розмірів, місцями спостерігаються лінійно витягнуті уступи або обриви висотою 2—3 км і протяжністю на сотні кілометрів. Меркурій має слабке магнітне поле і дуже розріджену гелієву атмосферу — унікальну в Сонячній системі. Допускають, що вона захоплена із "сонячного вітру" і утримується силою тяжіння планети. Опівдні на екваторі Меркурія температура піднімається до 400— 500°С, а вночі падає до 160°С. Такі різкі температурні контрасти пояснюються майже повною відсутністю атмосфери. Запишіть мої характеристики:
Відстань до Сонця — 0,39 а. о.
Період обертання навколо Сонця — 88 діб.
Період обертання навколо своєї осі — 176 діб
Середній радіус — 2440 км.
Маса — 3,3×1023 кг
Вчитель: Ми продовжуємо нашу подорож і наступна планета — Венера. (слайд 6)
Венера: Я — друга планета Сонячної системи. Богиня вроди і кохання. Мене так назвали мабуть через те, що є найяскравішою на небі після Сонця і Місяця. Мене легко можна знайти на вечірньому або ранковому зоряному небі поблизу Сонця. Крім того я особлива, бо обертаюся навколо своєї осі в протилежний обертанню інших планет бік. Моя поверхня схована від очей спостерігача товстою і досить густою атмосферою, існування якої виявив великий російський вчений М.В. Ломоносов. Атмосфера складається: 97 % з вуглекислого газу, решта — азот, інертні гази, аміак, кисень і водяні пари. Несподіваним виявився хімічний склад моїх хмар: вони утворені парами сірчаної, азотної та хлористоводневої кислот. Моя велика газова оболонка, основним компонентом якої є вуглекислий газ, створює на її поверхні "парниковий ефект", внаслідок чого температура там близька до 500 °С. Щільність моєї атмосфери настільки значна, що її тиск на поверхні планети досягає 100 атм. Тому бережіть свою планету, щоб її атмосфера не нагадувала мою. Запишіть інші мої характеристики:
Відстань до Сонця — 0,72 а. о.
Період обертання навколо Сонця — 224,7 діб
Період обертання навколо своєї осі — 116,75 діб
Середній радіус — 6052 км.
Маса — 5×1024 кг
Вчитель: І от ми підлітаємо до останньої планети, що ми розглянемо сьогодні — Марс та його супутники Фобос і Деймос. (слайд 7)
Марс: Я — Марс, четверта планета Сонячної системи. Так звали бога війни, цю назву я отримав за колір моєї поверхні. Мене називають "червоною планетою". Моя поверхня завдяки значній розрідженості атмосфери є доступною для досліджень із Землі. У телескоп видно оранжеву кулю з білими полярними шапками і темними прямими лініями, які тривалий час ототожнювали з каналами, виритими живими істотами. Виявилося, що таємничі канали — зневоднені русла рік, а це означає, що десятки мільйонів років тому назад густішою була атмосфера планети, йшли дощі, текли ріки. Але моє гравітаційне поле не змогло утримати атмосферу, вона розсіялася у світовому просторі, а вода перетворилась у багаторічну мерзлоту.
Навколо мене існує дуже слабке магнітне поле. Я оточений розрідженою атмосферою, що за густиною поступається земній у 100 разів. Складається вона на 95 % з вуглекислого газу, решта — кисень (0,1—0,4 %), азот (2—3 %), аргон (1—2 % ), а також водяні пари, озон і оксиди вуглецю. Температура повітря навіть на екваторі рідко піднімається до 0°С, а вночі знижується до суворого морозу (-70; -100 °С). Особливо холодно на полюсах — до-130 °С. Запишіть мої характеристики:
Відстань до Сонця — 1,52 а. о.
Період обертання навколо Сонця — 687 діб
Період обертання навколо своєї осі — 24 год. 40 хв.
Середній радіус — 3396 км.
Маса — 6,42×1023 кг
Крім того навколо мене обертаються два моїх супутники: Фобос і Деймос. (слайд 8)
Фобос: Я — Фобос, супутник Марса. У перекладі з древнегрецької "страх" — вірний помічник бога війни. Представляю собою камнеподібну глибу. Був відкритий 18 серпня 1877 року Асафом Холлом. Запишіть мої характеристики:
Відстань до Марса — 9400 км.
Період обертання навколо Марса — 7 годин 40 хвилин.
Середній діаметр — 22 км.
Маса — 1,07×1016 кг
Температура поверхні — - 40 °С
Разом зі мною обертається мій товариш Деймос.
Деймос: Я — Деймос, супутник Марса. У перекладі з древнегрецької "жах" як і Фобос вірний помічник бога війни. Представляю собою теж камнеподібну глибу. Був відкритий 12 серпня 1877 року Асафом Холлом. Запишіть мої характеристики:
Відстань до Марса — 23,460 км
Період обертання навколо Марса — 1,26 діб
Середній діаметр — 13 км
Маса — 2.244×1015 кг
Температура поверхні — - 40 °С
Вчитель: Ось ми і закінчили першу космічну подорож по нашій планетарній системі. Зробимо деякі висновки з почутого. (слайд 9)
При вивченні Сонячної системи в будові планет та їх рухах було виявлено ряд закономірностей:
(слайд 10)
IV. Домашнє завдання: Вивчити § ________ (ст. _______________).
V. Додаткове завдання: (У випадку, якщо залишиться час). А для найкращого запам’ятовування вивченого пропоную виконати наступне завдання:
На малюнку назви планет записано китайською мовою, відтворіть назви планет! (слайд 11)
1