Урок – вистава. В Сухомлинський «Покинуте кошеня». Вистава «Хто зігріє кошеня?»
Мета: Поглиблення знань учнів про театр, виставу, афішу; формувати вміння створювати прості медіапродукти (афіша), брати участь у розподілі ролей, підготовці та розігруванні вистави; вдосконалювати вміння читати за особами, передавати інтонацією, мімікою почуття дійових осіб; розвивати навички говоріння, мовлення, пам'ять; виховувати інтерес до театру, любов до книг, спонукати робити добро, приносити радість людям.
Вчити дотримуватись послідовності виконання роботи під керівництвом учителя, дотримуватись правил поведінки на уроці, співпрацювати в групі.
Обладнання: Зразки театральних афіш, презентація, ватман, Малюнки, костюми, олівці, фломастери, музичний супровід.
Хід уроку
Сьогодні в нас урок звичайний
Навчить багато чого вас.
Хай буде він для вас повчальний!
У добру путь мій дружний клас.
Девіз
Твори добро завжди і всюди!
Нехай тебе шанують люди.
Або:
Хай сьогодні в кожне серце наш урок додасть тепла,
Хай прийде до нас натхнення, в очах засяє доброта.
Щось пухнасте сіро-біле
Молоко із миски пило,
Муркнуло після сніданку,
Захотіло ще сметанки
Роздобути на обід.
Хто це? Наш домашній…
Ніжно лащиться до ніг,
Носить повідок від бліх.
Довгі вуса, хитрий хвіст,
Муркотіти має хист!
(Котик)
- Молодці, діти, ви відгадали всі загадки! Тож слово «котик» буде основним на нашому уроці.
- Слово котик однозначне чи багатозначне?
Довідка:
- Підніміть руки, хто з вас любить тварин? А в кого з вас є домашні улюбленці? Покажіть на світлинах свого улюбленця та назвіть його ім’я.
Слайд 4
а) Повторення біографії В. Сухомлинського.
- Де працював Сухомлинський? Слайд 5,6
- Де він народився?
- У чому була особливість навчання в Павлиській школі?
б) Вправа «Передбачення»
а) Скоромовки
Смужечка до смужечки –
Наша Мура мружиться.
Мружиться не журиться
А муркоче й жмуриться.
Мишка раз прийшла до кішки,
Уклонилась кішці в ніжки.
Кішці смішки – мишці нітрішки.
Коло киці Костик в кошик
Кошенят кладе кошлатих.
Коло Кості котить котик
Круглу кульку кошенятам.
б) Читання оповідання підготовленим учнем. Слайд 8,9,10,11
в) Відповіді на запитання
- Як змінюється настрій кошеняти?
- Чому кошеня опинилося на вулиці?
- Скільки людей оминули кошеня?
- Як ви ставитесь до їх дій?
- Хто допоміг котику?
- Як би ви вчинили в даній ситуації?
4. Фізкультхвилинка Пісня «Котик»
5. Вправа «Асоціації»
- А зараз нам пора до театру. Хто з вас бував у театрі? З чим у вас асоціюється театр?
6. Вправа «Мозковий штурм»
- Як ви гадаєте без кого не може відбутися вистава? (акторів та режисера)
- З чого слід розпочати підготовку до вистави? (вибір тексту)
- Що буде наступним кроком? (розподіл ролей)
- Далі кожен буде займатися своєю справою:
Костюми готує … костюмер.
Репетиції проводять … актори та режисер.
Гримом… гример.
I гр. - зелені
II гр. - червоні
IIIгр. - жовті
Афіша (з франц. — оголошення, прибите до стіни) — вид реклами, оголошення про театральну та циркову виставу або концерт
7. Групова робота « Створення афіші» (за алгоритмом)
1) Назва вистави.
2) Місце проведення.
3) Зображення головного героя.
4. Дата.
5) Час.
Створені афіші діти вивішують на видному місці.
8. Вистава «Хто зігріє кошеня?» ( Одна група дітей - глядачі, отримавши квитки шукають свої місця, інші діти – артисти - показують виставу).
В кінці вистави виконується пісня «Киця – кицюня». (Глядачі аплодують)
Дитина, в ролі журналіста, задає питання глядачам:
Маска - сподобався урок
Маска - не сподобався урок
Нагородження дітей.
.
Додаток
Леонід Куліш-Зіньків
КОТИК
В дзеркало дивилося
Біле котеня
Й дуже зажурилося
Якось серед дня.
Пострибало з хатоньки,
Сум його бере:
- Я уже вусатеньке,
- Я уже старе.
- До Оленки тулиться:
- Заховатись слід, -
- Засміють на вулиці,
- Скажуть: „Що за дід?”
ВДЯЧНА КИЦЯ
Їла Катя паляницю,
Пригостила нею кицю.
Киця бігає по хаті:
– Чим же я віддячу Каті? –
Як стемніло, киця в ліжко
Принесла Катрусі… мишку.
Ігор Січовик
МУРМУРНЯВСЬКА МОВА
Я цікаву мову знаю.
– А яку? – спитаєш ти.
Ту, що нею розмовляють
В цілім світі всі коти.
Не японська, не іспанська,
Мова дуже ця проста.
Дуже гарна мурмурнявська
Мова нашого кота.
«Няв» – це значить «хочу їсти»,
«Няв-няв-няв» – «іду гулять»,
«Мур» – «на ручки хочу сісти».
«Мур-мур-мур» – «лягаю спать».
Щоб несли коти і киці
Радість, затишок у дім,
Мурмурнявську мову вчити
Треба змалку нам усім.
Є. Сталкіна
КОТИК-НЕЧИПУРА
Кіт у дощ в город пустився,
Заросився, забруднився.
Ніг не встиг повитирати
І мерщій побіг до хати.
Ми кота причепурили,
Потім добре насварили,
Ще й нам’яли вуха трішки –
Витирати треба ніжки
Василь Шевчук
КОШЕНЯ
Засмутилось кошеня –
Треба в школу йти щодня.
І прикинулось умить,
Що у нього хвіст болить.
Довго думав баранець
І промовив, як мудрець:
– Це хвороба не проста,
Треба різати хвоста.
Кошеня кричить: «Ніколи!
Краще я піду до школи!»
Врятує світ краса —
Завжди так говорили.
Тепер врятує світ лиш доброта,
Бо однієї вже краси занадто мало,
Бо стільки всюди зла — людина вже не та...
Тож, люди на землі!
Спішіть добро творити,
Щоб нам не згинути у морі зла,
Щоб кожен міг серед краси прожити
У царстві справедливості й добра.
Вправа «ТАК» чи «НІ»
— Коли вам краще жити:
Коли сміються діти?
А чи тоді, як всі кричать,
І їм не можна ради дать. (Відповіді дітей.)
— Бабусі хлопчик допоміг. Він, діти, добрий хлопчик? (Так)
— Тепер усі скажіть мені: У сварці жити добре? (Ні)
— А як немає забіяк, Тоді усім прекрасно? (Так)
— А як серця у всіх ясні, То вам погано, діти? (Ні)
— Співає хлопчик гарно як! А вам подобається? (Так)
— А як обличчя всіх пісні, Похмурі, злі? Вам добре? (Ні)
— Реве і трощить все чудак, Це теж погано, діти? (Так)
— Тоді іще скажіть мені: Як діти б'ються, добре? (Ні)
— Звичайно, краще в мирі жити
І з усіма дітьми дружити.
Щоб всі веселими були,
У мирі й злагоді жили!
Щедро ллє проміння сонце .
У твоє й моє
Щоб в теплі ми виростали Й світло людям Й де б ми в світі не були
Щоб завжди любов
Щастя, радість і тепло,
Щоб чудово всім . І старайся так прожити,
Щоб, як сонечко
І в душі завжди нести
Теплий промінь .