ЧИТАННЯ
2 клас
(За програмою О.Савченко)
Тема: Добрій людині і чужа хвороба до серця.
Зірка Мензатюк «Золоте серце»
Мета:
• формування предметних компетентностей:
• формування ключових компетентностей:
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Обладнання: мультимедійне обладнання, презентація до уроку (пояснення значень слів, модель будови тексту, слова-маркери) стікери для дискусії
Освітні галузі: мовно-літературна, соціальна і здоров’язбережувальна.
Хід уроку
І. Організаційний момент. Створення емоційного фону уроку.
1. Розминка.
На покликав на урок
голосистий наш дзвінок.
Будемо навчатись гарно,
швидко, весело і вправно.
2. Психологічний настрій. Вправа «До успіху»
(Учні беруть один одного за руки, утворюючи коло)
Люблю я свій розум, увагу і пам'ять,
Працює мій мозок і вчусь я старанно.
Сприймаю все нове і мислю критично,
учителя слово здійсню я практично.
3. Хвилинка фантазії. Вправа «Сторітеллінг»
(звучить мелодія із м/ф «Лускунчик»)
- Уявімо собі, що ми опинилися у дивному чарівному лісі перед таємничим прекрасним палацом. Як ви думаєте, що в середині палацу, хто там проживає? Чи хотіли б ви там побувати?
- А з яким настроєм ви туди зайдете? (діти зображують на смайликах свій настрій).
4. Об’єднання в групи (прикріплюють смайлик і беруть квітку з кошика, об’єднуються за кольором квітки)
ІІ. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми і мети уроку. Обґрунтування навчання.
1. Актуалізація опорних знань учнів:
- Щоб потрапити до казки, потрібно виконати ряд завдань.
А) Робота в групах . Гра «Доповни прислів’я і прочитай з потрібною інтонацією», пояснити, як розумієте прислів’я:
І група - « Добре роби, добре й ….»(буде) – прочитати з окличною інтонацією повільно.
ІІ група - «Хочеш собі добра – не чини нікому ….»(зла) – прочитати з питальною інтонацією скоромовкою.
ІІІ група – «Доброго тримайся, поганого …»(цурайся) – прочитати з розповідною інтонацією у звичайному темп
Б) Вправа «Мозковий штурм» Повторення про казку, види казок
- Пригадайте, а хто складає казки?
- Якими бувають казки в залежності від того, хто їх склав? (народні, літературні або авторські)
- Наведіть приклади народних авторських казок ( яка група більше)
2. Повідомлення теми і завдань уроку.
А) Відгадування загадки
І група - Хто невпинно кров качає,
Всюди кисень постачає?
Б'ється в тебе за реберцем
Працьовите, щире…(серце)
ІІ група – Що воно за штука, що день і ніч в людини стука? (серце)
ІІІ група – День і ніч стукає воно,
Немов би заведено.
Та як тільки перестане,
Людині зле одразу стане. (Серце)
ІІІ. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу.
1. Робота над заголовком казки. Вправа «Передбачення»
- Прочитайте назву казки, як ви її розумієте?
- Як ви гадаєте, про що йтиме у казці з такою назвою?
2. Первинне сприймання учнями змісту казки.
А) Вправа «Кероване читання»
І частина - (вчитель читає до слів «…заплакана жінка»)
ІІ частина - (вчитель читає до слів «…малі діти плачуть»)
ІІІ частина - (вчитель читає до слів «…сумну - пресумну»)
Дочитування казки вчителем до кінця.
3. Перевірка емоційного сприймання змісту.
- Чи сподобалась казка? Що здивувало? Вразило?
- Чи справдилися ваші очікування щодо змісту казки?
- У якому значенні вжито слово «золоте»? Прямому чи переносному?
4. Фізкультхвилинка
https://www.youtube.com/watch?v=jTGDegPI_Vs
5. Словникова робота
Робота з цеглинками ЛЕГО – знайти, під яким кольором правильне тлумачення слова, якщо учні не справляються, вчитель допомагає
Персні – кільця з дорогого металу (золота, срібла), каблучка, обручка. (червоний)
Сукня – жіночий одяг, плаття.(зелений)
Сиріточка – дитина, яка втратила батьків.(синій)
6. Поглиблений смисловий і структурний аналіз тексту.
А) Читання учнями І частини (до слів «…заплакана жінка») – ланцюжком;
Читання ІІ частини ( до слів «…малі діти плачуть») – з віконечком:
Читання ІІІ частини ( до кінця казки) – буксиром
Б) Аналіз тексту з елементами вибіркового читання
- Хто є дійовим персонажем казки?
- Як витратила свої гроші старша царівна?
- Нащо витратила дві монети молодша царівна?
- Кому вона віддала останню монетку?
- Як царівна вчинила з сиріткою?
- Прочитайте речення, де слово « золотий» має пряме, переносне значення.
7. Метод «Ґронування»
8. Робота в групах. Стратегія «Карусель» (учні в групах крутять стрілку, куди вона вкаже, дають відповідь на питання)
Хто? – Хто головний герой твору? Хто ще з героїв запам’ятався?,Хто з героїв найбільше сподобався?
Де? Куди? Звідки? – Де відбувалися події, описані у творі? Куди поспішала героїня твору?
Звідки стадо відомо, що у меншої принцеси золоте серце?
Що трапилося? - Що трапилося з героєм? Що могло б трапитися, якби царівна не мала золотого серця?
Який? – Які риси характеру у героя?
Скільки? – Скільки добрих вчинків у творі?
Чи? – Чи бувають насправді такі люди із золотим серцем?
Чому? – Чому принцеса себе так поводила?
Як? – Як ти почуваєшся, читаючи цей твір?
Коли? – Коли відбувалася подія, описана у творі?
Що? – Що було на початку і наприкінці твору?
9. Читання з позначками. Читання з другом.
V – Я знав це.
+ - Це для мене нове.
? – Викликає запитання.
10. Вправа – гра «Так чи ні» (Діти сигналізують цеглинками ЛЕГО: зелений –так, червоний – ні)
• Жив собі цар Золотодар і мав він двох дочок? (ні)
• А найменша царівна не знала, що робити? (так)
• Послав слуг перевірити? (ні)
• Нате вам монети, купіть ліки, мама й одужає. (ні)
• А в найменшої царівни золоте серце (так)
11. Усне переказування за допомогою слів – маркерів:
Жив собі цар…
Покликав він до себе…
Найстарша царівна купила…
Середульша царівна купила..
А найменша царівна …
Назустріч їй заплакана жінка…
Тоді зустріла босу сирітку…
Повернулася царівна..
Послав цар слуг подивитися…
12. Дискусія з використанням графічного організатора «Шкала ставлень за питанням: «Чи правильно вчинила менша донька, нічого собі не купивши?»
ТАК НЕ ЗНАЮ НІ
●________________●_________________●
Потім діти об’єднуються в групи залежно від їх вибору «Так», «Ні», «Не знаю» і аргументують свій вибір
ІІІ. Рефлексія
1. Вправа «Мікрофон»
- З якою казкою ознайомились?
- Хто її автор?
- Назвіть герої цієї казки.
- Про що говориться в зачині? Основній частині? Кінцівці?
- Що уславлюється в цій казці?
2. Вправа «Сенкан»
3.
3. Письмо в малюнках
- Намалюйте, яке сердечко у вас
4. Самооцінювання
- Закінчити речення:
• На уроці я дізнався…
• Я працював на повну силу
• Я працював мало, але…
• Я навчився…
5. Заключне слово вчителя
Ми починали урок з визначення настрою. Який настрій у вас в кінці уроку? Позначте. Чи змінився ваш настрій? Наш урок пройшов немарно і приніс радість від отриманих нових знань.
Швидко спливають хвилини –
От і прощання пора.
Я на прощання всім зичу
Щастя, здоров’я й добра
Список використаної літератури
1. Вовк Т.В. Технологія розвитку критичного мислення як засіб формування особистості учня. // Науково-методичний журнал Педагогічна майстерня. Видавнича група Основа.– №2(14) лютий 2012р.
2. Українська мова та читання: Підручник для 2 класу закладів загальної середньої освіти (у 2-х частинах): Частина 2// О.Савченко.-К.: УОВЦ «»Оріон», 2019. – 144с.
3. https://www.youtube.com/watch?v=jTGDegPI_Vs