Тема: Великі і маленькі таємниці світу в казках К.Ушинського. К.Ушинський ”Витівки старої зими“
Мета: розширити знання учнів про творчість К.Ушинського; вдосконалювати навички усвідомленого виразного читання; виявити и узагальнити знання учнів про зиму, її ознаки; розвивати учня мовлення, увагу, мислення, пам`яті, виховувати мотивацію до навчання
Хід уроку
1.Організаційний момент.
2. Мовленнєва розминка.
Дихальні вправи (надуй кульку, здмухни кульбабку, ротом набрати повітря, а носом видихнути)
Чистомовка
ма – ма – ма – скоро йде до нас зима.
зи – зи – зи – вже з`явилися морози.
гу – гу – гу – намете багато снігу.
оз – оз – оз – пощипає нас мороз.
ось – ось – ось – ми зими не боїмось.
Скоромовка
Біля будки песик Бобик
ліг на сонці, гріє лобик.
Раптом муха - цокотуха
Продзижчала біля вуха
Бобик – бац! Пропала муха!
Розпитування за папкою
Картки – блискавки (зима – мороз – сніг – замети – хуртовина – іній – спека – вітер – дощ – листопад – бурульки – повінь). (Після прочитування - слова виставляються на дошку)
3. Перевірка домашнього завдання.
Переказати текст від імені: Івана, кобили.
4. Повідомлення теми і мети уроку.
Загадка
Чудо – сани прилетіли
Скакуни в тих санях білі.
В санях тих сидить цариця
Білокоса, білолиця.
Рукавом махає,
Сріблом все вкриває.(Зима)
Картки – блискавки стоять на набірному полотні, треба вилучити зайві, що не стосуються зими, пояснити значення слів..
- Отже сьогодні будемо працювати на текстом К.Ушинського ”Витівки старої зими“.
5.Вивчення нового матеріалу.
1) Самостійне читання біографії К.Д.Ушинського. Перевірка тестами.
2) Тест
1). Як звати Ушинського?
а) Дмитро; б) Костянтин; в) Микола.
2). Хто він в першу чергу?
а) педагог; б) композитор; в) поет.
3). Де минало роки К,Д,Ушинського?
а) у Росії; б) у Білорусії; в) в Україні.
4). У якому місті педагог закінчував університет?
а) у Москві; б) у Києві; в) Харкові.
5). Чому Ушинський вирішив створити нові підручники?
а) бо ті були нудними, незрозумілим і не давали ґрунтовних знань;
б) у них було мало малюнків;
в) писались російською мовою.
6). Які підручники писав К.Д,Ушинський?
а) ”Українська мова“ і ”Математика“;
б) ”Рідне слово“ й ”Дитячий світ“;
в) ”Читання“ і ”Рідну мову“.
3.Показ портрета К.Д.Ушинського.
4.Розповідь учнями підготовлених творів.
5.Опрацювання тексту комбінованим способом.
Гра ”сніжинка“.
Вчитель починає читати і кладе дітям по черзі сніжинки, у кого сніжинка – той і читає.
- Як зима вирішила розправитися з птахами?
- Що зробили птахи?
- Як звірі рятуються взимку від морозу?
- Що зробила зима з річками та озерами?
- Як сховалися риби?
- Як люди приготувалися до зими?
- Чому діти не бояться зими?
- Чому зимі стало прикро?
2.) Поділ тексту на частини, знайти ті частини, що відповідають малюнку.
3.) Відтворити деформовані речення (робота в парах) (із тексту взяті речення, написані на великих сніжинках)
6. Гра ”Виправ помилки Незнайка“. (робота в парах). На картках написаний текст про зиму. Але зустрічаються слова, які не відповідають цій порі року.
7. Підсумок уроку.
8.Д/з. Придумати казку за останнім реченням даної казки.